Muž se zlatou zbraní

• Velká Británie The Man with the Golden Gun (více)

Jeho střela nikdy nemine cíl. Teď má na mušce Jamese Bonda. James Bond, nejlepší tajný agent Jejího Veličenstva, se ve své nové misi musí vydat na Daleký východ. Kdosi totiž poslal britské tajné službě zlatou kulku s Bondový číslem 007. Jediným, kdo ve světovém podsvětí zlaté projektily používá, je nájemný vrah Francisco Scaramanga, který si za každou zabitou oběť účtuje milion dolarů. Přes výrobce zlatého náboje se Bond dostane k čínskému průmyslovému magnátovi Hai Fatovi. Ten si totiž u Scaramangy objednal vraždu významného fyzika Gibsona, který u něj dosud pracoval na vývoji laserového děla s názvem Solex. Sám Hai Fat však brzy zahyne Scaramangovou rukou. Zabiják převezme jeho impérium a chystá se smrtící Solex využít pro své vlastní cíle. Jediný, kdo mu v tom může zabránit, je James Bond... (Česká televize)

starbrejkr

Je to nepochybně zvláštní bondovka, která si však kvůli této zvláštnosti však rozhodně nezaslouží označení "nejhorší". Nejde tu tentokrát o zlopadoucha, který chce zničit svět, ale spíš o čistou osobní věc, kdy se zlosyn chce s Bondem poměřit. A že se to daří....navíc chybí tradiční temnější scény, kterými dsiponovaly Conneryovky. Většina filmu se i přes hrozbu muže se zlatou zbraní odehrává v pohodě, na čemž má samozřejmě hlavní podíl Roger Moore, jehož Bond je zkrátka nesmírně zábavnej. Navíc je Roger opravdu skvělej herec, kterej přinesl do role dost vlastního a v mých osobních sympatiích za Seanem rozhodně nijak nezaostává. Po nic moc předchozích dílech se nesmírně povedly i bobdgirls, takže určitě spokojenost. ()

tomtomtoma

Muž se zlatou zbraní splnil všechny náležitosti úspěšného zábavního filmového artiklu tehdejší doby. Je cizokrajně svůdný i nebezpečný svým zvoleným prostředím, bohaté dekorace uspokojí svou pestrostí, příroda odhaluje své další čarokrásné místo a kapitalistické dobro vítězí nad zlem, které si zavdává s komunistickou zlovůlí. Ženy jsou půvabné, ale zároveň i hloupé a nebývale závislé na mužích. Humorné odlehčení většinou postrádá vkusnou přirozenost a tah správným směrem, divákova duše víceméně trpí a rozčarování se maskuje pouze schovívavostí a ostatními přednostmi. Strana zla vyznává sebestřednost, rozvernou vynalézavost a účinná exekuční řešení možných potíží. Problémy dobra jsou způsobeny nekompetentním diletantstvím jednotlivců, kung-fu boj a útěk lodí nejsou spásou. Kromě strany zla lze s povděkem přijmout, tělesnou smyslnost i dálněvýchodní reálie Hongkongu a Thajska. Hlavním hrdinou nebezpečné mise soukromého i národního zájmu je James Bond (sympatický Roger Moore), nejznámější agent britské tajné služby MI6. Ohrožení vlastní bezpečnosti stojí na počátku, nezanedbatelné vítězství nadnárodních pletich o energetickou nadvládu vše šťastně uzavírá. Hlavním padouchem je Francisco Scaramanga (zajímavý Christopher Lee), ješitný čarostřelec a nejdražší nájemní zabiják. K naplnění nečekaných ambicí není zapotřebí žádné morálky, či zločinecké etiky. Vrchol moci se získává se zlatou zbraní v pevné ruce. Hlavní ženskou postavou je Mary Goodnight (atraktivní Britt Ekland), naivní Bondova pomocnice a britská agentka v Hongkongu. S tímto zastoupením je účinná akceschopnost britských tajných služeb vskutku značným překvapením. Výraznou postavou je Andrea Anders (příjemná Maud Adams), Franciscova milenka v bludném kruhu, ze kterého není úniku. Ženskou krásu zasáhl smutek z čekání na vzdálené spásné vysvobození. Důležitou postavou je Nick Nack (zajímavý Hervé Villechaize), rozverný trpaslík a věrný Scaramangův služebník. Užívá si spouště svého pána a nezapomíná se vysmívat protistraně. K výraznějším postavám patří také Hip (snaživý Soon-tek Oh), spolupracovník britské tajné služby a Bondův věci znalý pomocník v thajské části dobrodružství. Z dalších rolí: bohatý thajský magnát a významný hráč o energetický vynález Hai Fat (Richard Loo), louisianský šerif na thajské dovolené J.W. Pepper (Clifton James), obezřetný šof britské tajné služby MI6 M (Bernard Lee), neúspěšný hráč neobvyklé výzvy Rodney (Marc Lawrence), lehce domýšlivý vedoucí technického oddělení MI6 Q (Desmond Llewelyn), precizní soukromí portugalský zbrojíř v Macau Lazar (Marne Maitland), do Bonda stále platonicky zamilovaná sekretářka šéfa britských špionů Moneypenny (Lois Maxwell), atraktivní bejrútská břišní tanečnice Saida (Carmen Du Sautoy), osamělý Scaramangův údržbář nové solární elektrárny Kra (Sonny Caldinez), či Hipiovy neteře a bojující lolitky Cha (Joie Vejjajiva) a Nara (Qiu Yuen). Muž se zlatou zbraní je možná lepším filmem, než si myslím. Přesto si filmová ikona značky 007 zaslouží lepší propracování i chytřejší zápletky, které nebudou vycházet pouze z hlouposti špionážních pracovníků. I způsob humoru ducha nepozvedává, byť jdou ty hemžící se barevné hrátky k opálené pleti a slouží k příjemnému odpoutání myšlenek od existenciální podstaty života. () (méně) (více)

c.tucker

Velmi sympatická Bondovka a také Bond-Girl. Christopher Lee jako Francisco "třetí bradavka" Scaramanga je jedinečný střelec a Jamesův protivník a nad jeho labirint není. Automobilová honička slušná (zvláště pak vrut přes řeku). ()

mortak

Promarněná příležitost. Hned v první rvačce u břišní tanečnice je vidět skvělá Moorova kondička (žádný dublér, minimum stříhání - tedy opak toho, co Moora drželo poslední díly nad vodou). Jenže přihlouplý scénář mu vnucuje scény jako z divadelních frašek od Feydaua (dvě ženy a skříň) či producírování se okolo strip barů (Bottom up), strká ho do kung-fu scén, které pak musí být točeny infaltilně (soupeř vyčkává, až ho Bond kopne) a komediálně (náhlá pomoc), k automobilové honičce mu nastrčí otravného šerifa a do postele hloupou blondýnu. Je s podivem, že i přes všechny ty scénaristické debility to není až tak špatná bondovka. Moore je ještě Bondem a nikoliv dědečkem, a padouchem je Christopher Lee (což pochopili i tvůrci, a věnovali mu celý začátek). ()

WolfR

Sice tam byli stylové vychytávky, snaživý Moore a charismatem prýštícím až na půdu Christopher Lee, ale dějově to bylo dost nevýrazné a nedotažené, 3 hvězdy. ()

campix

Zas a znova Guy Hamilton. Muž který neumí natočit Bondovku, tak aby se něčím odlišovala nebo dokázala nějak víc zaujmout nežli jenom další dobrodružství agenta jejího veličenstva. Skoro by se dalo říci, jako jeden díl anglického krimi seriálu. Klasický průměr, který vás rozhodně nezarmoutí, ale ani nedonutí skákat radostí do nebes. Roger Moore ujde, ale rozhodně nemá tolik charizma jako například Sean Connery. Velkým plusem Muže se zlatou zbraní je právě ten muž se zlatou zbraní a to Francisco Scaramanga ztvárněný Christopherem Leem. Další kus do bondovské skládačky, který si moc dlouho pamatovat nebudu. ()

okkac

Takové nevýrazné. Sice Christopher Lee má charisma a Bond je tu celkem v určitých situacích tak trochu svině. I jeho partnerka Goonight je velmi pěkná, ale jinak dost nešikovná. Ale to je asi tak všechno. ()

tom88

Muž so zlatou zbraňou je pre mňa jedna z lepších mooreoviek. Aj vďaka Christopherovi Lee zvyšujem hodnotenie. A ten malý nesympatický škriatok mi vo filme pekne liezol na nervy. Tiež by som tomu malému zmätkovi nakopal. Inak pekné prostredie a znovu zopár kladov a tiež záporov. Inak som s deviatym Bondom celkom spokojný. 74% ()

Radiq

Chch, pobavila šikmooká slečna "Žuž-lej", ale na druhou stranu se mi libila ukázka zdařilýho kung fu. Chris Lee jako záporák se 3 sexy bradavkama byl dobrej, i ty bradavky... Uplně k nasrání je tam ten americkej turista s plnou hubou keců, kterej v předchozím Bondovi hrál jakyhosi šerifa... Ty voe a auto s křidlama jako letadlo, to ukradli z Fantomase, ne? Jinak klasická bondovská blbost, kterou bych ale uplně neodepisoval, ale u které taky nebudu řehtat blahem... ()

Mol

I'VE LOST MY CHARM! NOT FROM WHERE I'M STANDING! Další Bond a tentokrát trochu zklamání. Inteligence postav šla rapidně dolů. Goodnight je nejdebilnější 'bondgirl' vůbec a na co šáhne tak to zkurví. Pak je tu scéna, kde Bond přijede na ostrov, kde je jen ošklivej protivnej prcek, jeden údržbář s propiskou a hlavní záporák, kterej je k němu zády a bond ačkoliv má zbraň, tak nic neudělá. WTF Jamesi? Pokud mě něco rozesmálo, tak jistě moment, kde se koupe nahá číňanka, která se jmenuje "čumí". Není to nestandratní bondovka, není to špatná bondovka, ale u ostatních jsem se aspoň nemusel chytat za hlavu. ()

andrii

Odzbrojí paži, která ji drží, odzbrojí ženu, po které zatouží, odráží paprsky solárního záření. Je tradičně v ráži, fit a svěží. Bond. James Bond. Nepřestává svádět, nevypadává ze zavedených rolí. S třešinkou na konci, plaví se náručí "Dobré noci." ()

LeoH

Tady už se zaplaťpánbu zadařilo víc než v první mooreovce Live and Let Die. Druhá stojí za vidění minimálně kvůli trpaslíkovi sympaťákovi a kaskadérskému kousku s překonáváním vodního toku vzdušnou cestou, též záporák Christophera Leeho má nemalé charisma. Bond sám lehce upozaděn, možná spíš ku prospěchu. Bez comebacku buranského šerifa bych se milerád obešel a už se nemůžu dočkat, až se zase urodí nějaká méně husičkoidní bondgirl, ač karate školačky taky potěšily. ()

chelseaman22

S trpělivostí nejdále dojdeš, řekla babička a prohodli skrz okno zdrclou buchtu. Narozdíl od babičky jsem se už jakýms takýms způsobem naučil ignorovat ty extrémně slabé stránky každé bondovky a zároveń se snažit vypreparovat nějaké ty zázračně podařené momenty (většinou ženy v bikinách). Nenaštěstí jsem dodnes nepochopil, proč úhlavní padouch vždy pozve Jamese k sobě do penthousu, kdo mu pod ksicht naservíruje vývar, smažák, chesekake a milenku a vždy toho svého BOJFRENDA nechá odkvačit pro kulovnici a je vystaráno! Ale k tomu lepšímu: Relativně svěží nápad s nabarvenou skládací pistolkou z LEGA v kombinaci s obstojnou destinací, kde bych se ani já netvářil při rekreaci zapškle. Naneštěstí jsem nepochpil, proč že se chce Secret Service jejího veličenstva zmocnit udělátka na tvorbu čisté sluneční energie. Nejpíš lobby beduínů z Kataru a SAE. 88% Celosvětový výdělek k 19. 6. 2014: $98,500,000, což je 11,59 násobek budgetu ()

Mrkvič

Bondovka o dvou rovinách, ze kterých je ale zapamatováníhodná jen ta se soubojem dvou "pistolníků" v labyrintu. Z prostřední vyšetřovací a pátrací části je nejzajímavější kaskadérský kousek se skokem v autě mezi dvěma natočenými konci mostu. ()

lennyd

James Bond (Roger Moore) dostává varovnou zlatou kulku od padoucha jménem Scaramanga. Traduje se, že nikdo neví jak ten vypadá, a že své oběti vždy předem odešle zlatou kulku s vyrytým jménem, aby ji psychicky zdeptal. Ale Bond se nedá, a pokusí se milému padouchovi jeho plány, včetně získání tajné laserové zbraně, zabránit ... Kromě zajímavého labyrintu (neříkám skvělého, jen zajímavého) a docela dobrého padouchova pomocníka Nicky Nacka (trpajzlík) nepřináší tato bondovka nic, co by vám zůstalo v paměti déle než pár minut po skončení filmu. ... ()

pytlik...

Další bondovka, kde režisér v rámci omlazení nahradil Conneryho o tři roky starším Moorem. Pokud mám ty dva srovnat, ze začátku se mi zdál Moore větším gentlemanem než Connery, k ženským se choval líp... teda až do doby, než zfackoval a zkroutil ruku tamté chudince. A navíc nedal zasloužilých 20 tisíc něčeho tomu klukovi se slonem, takže Connery je asi o chlup ze své hrudi větším gentlemanem. Co se týče vzhledu, Connery mi přišel živočišnější a zvrácenější, takže bych mu ten neutuchající zájem o ženské dost věřil... zato Moore vypadá, jak když se do toho musí nutit, že by si radši střihnul něco s tím hlavním padouchem, jehož zženštilá záliba ve zlaté zbrani prozrazuje, že by určitě nebyl kategoricky proti. Co se týče bojových scén, zatím to vidím tak nějak nerozhodně, vzhledem k tomu karate stylu předvedenému v tomto díle bych možná označil Mooreho za lepšího, ale jen těsně, řekněme o bradavku. A propó, ta bradavka... se divim, že si ji ten padouch nedal odoperovat, v boji s odhalenou hrudí byl značně znevýhodněný, jeho soupeř ji mohl použít jako terč pro svoje kulky... anebo že by to naopak byla výhoda? Protivník se při pohledu na jeho tuning rozchechtal a nebyl schopen dalšího boje. ()

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015