1984

• slovenský

1984

Drama / Sci-Fi / Thriller / Romantický

Velká Británie, 1984, 113 min

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. 1984 (natočeno 1984). Depresívní film, ale bohužel méně depresívní a tudíž i méně povedený, než geniální knižní předloha George Orwella. Ten dokázal s úděsnou představivostí předpovědět hodně z projevů totalitního režimu Velkého Bratra, který mnohé neosoby socialistického bloku okusily na vlastní kůži. Ani závěrečné mučení ve filmu zdaleka není tak tvrdé, aby se mnou výrazněji otřáslo, a (bohudík) zdaleka neodpovídá kruté realitě čekistických mučení v neslavně proslulé moskevské Ljubljance, nebo obdobných zařízení v rudé Číně, Kambodži, KLDR... Pokud jde o filmový zážitek ze zfilmování totalitního prostředí, film 1984 byl pro mne jen slabším malým bratříčkem Gilliamova dokonalého filmu Brazil, kerý byl o totalitním režimu natočen jen o rok později. Takže jediné, co mne opravdu uchvátilo, bylo skvělé herectví Johna Hurta a Richarda Burtona (plus ochlupená krása Suzanny Hamilton) a hesla jako např. Válka je mír. Trailer k filmu zde: http://www.youtube.com/watch?v=Sdc0RHeY87s(4.8.2009)

"April the 4th, 1984. To the past or to the future. To an age when thought is free. From the Age of Big Brother, from the Age of the Thought Police, from a dead man..greetings." Přiznám se, že na toto drama jsem dlouho neměl odvahu se podívat. George Orwell je znám svými destruktivními myšlenkami, destruktivními ve smyslu zničení lidské duše. A proto jsem zhlédnutí Radfordova filmu 1984 z roku 1984 stále oddaloval. Ale konečně jsem se rozhodl..a zážitek je unikátní. John Hurt v roli Winstona Smithe je úchvatně uvěřitelný. Skličující pocity, které mě během sledování sužovaly, zamyšlení nad světem, ke kterému mě film dovedl..nedávají mi jinou možnost, než maximálně ho ocenit..BRAVO!(18.4.2007)

1984 je rozhodně věrná a zdařilá adaptace. O tom žádná... Jenže filmový přepis Orwellovy knihy je neuvěřitelně komorní a to takovým způsobem, že si nejsem jist, jestli bych film bez předchozí znalosti knihy vůbec pochopil. Svět, ve kterém musí Winston přežívat, zde není vysvětlen a o takovém Ministerstvu lásky se člověk dozvídá až v samém závěru filmu. A pak si člověk začne uvědomovat lehké změny vůči příběhu knihy, kdy mi obvzláště vynechání jedné smrtelně důležité repliky div nezpěnilo krev a to nemluvím o pokroucení samého závěru, ale abych jen nehanil... Vizuál filmu je nádherný a společně s ponurou hudbou vytváří tu správnou kulisu totalitního, div nehnijícího Londýna. A zmínit se ještě musím o hercích. Především John Hurt předvádí divy a Burton si i na malém prostoru odvádí to své. Suma sumárum, 1984 je kvalitní a zdařilá adaptace, ale větší zasvěcení diváků do děje by ji určitě neuškodilo.(11.7.2012)

Tolik zničující deprese najednou se jen tak nevidí. Vynikající výkon především Johna Hurta i Richarda Burtona, ale ten na pozici síly a moci to měl o dost snazší, se snoubil ruku v ruce s šíleným hnusem odporného hnijícího až hmatatelného prostředí se samotnými (ne)žijícími postavami, coby figurkami na šachovnici bez vlastní vůle a špetky svobody. Nevím, jak to autoři dotáhli až k absurdní preciznosti, knihu jsem bohužel ještě nečetla, a váhám takto učinit, i když se to díky filmu a silnému dojmu z něj samo nabízí. Každopádně bych film doporučila jako povinnou četbu pro všechny dnešní nespokojence a ještě větší varování před hrozbami, jež se otvírají v různých částech Země. Film je snad největší symbiózou (doslova) odporností z historie (války, epidemie, rozklad těla i osobnosti) jaké si lze vůbec představit a rozhodně se nemají nikdy povrchně zapomínat. Kniha přišla na řadu vzápětí.(26.1.2015)

• IQ Tiqe

Nesrovnatelné s knižní verzí. Film se líně vleče, při čtení jsem měl úplně jinou představu o věku i vzhledu Julie a Winstona; kvalita obrazu taky dost mizerná. Samozřejmě Orwellovo varování před totalitní společnosí zůstalo zachováno, atmosféra filmu byla taky taková, jaká by měla být, ale celý film pro mě byl dost nudný. Všem bych doporučil přečíst si knížku, a pokud jste to už udělali, neztrácejte čas s filmem. ### "Ideozločin je tak záludnej. Moje dcerka na to přišla. Jsem na ni tolik pyšnej."(27.5.2009)

• - Do postavy O'Briena byl původně obsazen Paul Scofield, ale poté, co si zlomil nohu, se musel z filmu stáhnout. Nahradil ho Richard Burton. (džanik)

• - Role O'Briena byla tou poslední pro Richarda Burtona, jemuž je také snímek věnován. (contrastic)

• - Film je již druhým filmovým zpracováním slavného Orwellova románu. Roku 1956 vznikl film 1984 režiséra Michaela Andersona. (contrastic)