1984

1984

Drama / Sci-Fi / Thriller / Romantický

Velká Británie, 1984, 113 min

• dr.horrible

Podpriemerná adaptácia, jednej z najlepších kníh 20.-teho storočia, ktorá sa snaží byť veľmi detailná a pri snahe podobať sa predlohe, stráca väčšinu jej pôsobivosti.Prehnaná depresívnosť dosť nudí a to by teda film podľa Orwellovej knihy nemal.Na druhú stranu, Hurt podáva výborný herecký výkon, ale to - ako jediné pozitívum filmu - na tri hviezdy nestačí.Nie keď som pri tom od nudy skoro umrel.Knihu som prečítal v priebehu dvoch dní a čas pri nej strávený, bol pre mňa subjektívne kratší, ako tento nekonečný plochý film(8.2.2012)

Celkem věrný přepis knihy George Orwella. Ta mi však připadala lepší a depresivnější, dávala větší prostor fantazii. I přesto si myslím, že tohle zpracování je vcelku zdařilé, zvláště díky výbornému hereckému výkonu Johna Hurta, který mě v ke konci filmu dokázal o své bolesti jasně přesvědčit. Je těžké to hodnotit, protože zde člověk hodnotí i myšlenku, která je tím nejdůležitějším, ale zasloužil se o ní Orwell (i když prý taky né tak uplně). Dám pět, ale ta pátá hvězdička je spíše z lásky ke knize.(31.7.2008)

Stylizovaná, svým způsobem i uměřená a komorní adaptace. Velmi věrné a bezpochyby působivé. Jasně zaměřeno na individuální portrét posledního záblesku osobnosti v supratotalitním světě - John Hurt nikdy nebyl tak přesvědčivý. Co se týče prostředí i systému - je trochu upozaděno, ale provedeno není nijak špatně. Richard Burton působí jak z jiného - takřka toho "oceánského" světa.(14.6.2006)

1984 je rozhodně věrná a zdařilá adaptace. O tom žádná... Jenže filmový přepis Orwellovy knihy je neuvěřitelně komorní a to takovým způsobem, že si nejsem jist, jestli bych film bez předchozí znalosti knihy vůbec pochopil. Svět, ve kterém musí Winston přežívat, zde není vysvětlen a o takovém Ministerstvu lásky se člověk dozvídá až v samém závěru filmu. A pak si člověk začne uvědomovat lehké změny vůči příběhu knihy, kdy mi obvzláště vynechání jedné smrtelně důležité repliky div nezpěnilo krev a to nemluvím o pokroucení samého závěru, ale abych jen nehanil... Vizuál filmu je nádherný a společně s ponurou hudbou vytváří tu správnou kulisu totalitního, div nehnijícího Londýna. A zmínit se ještě musím o hercích. Především John Hurt předvádí divy a Burton si i na malém prostoru odvádí to své. Suma sumárum, 1984 je kvalitní a zdařilá adaptace, ale větší zasvěcení diváků do děje by ji určitě neuškodilo.(11.7.2012)

Filmová adaptace ne zrovna jednoduché knihy 1984 se snaží tvářit vyspěle, cílevědomě a snad i trochu artově, jakoby divákovi přímo říkala: "Jestli něco nechápeš, není to můj problém", jenže opak je pravdou. Expozice nic moc nevysvětluje, vhazuje diváka do děje, ale přesto působí zbytečně rozvláčněně a málo záživně, pár detailů jsem nepochytil a bez několika světlých momentů jsem se v podstatě začal bavit až od poloviny filmu. Depresivní atmosféra je hutná, bezmoc, nadvláda až bezmezná manipulace je očividná a dobře vykreslená, ale stále to nestačí pro to, aby byl celý film skutečně zajímavý a poutavý. 5/10(22.2.2009)

• - Snímek byl nominován za výpravu na cenu BAFTA, kterou ale nakonec získal film Vražedná pole. (contrastic)

• - Produkční firma Virgin Films plánovala, že použije hudbu dua Eurythmics, ale režisér s tím nesouhlasil a tak se o hudbu postaral skladatel Dominic Muldowney. (contrastic)

• - Snímek byl natáčen v Londýně, tedy na stejných místech, kam umístil děj příběhu autor původní předlohy George Orwell, a dokonce v naprosto stejné době - v dubnu až červnu 1984. Mezi lokace, kde byl film natáčen, paří i elektrárna Battersea Power Station v Londýně, která je známá z obalu alba "Animals" skupiny Pink Floyd. (Nancy...)