Had Plissken se vrací. Velký divácký úspěch akčního sci-fi thrilleru Útěk z New Yorku z roku 1981 (který se u nás v kinech nehrál, ale záhy po revoluci patřil k oblíbeným videohitům) inspiroval jeho režiséra Johna Carpentera, aby o patnáct let později natočil Útěk z L.A. Použil velmi podobný syžet a pouze se přesunul z východního na západní pobřeží Spojených států. V roce 2013 je po velkém zemětřesení Los Angeles ostrovem, který není součástí nových Spojených států. Slouží jako obrovské vězení pro všechna individua, jež byla vyhoštěna ze země, která se v reakci proti rostoucímu násilí a úpadku morálky stala policejním státem. Jednooký hrdina prvního snímku Had Plissken (Kurt Russell) je tu znovu poslán na téměř beznadějnou misi. Má získat černý kufřík, kontrolující satelitní rozvody elektrické energie, který na ostrov zavlekla rebelantská prezidentova dcera. Jako zvláštní pobídku dostane do krve virus, který jej bez protilátky do deseti hodin zabije… Carpenter dostal k dispozici značný rozpočet 50 milionů dolarů (skoro desetkrát tolik než stál Útěk z New Yorku) a využil ho k pochmurné evokaci zdevastovaného města, v jehož rozpadlých ruinách se pohybují bizarní postavy nejrůznějších zločinců a zkrachovalých existencí. Kurt Russell (který se tentokrát podílel na scénáři i na produkci) hraje Plisskena jako znechuceného cynika, jemuž na budoucnosti nových Spojených států pramálo záleží a hodlá si pouze zachránit vlastní kůži. Zručně natočený snímek plný akčních scén je jen lehce zahalenou parodií na temné postkatastrofické filmy, jež především v devadesátých letech vznikaly jako na běžícím pásu pro potřeby nenasytného videotrhu. (Česká televize)

Trailer

Visáč

Pokračovanie osudov Snakea Plisskena drví všetko, s čím za posledných dvadsať rokov Carpenter vyrukoval. Útek z New Yorku bol temný a depresívny, zato v L.A. sa hláškuje na každom rohu, hádže na kôš ako o život (bez úvodzoviek), lieta na rogale a umiera rukou školákov vyzbrojených automatmi. Kurt je nehorázny macher a keď spolu s Fondom rošťácky surfujú na vlne tsunami, dostáva výraz "cool" úplne novú dimenziu. ()

Paldini

Film se nebere vůbec vážně. Snake je ultratvrďas a macho, se kterým skoro celý film každý druhý vyjebává. Dobrá byla hláška jedné postavy, se kterou se Snake na své pouti L.A. setkal: "Snakeu, tebe prý nikdy nechytili." Cha chá, Snake se totiž nechá ve filmu chytit do každé připravené pasti. Nicméně na konci přechytračí celý svět a konečně si může zapálit cigáro a snad si užije i nějaký nemanželský sex. Jo a čtvrtou hvězdičku přidávám za vymazlené postavy plastického chirurga Bruce Cambella, transsexuála Pam Grier a surfaře Petera Fondy. ()

Shit

Tohle mě naprosto dostalo. Větší béčkovou sračku s horšíma trikama bych těžko hledal, ale přesto to je neuvěřitelnej náklad. Snake Plissken je neskutečnej nesmrtenlnej supervostrej megamasér, kterej místo aby před vlnou Tsunami utíkal, tak na ní surfuje, dokáže sejmout chlápka, kterej mu hazí nůž do zad, rozdá si to tam s amrádou zrůd po miliardě plastických operací, který šéfuje Bruce Cambpell nebo pokosí půlku zlejch z rogala a na závěr vypne celou zem, neni téměř nic co by nezvlád, já prostě jen čuměl, jak to tam těch 100 minut všechno s nesmírně drsným výrazem šéfuje a musim dát za 4*. ()

Rosana

Fakt jsem se lekla, když jsem viděla Kurta Russella, že je to pokračování filmu "Kapitán Ron", kde Snake z tohoto filmu vypadá naprosto stejně jako Ron! Ale jinak to byla krávovina. Hvězdičky daruji za skvělé provedení zemětřesení a zničeného L.A. - fakt zajimavý Sunset bulvar a podobně. Jinak triky byly zoufalé, herecké výkony nulové, myšlenka žádná a i jsem se nudila! ()

Derek

na original sa to ani z daleka nechyta, ale je to celkom zabava a russell si svojho snake-a riadne uziva. dufam ze carpenter si z klise akcnych filmov tak trocha utahuje a nie je to pripad stareckej demencie kde stratil svoju sudnost (i ked vsetky jeho filmy ktore nasledovali naznacuju prave druhu moznost)... ()

• Kate Hudson odmítla nabídku na roli ve filmu. Důvodem byla přítomnost jejího otčíma Kurta Russella, kvůli kterému by mohla být vnímána jako protekční dítě. (Roman.Ticka)
  • Počas natáčania filmu Kurt Russell trénoval basketbal, pretože všetky koše v záberoch chcel dať sám. Vďaka talentu sa mu to podarilo a dokonca trafil aj cez celé ihrisko. (Abiosis)
  • Film byl ve vývoji přes deset let. Psaním scénáře začal Luck Coleman již v roce 1986. (Terva)

Související novinky

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)

Návrat Johna Carpentera

Návrat Johna Carpentera

22.01.2008

Seriál Masters of Horror vytáhl z hrobů několik žánrových mistrů a ukázal jim, že fanoušci na ně nejenže nezapomněli, ale pořád stojí i o jejich novou tvorbu. Minulý týden jsme psali, že na vlně… (více)