Přísahám a slibuji (TV seriál)

Československo, 1990, 5 h 28 min (Minutáž: 4 x 90 min)

Otto Zelenka

Petr Polák

Petr Skoumal

Josef Abrhám, Luděk Munzar, Václav Postránecký, Vladimír Dlouhý, Iva Janžurová, Miroslav Vladyka, Gabriela Vránová, Karel Koloušek, Valentina Thielová, Lena Birková, Jaroslav Mareš, Jindřich Narenta, Roman Hemala, Dagmar Veškrnová-Havlová, Viktor Preiss, Jana Preissová, Radoslav Brzobohatý, Ljuba Krbová, Robert Vrchota, Martin Růžek, Jana Drbohlavová, Zuzana Bydžovská, Eliška Balzerová, Taťjana Medvecká, František Němec, Hana Davidová, Otto Budín, Jaroslav Wagner-Klenka, Jiří Vala, Vladimír Brabec, Blanka Vikusová, Ludmila Roubíková, Marie Rosůlková, Petr Skarke, Jarmila Švehlová, Miloš Vavruška, Radovan Lukavský, Viktor Vrabec, Karel Heřmánek, Alice Aronová, Milan Mach, Miroslav Zounar, Miloš Hlavica, Bořivoj Navrátil, Bohumila Dolejšová, Bohumil Vávra, Martina Adamcová, Marie Horáčková-Turková, Václav Vydra nejml., Jaroslav Kaňkovský, Zdeněk Mahdal, Olga Schmidtová, Vít Pešina, Pavel Chalupa, Stanislav Hájek, Svatopluk Mikeska, Jiří Zapletal, Jana Kulendová, Kateřina Besserová, Jan Šváb, Jiří Smutný, Jindřich Hrdý, Helena Gabrielová, Vladimíra Králíčková, Klára Lidová, Štěpán Koníček

Zvuk:

Jiří Urban

Scénografie:

Milan Starý

Kostýmy:

Stela Drozdová

podle mne jeden ze sice hodně krátkých ale velmi solidních seriálů, hlavně pro to, co zde řekli i jiní, tedy už ne přeceňování role komunistů a zase na straně druhé ne každý slušný člověk jako antikomunista a naopak. Tedy ani Major Zeman ani Zdivočelá země. Ta vynikající povařuji ukázku vývoje vztahu německých lékařů i řádových sester, to odjinud moc neznám. Slabina je buď v rozpočtu, nebo castingu, nebo režijním vedení, které je možná trochu televiznější, než je třeba. Pan Abrhám je skutečně trochu mirekdušínovský hrdina, i když hraje dobře a některé postavy jsou takové neprokreslené i tam, kde to není omezeno hrecekými schopnosti, jako podle mne u V Vrabce) - Eliška Balzerová, . Jana Preissová, Iva Janžurová, František Němec, Viktor Preiss, Radek Brzobohatý, V. Dlouhý jsou herci vynikající a tady nemají co ukázat, jen tak probíhají, nebo procházejí, i další solidní herci, jako pan Postránecký, D Veškrnová, jsou jen takovým stínem. Je to škoda, protože téma je atraktivní a koncepce cenná.(16.8.2017)

Zatímco na lékaře Otu Duba jsem vždy slyšel jen chválu, s jeho literárními aktivitami to tak jednoznačné nebylo. Určitá idylizující tendence i apriorní sklon nadržovat dobru působily poněkud kontraproduktivně vůči záměrům, které do svých románů a novel (převážně) vkládal. Z druhé strany bylo zřejmé, že se vždy jedná (až na akceptovatelné výjimky) o skutečné umění. Román, nazvaný podle českého překladu svrzujících slov klasické akademické přísahy (Spondeo ac polliceor), patří k tomu nejlepšímu, co Dub napsal. Scénárista Bedřich Zelenka - svými kvalitami plně srovnatelný s klasikem Dietlem - i režisér Filip literární předlohu ještě podstatně vylepšili a plně využili její atraktivní námět. Herecké výkony prakticky bez rozdílu toto úsilí dále pozvedly. Zmiňovaná až jednorozměrná kladnost hlavního hrdiny (pomiňme určitovou Dubovu autostylizaci) je v tomto případě plně na místě - tito lidé opravdu žili a opravdu byli obětaví a nezištní. Všeobecně se věřilo a doufalo, že zdrcující zkušenosti z hrůzných let Mnichova, Druhé republiky i protektorátu narovnaly vztahy mezi lidmi, posílily solidaritu a že takto nastolený mír už nikdy nikdo nebude zpochybňovat (sr. v tomto ohledu skvělou Svěrákovu OBECNOU ŠKOLU). Pochopitelně, že skutečnost Třetí republiky byla složitější. Ale protože doba byla černobílá, i padouši byli zavrženíhodnými padouchy a zločinci zločinci. (Přechodů se jaksi nedostávalo, vždyť i válka také ve svém zázemí byla černobílá). Více bych v této souvislosti proto rád zdůraznil přesnost postižení a také odstínění odcházejících německočeských lékařů a zdravotních sester i výstižné postižení regionální atmosféry někdejšího hlavního města samozvané župy Liberce (včetně wervolfů). Klady v tomto případě vysoce převažují nad slabinami. A tak na závěr zbývá jediné povzdechnutí: Proč již dávno toto pozoruhodné, v každém případě nadprůměrné dílo nebylo převedeno na DVD nosiče?(2.12.2007)

O lékaři, který přežil koncentrační tábor a po válce byl nucen jít vykonávat praxi do Sudet. Začíná v nemocnici s německými kolegy, které čeká odsun do Německa... Ačkoliv v tomto vícedílném filmu hraje hodně herců ze seriálu Nemocnice na kraji města, je to úplně o něčem jiném. Je to mnohem hlubší a podle mě i o dost lepší... Minimálně 80 %(9.4.2006)

Přísahám a slibuji tak by měli konat všichni lékaři, nejen v době poválečné, ale i dnes. Dnes se lékaři věnují raději politice,účinkují v televizi lezou na Mont Everest nebo Antarktidu. Pro lékaře jsme pouze zkušební králíci. Hlavně mají u sebe seznam léků a podle toho na nás zkoušejí co zabere. Pokud si neuříznu ruku , tak si tělo samo poradí, uzdraví, rána sroste i bez doktora. Všem lékařům všichni pacienti zemřou tak to na světě je a bude . Pokud se lékař splete a zapomene v těle pacienta špachtli , tak to svedou na instrumentářku, že nespočítala použité nástroje po operaci . No coment :-)(7.12.2014)

Začátek seriálu mě celkem uchvátil, a to i přesto, že z něj přímo čišela jeho nízkorozpočtovost. Bohužel později už to tak dobré nebylo. Osobně nemám nic proti Zuzaně Bydžovské, ale tady mi hrubě nesedla a je asi hlavní příčinou, proč hodnotím jenom třemi hvězdičkami. Kdyby děj neutíkal tak dopředu a zůstali jsme pořád v roce nebo ve dvou od konce války, scénárista se zaměřil víc na detaily než na notoricky známý a smutný poválečný politický vývoj, dalo se z toho vytlouct víc.(1.2.2008)

• - Naposledy vidíme ve filmu herečku Marii Rosůlkovou. (M.B)