New York budoucnosti je obrovským vězením, místem, kde si zločinci vytvořili svět s vlastními zákony. Právě sem se zřítí letadlo s prezidentem USA, jenž se stane rukojmím těchto lidí. Na jeho záchranu se vydává zkušený veterán Snake Plisken. Jeho mise nebude nijak jednoduchá a půjde mu o život! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MATADOR

Útěk ze zničeného New Yorku v režii Johna Carpentera. Klasický akční thriller, okořeněný s trochou dobrodružství. V osmdesátých letech dosti ožehavé, ale pokud se něco slušného podařilo, bylo to něco dobrého. Útěk z New Yorku na tom není jinak a dostává se divákovi poměrně dost slušných scén a především zajímavého příběhu, to vše pod rouškou tmy. Kurt Russell je zkrátka na podobné role udělanej a zde tomu není jinak. Kurt Russell alias Snake se s ničím a nikým nepáře. ()

Quint

Útěk z New Yorku je skvělou ukázkou toho, čeho může vynalézavý režisér dosáhnout s minimem peněz. Není divu, že se film stal vzorem pro řadu nízkorozpočtových filmařů (včetně Roberta Rodrigueze). Jednou z nejvýraznějších stránek Carpenterova kultovního nízkorozpočťáku je překvapivě velmi propracovaná výprava. Působivé dokreslovačky zničeného New Yorku měl na svědomí tehdy ještě neznámý James Cameron, který začínal u filmu jako výtvarník. Carpenter napsal původní verzi scénáře k Útěku už v 70. letech jako reakci na aféru Watergate a tehdejší cynismus je z filmu cítit každým coulem. Snake Plissken je typický individualistický antihrdina. Kdysi bojoval za svoji zemi, ale okolnosti ho přiměly k tomu, aby se obrátil proti autoritám. Stal se tak z něj odpadlík a psanec, který se stará jen sám o sebe, přitom je pořád lidštější než mnohé postavy kolem něj. Obsazení Kurta Russella (do té doby známého z rodinných filmů) bylo velkým riskem, ale vyšlo na výbornou. Russell svým minimalistickým hereckým projevem, kamennou tváří, tichým hlasem a pomalou chůzí připomíná Eastwoodovy role bezejmenných pistolníků. A film je v podstatě takový futuristický western. New York, který zde funguje jako vězení bez hlídačů, kde si vězňové vytváří svůj vlastní svět, připomíná svým způsobem Divoký západ. Jednu z vedlejších rolí navíc hraje legendární westernový herec Lee Van Cleef. ()

Vědma

"Slyšel jsem o tobě, že jsi mrtvej". A kdyby to nebyl film, tak by taky zichr mrtvej byl. Bylo podle mě lepší než Šílený Max dvojka, proto slabší čtyři hvězdičky. Kurt vypadal v každé minutě filmu skvěle, jako by šel pózovat pro časopis Maxim. (To není plus.) Ale například scéna, když vězni vylézají z kanálů jako krysy, byla úžasná. A slabošský prezident, který projeví statečnost až za zdí, se mile vymykal klišé. Jinak jsem ale čekala trochu víc. ()

Colonist

Carpentera mám rád, ale tento film jde absolutně mimo mě. Možná je to tím, že jsem ho poprvé viděl teprve nedávno, takže proto ho nevnímám jako kultovní. Každopádně je to celkem nuda. Kurt Russell sice vypadá cool, ale jeho drsný hrdina toho ve filmu moc nepředvede. Pro mě je to promarněný potenciál, prostředí, atmosféra a hudba jsou vynikající, ale děj je plytký a akce sterilní (snad až na závěrečnou sekvenci). A už dlouho jsem neviděl tak směšnou, trapnou a hlavně absolutně nezáživnou bojovou scénu, jako byl zápas Snakea v ringu. Co to proboha bylo? ()

fmash

Kdyby někoho zajímalo, proč dávám konkrétně tomuhle úsměvnému béčku s über drsňáckým hrdinou v obteslých šponovkách čtyřhvězdu, tak je to zejména proto, že mi příběh „Snejka Pliskina“ velmi živě připomněl temné noci na počátku osmdesátých let, za kterých jsem u tety tajně až do svítání sjížděl videokazety. Kde jsou ty časy, kdy se nezúčastněný hlas překladatele přetlačoval o pozornost se syntezátorovou hudbou na pozadí... No a kromě toho je to docela legrace, zvlášť ta komunistická agentka, deklamující svůj manifest před nárazem letadla do Manhattanu. ()

honajz2

Jo, tohle se mi líbilo. Má to dobrou atmosféru, díky které ten film nenudí (jenom ze začátku jsem se do toho potřeboval nějak dostat), v hlavní roli je tu Kurt Russell, dost dobrá hudba tu hraje, prostě je znát, že Carpenter fakt umí, i když se mi Útěk z New Yorku nelíbil natolik, abych mu dal plný počet. Na slušné 4* to opravdu je a klidně na to kouknu znovu. ()

Martin741

Utek z New Yorku je vyborny film o tvrdakovi /Kurt Russell/, ktory sa postavil proti vsetkym, aby im to osobne natrel. Chvalim pomaly az apokalypticku viziu New Yorku, vybornu pracu rezisera Johna Carpentera a atmosferu. Ako pikoska m oze sluzit aj ten fuckt, ze sa tuna objavili Donald Pleasence /You Only Live Twice, Jestli se rozzlobime, budeme zli/, Lee Van Cleef /High Noon, Pro Par Dolaru navic, man who shoot liberty Valance/. No a aj Ernest Borgnine /Emperor of the North/. 78 % ()

Figu

Šíleně obyčejné podobně jako Šílený Max! Podobné šílenému Maxovi, taktéž MAXimálně obyčejné! Dnes jsem si prožil večer společně s obávaným Snakem Pliskenem. Naše shledání nedopadlo nejhůř. Je to sympaťák, kterej má vizáž drsoně a společně s klapkou přes oko tvoří dokonalou postavu! Jen mi u něj chybí nějaká ta bouřlivost, chybí mi dravost a hlavně mi od něj v neposlední řadě chybí nějaký hlášky! Přihlížím ke kristovým rokům, kterých film letos dosáhl, tudíž to nebylo zas tak špatné. 60% ()

M.i.k.e

nápad s oploceným New Yorkem jakožto vězením je fajn, určitá atmosféra se Útěku taky upřít nedá (i když by to mohlo být drsnější a špinavější) a Russell je tu extrémně cool.Jakkoliv sem věděl do čeho jdu tak mi stejně tahle dnes již pro mnohé klasika moc nesedla a mám s ní stejný problém jako jsem měl na první pokus s Carpenterovou Věcí.Té sem taky přišel na chuť až po mnoha letech a jakkoliv je tohle přiznané a na nic si nehrající béčko, asi bych raději viděl remake třeba se Stathamem...60% ()

MrPierc

Shlédl jsem film znovu a musím říct, že opět nechybí filmu perfektní atmosféra a hudba od Carpentera je zase tak syntetická - napjatá, že film je dobře koukatelný až do konce. Kurt Russel je sice drsňák, ale film si nehraje na nic áčkového, takže to zcela padne k filmu. Gheto, krysí lidi, černoch jako boss - paráda. ()

Nautila

Skvělá atmosféra temného New Yorku. Velice příjemná oddechovka, sice mnohokrát hluchá a nudná, ale k brambůrkům za sobotní dvaadvacáté hodniny perfektní. ()

cariada

Na dnešní poměry už hodně laciné, a naivní, ale před takovými 15 lety bych to žral i se vším všudy. Když pominu postavy a děj. Musím se zastavit nad jedním pro mě nepochopením? A to proč ty vězně vlastně zadržují v New Yorku na Manhattanu , proč je nemají někde jinde, Vždyť tam mohli normálně žít lidi. Či spíš proč je vůbec nechávají naživu když koho jednou zavřou už nemá cestu zpátky, zbytečný mrhání peněz na ostrahu nemyslíte? ()

bourec

Boží klasika.Jeden z prvních filmů,který sem viděl u strejdy na VHS z burzy..Ta melodie mi hned naskočí,a už to jede.Miluju.90%. ()

BarryLyndon

Docela se divím tomu nízkému hodnocení, protože to byla pecka Nějak záhadně jsem si to pletl s dvojkou ze které jsem viděl fragmenty. Překvapilo mne peckové obsazení, Pleasance, Van Cleef, Borgnine. 8/10 ()

Adaamos21

Kurt je borec, Carpenter je borec, Dukeovo auto s křišťálovými lustry namísto reflektorů nemá chybu a ten lahůdkový konec. Akční béčkoidní postapo scifoidní nářez ze starých dobrých časů 80. let. ()

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

Strážci Galaxie s Kurtem Russellem

18.02.2016

Kdo uteče z New Yorku?

Kdo uteče z New Yorku?

30.08.2014

Hollywood se snaží Snakea Plisskena vzkřísit už nějaký ten pátek. Slavný tvrďák z Útěku z New Yorku a Útěku z L.A. by ale nadále neměl disponovat tváří Kurta Russella. Na scénu nastoupí mladá tvář,… (více)