Tento neobyčejně napínavý a inteligentní politický thriller výrazně předstihl svou dobu. V roce 1962 byla témata jako kontrola myšlení, politický atentát a mezinárodní konspirace spíše neobvyklá a při jeho opětovném uvedení v roce 1987 působil téměř stejně aktuálně jako v době premiéry. Neoblíbený velitel, seržant Raymond Shaw, se z korejského zajetí vrací do USA jako hrdina, aby převzal čestnou medaili Amerického kongresu, a několik vojáků, kteří pod ním sloužilo, o něm opakovaně říká, že to je nejodvážnější, nejjemnější a nejsympatičtější muž, kterého kdy potkali. Brzy začne být jasné, že po jejich zajetí Korejci se Shaw a jeho muži stali obětí intenzivního vymývání mozku. Několik z nich trápí noční můry nebo nevysvětlitelné chování, asi nejhůře se tato zkušenost podepsala na kapitánu Benettu Marcovi. Po čase si Marco začne uvědomovat, co se vlastně stalo. Vypadá to, že byl Shaw naprogramován tajnými ruskými a čínskými agenty jako vraždící stroj, který je schopen zabít třeba i nejlepšího kamaráda, pokud dostane ten správný příkaz. Druhou stranou mince je politické zneužívání Shawa jeho panovačnou matkou, která směruje kariéru manžela Johna Iselina, přihlouplého kongresmana, který se pro sebe snaží získat viceprezidentskou nominaci díky hysterické antikomunistické kampani. (oficiální text distributora)

Madsbender

Studená vojna, strach z všadeprítomných komunistov, tajné služby, post-kórejská dobová dráma o návrate vojaka, vymývanie mozgov, politický thriller... V tomto filme je esenciálna podstata nadčasových filmov 60. rokov, teda originálna a nevšedná zmes, ktorá divákov prekvapila (a miestami šokovala) svojou uvedomelosťou a zobrazením aktuálnej spoločenskej problematiky. Prenasledovanie skutočných aj imaginárnych komunistov v Amerike je zaujímavá téma, rovnako ako príbeh vojaka, ktorý sa z Kórei vrátil s vyznamenaním za odvahu a teraz sa musí dokázať zaradiť späť do normálneho života. A k tomu si prirátajte dramatické vzťahy v jeho rodine, blížiace sa prezidentské voľby, agentov, skrývajúcich sa na každom rohu a jeden tajný program s cieľom vytvoriť dokonalého zabijaka. Žiaľ, film sa miestami pomerne vlečie a už Sinatra v hlavnej roli symbolizuje, že je to vlastne tak trochu platená antikomunistická propaganda. 70% ()

Aky

I na svou dobu značně naivní trhiller-drama o vymývání mozků, zlých a všemi mastmi mazaných bolševicích a skvělých Američanech, kteří se přes to všechno koneckonců dostanou. Největším kladem je pohled na civilně hrajícího Franka Sinatru ()

Javert

Napínavě rozehraný politický thriller s prvky sci-fi z doby studené války.Ona už předloha je brilantní a jelikož ji zfilmoval Frankenheimer, ani jsem se neobával o špatnou kvalitu filmu. Občas sice najdeme hluchá místa, ale v celkové podobě se jedná o velmi nadprůměrné a zajímavé dílko. Frank Sinatra i Laurence Harvey zaslouží pochvalu! Lansbury nesnesitelná, což se od ní zřejmě čekalo, soudě podle nominace na Oskara za vedlejší roli. "Why don't you pass the time with a game of solitaire?" ()

Snorlax

Tento film má dva velké problémy. Prvním z nich je chabý scénář, začátek je vyloženě primitivní a ten patetický závěr vlastně také. Zřejmě větším problémem je neskutečně špatně hrající Harvey, který je v mnoha scénách natolik nedůvěryhodný, že nechtěně působí směšně. Výborná je naopak panovačná matka Angely Lansburyové. Pochválit musím také Frankenheimerovu režii, která mě i při přepálené stopáži udržela při sledování filmu, byť Harveyho Frankenheimer nedokázal ukočírovat k realističtějšímu výkonu. ()

Anderton

Je zaujímavé, že aj po dlhých rokoch a dávno po odoznení tu riešeného politického konfliktu dokáže tento 50 rokov starý satirický film osloviť aj mladého stredoeurópskeho diváka. Dôkaz, že ak je kvalitný scenár plný štiplavých dialógov a film plný intenzívnych hereckých výkonov, na téme až tak nezáleží. Záverečná pasáž je husto prekvapivá a patrí k najsilnejším momentom v politickom žánri. Frankenheimer bol v tomto období v silnej forme a z Lansburky ide patričný rešpekt a strach. ()

nascendi

Navzdory tomu, že film je slávny, pričom netradične má na IMDb vyššie hodnotenie, ako na ČSFD, bol pre mňa nezrozumiteľný. Jednak preto, že studená vojna už (možno) pominula a brainwashing je bežným nástrojom mediálnej komunikácie, ale najmä preto, že na sledovanom zázname sa zvuk za obrazom oneskoroval o 3 minúty a to už je veľa aj na tolerantného diváka odchovaného ČST. Možno inokedy. ()

PetrPan

Slavný, ale dnes vlastně trochu pozapomenutý politický thriller, jenž je de facto svědectvím své doby.  Lehce schizofrenní zápletka, kde  není jasné, zda autor pranýřuje paranoidní mccarthysmus nebo chce představit děsuplné nebezpečí komunistických agentů. Velmi naivní představa hypnotické manipulace  je sama o sobě děravá jako cedník a moc tomu nepřidává ani Sinatrovo odříkávané "herectví", na stranu druhou mě hodně bavila mladá a krásná Janet Leigh a především ďábelská mrcha Angely Lansburyové.   Ačkoliv jsem nebyl pohlcen tehdy jistě brutálně děsivým příběhem , rozhodně jsem se nenudil a silné dějové zvraty (senátor a jeho dcera,  finále s twistem) jsem si náležitě vychutnal.   Rozkolísaný film a to nejen díky tomu, že notně zestárl. Vynáším tři kárové dámy.. ()

Willy Kufalt

Skrze Mandužský kandidát jsem si po čase zase uvědomil, jak je hodnota filmů často relativní a závislá od doby i osobního vkusu. Tenhle kontroverzní snímek, který byl zakázan po celém východním bloku a po několika politických atentátech ho stáhli na čas z distribuce i v USA, může dneska už jen stěží opětovně vyvolat tak obrovské vášně. Musím říct, že dobrá polovina filmu mne oslovila víc formou a uměleckou stránkou, než sdělovaným obsahem, který se rozbíhal rozvláčnějším tempem, z dnešního pohledu už není tolik originální a provázel ho poněkud kulhající scénář. Ač jde o snímek, kterým John Frankenheimer jako režisér výrazně prorazil a snad dodnes z celé režisérovy tvorby představuje nejuznávanější titul, z mé strany je to naopak výjimečný případ, kdy u Frankenheimerova filmu ze 60. let nejdu do plných (4 hvězdičky mám pak už jen u nezvykle komediálního počinu Extraordinary Seaman) a s vysokým hodnocením kritiků se mírně rozcházím. O čtyři roky mladší Znovuzrození stejného žánru mi určitě připadá zdařilejší. Pár vyloženě hluchých míst nešlo přehlédnout a vysoká očekávání zůstala zčásti nenaplněna, přesto nemohu říci, že bych si Mandužský kandidát nebyl užil. Hutná paranoidní atmosféra, provázena skvostnou kameru i režií, vytvořila hlavní devizi tohoto konspiračního sci-fi thrilleru a velmi mne zaujalo i vyprávění v několika retrospektivách. Nemohu nevzpomenout všechny snové pasáže, které už od počátku dodávají zdánlivě ryze vážnému filmu nádech zábavné politické satiry (čímž mi Frankenheimer zde připomněl mého též oblíbeného Buñuela!). Pokud rozehraný děj vyvrcholil posledních 40 minut v tak napínavou podívanou, ve které se rozehrané střípky krásně funkčně pospájely, a vedle již zmíněných kladů připočtu i několik skvělých hereckých výkonů (zvláště Angelu Lansbury jako panovační matku.. jo, a konečně jsem viděl ve filmu hrát i Franka Sinatru!), nabízí se otázka, co bych si vlastně měl přát víc? No snad abych po tomhle filmu taky neměl divoké levicové sny plné sovětských komoušů a Číňanů... ;o) 75% ()

dopitak

Dávno před rolí hodné babičky Fletcherové hrála Angela dost často pěknou svini. Mandžuský kandidát je hodně dobrý film, kterému určitě uškodila dlouhá stopáž. Jako špionážní thriller a detektivka je opravdu špica, do poslední chvíle nechá diváka na vážkách a Franka v poklusu. Dost se mi líbil Laurence Harvey, kterého jsem ve filmu viděl vůbec poprvé, výborný výkon ve skvěle napsané roli. A Frank, jako obvykle perfektní. Jen nevím kde, ale stříhal bych. ()

Exkvizitor

Upřímně řečeno, čekal jsem víc. Kniha je výborná a film se jí dost věrně drží - je zde samozřejmě řada změn, zjednodušení atd. vyplívající ovšem ze samé podstaty filmové adaptace, protože kniha nikdy nelze převést na plátno kompletně, pokud má být film sledovatelný. Dokonce musím pochválit scénáristův důvtip se kterým si poradil s řadou situací (jež občas trochu připomínají "Hamleta bez Hamleta" Járy Cimrmana). Mé zklamání se tedy týká něčeho jiného: jde o absolutní nevýraznost celého snímku. Herci jsou nudní - jediný kdo opravdu předvádí cosi jako charakterní herectví je Frank Sinatra (který však přece jenom uměl vždy lépe zpívat než hrát, bez urážky). Nejhorší je však režie, kde chybí jakákoliv stopa rafinovanosti - všechny scény prostě působí dojmem, že režisér postavil kameru do kouta, řekl hercům jaké repliky je třeba odříkat, zapnul kameru a šel na panáka. Nevím. Domnívám se, že nebýt atentátu na Kennedyho, tento film se ani zdaleka tak neproslavil. Chcete-li opravdu napínavý a sofistikovaný zážitek, přečtěte si knižní předlohu. ()

Jenda

přes 45 let starý a přesto stále napínavý thriller... o jeho syrovosti se dá hodně usuzovat i proto, že byl po atentátu na Kennedyho stažen z distribuce ()

liquido26

4,5 Velmi kvalitní thriller, který pravda mohl být trochu kratší, ale nijak zásadně mi to nevadilo. Jedná se snad o první film, kde mi nevadila Angela Lansbury, naopak předvedla zřejmě nejvýraznější herecký výkon z celého filmu. ()

corpsy

Uvedený v dobe vrcholu studenej vojny, v období veľkého súboja dvoch veľkých ideológií. A presne v tej dobe, bolo málo takto naliehavých snímkov, ktoré poukazovali na to, že nebezpečenstvo môže byť ,,hneď vedľa vás,, a môže mať zdrcujúce následky. V prvom rade herecký film, so strhujúcim obsadením vedením skvelou réžiou. A rade neposlednom, stále aktuálny, čo môže pôsobiť dosť strašidelne. ()

sidzej

Netvrdim ze je to zly film ale pre mna to bola 2 hodinova dialogova nuda bez poriadneho pribehu, dramatickej stavby a gradacie. Nech sa na mna nikto nehneva ale toto dielo nema v top imdb co robit. 50% ()

zlabus

Velice silné čtyři. Jediné co mi brání dát plný počet je velice průhledné vyvrcholení. To je však jediná vada. Jinak klasika každým coulem. 85% ()

jondzavid

Dosť veľké sklamanie. Čakal som preslávený polit thriller a zároveň dôvtipnú satiru na mccarthizmus a film neuspel ani na jednom fronte. Namiesto toho som sledoval rutinný thriller s dvomi dobrými scénami (finále a vražda), ktorý bol naťahovaný na neúnosnú mieru a dosť herecky nevýrazný. Pôvodne som chcel ísť na 2* (paralely s Kennedym a rádobykontroverznosť tématiky dávno vyprchali), ale to finále a Jossie :-))) jednu* pridali. ()

Freemind

Dnes již pomalu zastarávající, na svou dobu ale dost průkopnické dílo - jeden z bezprostředních předchůdců drsných šedesátkových a sedmdesátkových thrillerů, který bohužel ještě stále trošku zapáchá levnými scifárnami z 50tých let. Překvapivě dobrý Sinatra a Angela Lansbury, několik opravdu vynikajících scén (prostřelené mléko, lehce surrealistické přechody během přednášky "kroužku domácích hospodyněk"). Velmi příjemná podívaná, ale čtvrtou hvězdu sázím spíše ze slušnosti. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury