Orwellova děsivá futuristická vize světa v roce 1984 popisuje svět rozdělený na tři velké státní útvary, jimž vládnou svrchované a všemocné elity. Život je redukován na nejnutnější schválené a povolené funkce, jednotlivec je pod neustálým dozorem Strany a Velkého bratra, všude jsou odhalováni nepřátelé a zrádci, kteří se po převýchově a před popravou přiznávají ke svým hrůzným zločinům. Winston a Julie se do sebe navzdory přísnému zákazu jakýchkoliv citů zamilují, a když je jejich vztah odhalen, jsou rovněž podrobeni tak důkladné převýchově, že nakonec zradí i sami sebe... Pro adaptaci patrně nejslavnějšího dystopického románu všech dob, Orwellova 1984 (poprvé vyšel v roce 1949), se ve stejném roce, jaký stojí v názvu knihy, rozhodl režisér Michael Radford. Roli Winstona Smithe, drobného úředníčka, který se rozhodne totalitní mašinerii vzepřít, strhujícím způsobem ztvárnil John Hurt. (Česká televize)

Rockerman

Tuto dokonalou vizi George Orwella jsem četl několikrát, samozřejmě až po roce 1989. A vždycky znova žasnu, jak přesně vykreslil tento génius režim, ve kterém jsme více než 40 let žili. Jak jen to mohl v roce 1948, kdy tato kniha vyšla vědět, že budeme sdílet stejné pocity a že budeme žít ve stejném marasmu, jako Winston Smith? Jak už to většinou bývá, film nemůže dosáhnout kvalit knihy, protože nelze pojmout celou šíři tohoto příběhu a děje, přesto i tak je to film velmi silný a děsivý natolik, že si plné hodnocení zaslouží. ()

Nerd4Dreaming

Předlohu jsem nečetl, nicméně její vliv na nespočet knih i filmů je nepopiratelný. Depresivní příběh člověka, který je a má být pouze jednou součástkou v obrovském soukolí státního aparátu, ve kterém je brainwashing prioritou číslo 1, není třeba představovat. Filmové zpracování knihy samotné mě ovšem zklamalo. Nízký rozpočet a zub času se však na tomto snímku viditelně podepsaly. Přestože konec filmu, tedy scény zatčení a následného „napravování" vyvolávají opravdu mráz na zádech, film bych si kvůli nim znovu nepustil.. ()

Iwiiik

Vždycky jsem považoval tuto moji oblíbenou knihu, za typické dílo, které není možné zfilmovat. Svým způsobem mi to snímek Michaela Radforda potvrdil, ale na to, jak obtížnou předlohu si vybral, naložil s touto výzvou velmi důstojně. Zatímco kniha čtenáře pomalu a tvrdě potápí pod hladinu deprese a pocitu úzkostné bezmoci, filmové zpracování má tak rychlý spád, že si divák ani nemůže dostatečně do důsledku uvědomit všechny spojitosti. Orwell popisuje totalitní režim s děsivou věrohodností do posledního detailu, ale to prostě zfilmovat nejde.....tedy pokud se máme vlézt do stopáže pod cca čtyři hodiny. Přes to všechno však Radford odvedl skvělou práci a kdyby George Orwell psal scénář své knihy pro dvouhodinový film, věřím, že by vypadal podobně. ()

GMVajgl

Už v 16.století se vědělo, že proti kurdějím pomáhá vitamin c - přesto britské a americké námořnictvo zavedlo citrusy jako povinnou výbavu lodí až v 18. respektive 19. století - a mezitím zemřely 2 miliony námořníků. Stejně tak i dnes víme, že socialismus nefunguje a přesto se o něj pořád pokoušíme. Tenhle film dost uvěřitelně a odpudivě popisuje prvky socialismu - všudypřítomná opakující se propaganda, snaha přeprogramovat člověka, rozbitá rodina, cynismus, rozmrzelost a únik ke drogám - chlastu a kouření. Na pozadí té smutné šedi, udržovací války a lží působí ty střípky lidskosti, láska, říkanky, barvy, příroda - velmi jasně. Jak by vůbec mohlo to centrálně řízené top-down zlo zvítězit nad volným bottom-up dobrem? Bohužel Orwell se rozhodl ve svém příběhu tu květoucí rostlinku brutálně zadupat a i film naprosto sadisticky divákovi servíruje úmorně dlouhou sekvenci mučení a mytí mozku. ()

Yomega

Hned na začátku musím poznamenat, že jsem bohužel nečetl knižní předlohu, takže nemohu srovnávat s filmem. Nicméně presto se mě snímek líbil. Opravdu hutná atmosféra, která po volnějším rozjezdu graduje v druhé polovině filmu s Hurtovým zatčenímPár nelogičností se najde, stejně tak jsem byl chvílemi celkem zmatený s dost komplikovaného děje. Vůbec k pochopení celého světa a příběhu bych asi potřeboval číst knihu. Přesto vynikající výkon Johna Hurta a opravdu úžasně temná atmosféra, která ze snímku přímo sálá dává rychle zapomenout na mušky na kráse a doslova vtáhne diváka do děje. Poslední půl hodina mě zůstane v hlavě hodně dlouho. Celkově moc povedené a povinnost pro každého kdo má Sci-Fi aspoň trošku rád. ()

yossarian-

Musím říct, že film ukazoval vše pod čím si představuji totalitní režim. Kult osobnosti, lži, propaganda, potlačení svobody jedince ( at již intelektuální či fyzické) - prostě potlačení všeho co nevyhovuje režimu. To vše zde bylo. Jediné co jsem postrádal je atmosféra. Nedokázal sem se vcítit do hrdinových pocitů. Působilo to na mě poněkud dokumentaristicky.... nevím ostatní chválí atmosféru, ale ja myslím že nebyla tak dobrá. To u filmu tohoto typu beru jako velkou chybu. Myslím, že 70-75% by odpovídalo... ()

asentra

Vždycky je problém natočit film podle vynikající knihy a tou 1984 bezesporu je. Režisér se nikdy nemůže strefit do představ každého, kdo danou knihu četl a v tom je hlavní problém - důvod proč nemůžu dát plný počet hvězdiček ač bych chtěla, dávala bych je knize a ne filmu. Asi to bude znít divně, ale přišlo mi to málo zoufalé. Nepociťovala jsem takouvou beznaděj a neběhal mi mráz po zádech jako při čtení knihy, věřím však, že pro ty, co předlohu neznají, to musel být poměrně silný zážitek. ()

Barak

Už knížka nebyla pro mě kdovíjakým přelomem, natož kultem, ale jen nudnou vizí, plnou filosofických tlachů, která pomůže od nespavosti - i když pár zajímavých myšlenek by se rozhodně našlo. Pouštět se do filmu byl hodně špatný nápad především kvůli nulovému ději a přemíře myšlenek, které se do obrazu jen těžko promítnou. Po třiceti minutách už jsem věděl, že to není pro mě a dosti otráveně jsem to dokoukal. To základní se převést podařilo, vizuálni podoba tehdejšího světa byla ztvárněna velmi věrohodně, ale zážitek je ještě horší než z knížky (což jsem tak trochu čekal). Tyhle vody nejsou pro mě.... ()

raelz

Ten film mi přišel strašlivě nepřesvědčivý. Něco jako "tady máte hlubokou myšlenku, jestli jste ji nepobrali, váš problém". Například taková scéna se zpívající ženou na dvorku: "She's beautiful" v té chvíli zní naprosto absurdně a divák nejspíš nepochopí, jak to Winston myslel. Občas velice zajímavé scény, zobrazení "golden country" mi přišlo geniální. Celkově ale slabé. (btw, ano, svět 1984 je výborný, ale na tom nemá kdokoliv okolo filmu žádný podíl, že?) ()

filhan

Depresivní, šedý, drsný. Temné scifi o absolutní totalitě. Mistrovké dílo, které by měl každý vidět. """ vipadá to jako maso, chutná to jako maso, ale není to maso""" """Válka je mír; Svoboda je otroctví; Nevědomost je síla"""" """"láska je ideozločin"""" , George Orwell ve stejnojmeném románu z roku 1949 líčí rok 1984 v kterém je všechno podřízeno straně a velkému bratru, který má oči všude. ☻☻☻☻☻ ()

Utero

Hned potom co jsem dočetl knihu, (která bude navždycky patřit mezi to nejlepší, co jsem kdy četl) jsem shlédl film a bylo to úžasné! Režisérovi se povedlo naprosto trefně převést ponurost knihy do filmu. Všechny tři hlavní postavy v čele s Johnem Hurtem hráli úchvatně...jenže se nemůžu furt zbavit pocitu, že některé pasáže mohli být natočeny lépe.. Člověk, který nezná knihu se hned od začátku bude ztrácet. Takový výraz "Vaporizace" tu není vůbec uvedený (mluví se tu jen o zmizení) a takhle bych mohl pokračovat..takže pokud jste nečetli knihu, tak se zatím na film nedívejte!..Co mě ještě trochu zklamalo byla závěrečná scéna v hostinci a setkání Winstona s Julií, které tak nějak ztratilo působivost (naopak v knize bylo přímo rozdrcující). Přesto myslím, že lépe to snad natočit ani nešlo, ale určitě napoprvé sáhněte nejdřív po knize! ()

pouler

Existují filmy. Které nehodnotím z hlediska kinematografie. Ale posuzuje je z hlediska dějin a společnosti. Tento film je zářným příkladem. Navození atmosféry totality se stalo dokonalým. Docela by mě zajímalo jak by vypadal remake. ()

siloalampa

Na 1. pokus to jednoducho nešlo. Aj keď to jednoducho možno ani nie je tak zlá šálka kávy, momentálne mi z nej bolo takmer na zvracanie a nenašiel som v nej chute, ktoré by mi išli do úst... Uvidíme nabudúce.(ak nejaké nabudúce ešte bude) ()

Iriquindae

Myslel jsem si, že podle této knihy se nedá natočit film, který by se myšlenkou pouze neinspiroval (jako například skvělý Brazil). Tohle dílo mě rychle vyvedlo z omylu. Film ve Vás sice nezanechá tolik hnusu jako samotná kniha, ale pořád je ho neskutečně moc. Atmosféra je skvěle vystihnutá, její tíha a nedůvěra ke všemu okolo Vás je hodně přirozená, stejně jako excelentní konec. O'Brien (Richard Burton) je úžasný, ještě odpornější než jsem si ho kdy představoval. ()

ex.it

Pardon, ale mě to přišlo suché. Protože jsem nečetla knihu, zůstaly mi některé věci i při titulkách nejasné. Až jsem si přečetla knihu, pak teprve jsem příběh začala obdivovat. ()

Blacker94

Tento film nekopíruje Orwella slovo od slova, ale spíš vytváří skvělou atmosféru totalitní Oceánie. Příběh je trochu neúplný a nedotažený, což je škoda, ale hlavní myšlenka zůstává a bystřejšímu divákovi by neměla uniknout. ()

Fionor

Až příliš doslovná adaptace geniální (a masami stále chybně interpretované) knihy. Jako fanoušek knihy bych měl film hodnotit velmi vysoko - je totiž dokonalou ilustrací - ale sám o sobě je bohužel prázdnou nádobou, která beze své předlohy příliš nefunguje (respektive nefunguje tak, jak by měla). A to je v případě filmového díla vážný ideozločin. Takže i přes velmi dobré herecké výkony a dokonale ztvárněnou atmosféru musí dát pouze (lepší) dvě hvězdičky. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Caine a Demi jako zloději?

Caine a Demi jako zloději?

17.03.2006

Dvojnásobný držitel Oscara, britský vysloužilec Michael Caine, se objeví v kriminálním dramatu FLAWLESS po boku Demi Moore, nabírající v posledních letech druhý dech. Oba si již zahráli před více než… (více)