Zánik domu Usherů

• USA House of Usher (více)

Snímek představuje první Cormanův přepis díla Edgara Allana Poea, k jehož tvorbě se pak v následujících letech několikrát vrátil, ať už k přímé adaptaci literární předlohy nebo je n jako ke zdroji inspirace. Mladý muž přijíždí do ponurého sídla Rodericka Ushera, aby si odtud odvezl jeho sestru, s níž je zasnouben. Od prvního záběru je však zřejmé, že majitel domu i jeho sestra jsou pronásledování rodovou kletbou, která se jako temný mrak vznáší nad kdysi honosnou stavbou. (oficiální text distributora)

eraserhead666

The Fall of the House of Usher je asi nejznámější hororovou povídkou E. A. Poea, filmová adaptace Rogera Cormana se podle mě ale moc nepovedla. Je až moc teatrální, ukecaná a poměrně dost nudná. Chybí tomu ta děsivá atmosféra, kterou Corman skvěle vybudoval v Předčasném pohřbu. Tady se o ní vehementně snažil, ale místy to působí hodně divadelně a nabubřele, ta snaha jde až moc vidět a kazí celkový dojem. Vincent měl na svou roli přesně ten ksicht, kterej potřebovala, ale i on to občas přehání a zbytečně moc dramatizuje. Po výborném Předčasném pohřbu mě House of Usher docela zklamalo... ()

SOLOM.

Tato filmová adaptace mě absolutně nezaujala. Děj byl naprosto odlišný od povídkové předlohy, nemastný, neslaný, výkony herců rovněž nebyly nic extra. Snad nejhorší Priceho výkon jaký jsem kdy viděl. Moc se mi nelíbily ani samotné kulisy, na kterých šlo už na první pohled poznat, že jsou umělé. ()

ARI50

Žádny horor to pro mě není ale normálni film co je koukatalný a neurazí, nečekal jsem nic tak v pohodě. ()

Terva

Záběr na dům v úvodu filmu byl fascinující. Ten obraz jsem si musel stopnout a chvilku se kochat tímto starým sídlem. I Philip Winthrop ( Mark Damon ) , by se určitě kochal, ale měl svých problémů dost. Hned na začátku má problém se zouváním bot, ale brzy zjistí, že to byla malichernost. To co přišlo potom, bylo horší. Získat ruku své snoubenky Madeline Usherové ( Myrna Fahey ) bude tvrdý oříšek. Budu mu fandit a dá li Bůh, snad mu to i vyjde. ZAJÍMAVOST - Když sluha Bristol ( Harry Ellerbe ) ve 49 minutě a 33 vteřině zapálí ve sklepě louč, tak ta louče má na stěně za sluhou svůj vlastní stín. Práci kameramana musím připomenout v jedné scéně, která se odehraje asi v šedesáté druhé minutě. Tam vstoupí Winthrop do pokoje Rodericka Ushera ( Vincent Price ) , který sedí v křesle. Proběhne mezi těma dvěma dialog, kdy se kamera točí okolo křesla a snaží se mít neustále Winthropa v záběru. Moc povedené. Koukněte se. Kameru má za úkol Floyd Crosby a málo výraznou hudbu dělal Les Baxter. ()

liquido26

Přátelé já se u tohodle filmu bál:-) To trochu přeháním, ale v posledních cca dvaceti minutách jsem měl intenzivní husí kůži a to už jsem u žádnýho hororu dlouho nezažil. Takže pět hvězdiček hlavně za to. Navíc je to první film s Vincentem Pricem, který jsem viděl :-) ()

corpsy

Chutnučká hororová lahôdka s atmosférou ako z pravého hammerovského trháku, ktorú od maximálneho hodnotenia drží jedine pomalý odpich. Vincent Price opäť dokazuje svoju brilantnosť, z ktorou ovládal tento žáner. ()

Astaroth12

Parádna výprava, oku lahodiace exteriéry i interiéry. Hlavne tie interiéry, napríklad v rodinnej hrobke, tam som cítil, dusnú atmosféru..Tie obrazy predkov a vysvetlenie, že to bola zločinecká banda, zaujímave rozuzlenie šialeného rodokmeňa. Tento film je komorne ladený s vynikajúcim vizuálom, slušným spracovaním a s blondiakom bez fúzov. V.Price, ktorý hral parádne, ale aj ostatný hrali veľmi dobre. Nechýba tu dramatickosť, ponurosť a atmosferická veľkoleposť. Len pri niektorých scénach bolo viditeľné, že sú to divadelné kulisy, ale vobec ma to neodradilo dať vysoké hodnotenie lebo film má veľa predností. Môžem smelo povedať,že Jama a Kyvadlo bol vynikajúci film a tento sa mu všetkým vyrovnal. ()

fcreading

Vydarený film od Cormana ktorý režíroval aj Jámu a kyvadlo a vtomto si počíňal velmi dobre tá atmosféra domu Usheru je mrazivá a hmla nad celým domom je výborná. Price je mimochodom znova vynikajúci a povyšuje svojim výkonom aj ostatných zúčastnených. Sú tu aj výborne scény padanie omietky zo steny, búchanie dverí a padanie lustra. ()

Tayen

Další adaptace díla Edgara Alan Poa v podobě gotického hororu v hlavní roli s uhrančivým Vincentem Pricem. Film mi velmi připomíná Jámu a Kyvadlo s týmž hercem. A možná je to jeho smůla, protože i tady vidím onu melodramatičnost až teatrálnost. A protože Zánik domu Usherů jsem viděla později už mě tolik neohromil, spíše jako kdybych prožívala jakési Déjà vu. To ovšem není chyba filmu, ale moje, že jsem po sobě shlédla dva velmi si co do stylu tak do námětu podobné filmy. ()

PKD

Joo, tak tohle mělo fakt koule. Zvláště v 11večer.;-) Má 1. 60tková Cormanovka totiž kdysi byla ten ultranudný Haunted Palace, který má býti jakýmsi prapodivným mixem H.P.Lovecrafta a Poea a vyšel z toho jen ten Poe a to ještě zdeformován, což by se autorovi asi nelíbilo. Zpočátku jsem se sice trochu obával té délky, leč ukázalo se, že obava byla marná. Jelikož jsem si po mnoha a mnoha letech vzpoměl, že Corman začal 8 Poeovkami, tak jsem zkusil zrovna tu 1. ze série a to navzdory tomu, že jde o adaptaci toho snad nejprofláklejšího příběhu od velkého Poea. Já mám raději jiné. Dosud, nenatočené. A i když to není zrovna (u Cormana klasika) nejpřesnější adaptace, tak to je na 4 jen to fikne a časem to možná bude i na plný počet. Samotný dům je prostě žůžo. I když uvnitř méně ponurý, než z venku. Taky je zde (jako jinde) viděti jasná Cormanova pyromanská touha, páč ten chlápek musel snad všude aspoň něco spálit. Heh. A když jsem si přečetl (zde jsem to neudělal) v koncových creditech, kdo napsal scénář, tak mi bylo ihned jasné, proč jsem byl tak potěšen. Někdy si říkám, že mistr Matheson snad měl větší dar na předělávání jiných klasiků SF/H (důkazem budiž jest jeho pozdější přepsání/inspirace Proklatosti od jiného machra Ambrose Bierce, kteroužto v podstatě předělal od základů pro 2.s. Masters of Horror v díle...Ta Zatracená Věc, kterou důr. doporučuji. Jedna z nejnihiličtějších lahůdek, v žánru H), než ve svých dílech. Ale to berte s reservé. Faktický napínák. Ovšem jen pro veterány, kterým nevadí až příliš velká theatrálnost a i na 60tá léta, poněkud (záměrně?) ošuntělá vizualizace. Něco jako, divadelní představení ve filmu. Což já tedy rozhodně neberu jako mínus. Poe totiž theatrální byl. Někdy záměrně...někdy ne. ()

Gorehound

Až ma samého prekvapilo, ako mi film sadol, a to už 60s veľmi nemusím, vadí mi až príliš teatrálne herectvo, romantická hudba atď. Samozrejme až na výnimky alá Blood and black lace. To všetko tu je, ale film perfektne šľape, má skvelý, neodhadnuteľný príbeh, na v podstate low budget neuveriteľné kulisy a je to proste horor, ako má byť. Pochovanie zaživa, búrka, šialenstvo, prízraky... skvelý film. ()

AlistairMir

Tak tohle bylo překvápko během filmu jako už dlouho ne. První polovina mě totiž celkem i nudila, ne že by to bylo nekoukatelné, ale čekal jsem více a ono záhadné, děsivé tajemství bylo v první polovině pro mě zaobaleno opravdu nezáživně a dokonce i můj oblíbený Vincent Price mi jako obarvený blondýn s zženštilým chováním pil krev (ale zahrál to parádně, člověk ho fakt nesnášel už od pohledu, tak co si stěžuju :-D )...Pak přišla první scéna s obrazy a film najednou otočil doslova o stoosmdesát, atmosféra konečně dupla na plyn a už to bylo jak jsem doufal, že to bude. Ponuré, strašidelné s příběhem , který jsem najednou hltal a byl napnutej jak to dopadne. Druhá scéna s obrazy mi způsobila mrazení v zádech, no sakra kdo by to byl řekl, a Madeline? Tak to byla úžasná změna !! První půlka za mě tak na 2* , druhá půlka za plnou palbu tak jak hodnotit? No myslím, že je vždy lepší když se film rozjede, než když v polovině dojede, takže za krásnej skok kupředu nakonec s klidným svědomím sázím 4* a vřele doporučuji. ()

Kangax

Zrejme najlepší Corman. S minimálneho rozpočtu a s pár hercami vytvoril fakt dobrú adaptáciu slávnej Poeovej poviedky. Stále však od mrazivej dokonalosti samotnej poviedky to má veľmi ďaleko. Ale za skvelého Priceho a za skvelú atmosféru si plný počet zaslúži. ()

radektejkal

Sportovec píše: "Pochybujeme-li v Cormanově případě o kvalitě adaptace, vyjadřujeme tím současně nedůvěru i Poeově stejnojmenné literární předloze." To je ovšem nepříslušná mystifikace, až demagogie. Roger Corman natočil dobrý film, ale z Poea se sklouzl po jedné (či dvou) kolejích, kdežto Poe do této povídky zaklel snad celou bídu tohoto světa. Pokud se chceme podívat pod povrch Rogerových (tentokráte mluvím o Usherovi) racionalizací, potud snad najdeme skutečné důvody jeho čin. Je-li nestvůrný následek, potom je nestvůrná i příčina – a po ní raději pátrejme V Poeovi samém. Další nekompatibilitou, zde s Usherovou smyslovou přecitlivělostí, byl hrozný kravál, který provázel celý film – nejen praskání, bouchání, lomození, ale i hudba byla z jiné dimenze. Usherův dům se rozpadal, ale tiše, neslyšně se potopil do jezerních vod. ()

Martin741

Slusny film s vybornou mrazivou atmosferou stareho domu, kulisy na urovni a dokonca aj herecka hororova legenda Vincent Price tu je, spokojnost : 65 % ()

Flaxik

Bezútěšné, depresivní, zoufalé bloumání po domě, jehož každá cihla nasáklá zlem zabíjí sebemenší příjemnou vzpomínku a probouzí v člověku jen to nejhorší, co by jinak nejraději pohřbil v nejhlubším hrobě zapomnění. Světlo svíček stačí jen na to, aby osvítilo příšerné portréty šílenců, jejichž ruce, zbrocené krví, jakoby sahaly ve spánku po hrdlech spících smrtelníků. A na Philipovu lásku k Madelin, tak čistou a plnou radosti ve své podstatě, je již od samého počátku vrhán temný stín prokletí mnoha generací zkažené krve Usherů. No tak se uklidníme...ten konec nebyl moc zvládnutý, efekty bídné, ale pořád je to gotika jako řemen. Čtyři až pět, píšu čtyři, ať ti nepokazím vysvědčení. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu