Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

Aberforth

Pre dospelého muža, priemerný rodinný film. Pre dieťa ktoré celé dni sníva nová šanca na život. Za mnohé vďačím tomuto filmu, či už sa jedná o krásne zábery, pekné myšlienky, anglickú architektúru, čarovnú hudbu, alebo celkového ducha príbehu, všetko perfektne zvládnuté a môžem povedať len toľko, že tu som začal žiť svoj život. ()

voleman

Poprvé jsem prvního Harryho Pottera viděl v kině, když mi bylo asi sedm let. To se mi opravdu líbil a tehdy to byl můj opravdu oblíbený film. Samozřejmě jak člověk roste tak dnes už to beru jen jako poměrně vydařenou dětskou podívanou plnou poměrně pěkných efektů, zábavných postav a skvělé Williamsovy hudby, který znovu stvořil další legendární hudební motiv. Dnes samozřejmě považuji za vrchol ve Fantasy žánru mnohem propracovanějšího a nyní pro mě i zábavnějšího Pána Prstenů, který opravdu nemá chybu. Na Pottera ovšem nezapomínám a samozřejmně ho ani neberu jako nějaké filmové veledílo, ale klidně si ho s chutí někdy zopakuji. 80% ()

Trapper33

První Harry Potter rozhodně není špatný ač je natočen více jako pohádka pro menší. Podle knižní předlohy se také drží dobře a tak filmu neni moc co vytknout. Leda místy vtipnou a viditelnou animaci, ale zase musíme brát v potaz rok natočení. Zábava pro celou rodinu. ()

fiLLthe3DD

V dětství jsem tento snímek miloval a z lorda Voldemorta byl po***ný strachy... Nyní už mě to trdlování náctiletých hrdinů zkrátka nebaví a zaměření na mladší cílovku je spíše iritující, než záživné - Williamsovo "main theme" je pak po těch letech rovněž otravné... Do opozice se však staví jakž takž stravitelný příběh, herecké výkony a fajn prostředí... Každopádně z Harryho jsem vyrostl, slabší čtyři... ()

Darth_AK

První díl Harryho Pottera je ve zpětném ohledu vskutku nepříliš zábavná podívaná (dle mě se jedná o nejslabší díl celé série) - vše v něm zachraňuje Williamsova hudba a Hagrid, který má v tomto díle více screentimu, než v jakémkoliv dalším. Zkrátka a jasně - 1* za hudbu a "čarodějnický feeling", spojený s roztomilou ústřední trojicí, a 1* za Hagrida. ()

jefff

Milé rodinné fantasy, které odstartovalo velkolepou ságu o čarodějovi. První díl je milý, jednoduchý, ale má své velké kouzlo. ()

solskjaer

První díl byl zvláštní, zábavný, zdlouhavý . A ze třech dílů co zatím byly natočeny se umístil někde uprostřed. ()

3 AM Code

Vizualne nepochybne krasna podivana, bohuzel jsem cetl knihu (bohuzel pro film, ne pro me). Chris Columbus je rutiner a jeho vykon je v tomto pripade na par facek. Atmosfera se z bazin prumernosti vyhrabe jen sem-tam coz je proste zklamani. Detske herce kritizovat nebudu, je to jejich prvni velka role a je na reziserovi aby je 'zapalil'. Mohlo to byt o tolik lepsi.. ach jo. ()

mozkomor

Chris Columbus dokázal udělat ze skvělé knížky nudnou adaptaci bez atmosféry a vlastního stylu. Triky jsou taky dost odfláknuté. Ty 3* dávám jen z úcty k předloze ()

FIBO

Pamatuju si, když jsem tenhle film viděl poprvé. Před tím jsem se děsil komentářů svých známých "je to blbost" apod. Tehdy opravdu, kdo na tohle šel z našich vrstevníků do kina, tak to ostatní pokládali za nenormální. Osobně jsem tenhle film viděl až na počítači a velmi příjemně mě překvapil. Čím? Prostě tím, že něco podobného v tomto stylu a podání tu ještě nebylo. Prvnímu dílu nelze upřít to, že je spíš míněn pro menší děti, ale kdo dodnes vydržel číst knihy a sledovat filmy až do současnosti, ví své :) Pamatuju si, jak jsem si prvně koupil knihu a podivoval se nad Medkovým překladem "Rawenclaw / Havraspár", "Slytherin / Zmijozel" atd. Přeci jenom, v tom originále mi to víc spočinulo do hlavy :) Jinak vcelku k jedničce - po x násobném shlédnutí platí, že je to kult. Rowlingová vymyslela vesmír, hluboký vesmír, vytvořila příběh, ze kterého je v každém díle kus ukrojen. Bůh dopřej, ať jsou další filmová zpracování natolik věrná, aby ten, kdo knihu nikdy nečetl pocítl to, co čtenář po přečtení céle ságy. Dřív jsem si z toho dělal legraci a dneska - mít dětský léta, tak nastupuju na spěšnej vlak do Hogwarts! Ravenclaw house 4ever! ()

Maynard.

Příjemná pohádka, která odstartovala další díly... První příběh malého Harryho je natočený pro mladši publikum. Dalšími díly se příběhy přitvrzují, atmosféra houstne a člověk už musí zapojit mozkové závity... Tento díl je jiný než ostatní, ale rozhodně není špatný, ba naopak. První famfrpálový zápas nemá chybu. ()

Rousse

Pominu to, že považuji J. K. Rowlingovou za totální krávu, která kecá do věcí, o kterých ví kulové (systém ústavů sociální péče v ČR). Pominu to, že Harry Potter je mi svou masovou oblíbeností děsně nesympatický. Pominu i to, že jsem více méně byla donucena si jej přečíst kvůli seminární práci a pominu i to, že jsem nebyla schopná jej dočíst. Co ovšem opomenout nemůžu je to, že ani film mě nebavil. Animace mi přišly naivní a svou náročností odpovídaly nejspíš úrovní počítačové hry FIFA 1997. Scénář úděsně poučný a za každou větou šlo cítit ponaučení do života. A pohádková monotematická hudba tomu také nepřidala.... Možná, kdybych Harryho Fótra zkoukla už v roce 2001, byl by můj názor jiný. Bohužel s odstupem času musím říct: "Nelíbilo se mi to." Věřím ale, že děti mají jiný názor:-) ()

mohamedsfinger

Už jako malý kluk, který byl natěšený na zpracování jeho oblíbené knihy, jsem byl zklamán. Teď už tento úvodní díl celé serie neobstojí vůbec (ano i ten knižní má své mouchy). ()

Cejny

První díl Harryho Pottera nás zavádí do doby, kdy mu bylo 11 let a tím pádem i původní cílové publikum bylo v tomto věku. Proto je první díl spíše pohádka než dobrodružná fantasy. Samozřejmě zde najdeme několik temných scén, ale na rozjezd této série to vůbec nebylo špatné. ()

vanderbart

první díl jako úvod do světa funguje poměrně slušně, ale je to tak nějak táhlé, možná že to je tím, pro jakou cílovou skupinu je film míněn... 7/10 ()

Scicmon

Nezávidim tvůrcům jejich úděl - s adaptací knih a zejména her je vždycky kříž, ale tohle se povedlo. Docela věrně zpracovává atmosféru knihy, která mě na celé sérii bavila nejvíc + pár pěkných záběrů mi na 4 hvězdičky stačilo. Docela by mě zajímalo jak by to vypadalo kdyby to natočil Tiers, mohl by to bejt pěkněj úlet... :D ()

Babous

Po zhlédnutí závěrečných dvou filmů působí první Harry Potter roztomile a nostalgicky, až z toho běhá mráz po zádech. Skvělá hudba, roztomilí hrdinové a kouzla kam se podíváš. ()

Sdoom

Seznámení se světem Harryho Pottera pro knihy neznalé diváky není vůbec špatné. Tvůrcům se podařilo vytvořit velmi vydařený obraz kouzelnického světa, který zaujal i mě - nedětského a nezaujatého diváka. Bohužel ústřední trojice není kdovíjak sympatická a zajímavé postavy jako Snape nebo Hagrid moc prostoru nedostanou. Každopádně celkové hodnocení prvního dílu je někde mezi 3 a 4 hvězdičkami s tím, že dám radši nižší, abych měl rezervu pro další díly. :-) ()

SG-1

"Dále náš školník, pan Filch, chce připomenout, že je zakázán vstup do chodby vpravo ve třetím patře všem, kdo nechtějí zemřít bolestivou smrtí." -profesor Brumbál- ()

herr_carter

skoro 16 let po natočení prvního Harryho jsem se rozhodl, že si rozšířím své filmové obzory a kousek po kousku tuto sérii postupně celou shlédnu. Byť jsem byl ze začátku poměrně skeptický a dost věřil některým Vašim komentářům, že se jedná o nudu atd, nakonec jsem byl poměrně mile překvapen, že mě film bavil, dětští (ještě tehdy) herci jsou velice přirození a celé to dává tak nějak smysl. Takže jdu směle na tajemnou komnatu................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood