Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

cheyene

Vrána je snímek, který na diváka může zapůsobit hned z několika důvodů. Jako první bych zmínil nechvalně proslulou tragédii, kterou bylo nešťastné úmrtí Brandona Lee. Pro jeho fanoušky tak zcela jistě jde o počin se zvláštní příchutí a sledují jej mimo jiné také jako určitou formu piety za zesnulého herce. Dalším důvodem je zajímavý děj, který opravdu dokáže zaujmout. A třetím důvodem je samotné zpracování snímku, které se vyznačuje vynikající temnou atmosférou po celou dobu filmu, výborným soundtrackem a skvělými scénami. Vrána mě bavila od začátku až do konce, takže nemám problém dát pěkné 4*. ()

Jamal

Moc na vrány nevěřím, na to, že mystická vrána vezme duši zemřeléhodo světa živých kvůli pomstě, proto jsem ani moc neuvěřil filmu a proto jen 3 hvězdy, ale jinakzajímavá myšlenka (( :: Ale Brandona Leeho je velká škoda, mohl toho ještě dost dokázat. ::(( ()

balone

Ani nevim, co se mi na tomto filmu líbí, ale svojí atmosférou si mě vždycky získá, ať se na něj podívám kolikrát chci... Charisma Brendona Leeho vždy vystoupí z obrazovky a spolkne mě, z něho si určitě vzal Heath Ledger inspiraci na svého Jokera v Batmanovi. Jinak hudbu k tomuto filmu mam rád, i když nejsem fanouškem rocku, metalu atd. tahle hudba mě baví. A příběh je prostě skvělý. 95% ()

Shakers

Perfektný príbeh, ktorý sa odohráva v dokonalej gotickej atmosfére. Vizuálna stránka je skutočne dobre zvládnutá a na film sa dá pozerať aj po niekoľkých rokoch. Herecky je to bravúrne obsadené a okrem fajn príbehu a namaskovaného Brandona Lee, film posúva do výšin aj dobrý strih, akcie a hudba Graeme Revella. Obľúbený soundtrack: Inertia, Pain And The Shadows, A Cold October Night. 90% - 5* ()

lamps

Tak trochu jiná komiksová podívaná. Především jsem u toho pořád musel myslet na to, jak tragický spád vzalo zdejší účinkování Brandona Lee, a po každé další scéně mi bylo více a více líto, že nás musel tak talentovaný a sympatický herec tak náhle opustit. A byť to zní hrozně, tak tyhle deprimující myšlenky do příběhu přesně zapadaly a ještě dotvářely hutnou a specifickou atmosféru, kterou filmová Vrána oplývá opravdu měrou vrchovanou. K originálnímu námětu asi není třeba nic podotýkat, ke zpracování snad jen tolik, že lépe to vzhledem k úrovni tehdejších efektů šlo jen ztěží natočit. Pochmurná výprava má své kouzlo, záporácký syndikát je hodný respektu a některé akční sekvence včetně nechvalně proslulé přestřelky jsou záležitostí vyloženě pro žánrové fajnšmekry. S výhledem na remake tak nezbývá než dodat, že zde je hodně co čerpat a jsem dost zvědavý, jak si tvůrci s vysoce nastavenou laťkou poradí. ()

Pepinec

Když si to kytarista z Kissáků, Joker a Rumburak rozdaj s Nesmrtelnou tetou, vznikne Eric Draven; Zorro mstitel komiksového světa, který se řídí heslem "když vrána k vráně sedá, uniknout se nedá." Tohle rozhodě není film, který byste si měli pouštět po procházce rozkvetlou jarní loukou, tématicky sedí spíš k návratu z nepovedeného rande s vaší vysněnou láskou, při kterém v bouřce zabloudíte na hřbitov, kde se připletete k lampionovému průvodu Ku Klux Klanu. Hezkou zábavu a Slunce v duši. ()

Jhershaw

Sice nijak výjimečný děj (sto první variace na téma pomsta), ale skvělá ponurá atmosféra, která vás doslova vtáhne dovnitř. Jeden z nejlepších filmů podle comicsu všech dob. ()

JohnnyD

Zďaleka nevyužitý potenciál tohto filmu. Proyas to často tlačí do akčného filmu, čím kazí atmosféru, na ktorú ma fakt talent. Smutný príbeh Erica Dravena, ktorý je po smrti vyslaný na zem pre pomstu, aby jeho duša mohla odpočívať v pokoji ... ako pekne to znie, bohužiaľ vo filme nie je takmer ani chvíľa, ktorá by oplývala depresiou, melanchóliou, smútkom ... a pritom ten úžasný námet. Jeden z filmov, ktorým by som hneď na mieste urobil rázny depresívny remake. ()

Boogeyman

Po několika přiblbých akčních filmech se Brandon Lee dostal ke své životní roli v nenapodobitelném, temném a mrazivém hraném komiksu atmosférického mága Alexe Proyase. Bohužel si svůj vstup mezi hereckou elitu nemohl užít. Tato tragédie však dává Vráně naprosto dechberoucí rozměr. ()

Madsbender

Proyas má na temné snímky s nádychom mystiky a fantastických prvkov jednoducho talent. Dokázal to v Smrtihlavovi a čiastočne aj v I, Robot. Vrana ale hlavne vďaka skvelému hercovi menom Brandon Lee zachádza ešte trochu ďalej a vytvára okolo seba mýtus a kult, ktorý sa takmer vyrovná tomu komiksovému. Eric Draven je skvelý nemŕtvy pomstiteľský badass, a Vrana je okúzľujúci film. Nemôže pršať večne... ()

salahadin

Vrána je v podstatě velmi zlý film, adorace násilí a pomsty jakýmikoli prostředky. A to z rukou a úst hrdiny, který je nám servírován jako ten hodný chudáček. To velmi zlé a jako hlavní myšlenka hloupé. Ano, jasně, je to svým způsobem zručně natočené a atmosféra"gothic" města je fajn, jenže obdivujte rám, když hlavní motiv obrazu se vám vyloženě hnusí. To nejde. Je to tak zlý film a tak zlý komiks, že samo natáčení znamenalo konec jednoho mladého života. Nene, Vrána je téma, které mělo zůstat - pod náhrobním kamenem. ()

Pilda17

The Crow má špičkově temnou gotickou atmosféru, která se jen tak nevidí. Mnohokrát mi až lezl mráz po zádech, což samo o sobě kvalitu dokazuje. Nemohl jsem si nevšimnout zneklidňující hudby, která se se hodila do atmosféry. Příběh nenudí, přesto se předvídat dá. Naopak děj je podchycen dobře a člověk se tolik nenudí. Když ještě jednou budu chtít vidět atmosférický temný fantasy/thriller, pustím si právě tohle. Brandonova maska byla perfektní, ale jeho jako herce je škoda, mohl ještě hodně ukázat (R.I.P.).. 8/10 = 80% ()

Stegr

70% - Hlavní slabina tohoto filmu je stejná jako nedávno viděného Equilibria. Délka stopáže. Tak zajímavá a temná postava, kterou Eric Draven stoprocentně je, by si zasloužila mnohem víc, než jen hodinu a půl dlouhý děj, kde si odmaká všechno potřebné a konec. Problém s horšími triky s obyčejnými akčními scénami vem čert, ten film je skoro 20 let starý. Ale mytologie a psychologie, na tom to mělo stát. Brandon Lee by to s přehledem utáhl. Takhle je to sice temné, poutavé a dojemné, ale nedotažené... ()

Mi Nü-Chai

Při pomyšlení na Vránu jsem vždy poněkud rozpolcena. Na jednu stranu velmi oceňuji Proyasovo autorské pojetí a schopnost nenechat si svázat ruce kultovností předlohy, na stranu druhou mne mrzí, že zmizely přesně ty věci, co se mi na comicsu zamlouvaly nejvíce - tedy (vlastně nejen jeho, tam o postavu při smyslech nezakopnete) Ericova nepříčetnost, krutost a smysl pro mimořádně černý humor. Filmová Vrána je asi výrazně stravitelnější a méně nelítostná než comics, ovšem zas to neznamená, že je špatná - jen je takto mému černému srcci méně bližší, než by mohla být. ()

HAL

Jedna z nejlepších komiksových adaptací. Sice nedosahuje geniality knihy a občas se od ní příběhově dost liší, ale pořád si alespoň částečně zachovává její poetiku a temnotu. A opravdu skvělé je obsazení postav které na svoje předlohy sednou přímo dokonale, ať už je to dokonalý Brandon Lee v hlavní roli, Michael Wincott jako Top Dollar, či Michael Massee v roli Funboye. ()

Vančura

Vyloženě dementní film, který jsem zhlédl s pobavenou přezíravostí (původně jsem chtěl napsat, že to je kult, který mě zcela minul, ale je mi protivné tomuto - a obecně jakémukoli - filmu vůbec přiznat "kultovní status"; osobně jsem na tu stupidní frázi alergický, film je buď dobrý nebo ne, a není důvod do toho tahat nějaký kult; obecně jsem ještě přemýšlel, že to je možná jeden z těch filmů, které mě minuly, protože jsem je neviděl v době jejich premiéry, ale až dlouhá léta poté, nemám k němu proto vytvořen žádný vztah na bázi nostalgie, který by milosrdně zakrýval oči nad jeho filmařskými nedostatky, a neznám ani komiks). Příběh je tak prostinký, že by šel říct jednou větou, herecké výkony jsou většinou hodně špatné (a třeba taková Bai Ling je zde vyloženě děsívě špatná), a film na mě celkově působil neobyčejně laciným, béčkovým a amatérským dojmem, skoro jako esence toho nejhoršího z devadesátek. Děj je neobyčejně předvídatelný, klišoidní a útrpně spějící ke svému závěru. A konečně také soudím, že to je film, jehož mizerné kvality byly zcela upozaděny tragickou smrtí hereckého představitele hlavní role během natáčení - náhlé úmrtí mladého člověka tak přestalo být tím, čím ve své podstatě bylo - ničím jiným než nešťastnou souhrou okolností - takové věci se prostě stávají - a zapůsobilo jako dokonalý marketing, který k filmu dodnes přitahuje pozornost. Lze jen spekulovat, zda by se filmu dostávalo takové pověsti, kdyby Brandon Lee z natáčení odešel bez jediného škrábnutí a dodnes točil podobné kraviny. Myslím, že u současného diváka, který viděl mraky lepších, temnějších a scenáristicky propracovanějších filmů, už Vrána nemůže obstát, a primárně z této pozice pramení můj odsudek vůči tomuto filmu jako takovému - nenapadá mě jediný ohled, v němž by nějak předčil tu hromadu jiných filmů podobného ražení, které byly natočeny před ním i po něm. ()

Goldbeater

Dnes již klasický revenge movie s Brandonem Lee, který za něj musel zaplatit životem (Těžko říct, jak mohlo v profesionálním prostředí dojít k takové tragédii!). Je dobře, že se filmaři dokázali s touto nečekanou ztrátou vypořádat a dotočit film, aniž by působil neuceleně. Vrána má trochu pomalejší rozjezd, ale po chvilce se to lepší a jde pak o slušnou jízdu. Pěkně ponuré dílko, z kterého je komix cítit každou minutou. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)