Od chvíle, kdy Štěpán Šafránek nastoupil do ústavu pro mentálně postižené děti, uplynulo deset let. Ústav byl zrušen a Štěpán se vrací do nemocnice jako lékař u záchranky. Stále žije s pragmatickou lékárnicí Ute. Navíc mu zemřela maminka a musí se postarat o pohřeb i pozůstalost. V dispečinku záchranky slyší sestru Toničku vyprávět o řediteli Sahulákovi, který chtěl skočit z okna, a doma ho vyhledá Kendy, kterého vyhodila manželka. Když se zastaví za Ute, narazí na zrzku Annu a nabídne jí svezení. Majitel prosperujícího autosalonu Karas ho přemlouvá, aby se přihlásil do konkurzu na nového ředitele nemocnice, ale on o tom nechce ani slyšet. Pohádá se s Ute a poté opět narazí na Annu. Napíše pro ni básničku a další den Karasovi řekne, že se rozhodl kandidovat. Dál se schází s Annou. V konkurzu vyhraje a stane se novým ředitelem nemocnice. Začátky nejsou snadné. Navíc přijde o svou novou lásku Aničku, která zahlédla Ute, jak přichází ke Štěpánovi domů s kufrem. Marně ji hledá, v nemocnici se pouze dozví, že otěhotněla a odstěhovala se. Štěpán se odmítne zaplést do podvodných machinací a vrátí se k záchrance. O sedm měsíců později je nahlášen akutní porod... (TV Nova)

eraserhead666

Humor a koření pryč, zbyla jen univerzální hnědá omáčka. Z Kendyho se stal nesympatický protiva, kterého bych srazil ze schodů. Veverku dostane takřka hned, takže romance nikde. Nasazení "mediálně známých ksichtů" (Mareš, Karembeu, Kocurová) je naprosto tragické. Jediné co si z toho zapamatuji bude, že Badinková měla hrozně hezké nohy. Což je na film (pokud to není porno) hodně málo. ()

duklak2

Bijte mě, ukamenujte mě, ale já hodnocení nezměním. Tento díl má něco do sebe. Pouštěl jsem si ho s nadhledem, že se nepovedl. A ono ouha. Pro mě překvapení. Poprvé zde vidím hrát herečku Michaelu Badinkovou-alias Lenku Drápalovou z Ulice. Vtipné scénky, např. když Kendy spí se Štěpánem:-) Je celkem smutné, že toto byl poslední díl o básnících a že ho tolik lidí zatracuje. Dávám sympatické čtyři hvězdičky, které si tento snímek jistojistě zaslouží. ()

Lucasion

"Prohrabovat popelnice a hrát golf můžeš začít v každém věku." Konečně po dvou smutnějších pokračování jedno, které je pořádně veselé. I když... jak se to vezme. Štěpánek (Pavel Kříž) osiřel a Kendy (David Matásek) nemá, kde bydlet. Takže zase jednou v Básníkách můžeme vidět tuto dvojici neustále pospolu. Gegy a hlášky padají a Šafránek, neboli Kovanda musí najít další smysl života. A ředitel nemocnice k nim zkrátka nepatří. Alespoň ten konec je zase pořádný a hezký, jak má být. (70 %) ()

rawen

Jak mám rád první tři díly, tohle je stupidní slabota. Navíc tak okatá reklama na Starobrno a Tetu. Fuj, fuj, fuj... 2/10 ()

Tommassi3

"Všechno nejlepší, Kovando !!" - "Šafránek, pane profesore !!" ;) Ale jo, Štěpánku, měj se hezky a už se hlavně nevracej !! Kdyby si tu senilní Somrovu etudu, mimochodem variovat jeden vtip pár vteřin po sobě hned po titulcích a pak jej opakovat stále dokola, to už mluví za vše, a když to ještě navíc bohužel kompletně působí jako upocený křečovitý a dokonale bezinvenční recyklát předchozích básnických filmů, střihnul Pecháček s Kleinem, z recese bych jim na cestu tou porevoluční žumpou ještě hvězdu přihodil.. Ale takhle mám aspoň čisté svědomí, na rozdíl od pánů tvůrců.. Jak básníci neztrácejí naději tak vlastně platí jen za snímek funkční pouze v rovině nostalgie, kdy diváka láká zjistit, jak se vlastně žije jejich hrdinům, jejich starým známým.. Jinak by se totiž jednalo o záležitost naprosto opodstatnitelně nesledovatelnou.. Jediný řemeslný klad snad lze vzdáleně spatřovat v hudebním motivu, když tam místo Rytíře šoupli Jardu Uhlíře.. ()

Pink.Panther

Stále to má Kleinův rukopis, ale inkoust už je vybledlý, pero skřípe a jeden cynický básník ztrácí naději v konkurenceschopný český film. ()

DDT

O něco lepší než čtyřka. Pár ucházejících vtipů a do trapnosti nikdy nesklouzávající duo Kříž - Matásek. Víc se asi čekat nedalo. Jen s představitelkou hlavní role šlápl Dušan Klein jako už tradičně dokonale vedle (tedy až na Terezu Brodskou, která ovšem měla tu "čest" v nejhorším dílu). ()

roswelll

Pátý díl se opět vrátil na vlnu pohody, vtipných dialogů a díky novým tvářím ve filmu měl děj příjemný spád. ()

Kryton

Už basníky pohřběte. Sice je to lepší než minulý díl, ale vidět Jak basníci jdou do důchodu už nehci. ()

NinonL

O chlup lepší než předchozí katastrofa, hvězdičku navíc dávám v naději, že tohle už pokračovat nebude. ()

Turiec

Piatym básnikom chýba tá iskra hlavne z prvých troch pokračovaní. Nebyť nostalgie, spomienok a prepojenia s predchádzajúcimi dielmi, pravdepodobne by síce básnici nestratili nádej, ale zapadli prachom zabudnutia. Film je ľahko pozerateľný a nebolo tam nič, čo by mi vyložene vadilo, ale je to, vzhľadom na depresívne obdobie Štěpánovho života, asi najpesimistickejčia, najmenej romantická a najmenej vtipná časť. Ale stále sa to dá pozerať. ()

mustafa

Tak jsem se díky novým básníkům dozvěděl, že nejlepší pivo je Starobrno, nejlepší na chřipku je Coldrex a kdo nemá mazdu je out. Noví básníci mají svě silné chvíle, které jsou střídany naprosto trapnými a zbytečnými scénami. Nejhorší je obsazení Mareše do role jakéhosi doktora, tento vyumělkovaný úkaz, který zkazí vše, na co sáhne, kazí celkový dojem z filmu. Dále se mi naprosto nelíbil konec, Abych ale pouze jen nekritizoval, tak je tu docela dost povedených vtípků (Vaculík začínal tím, že myl okna v pasáži"-))) Rozhovor Kendyho a Štěpána v posteli je taky zábavný. Dále mě na celý film příjemně naladily začáteční titulky, kde nechybí typické Bornovské animace doprovázené pěknou písní od Jaroslava Uhlíře, která měla velmi chytlavou melodii. Je dobře vědět, že v době Kameňáků, poldů, atd. je možné natočit i docela neurážející komedii pro nejširší spektrum diváků... ()

ivishka

Všechny předešlé díly básníků měly co do sebe. Vždy jsem si na každém z nich jednotlivě našla něco pozitivního a s tím se také dalo celý ten film prožít. Tento film jsem pouze přežívala. Škoda, že někdy už tak zdařilou sérii filmů zkazí ten poslední, kde jsou herci už starší a není to už ono. A pokud si vy básníci z ČSFD nechcete zničit iluzi z těch filmů předešlých, tak se na tento ani nekoukejte. ()

numi

Vražda celé série. Ne, že by to bylo až tak hrozné, ale ono je to obyčejné, nezajímavé a tím pádem velmi kontrastní k předchozím básnickým filmům. Bylo to vážně tak nutné natočit? [červenec 2005] ()