Náměstíčko

Česko, 2004, 8 h 43 min (Minutáž: 52–53 min)

Epizody(10)

Scenárista Jan Míka zvolil ve své dosavadní televizní seriálové tvorbě novou formu. Jde o sérii povídek s komediálními i dramatickými zápletkami, které jsou jemnou drobnokresbou postaviček malého města a zároveň poutavou mozaikou osudů, propojenou prostředím jednoho náměstí a zejména svéráznou dvojící trafikantky a bývalého kontrolora. Míkovy příběhy o docela všedních i nevšedních radostech a starostech několika pozoruhodných obyvatel malého městečka nepostrádají humor, lehkost a nadhled, ale ani kritické aspekty našeho současného života. Mnohé role byly zajímavou hereckou příležitostí, takže výkony skvělých českých herců určitě potěší televizní diváky. Stejně jako hudba Petra Hapky a závěrečná píseň Petra Hapky a Michala Horáčka "Kdo by se díval nazpátek?", kterou pro seriál nazpívala jedinečná Hana Hegerová. (Česká televize)

GASTON73

EPIZODA 1: Veselé velikonoce - Hlavní hrdinkou je paní Lucie Veselá, učitelka mateřské školky. Její zaměstnání je značně nejisté, ve školce je jen na záskok za mateřskou dovolenou a kromě toho nemá vždycky nervy na rozmazlené dětičky zdejší honorace. Ani v osobním životě nemá zrovna ideální období, i když dorůstající dcera Zuzana je jí oporou. Na letošní velikonoce za ní přijede její dlouholetý „občasný“ přítel Jetel, bankovní úředník. Lucie má ale o jejich vztahu jiné představy… Rozhodne se k ráznému řešení. EPIZODA 2: Nepovedený syn - Michal, syn manželů Loučných se popral. Proč? Kamarád obvinil jeho matku, že zaplatila Michalovo přijetí na vysokou školu. Nešťastná matka se přizná a marně se snaží své jednání obhájit. Syn vyhrožuje odchodem ze studií… Zdá se, že situace je skoro bezvýchodná, ale poslední zvrat v jejím řešení je nečekaný… EPIZODA 3: Špalek - Farář, který v kostele občas využívá služeb pana Antonína, si jednoho dne všimne, že s obětavým pracovitým mužem není vše v pořádku. Požádá o pomoc doktorku Emu. Vyšetření bohužel potvrdí podezření ze zákeřné choroby. Má být vyslovena milosrdná lež nebo krutá pravda – pro kterou variantu se rozhodnout? Těžké dilema musí řešit nejen lékařka, ale tentokrát také farář. EPIZODA 4: Banální diagnóza - Sympatická doktorka Ema se stane objektem obdivu tajného ctitele, který ji nejprve jen fotografuje, ale později se odváží ji i oslovit… Pokušení přichází v každém věku a romantické sny mají i ti, kteří tak na první pohled nevypadají. Prožít malé dobrodružství by si snad přál každý, ale změnit tím celý svůj život? Tam je rozhodnutí mnohem těžší… EPIZODA 5: Máti - Rodině Pantoflíčků kdysi patřila na náměstí cukrárna, ale dnes je všechno jinak. Jediným majetkem paní Rozálie Pantoflíčkové je její syn Milan, který vyučuje na místní „lidušce“, vede místní pěvecký sbor a v kostele hraje krásně na varhany… Maminka by chtěla dirigovat celý jeho život a celkem se jí to daří. Jenže syn Milan začíná být trochu tvrdohlavý a k dovršení všeho si sám namluvil nevěstu, kterou mu maminka neschválila… EPIZODA 6: Bič - Bohunka, poštovní úřednice, je krásná, ale poměrně naivní plachá osůbka. To poznáme hned na začátku, kdy ji obviní jeden ze zákazníků, že ho chtěla okrást a ona se nedovede bránit. V rodině však, jak se zdá, všechno dobře klape. Oddaně a vášnivě miluje svého manžela – podnikatele. Do jejich soukromého štěstí však „zasáhne doba“. Manžel nebezpečí krachu firmy před svou ženou tají, ale před milující manželkou neutají. Bohunka by mu ráda pomohla z neštěstí a tak se zabývá jedinou myšlenkou – kde a jak sehnat peníze. Madam Paříž jí nezištně a bezelstně nabízí relativně slušný a snadný výdělek ve svém „salónu“. EPIZODA 7: Poklad - Tentokrát blíže poznáme paní Plecitou. Pochází z komediantské rodiny a říká se o ní, že má doma poklad. Jednoho dne se tu objeví „zčistajasna“ syn Milda. Paní Plecitá je šťastná jako každá milující matka. Netuší ovšem, že synova návštěva není nezištná – Milda si totiž vzpomněl na matčin „poklad“. Svůj záměr úspěšně chvíli tají, předstírá zájem o společnou budoucnost, ale protože má zájemce, který dobře zaplatí, musí brzy matce přiznat barvu… EPIZODA 8: Vánoční dárky - Blíží se Štědrý večer. V rodině Svatých, jako téměř ve všech spořádaných rodinách, se peče cukroví, porcují se kapři a míchá se bramborový salát. Když dcera Laďka odchází na diskotéku, nikdo z nich ještě nemůže tušit, jak těžká zkouška je v následující noci a o Štědrém dni čeká. Na jedné straně tradiční rodina se svými rituály, přísná výchova – a na druhé straně revoltující dcera v pubertě. EPIZODA 9: O rybáři a rybce - Radim Rybář je novinář z místních soukromých novin Vetešník a kromě toho bojovník proti různým nepravostem, které se dějí v jeho okolí. Takže se logicky množí řady jeho nepřátel. Právě se k nim zařadil i jeho kamarád a spolužák Jiří, nyní tiskový mluvčí městského úřadu, se kterým občas zašli k rybníku chytat ryby. A jak už to s neohroženými bojovníky bývá, ani život pana Rybáře není spojen s bohatstvím. Jemu to nevadí, ale odolá lákadlům zlaté rybky jeho žena? EPIZODA 10: Stěhování - Jednoho dne navštíví pana Lopušného nečekaně jeho dávná láska – Irena. Proč se tu objevila, ptá se nejen pan Lopušný. Paní Plecitá samozřejmě ví své, marně se snaží svého přítele varovat, on ji však odmítá poslouchat. Kdo by si nepřál na stará kolena ještě jednou – naposledy – dotknout se lásky? A jak to bude s Náměstíčkem? Už v předcházejících dílech se nad ním vznášela zprvu tušená, později potvrzená hrozba – Náměstíčko by se mělo stát cílem zahraničních investorů, má být vystěhováno a změnit se v jakýsi „skanzen“. Jak to s ním nakonec ale vlastně dopadne, to se dozvíme až na úplném konci seriálu. () (méně) (více)

B. Haf

Dá se s tím docela solidně zabít pondělní večer, ale uvažuji o tom, zda mi to za celotýdenní deprese stojí. Dialogy jsou stupidní a celkové poselství veškeré žádné. Pokud nám tohle má připomenout náš vlastní příběh, jak hrdě hlásá ukázka, tak doufám, že to není ten můj, protože to bych žila dost bídně. Světlým bodem na trýznivé cestě se mi stala epizoda "Banální diagnóza" s úžasným J.Langmajerem, kterou jsem viděla včera, tohle by se mi stát mohlo a ani bych se nezlobila. Tento, tedy čtvrtý, díl je za 5*. ()

ostravak30

Osvědčená dvojice Jaroslav Hanuš a Jan Míka opět v akci. Já osobně se přiznávám, že srdcem půjdu proti davu. Náměstíčko jsem si zamiloval. Strašně mě baví. Jsou to příběhy ze života, o životě, o lidech. Některé i hlubokomyslné, jiné spíše ne. Bohužel seriál u zdejších hodnotitelů nejspíš doplácí na fakt, že stopáže jednotlivých dílů se asi musely vejít do pětapadesáti minut. Což rozhodně některým příběhům ubližuje. Postavy jednají mnohdy zbrkle, rychle a i děj strašně spěchá, ačkoli některé chvíle a momenty by si zasloužily trochu víc. Nejvíc je to poznat v epizodě Špalek. Přesto osobně na Náměstíčko nedám dopustit, ačkoli je celá řada témat zpracována tak nějak profesorsky. Vůbec nejvíc se mi líbí úvodní a závěrečná znělka a píseň. ()

Tosim

50%. Občas je dobré si zopakovat starší seriál. Jan Míka tentokrát zobrazuje tehdejší společnost velmi konkrétním způsobem, blbé ale je, že hodně zevšeobecňuje a z úst postav se linou takové fráze, které je moc nezlidští. A na konci musí jedna z hlavních figur zemřít, aby to bylo více dojemné. Téměř jediným kladem pak zůstává pár hereckých výkonů a třeba jedna, dvě epizody (Vánoční dárky) s vynikající pointou. A nesmíme zapomínat na Hapkova hudbu, píseň s Horáčkovým textem (která ale nemá se seriálem nic společného) a pokaždé, když si někdo pouští rádio, ať už je to doma nebo v kavárně, vždy tam hraje nějaká píseň tohoto sehraného dua. :o) ()

Aiax

Relativní nesoudností ostatních přispěvatelů jsem vcelku zklamán, jejich autoři bohužel nepoznali, že v Náměstíčku má ČT konečně seriál, který se po dlouhých a zoufalých letech dá srovnávat s legendární předllistopadovou tvorbou. Seriál má rozhodně kvalitu jak v osobě režiséra, tak ve scénáři (Jan Míka po některých obzlváště pozoruhodných zhovadilostech jako Život na zámku nebo Šípková Růženka velmi příjemně překvapil), a také v civiliních a kompetentních hereckých výkonech téměř všech zúčastněných. Seriál má hlavu a patu, nerozpadá se tvůrcům pod rukama a také, což je asi ze všeho nejdůležitější, neplácá jen líbivé pohádky a nechce konkurovat stupiditám na komerčních televizích, ale vypráví lidské příběhy lehce, s humorem a nadsázkou. Byl jednou jeden dům nebo Nemocnice na kraji města to ještě ani zdaleka není, ale pokud to je začátek trendu, pak je ČT na dobré cestě. Bravo. ()

• V epizodě "Máti" stojí lampa u Milana Pantoflíčka (Vladimír Javorský) na peřiňáku, v dalších záběrech se ale objevuje na polici na druhé straně. (M.B)
  • Všechny hlavní seriálové postavy bydlí na náměstí. (M.B)
  • V první epizodě, kdy Lucie Veselá (Ilona Svobodová) vezme ze zdi rámeček s poslední cigaretou, rozbije sklo a cigaretu vykouří. V dalších záběrech je však rámeček z cigaretou opět na zdi. (M.B)