Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

kingik

Vrána je legendární a pro někoho možná prokletý film. Údajně se při jeho natáčení děly divné věci, které vyvrcholily záhadnou smrtí Brandona Lee. Adaptace comicsu dopadla na výbornou, ponurá atmosféra se line celým filmem tak dokonale, až je vám z ní teskno a úzko, a je pravda, že na tom filmu je fakt něco divného, ale rozhodně je působivý i chladný. Jeden z mála filmů, který jednoznačně převýšil kvalitu své comicsové předlohy. 80% ()

MaedhRos

Eric i tón vyprávění oproti komiksu povážlivě vyměkli a sám Eric IMHO výrazně zpříčetněl, ale snad právě proto, že ke komiksu (který je samozřejmě nepřekonatelný) jsem se dostala dodatečně, nečiní mi potíže to překousnout. Film brnká na trochu jiné strunky, než komiks, ale brnká fest a kvalitně. ()

Legas

Atmosféra jak vystřižená ze stránek komiksu. Občas sice vypadne nějaké to okénko a divák má pocit, že takhle by se asi ten "Eric Vrána" chovat neměl, že by měl být tvrdší a méně lidský, ale tolerujme to. ()

Webb

Originální film, jehož prvních několik desítek minut budují velmi působivou mrazivou záhrobní atmosféru…Scéna, kdy se členové Devil´s Night vší silou snaží Erica Dravena zastřelit, byla prostě neuvěřitelná a celému filmu nalepilo cech zapsaní do historie. Byla to jedna z prvních akcí natočena tímto stylem… Brandon má nezměrné charisma, které se jen umocnilo ve chvíli, kdy byl scénáristy navlíknut do těsného černého kostýmu a maskéry předělán do podoby, která mi ze všeho nejvíc připomněla batmanovského Jokera. Líbil se mi skvěle upravený Detroit, který vypadá jako batmanovo Gotham City a také užasná rocková hudba. Tento snímek byl jistě průlomový a hlavně díky své dobře namíchané temné gotické atmosféře zanechává její zhlédnutí příjemný pocit na duši… [7/10]6/10 ()

IQ Tiqe

Jeho a jeho přítelkyni zabije parta hajzlů. Vrána ho kouzlem přivede ze záhrobí, aby je mohl odpravit. Slušná hudba, škoda, že jí nebylo víc, slušná atmofféra. Ale nějak jsem při tom usínal. ()

Jordan

comixový hrdina zo skupiny zmŕtvychvstalých (Spawn, Spirit), kríženec Alicea Coopera, Jokera a Krista, citujúci Poea a strúhajúci softmetalové sóla v upršanom meste ide za svojou pomstou priamočiarejšie než gibsonov porter či banderasov mariachi a nedbalou eleganciou, ktorú po ňom prevzali všetci neovia, bladeovia a im podobní; proyas svoju temnú vizuálnu štylizáciu a estetické princípy mesta podáva s bravúrou, ktorú neskôr dotiahol na maximum vo filme Dark City; Vrana nie je originálna dejovo, obsahovo, tematicky, ľahký schematizmus v dávkovaní deja a choreografii postáv sa dá veľmi ľahko odpustiť, pretože to má štýl; dnešná "gotická" mládež by mala tento film zbožňovať; mne sa páčil; ()

Vodnářka

Docela jednoduchý příběh jehož největší záhada stojí spíš na okolnostech a událostech při natáčení, sám film spadá svým zpracováním i dějem do obyčejného amerického průměru první poloviny 90. let. ()

Anderton

Vrana je priamočiary film, Vrana je silno atmosférický gotický film, Vrana je film silného autorského ducha, Vrana je filmom jedného uťatého ľudského (hereckého) života. Proyas prekvapivo na debut dokázal udržať rovnomerné tempo a konzistentnú atmosféru svojho diela, ktoré ešte nedosahuje myšlienkových kvalít jeho neskorších výrazných scifi diel, ale pre mnohých je práve ona jeho najkultovejším filmom. ()

Frajer42

Tož atmosféra zde byla moc pěkně depresivní. Brandon Lee je frajer a svého téměř nesmrtelného zombíka hraje skvěle. Příběh je totálně debilní, ale koho to zajímá? Třeba mě. Některé ty vraždy jsou celkem pěkné. Z českého dabingu jsem umíral smíchy. Zejména Michal Suchánek byl skvělý. Svoje hodnocení vidím na takové hodně pěkné 2*. ()

AppleCore

Z nějakýho důvodu mi to připomínalo Temnýho rytíře, možná proto, že Brandon Lee vypadal skoro stejně jak Joker, ale to je vedlejší. Hlavní je, že to byla slušně odvedená práce, skvělá hudba i kamera. Pět hvězd si to ale nezaslouží. ()

boshke

"Duši zemřelého odnáší do říše mrtvých vrána. Když se však stane něco hrozného, může vrána duši zemřelému, vyhozenému ze šestého patra, vrátit, aby se mohl zmalovat, hrát po střechách na elektriku a vraždit své vrahy". Bóže, už jen to je varování. Zápletka jako z velmi špatného hororu... Brandon Lee se opravdu zdá být zmařeným talentem a ne náhodou mi připomněl Heatha Ledgera v jedné jeho nejmenované roli. To je fajn. Vrána je děsný béčko, ač v relativně áčkovém kabátku. To není moc fajn. Vrána mně přišla příliš stupidní, nesmírně předvídatelná a nebavila mne. To není vůbec fajn. Stejně tak není fajn prokládat jakýkoli záběr vránou a chtít po negóthských lidech ocenění góthské atmosféry. Ne, děkuji... 30% ()

Kothy

Brandon Lee zemřel ke konci natáčení filmu, takže se to bez něj muselo dotáčet blbě... Stejně podivná smrt jako u jeho otce. Je to opravdu temný film. Jinak si toho už moc nepamatuju. Jo a je to podle komixu. ()

swamp

Mysteriózní thriller tak trochu jinak. Nevyskytují se v něm žádné převratné dějové zápletky, ale celý snímek vás provází zvláštní pocit..vzhledem k tématu filmu je dosti podivné, že představitel hlavního hrdiny Brandon Lee během natáčení zemřel. "It can't rain all the time." ()

predators

I napříč vší pomstě se v závěru podařilo mi vehnat slzy do očí. Nemalý podíl na tom má nešťastný osud Brendona Leea. Jeho výkon byl ovšem skoro geniální a udělal Vránu takovou, jaká je. Temná, drsná, uplakaná, ale né beznadějná... 77% ()

nascendi

"Tak toto naozaj nie je môj šialok kávy" ako by povedala presídlená a premenovaná Darinka Rolincová. Tá jedna hviezdička je za vranu. ()

nash.

Po kýčovitém výplachu ze střední jsem nutně potřeboval stabilizovat hladinu kvality v krvi. Vrána je ideálním řešením. Její dokonale temná atmosféra, temnější než kulisa ponuré noci, stejně jako neuvěřitelně silné emoce, jsou přesně tím, co jsem potřeboval. Působivý vizuál, skvěle zvolená hudba, charismatický Brandon Lee, příběh s neplánovaně tragickým přesahem do reality. Výtečné zpracování výtečné předlohy, se kterou se dokonale doplňuje v tom, co je odlišuje. Akční, temné, stylové a současně tak smutné, že se z toho i při x-té repríze svírá srdce. Zkrátka dokonalé. ()

PetrPan

Letí Vrána, letí s duchem, pospíchá a nešetří se... Po letech a už několika reprízách stále vynikající film s temnou atmosférou deštivého Detroitu a nesmiřitelným Brandonem Lee. Škoda, velká škoda jeho tragické smrti při natáčení, Vránou měl zřejmě našlápnuto k hvězdné kariéře. Pouze tiše vyvěšuju pět vzpomínkových hvězd. ()

Vitason

Pomsta je pokrm nejlépe servírovaný za studena. Obzvlášť když je její zprostředkovatel sám studený jako led. Banda násilníků si vybrala špatného kytaristu na zabití, což se jim nevyplatilo hned o rok později, když se Erik Draven vrátil, aby jim zabrnkal na kytaru i na nervy. Doprovázen ptáčkem zpěváčkem a tajemnou silou se vydává na cestu pomsty ve stylové předělávce komixu Alexe Proyase, který snad přes den spí a v noci žije a doma musí mít všude vyšroubované žárovky, protože neznám nikoho jiného, kdo by dokázal takhle vizuálně kouzlit ve tmě. Jedním z mála zdrojů světel jsou požáry, které dodávají městu tajemnou, červenou záři a když kamera začne prolétat městem, tak je to vyslovená slast. Akční scény zvládá také dobře. Herci jsou též fajn. Zřejmě nejvíce mě zaujal záporák Michaela Wincotta a majitel bazaru Jona Polita. Jediné k čemu mám tedy výhrady je trochu hloupý scénář, kdy mi nebyly jasné motivace některých postav např. právě Michaela Wincotta. Vrána je stylový, temný film přesně ve stylu Dark city, které má tak blbý český název zřejmě, protože si distributoři mysleli, že Proyas chce točit sérii o zvířátkách. Podobné filmy: Dark city (1998) ()

Bachy

Má to styl, má to atmosféru, ale bohužel mě to vůbec nevzalo. Hlavně ty dialogy a strašná čekatelnost děje. Smrtihlav je pro mě daleko výš. Čest Leeho památce, lidi to k filmu táhne hodně ()

Happens

Líbí se mi celá ta legenda kolem, že u prvního výtisku se slily písmenka, když koupili nový stroj, tak se ta tiskařská mašinka propadla. Každý, kdo to přečte, bude proklet, atd. Film nese těžkou legendu na ramenou Leeho, syna slavného Bruce. Řekl bych, že vcelku krásně si poradil Proyas s tímto snímkem, perfektní je i citace slavného Havrana od Poea. Film je na 94. rok hezkým zpracováním komiksu. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)