Paní Marchová má čtyři dcery – Meg, Jo, Beth a Amy. Otec musel odejít do války a už před jeho odchodem postihla rodinu chudoba, ale ženy to bez peněz a bez otce zvládají celkem dobře. Jo je nadaná spisovatelka, Meg má velké srdce a hledá si muže, Beth hraje na piano a Amy je teprve malá holka, která se chce jednoho dne provdat za bohatého muže. Matka se snaží svoje dcery naučit, že je ze všeho nejdůležitější dobrý charakter a že ženy mají stejná práva jako muži, ale to je v 19. století nemyslitelné. Do vedlejšího domu se ke svému dědečkovi nastěhoval mladík jménem Laurie, který se s dívkami spřátelil. Laurie a Jo jsou nerozlučná dvojka. Laurie má svého vlastního učitele a pan Brooke má slabost pro Meg, která jeho city opětuje. Laurie se pro dívky stal jejich starším bratrem. Mezi sestrami občas panují neshody, jednoho dne nemůže Amy odpustit Jo, že šla s Lauriem do divadla a vzala s sebou pouze Meg, takže jí spálila její rukopis. Tato hádka ale skončí, když se Amy proboří tenkým ledem na rybníku a skoro se utopí. Když jednoho dne dorazí do domu telegram, že byl pan March zraněn a že leží v nemocnici, odjíždí paní Marchová do Washingtonu za svým mužem a pan Brooke jí dělá společnost. Meg se musí postarat o domácnost a o sestry. Beth dostala na starost péči o německou rodinu, které pomáhala její matka, jenže Beth u rodiny chytí spálu a skoro zemře. Beth zachrání život až příjezd její matky, ale ani tak už Beth nikdy není tak silná jako před onemocněním. K prvním Vánocům po nemoci dostane Beth od Laurieho a jeho dědečka piano, které jí zvedne náladu. Toho večera se dokonce vrátí domů i otec, kterého přivezl domů pan Brooke, který toho večera požádal Meg o ruku a ona se rozhodla nabídku přijmout. Svatba se konala za čtyři roky a Laurie na ni požádal o ruku Jo, ale ta ho odmítla. Laurie odjíždí se zlomeným srdcem pryč a Jo se rozhodne přestěhovat do New Yorku. Amy mezitím vyrostla v nadějnou umělkyni, a proto ji bohatá teta bere s sebou na cestu do Evropy, kde se Amy bude věnovat i studiu umění. Jo se snaží v New Yorku prorazit jako spisovatelka, ale je to těžké. Jo se při svém pobytu v New Yorku seznámí s Friedrichem, který je profesorem filosofie. Dvojice se do sebe zamiluje a Friedrich se snaží Jo pomoci stát se skvělou spisovatelkou, ale ona jeho kritiku snáší velmi špatně. Toho dne, kdy Friedrich není spokojený s jejím prvním románem, se Jo dozví, že se Beth přitížilo, takže Jo odjíždí domů... (TV Prima)

vesper001

Dívčí četba mi nikdy nic neříkala, ale Malé ženy jsem kdysi četla a docela se mi líbily. Všechny čtyři. Což se bohužel o této filmové adaptaci říct nedá. Tvůrcům se sice podařilo docela dobře vystihnout atmosféru knižní předlohy, horší to je však s obsazením, byť plným zvučných jmen. Nejsympatičtější postavou je bezesporu maminka v podání Susan Sarandon. Na Winonu Ryder si nepotrpím, ale její Jo nemohu nic zásadního vytknout. Claire Danes je jako dvanáctiletá Amy očividně už o pár pátků starší, ale vcelku snesitelná, zato Christian Bale se pro roli Laurieho hodí stejně jako prvotřídní porcelán na večírek pro ožralé slony a Beth mi padla do oka jako klavír z pátého patra. Hádáte správně, moc se mi to nelíbilo. ()

Susinnon

Kým bola táto verzia jediná, bola moja naj. S odstupom času a s dvoma ďalšími verziami, je toto asi najslabší článok. Ale zato veľmi krásny, priam rozprávkový. Stále je medzi mojimi naj. Vždy na Vianoce ma poteší. ()

Šuplík

Z tých všetkých možných verzií Malých žien som zatiať videl tri (1933, 1994, 2019). A je zaujímavé, ako sa podarilo zakaždým obsadiť do hlavnej úlohy doosť dobrú herečku. Katharine Hepburn, Winona Ryder a Saoirse Ronan. Zakaždým je to Jo, ale nikdy to nie je tá istá Jo. Novšie adaptácie možno nemajú také čaro ako verzia Georga Cukora, ale rozhodne nie sú od veci. A to je kapitálne. Inak, v tejto verzii podľa mňa boduje najmä Trini Alvarado ako Joina sestra Meg. ()

Skuby47

Příjemný film určený spíše ženskému publiku. Zajímavý příběh, skvělá dobová výprava a kostýmy, špičkové obsazení a tomu odpovídající herecké výkony. ()

andrii

Ležérní i austenovské rozmarýnky, cukřenky, které se neroz(u)tekly. Zachumlané, ženským plédem, do malebných objetí. Světa jarních beránků, letních vánků, podzimních draků, zimních ornamentů. Čajové Růženky, které se drží své citové kresby, udržují myšlenku světla, i přes černé hodinky. ()

Jizni Tlapa

Holky z naší školky, tedy jednoho baráku..aneb, když nemáme nic, máme alespoň jedna druhou! Roztomilé tvářičky prožívající lásky, útrapy, rozchody a smrt....a že to není nic výjimečného?? Přesně tak, není! Jen je to příjemně hudebně podkreslené, úžasně obsazené a dojemně legrační.. ()

Lachtaan

Román o ženách pro ženy? Z větší části nejspíše ano, já jsem ale v žánrech dost všestranný a vedle hororů nebo superhrdinských blockbusterů si rád dopřeju i obyčejné drama o dospívání čtyř sester. Winona Ryder je pohledná i teďko kolem padesátky a dřív to byla fakt kočka. Přítomnost Christiana Balea také potěšila. Jsem zvědavý na lonškou reimaginaci (nebo remake?). ()

lennyd

Sestry Marchovy žijí se svoji matkou, otce mají na frontě. Dlouhé večery si zpříjemňují hraním divadla, či předčítáním z knih - nebo proháněním šarmantního souseda Laurieho.. I když jsou samy chudé, ještě pomáhají uprchlické rodině - bohužel právě od této rodiny dostane Beth tuberkulózu. Sice přežije, ale pro všechny to znamená konec dětství - Meg se vdává, Jo odjíždí do New Yorku pracovat (a vydávat své knihy), Amy zase do Evropy studovat malířství ... Film pomaličku provází rodinu Marchových, od dětských krůčku (zvlášť malá Amy - Kirsten Dunst již tenkrát měla velký herecký talent), přes všechny strasti a slasti. Nečekejte žádný velký příběh nebo zápletku, jen pohled na život jedné rodiny. Kromě malé Kirsten Dunst také překvapila Winona Ryderová v roli Jo a také můj oblíbený Gabriel Byrner jako německý profesor Fridrich... ()

Zdeňka

Moc pěkný příběh, který jsem chtěla vidět především kvůli Rachel, kdy knihu doporučila Joeymu. Myslela jsem si, že to bude vypravování o čtyřech malých holkách a ono ne:-) ()

Pavlínka9

Film, který je hodně různorodý. Příběh o čtyřech rozdílných sestrách, jejich matce a dalších ženách v jejich blízkosti a do toho jen pár mužů, je sondou do cca 60. let 19.století. Je zde silný patriarchát a rovnoprávnost tu nemá ještě ani začátky...Což bych se mohla ztotožnit s hlavní hrdinkou - Jo, která si silně jde za svým a nechce silné rozdělování úkonů v životě člověka na mužské a ženské. Myslí si, co si myslí a silně si za tím stojí a proto je za to také patřičně kritizována. Dívka,která si získala mou pozornost svou upřímností, pravdomluvností a možností vyjadřovat svůj názor, i když v tehdejší době měla být dívka ještě pouze podřizovací loutkou. Film ukazuje různé dobové tématiky a jasně dává najevo to, co je důležité i v dnešní době - láska a rodina, která by měla být silně při sobě. Kdykoliv. ()

venison

Miluju ten román a miluju tento film :-) Skvěle zpracovaný příběh z období romantismu o osudech čtyř sester :-) Už tenkrát se tu setkáváme se spoustou mladých hereckých talentů, kteří mají dodnes výrazné jméno - Winona Ryder, Claire Danes, Kirsten Dunst, Christian Bale atd. Rozhodně mě nikdy neomrzí :-) ()

dANo

Príjemný film o ženách a nielen pre ženy... Herecké výkony sú jednoznačne najpozitívnejšou stránkou filmu. ()

Mishqo

Krásne, milé, úprimné, dobre zahrané. Ak má niekto rád tieto dobové drámy tak určite odporúčam. 75-80% ()

VanTom

Kostýmní ženské melodrama (nebo spíš vyložená romance) hodně staví na pevném poutu čtyř vdavekchtivých, rozdílně emancipovaných sester. Jejich rozpustilé dětinské, resp. pubertální hraní a hledání výhodné partie působilo strojeně archaicky (byť možná záměrně blízko tehdejším způsobům), silnější v korzetu mi přišly jejich dospělejší, usazenější já, kdy už nejen ony, ale i režisérka trošku věděly, jak s city cíleněji a uvážlivěji nakládat. ()

fabecc1222

Malé ženy bych se v rámci románové tvorby nebál označit jako takovou Americkou variaci na Britský Rozum a cit. I dobové zařazení je podobné, jen pochopitelně s místopisnými odlišnostmi. Téma Občanské války v USA pcohopitelně nabízí řadu příběhů a toto je jeden z nich. Osamocené ženy, kdy jejich otec (manžel) odešel bojovat za Sever. V první řadě je opravdu třeba vychválit předlohu, kdy autorka dokázala vymyslet veskrze sympatické a zajímavé postavy, jejichž osudy vás prostě hned od začátku pohltí. V druhé řadě je pak třeba pochválit tvůrce, že dokázali obsadit samé sympatické tvaře, s velkým hereckým potenciálem, však se podívejte, kam to tihle začínající herci a herečky potom dotáhli. Viděl jsem krom této adaptace i film z roku 2019. Oba dva jsou velmi kvalitní, oba dva jsou skoro stejně a na oba dva se rád kdykoliv podívám. ()

smolicek04

Neznášam filmy kde je hlavným dejom žena a muž len taká malá pomôcka. Je to určené presne na to aby ľudia ľutovali ženy ako to majú v živote ťažké , a pri tom muži to tiež nemajú ľahké! Keď okolo nich prejde pekná žena s veľkým výstrihom tak majú čo robiť aby neobracali oči :D ()

D28

Chcela by som vedieť písať ako Jo, hrať na klavíri ako Beth, byť rozvážna ako ich mama a predtým,než umriem,dostať pusu od Laurieho... ()

JohnSmith

Na co jsem se to zas koukal?Tak nudná blbost. Možná pro romantické dívky je to něco super, ale do téhle kategorie nepatřím. ()

Autogram

Film o ženskom pohľade na svet, so ženskými problémami toho obdobia, určený hlavne pre ženy. Idealistický pohľad na svet a vzťahy je zvláštny, a film mi veľmi nemal čo povedať. ()

Tvůrci Lady Bird se vrací

Tvůrci Lady Bird se vrací

01.07.2018

Tvůrčí trojice zpoza loňského úspěšného snímku Lady Bird, režisérka Greta Gerwig a hvězdy Saoirse Ronan (Brooklyn) a Timothée Chalamet (Dej mi své jméno), se znovu sejdou v nové adaptaci knihy Malé… (více)