Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

Trailer

SeBig

Miluju ten film a těžko se mi určuje jestli je lepší LA nebo New York..to mám stejný asi jako u Mortal Kombat 1 a 2 taky oba díly žeru a neumím říct který mám radši..teď k LA.. je to béčkovější, zábavný, hodně vedlejších postav (některé mají i se Snakem minulost), vizuál zedkovej, ale strašně žeru tu atmosféru, ty dialogy, hudbu.. za mě vše dle mého gusta. Tenhle film bych mohl vidět nespočetkrát a nikdy mě neomrzí. Snake Plisken - ta jeho povaha a chováni..to je můj člověk prostě.. sarkastickej, nikomu nevěří, většina jeho přátel ho podrazila, zahořklej, všichni si mysleli že je mrtvej, ale není.. a že prej vyšel ze cviku, ale nevyšel.. a má to všechno totálně v píči.. prostě jeden z mých nejoblíbenějších postav hned za Tony Montanou. Nevím co víc dodat.. vytknout nemám co.. prostě ten film si získal moje srdce. ()

Tetsuo

Hodně nedoceněný film. Blockbusterovou estetikou zmlsaní teenageři nemají smysl pro černý politický-anarchistický humor. Navíc, z formálního hlediska jde o velmi zajímavé propojení sequelu a remaku. A ty divné triky a celková lacinost ke Carpenterovi tak nějak patří. On je v zásadě minimalista, a když dostane malinko vyšší rozpočet, tak na minimalistickou kostru navěší pár nesednoucích cingrlátek. Každopádně, Kurt Russell je cool a finále tohoto přiznaného a hravého béčka připomíná pozdější Klub rváčů. Je to staromódní a zároveň pořád progresivní věc. ()

Caszidy

Wow, kdyby tu nebyl uveden rok vzniku filmu, tak bych opravdu uvěřil, že je to "osmdesátková" záležitost. Primitivní efekty, kulisy i prostředí tomu totiž zcela odpovídají. Na druhou stranu tu jsou staré dobré kaskadérské kousky, žádná lana atd. Vlastně proč ne. Pokud budeme Útěk z L.A. brát jako takovou retro záležitost a smíříme se s tím, že jde o ultimátní béčko, tak snímek i vcelku dobře pobaví. Vždyť v jakém jiném filmu uvidíme Pam Grier v roli transexuála a Kurta Russella jako hlavního hrdinu, nejdrsnějšího drsňáka ve vesmíru, jenž si postupně zahraje basket, zasurfuje na obří vlně tsunami, či zahází výbušninami z rogala? ()

InJo

Po technické stránce místy až zoufalé hrozné (snad všechny trikové scény jsou nebývale nevěrohodné a směšné) a i scénář je bohužel těžká slátanina, ale za úchvatně ikonického béčkového hrdinu (kožený oblek, dlouhé husté vlasy a samozřejmě páska přes oko), dobře obsazené vedlejší role (Buscemi, Grier a zejména Bruce Campbell) a hlavně za neobvyklý (z hlediska žánru) a neuvěřitelně cool konec, který vyvolá silný pocit satisfakce (tedy pokud máte alespoň trochu pochopení pro anarchii a rebelii) a u někoho možná i katarze (Tetsuova zmínka o KLUBU RVÁČŮ je hodně přesná), tomuhle Carpenterově zfetovanému úletu přeci jen ty 3* dám... 50 % ()

seeker23

jak je to blbé, tak je to uhrančivé; to že se film odehrává v troskách Hollywoodu je naprosto příznačné. čím lacinější, tím zábavnější: vrcholem je scéna v aréně, kdy místo jakéhokoli (byť levně) pojatého spektáklu dostaneme prkeného prťavého Russella běhajícího s basketbalákem a skórujícího přes celé hřiště. ()

• Podraz s vírusom Plutoxin 7 mal byť súčasťou pôvodného filmu, ale nakoniec nebol použitý. (Abiosis)
  • Film byl ve vývoji přes deset let. Psaním scénáře začal Luck Coleman již v roce 1986. (Terva)
  • V úvode filmu má Kurt Russell oblečený kostým z pôvodného filmu, ktorý mu aj po 15 rokoch dokonale sedí. (Abiosis)

Související novinky

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera

22.01.2008

Seriál Masters of Horror vytáhl z hrobů několik žánrových mistrů a ukázal jim, že fanoušci na ně nejenže nezapomněli, ale pořád stojí i o jejich novou tvorbu. Minulý týden jsme psali, že na vlně… (více)