Přísahám a slibuji (TV seriál)

Československo, 1990, 5 h 28 min (Minutáž: 4 x 90 min)

Otto Zelenka

Petr Polák

Petr Skoumal

Josef Abrhám, Luděk Munzar, Václav Postránecký, Vladimír Dlouhý, Iva Janžurová, Miroslav Vladyka, Gabriela Vránová, Karel Koloušek, Valentina Thielová, Lena Birková, Jaroslav Mareš, Jindřich Narenta, Roman Hemala, Dagmar Veškrnová-Havlová, Viktor Preiss, Jana Preissová, Radoslav Brzobohatý, Ljuba Krbová, Robert Vrchota, Martin Růžek, Jana Drbohlavová, Zuzana Bydžovská, Eliška Balzerová, Taťjana Medvecká, František Němec, Hana Davidová, Otto Budín, Jaroslav Wagner-Klenka, Jiří Vala, Vladimír Brabec, Blanka Vikusová, Ludmila Roubíková, Marie Rosůlková, Petr Skarke, Jarmila Švehlová, Miloš Vavruška, Radovan Lukavský, Viktor Vrabec, Karel Heřmánek, Alice Aronová, Milan Mach, Miroslav Zounar, Miloš Hlavica, Bořivoj Navrátil, Bohumila Dolejšová, Bohumil Vávra, Martina Adamcová, Marie Horáčková-Turková, Václav Vydra nejml., Jaroslav Kaňkovský, Zdeněk Mahdal, Olga Schmidtová, Vít Pešina, Pavel Chalupa, Stanislav Hájek, Svatopluk Mikeska, Jiří Zapletal, Jana Kulendová, Kateřina Besserová, Jan Šváb, Jiří Smutný, Jindřich Hrdý, Helena Gabrielová, Vladimíra Králíčková, Klára Lidová, Štěpán Koníček

Zvuk:

Jiří Urban

Scénografie:

Milan Starý

Kostýmy:

Stela Drozdová

Po prvním díle to vypadalo na jasné čtyři hvězdy, bohužel s každým dalším dílem to šlo trošičku dolů, děj je čím dál rozplizlejší a řeší se čím dál méně zajímavé věci. Což vyvrcholí kauzou konkurzů na primariáty, která mi přišla v podstatě úplně o ničem. Také Abrhámův vztah s Bydžovskou mi ze začátku přišel celkem v pohodě, ale časem to začalo být hodně otravné. A postava Abrhámovy dcery tomu též moc nepomohla.(11.11.2017)

trošku neprávem opomíjený celovečerní seriál na téma: poválečné osídlování pohraničí od A do Z. Podívaná je to sice příjemná, nicméně nudně ateliérová (právě exteriéry Sudet by seriál dost pozvedly) a na začátku taky slušně ideologická. Nyní k obsahu: Hlavní postava primáře Alberta je hodným dvojčetem primáře Blažeje a podle toho se taky tak chová, jako souznění všech ctností. Ačkoli je primář Albert na scéně cca 95 % stopáže, jsou ve Starém městě (Týništi) i jiné postavy: intrikující ředitel nemocnice Urban, moudrý doktor Stein, jeho kůň, Olda Bican, který v laboratoři míchá lektvary, účes Zuzany Bydžovské a především Viktor Vrabec v charakterní roli okresního tajemníka KSČ. Jednou z postav je i doktorka Čeňková, která v dalších dílech pojme primáře Alberta/Blažeje za muže. Na závěr seriálu do Sudet přijíždí starý primář Sova, aby v některé zabavené vilce po Němcích vybudoval nový Soví hrad...(17.7.2011)

Režisér Filip a jeho elitní sestava herců v pro mě až překvapivě ne často využívaném tématu znovuosídlování. Lékař s tváří Dr. Blažeje ale duší Dr. Sovy, byl až asketicky bezchybný, Zuzana Bydžovská jako vždy výborná, ale její postava trochu přesložitá pro pana doktora i mě samotného. Problémy doby byly myslím zachyceny velmi dobře. Němečtí lékaři,Jodizace soli a všude persony jimž se netyká. 80%(6.1.2008)

Začátek seriálu mě celkem uchvátil, a to i přesto, že z něj přímo čišela jeho nízkorozpočtovost. Bohužel později už to tak dobré nebylo. Osobně nemám nic proti Zuzaně Bydžovské, ale tady mi hrubě nesedla a je asi hlavní příčinou, proč hodnotím jenom třemi hvězdičkami. Kdyby děj neutíkal tak dopředu a zůstali jsme pořád v roce nebo ve dvou od konce války, scénárista se zaměřil víc na detaily než na notoricky známý a smutný poválečný politický vývoj, dalo se z toho vytlouct víc.(1.2.2008)

O lékaři, který přežil koncentrační tábor a po válce byl nucen jít vykonávat praxi do Sudet. Začíná v nemocnici s německými kolegy, které čeká odsun do Německa... Ačkoliv v tomto vícedílném filmu hraje hodně herců ze seriálu Nemocnice na kraji města, je to úplně o něčem jiném. Je to mnohem hlubší a podle mě i o dost lepší... Minimálně 80 %(9.4.2006)

• - Naposledy vidíme ve filmu herečku Marii Rosůlkovou. (M.B)