Tento neobyčejně napínavý a inteligentní politický thriller výrazně předstihl svou dobu. V roce 1962 byla témata jako kontrola myšlení, politický atentát a mezinárodní konspirace spíše neobvyklá a při jeho opětovném uvedení v roce 1987 působil téměř stejně aktuálně jako v době premiéry. Neoblíbený velitel, seržant Raymond Shaw, se z korejského zajetí vrací do USA jako hrdina, aby převzal čestnou medaili Amerického kongresu, a několik vojáků, kteří pod ním sloužilo, o něm opakovaně říká, že to je nejodvážnější, nejjemnější a nejsympatičtější muž, kterého kdy potkali. Brzy začne být jasné, že po jejich zajetí Korejci se Shaw a jeho muži stali obětí intenzivního vymývání mozku. Několik z nich trápí noční můry nebo nevysvětlitelné chování, asi nejhůře se tato zkušenost podepsala na kapitánu Benettu Marcovi. Po čase si Marco začne uvědomovat, co se vlastně stalo. Vypadá to, že byl Shaw naprogramován tajnými ruskými a čínskými agenty jako vraždící stroj, který je schopen zabít třeba i nejlepšího kamaráda, pokud dostane ten správný příkaz. Druhou stranou mince je politické zneužívání Shawa jeho panovačnou matkou, která směruje kariéru manžela Johna Iselina, přihlouplého kongresmana, který se pro sebe snaží získat viceprezidentskou nominaci díky hysterické antikomunistické kampani. (oficiální text distributora)

kaylin

Politické drama, které úchvatně zachytilo dobu a následující roky. Je to drama, které bude aktuální a aktuální zůstane. Vymývání mozků jako prostředek k tomu, aby byly dosaženy cíle, které člověk chce. Neschopnost, s tím něco udělat, protože lidskost vítězí. Lidskost je v tomhle směru prostě jen nepochopení reality. A vede to samozřejmě k fatálním důsledkům. ()

YURAyura

6/10 Tak ti nevim Mano, ten antikomousky ton mi nejak nesedel, ale Silva je fakt super - na rozdil od toho lasvegaskeho "zpevaka" ()

Foma

Dobře vystavěný napětí po celou dobu, na dnešní dobu legrační záporáci, který jako by vypadli z Bonda. Mně se na to koukalo dobře. ()

Aleee89

Už dlouho se nestalo, že by mě nějaký film z IMDb Top 250 takhle zklamal. Novější remake, jestli se to tak dá nazvat, jsem viděla před pár lety, unešená jsem jím nebyla, dnes už si na něj skoro nepamatuju, takže nemůžu a nebudu srovnávat. Ani starší verze mi ale nebyla po chuti. Pro Američany to asi musí být dost závažný film, ovšem Mandžuský kandidát šel naprosto mimo mě. Na jednu stranu vidím snahu vyprávět o korejské válce trochu jinak, a to tak, že se zaměříme spíše na psychiku bývalých vojáků, na druhou stranu, i přes tyto bohulibé snahy, to byla tak děsná nuda, že mi po hodině připadalo, že se dívám hodiny minimálně tři. Zajímavá je Angela Lansbury, říkala jsem si, jak to dělá, že v necelých čtyřiceti vypadá stejně jako v sedmdesáti... Ale jinak stvořila zapamatování hodnou postavu. ()

Joe321

Na svojí domu musela být knížka silně kafe, natož pak film. Atmosféra je hutná a spousta výborných scén. Frankenheimer odvedl na filmu prvotřídní výkon. Správná filmařina. Scéna v altánku, bitka nebo ožralecký rozhovor mě uchvátili. Frank Sinatra velice přirozený před kamerou. -"Are you arabic?" -"No." -"Let me put it another way... are you married?" ()

Martin741

Viem, ze roku 2004 Dzonathan Demme zrymejkoval tento film s Denzelom Texasom na cele. No a teraz som videl uz aj povodnu verziu od Frankenheimera /Ptacnik z Alcatrazu, The Gypsy Moths 1969/. Pacili sa mi temy ako nejake tie konspiracie, kontrola myslenia skombinovana s atentatom, naprogramovanie cloveka agentmi cudzich statov. Skoda len, ze spracovanie je dost priemerne, tempo sa v strede filmu neskutocne uvolnilo a je nielen rozvlacne, ale az ospale, herci tomu tiez velmi nepomohli, Sinatra bol spevak na urovni, ale dost hodne mal pletky s organizovanym zlocinom, takze ho velmi nemusim, Angela Lansbury /Dlouhe, horke leto s istym Wellesom/ bola vyborna, ale sama to holt neutiahla, zvysok hercov bol len do poctu a herecky sa teda nijako nepredviedli. Skoda, sluby namet je utopeny v nudnom a nezazivnom prevedeni : 50 % ()

honajz2

Škoda, že ten děj je tak zbytečně rozvleklý, protože tu byl potenciál na víc a některé scény jsou fascinující (třeba ty snové). Vlastně celý film jsem váhal, jestli dát silné 3* nebo slabé 4*, protože na jednu stranu je to perfektně natočené, skvěle zahrané, celkem i chytře napsané (avšak i tam by se daly najít mezery), nemá to špatný nápad, pár scén je silných a poslední půl hodina je napínavá, jenže na druhou stranu tomu většinu času chybí pořádné tempo, objevují se tu zbytečné scény a navzdory té poslední půl hodině to až tak silný dojem nezanechá. Místy to na mě působilo i trochu černobíle, ale tam se to dá pochopit, když to vzniklo za studené války. Nicméně to mé rozhodování rozsoudila závěrečná scéna, která byla napínavá a skutečně se povedla, takže nakonec to vyšší hodnocení dám. Ale na Seconds to nemá ani náhodou. Slabé 4* ()

MrPierc

K tomuto filmu mě přivedly 2 věci. Remake z roku 2004, který mě myšlenkou uchvátil a vždy okouzlující Janet Leigh. Oproti novějšímu remakeu se film více drží komunistické hrozby a možnosti naprogramování politicky důležité osoby. Vytvořit tak armádu spících agentů, kteří budou dělat vše, co se jim nakáže. Příběh je trochu odlišný a cesty se jinak točí v celém tom spiknutí. Překvapilo mě, že film z roku 1962 je černobílý, ale byla to dobrá volba. Dodává tím noblesu a vážný tón. Starší verze s novou jsou na tom stejně, ale každá má přednosti v něčem jiném - verze z roku 1962 je více detailně vyprávěná, verze z roku 2004 je na tom lépe obrazově a má rychlejší spád. Politika byla, je a bude vždy špinavá. Má obrovskou moc a přitom stačí jen dobře mluvit, hezky se usmívat a sem tam zatahat za šňůrky. Je to významem velmi nebezpečná myšlenka. Co když takto byli ovládáni všichni dosavadní prezidenti USA? ()

danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Angela Lansbury + nominace (1) - Nejlepší režie - John Frankenheimer ()

miciveres

Atentat na vysokopostaveneho politika v Amerike v 20. storoci? Nemyslitelne? Vo filme je mozne vsetko... A ako sa ukazalo o rok neskor v Dallase, v zivote je tak isto mozne vsetko... ()

mortak

Američané si tento film velmi cení, i když scénářem jde o béčkový studenoválečný thriller s dějem tak přitaženým za vlasy, až je to někdy k smíchu. Jenže Frankenheimer dokázal do filmu dostat nejen tvrdý odsudek senátora McCarthyho (James Gregory je podobný jak vzhledem, tak projevem), ale hlavně šel ve své temné vizi až do konce (vedlejší, ale pro děj klíčová role Janet Leigh). Škoda, že film je oceňován dnes taky proto, že se levicoví aktivisté domnívají, že takto vyhrál Donald Trump volby. ()

Radiq

"Nazdar lidi. Já jsem Raymond a právě mi vymyli mozek. Dělejte si se mnou co chcete." Geniální myšlenka zasazená do období studené války a do politických kruhů. Jsou do toho zapletení komunisti a všichni víme, co si v roce vzniku filmu američani mysleli o komunistech. Tento film musel pro američany být trochu jako studená sprcha a vsadím se, že se báli, že to může být pravda. Kvůli myšlence a příběhu hodnotím moc moc kladně, ale doba už asi chtěla, aby to pro mě ztratilo tu pravou sílu. PS: Nemůžu si pomoct, ale Lawrence Harvey mi vzhledem dost připomínal Judea Lawa. ()

flyboyeda

Uz asi dost provarena klasika venujici se psycho-experimentum a reflektujici americkou paranoiu ze soudruhu a spionaze... Sinatru mam radsi coby zpevaka nez herce, ale tady je fajn, Laurence Harvey me ale bavil mnohem vic, jeho "lovable" pasaz je uzasna, hodne v klidu je i vykon Jessicy Fletcher / Angely Lansbury a jejiho retardovaneho manzela / komunisto-bijce... imho nezbytny filmovy zaklad nejenom zanru... ()

Mol

ANYBODY INVITES YOU TO A GAME OF SOLITAIRE, YOU TELL 'EM SORRY, BUSTER, THE BALL GAME IS OVER! Frank Sinatra ♥! Bože ten chlap byl úžasnej. Bohužel způsob vyprávění příběhu na mě nepůsobí dobrým dojmem. Je to celé nějaké rozházené a neučesané. Přesto film udržel mou pozornost po celou dobu. Gongfu souboj Silva versus Sinatra byl dokonalej a i sifu Lee by byl nadšený. Závěrečné rozuzlení jsem tak nějak očekával, až teda na ten poslední výstřel, který ovšem vyzvedává toto dílo víš. MY LIFE BEFORE MY LIBERTY! ()

senor

Hm, tak na IMDb je to v top 250 #111. A já osobně zdejší nižší hodnocení moc nechápu. Podle mě vynikající, mrazivý, politický thriller se skvělým hereckým obsazením. A jestli někdo řekne že Angela Lansbury podává slušný výkon na to že ji známe pouze z jednoho seriálu, tak ať se podívá v čem hrála za mlada. ()

Pavlínka9

Pro mě průměr. Jako hodně ostatních diváků - čekala jsem víc. I když pohled na vymývání mozků v souvilosti s politickou situací je dobře udělán, ale přesto - něco mi na tom chybělo a zároveň vadilo... ()

neoBlast

První film, kterým mě režisérský matador John Frankenheimer vysloveně zklamal a rovnou svým zřejmě nejoceňovanějším. Zajímavé téma, zajišťuje, že alespoň remaku s Danzelem Washingtonem dám někdy šanci, ale Frankovu verzi již vidět nikdy nechci. Dnes zastaralý snímek postrádá dynamiku a téměř všechny dialogy mi přišly jako vypilované, ale nezáživné "ožralecké kecy". Alespoň to "akční" finále trochu vyvádí diváka z limba a svým napětím dá vzpomenout na klasického Šakala či nejeden snímek od Hitchcocka. 50 % ()

Master19

Kdoví kolik američanů v té době paranoidně pozorovalo své příliš flegmatické kolegy z práce a začalo se velmi zajímat o toho chápka, co se vrátil z Koreje a je "nějaký divný". Každopádně jde o povedený film s brilantními i méně povedenými scénami a překvapivě dobrými hereckými výkony (Harvey, Lansbury). ()

JohnSmith

Zajímavý thriller o komunistickém strašáku s podobou psychologické války. Kdyby se vynechala ta dlouhá epizoda s popíjením a vzpomínkami na milovanou ženu, bylo by to určitě lepší. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury