Útěk z L.A.

Útek z L.A.

Escape from L.A.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1996, 101 min

Známy špecialista na žáner sci-fi hororov či thrillerov John Carpenter sa po pätnástich rokoch vrátil k látke, ktorá mu vtedy priniesla veľký úspech. Po snímke Útek z New Yorku, natočil film Útek z L.A.. Značne si však zjednodušil prácu, lebo použil takmer identický svet, veľmi podobné postavy a nakoniec vytvoril aj takmer identickú atmosféru. Dej sa odohráva v roku 2013. (A to je neuveriteľný pocit, dívať sa na snímku z roku 1996, ktorá uvádza, že dej je vo vzdialenej budúcnosti a pritom už aj rok 2013 je dávno našou reálnou minulosťou). Po veľkom zemetrasení vznikol z mesta Los Angeles ostrov, odtrhnutý od Spojených štátov. diktátorský americký prezident na neho posiela všetkých, ktorí sa previnili proti absurdne prísnym zákonom "morálneho" štátu. Snímka je ponorená do temných farieb a zapadá do štýlu komiksových líčení pochmúrnej budúcnosti ľudstva. Vyžíva sa v početných prestrelkách a násilných akciách. Hlavnú úlohu neporaziteľného hrdinu opäť hrá Kurt Russell, ktorý sa podieľal aj na scenári.(4.10.2019)

Ojedinělý filmařský úkaz, jehož výstavba je zajímavá a zábavná především vzhledem k předchůdci - na jednu stranu jde o regulérní sequel, v němž se posouvá fikční svět a na minulé události se často odkazuje, na druhou stranu to celé vypadá jako remake, který vzal dějovou osu prvního filmu a našrouboval na ni dobové žánrové potřeby. Zatímco Útěk z New Yorku tak zastupuje čistokrevné osmdesátkové béčko, které celkem seriózně vzdává poctu různým žánrovým předobrazům, Útěk z L.A. je devadesátkově ryze eklektický, sebeuvědomělý, nadnesený a překvapivě anarchistický. Je to plné hrozných triků a nesmyslů, ale Carpenterovi to zase tak nějak samozřejmě prochází a většinou jde o velkou zábavu, popřípadě o velmi podvratně vypointovanou blbinu (závěr je skvělý a přesvědčil mě o té čtvrté hvězdě). Kurt Russell si to navíc dává jako nikdy. 70%(25.3.2020)

Wow, kdyby tu nebyl uveden rok vzniku filmu, tak bych opravdu uvěřil, že je to "osmdesátková" záležitost. Primitivní efekty, kulisy i prostředí tomu totiž zcela odpovídají. Na druhou stranu tu jsou staré dobré kaskadérské kousky, žádná lana atd. Vlastně proč ne. Pokud budeme Útěk z L.A. brát jako takovou retro záležitost a smíříme se s tím, že jde o ultimátní béčko, tak snímek i vcelku dobře pobaví. Vždyť v jakém jiném filmu uvidíme Pam Grier v roli transexuála a Kurta Russella jako hlavního hrdinu, nejdrsnějšího drsňáka ve vesmíru, jenž si postupně zahraje basket, zasurfuje na obří vlně tsunami, či zahází výbušninami z rogala?(8.7.2011)

Myslím, že se tvůrci natolik snažili trumfnout předchozí film, že přehnali, co mohli a nasekali do tohohle filmu jednu větší kravinu za druhou. Snake dokonce projeví citové pohnutí, no fuj. Zástup známých jmen, v čele s výbornou Valérií Golino a ještě skvělejší Pam Grier sice potěší, ale jinak je to jen horko těžko pohromadě držící slepenec tu více tu méně šílených scén. Možná to všechno nakonec má nějaký smysl, podtext, skrytý význam, mě to však uniká.(21.6.2012)

Snake Plissken's back baby! Temer stejna kvalitka jako Utek z NY, excelentni Carpenterova hudba, cool Kurt Russel, post-apokalypticke LA, prudka zabavnost, ja jsem spokojen. Vsechno co fungovalo v prvnim dile funguje i zde, jen je to napodruhe skoro to same a tim padem o neco nudnejsi. Bonusove body za Tool, Tori Amos a uderny narez White Zombie v zaverecnych credits. "Fuck you, I'm going to Hollywood..." 7/10(21.10.2010)

• - Podraz s vírusom Plutoxin 7 mal byť súčasťou pôvodného filmu, ale nakoniec nebol použitý. (Abiosis)

• - Kate Hudson odmítla nabídku na roli ve filmu. Důvodem byla přítomnost jejího otčíma Kurta Russella, kvůli kterému by mohla být vnímána jako protekční dítě. (Roman.Ticka)

• - Keď je Kurt Russell vedený cez chodbu, dôjde medzi ním a chlapcom v čiapke k očnému kontaktu. Toho chlapca hrá jeho skutočný syn. (Abiosis)