Útěk z L.A.

Útek z L.A.

Escape from L.A.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1996, 101 min

S režisérom Johnom Carpenterom a hercom Kurtom Russellom som už raz z jedného izolovaného veľkomesta utekal. Bolo to vo filme "Útek z New Yorku". Po rokoch som si to znova zopakoval. Dršňák s páskou cez oko Snake Plissken sa vrátil a opäť je prinútený vyriešiť prezidentov problém. Tento krát sa však presunul na západné pobrežie rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických. Čaká ho "Útek z Los Angeles". "Útek z NY" či "Útek z LA" je to rovnaká béčková postapokalyptická akčná sci-fi oddychovka. ***(31.3.2016)

Carpenterova neskutečně chutná jednohubka, s černým humorem a jednou dávkou nadhledu na víc. Kurt Russell jako drsný Snake, který mluví jen když má přichystanou nějakou peprnou hlášku. Vize drsné budoucnosti "svobodné Ameriky" je opravdu originální a až na ty prastaré efekty nemohu najít téměř žádnou chybu. Rychlý děj, který se nepozastavuej nudným vysvětlováním ani nejde do hloubky hrdinů. Nikoho totiž nezajímá, jestli Snakea jako malého rodiče týrali nebo jestli byl počat předmanželským sexem. A to jsem se ještě nezmínil ani o ostatních skvěle napsaných a ještě lépe obsazených postavách (Pam je opět skvostná) a ani úžasném hudebním doprovodu, kterému se daří neskutečným způsobem dodávat filmu tu pravou šťávu a eliminovat nudnější chvilky. Jen jedno je mi líto, že se podobné filmy netočí dnes.(12.6.2007)

No jéje. Mě se to možná líbilo víc než New York. Že by to byl uřpímější béčkovější přístup? Asi. Russellovi se z huby řinou něuvěřitelný hlášky, v koženejch hadrech vypadá velmi dobře a s ničim se nepáře (-"Let's say I come back and I have your black box. Who'll give me the antidote to the virus?" -"A medical team will be standing by." -"Neither one of you will be there?" -"No." -"Good!" a začne na ně střílet nebo vyhozená plechovka... to je prostě ono!). Pár scén je to tu opravdu divných (rogalo, basket). Takovej surffing se skokem na auto je sice ultrabéčková scéna ale zároveň i ultracool. Nemůžu si pomoct, u L.A. jsem se opravdu pobavil (49% je podle mě hodně z cesty). -"I'll take my coat back now, asshole."(18.3.2009)

Snake Plissken's back baby! Temer stejna kvalitka jako Utek z NY, excelentni Carpenterova hudba, cool Kurt Russel, post-apokalypticke LA, prudka zabavnost, ja jsem spokojen. Vsechno co fungovalo v prvnim dile funguje i zde, jen je to napodruhe skoro to same a tim padem o neco nudnejsi. Bonusove body za Tool, Tori Amos a uderny narez White Zombie v zaverecnych credits. "Fuck you, I'm going to Hollywood..." 7/10(21.10.2010)

• SOLOM.

Tohle pokračování beru jako nepříliš povedený žert samotného Johna Carpentera. Ne jen že je to v mnoha ohledech horší než předchozí díl, ale většina triků tu byla opravdu na otřesné úrovni a ani samotný děj (který v mnohém až okatě připomínal jedničku) mě moc nebavil. Co si budeme nalhávat, kromě několika povedených scén, to byla dost nuda. Líbila se honička a následná bitka s motorkáři, nebo slizký doktor Bruce Campbell, kterého bych snad ani nepoznal, kdybych dopředu nevěděl o jeho účasti. Valeria Golino tu byla naprosto zbytečná (a to jsem se na ní těšil – mám pro ní jistou slabost) a Steve Buscemi taky podal jeden ze svých slabších výkonů (to bylo zřejmě dáno i jeho postavou, která mně moc nezaujala). Bohužel, ale tomuhle prostě nemůžu dát ani průměr…(27.8.2018)

• - Počas natáčania filmu Kurt Russell trénoval basketbal, pretože všetky koše v záberoch chcel dať sám. Vďaka talentu sa mu to podarilo a dokonca trafil aj cez celé ihrisko. (Abiosis)

• - Keď je Kurt Russell vedený cez chodbu, dôjde medzi ním a chlapcom v čiapke k očnému kontaktu. Toho chlapca hrá jeho skutočný syn. (Abiosis)

• - Film byl ve vývoji přes deset let. Psaním scénáře začal Luck Coleman již v roce 1986. (Terva)