Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

Ratemus

Takhle zahozený potenciál jsem snad ještě neviděl, ohromná škoda, že z toho vznikl takovej podpapírák, největší slátanina, co jsem kdy viděl, fakt tragédie a obrovská nuda, čekal jsem na pořádnou bitvu Hlídek, epické zakončení a ono nic. ()

Slarque

První film bohužel vydělal dost peněz, takže byl nadopován i rozpočet pokračování. To se tak utopilo v záplavě efektů, ve které se nějak ztratil samotný příběh. Nejlepší mi přišla ta část, kde Antona hrála Galina Ťuninová. Nejen proto, že to byla ženská, ale že byla minimálně o třídu přesvědčivější herečka (50%). ()

klerik

90% Bekmambetovov polochaotický štýl sa mi skrátka páči... Pred Dennou hliadkou som si ešte raz pozrel Nočnú a musím povedať, že dvojka je takmer o triedu lepší flm. NW bola len akýmsi prológom do tajomného sveta a mala divákov pripraviť na bombastické pokračovanie. DW lepšie rozpracováva relikvie svojho univerza, pôsobí hutnejšie, obsahuje osobitý humor. Akcie sú krásne vyhrotené do absurdity a napriek tomu, že nemajú nablískanosť napr. MATRIX RELOADED, na mňa pôsobili oveľa účinejšie a skutočnejšie. Niektoré vedľajšie postavy sú len figúrky, ktoré divák akceptuje, len ak si dobre pamätá prvú časť, no DW má pomerne veľa nových zaujímavých postáv... Hudobný doprovod je o poznanie divokejší a pri záverečnej prelínačkovej chaos bitke som bol len krôčik od epileptického záchvatu. Na prvý pohľad známe ingrediencie namiešané do pôsobivého celku... ()

Chrustyn

Už to je sice lepší než Noční hlídka ale i tak to není můj šálek kávy. Zbytečně složité a zmatené vyprávění, které nedává smysl a nikdo se nepokouší nic vysvětlit. Ale narozdíl od Noční hlídky jsou zde velmi zdařilé akční sekvence, které se mohou směle srovnávat s americkou konkurencí. ()

korbitch22

že rusové jsou špatní herci vim už dávno.no oni třeba tak špatní nejsou,ale já východní tvorbu prostě nechápu.neřikám že koukám jen na americký filmy,to ne.mám rád hodně dánskou tvorbu,španělskou,francouzkou i maďarskou,jen to rusko mi leží v krku.takovou blbou debilitu sem jak živ neviděl,už v jedničce jsem se naprosto ztrácel a dvoika není vyjímkou.laciné triky,herci neherci běhají zmateně v hrozných lokalitách,jenž diváka ničím nezaujmou,mluví a nemluví o ničem,jako by ani neměki scénář a jestli ho měli,tak ho psal debil po dvanácti lahvých vodky.jednu star za jízdu autem po baráku,jinak srovnání s matrixem je jaksi mimo a timur mě vyrazil dech,protože jeho wanted je boží,tohle je jenom hodně blbé. ()

Flakotaso

Ano, je to bláznivé a děj je příliš složitý. Přesto se Timurově neuvěřitelné stylovosti nedá odolat. Logikou nebo scénářem nemá cenu se zabývat. Tento film byl natočen kvůli zábavě, už jenom ze skotačivých ruských písní je znát jistá nadsázka prostupující celý film. a to zvládá víc než dobře. A když se ktomu přidá perfektní hudba, u které jsem si chtě nechtě musel luskat prsty a rajcovní Ruska, vychází z toho těsných 5 hvězd. ()

SOLOM.

Když přišel Timur Bekmambetov dva roky po Noční hlídce s dalším pokračováním této ulítlé ruské ságy, všichni knihomolové a filmoví fanoušci se třásli strachy, aby si i tento díl dokázal udržet stejnou kvalitu a úroveň jako minule a on je samozřejmě do jisté míry opět nezklamal. I tentokrát se nám na obrazovkách objevila solidní přehlídka výborných speciálních efektů, které jistě pohladí na duši nejednoho příznivce ruské tvorby, která se v posledních letech dostala na velice vysokou úroveň a stala se doslova pastvou pro oči. Bohužel totéž se již nedá říct o kvalitě samotného příběhu, který nám již nenabídne tolik zajímavých nápadů a jejich realizace, jako tomu bylo minule. Dnevnoy dozor si však i přesto udržel lehce nadprůměrnou úroveň, ovšem tato podívaná není pro všechny, protože její konzumace a extravagantnost každému rozhodně nesedne. Samotné efekty Rusové lehce odkoukali od svých amerických kolegů a pro vás jistě občas při jejich sledování napadne jisté přirovnání ke známému Matrixu. Dr. PICTURE Studios vám však předvede mnohem surovější a chaotičtější přehlídku, kterou vám společně s hlavním kameramanem Sergeiem Trofimovem namíchali do tohoto opravdu pekelného koktejlu. Jednotlivé scény spolu často nesouvisí, mixuje se zde hned několik událostí najednou a místy z tohoto skutečně vzniká neskutečný maglajz, jenomže právě tenhle fakt je na filmu tak přitažlivý. Každá ze scén je totiž velice dobře promyšlená hlavně co se světelných a počítačových efektů týče, což tvůrcům umožnilo nejrůznější a především nejdivočejší variace jejich bláznivých choutek převést na filmové plátno a za to jim patří obrovské díky. 6,5/10 ()

Othello

Denní hlídka je slátanina, ovšem v tom nejkrásnějším slova smyslu. Upírské univerzum zde nemá žádná pravidla, nastavené schopnosti a limity, divák tedy není vůbec připraven na to, co by se mohlo stát v další minutě. Tuhle se hrdina teleportuje skrze plakáty, támhle prolítne zavřenýma dveřma do metra. Například jedné z postav řekne jiná postava, že není pozvána na oslavu, ale pošle jí určitě z ní nějaké fotky. Následně na scéně oslavy vidíme onu nepozvanou postavu jak tam je v roli fotografa. Ta posléze zastaví čas expozicí u foťáku. Celá Moskva je zde zničena míčkem na gumě (ne vážně). Scénář logicky funguje na poloplyn, přičemž ale jeho funkčnost na konci překvapí asi sedminásobnou katarzí. Naopak za hudbu, stejně jako v prvním díle, by měli někoho lámat kolem. Denní hlídka je stejným argumentem pro to, že Timur je geniální režisér stejně jako pro to, že je totální břídil. Jeho následné Wanted však ukázalo, že se jedná o první variantu. ()

Mgb21

Fakt nevím, jaké dát hodnocení. Asi zvolím zlatou střední cestu, protože tu je mnoho věcí pro které bych dal víc, ale zas mnoho věcí, které mé hodnocení srážejí. Ke kladům patří rozhodně triky a všechny akční scény. Jakmile prostě začne hrát rychlá hudba tak máte záruku, že neodtrhnete oči! Ale co to ostatní? To už bohužel pokulhává. Při "klidných" scénách jsem měl někdy pocit, že se zbytečně vlečou a někdy mi přišly vyloženě zmatené. Asi si budu muset přečíst knížky, abych tomu přišel na kloub. Uvidíme, třeba to dalším zhlédnutí se moje hodnocení změní. ()

JASON_X

Denní hlídka není o nic horší než geniální první hlídka Noční a můžu jí tedy charakterizovat stejnými slovy - dobrý příběh, akcí a skvělými nápady nabitý děj, originální atmosféra, specifické a neokoukané ruské reálie (které v záplavě těch amerických působí osvěžujícím dojmem), nestandardní (nehollywoodská) filmová řeč, pár povedených triků a efektů... Jen škoda té nevyrovnanosti v práci kamery (kameramana) - některé záběry jsou opravdu brilantní, ale na druhou stranu to časté "akční" kinklání a třesení kamerou spolu s místy kokainistickým střihem už mě ke konci dost unavovalo a otravovalo, zvlášť při tak dlouhé stopáži (144 minut). U jedničky jsem to v euforickém nadšení pominul i prominul, tady už ne. ()

prome

Je to jako vetsina pokracovani akcnejsi a proste ve vsem jeste lepsi ale porad je to to same a i kdyz nekdo muze byt poti tomu pribeh se mi libi a film je velmi dobre pojat tesim se na treti dil. ()

Sawy

Tak tohle je docela průšvih a zklamání.A přitom to mohlo (a mělo) dopadnout o tolik líp! Minimálně celá první polovina je kvalitní,příběh krásně přehledný a triky skvělé.Trochu to sice postrádá kouzlo jedničky,ale jinak v pohodě.Ale poslední zhruba třetina filmu se totálně zvrhne v jeden velký vizuální bordel,který nejenom že není zábavný,ale navíc zcela postrádá smysl.Pečlivě budované postavy jdou do háje,triky taky,takže jsou dost mizerné úrovně a celkově to totálně pohřbívá celou dobrou první část.Zbyl tak jenom sympaťák Anton a občasný náznak očekávaného osudového souboje,který ale nepřišel.Zbyla tak jen pachuť z promarněné šance.Nezbývá než doufat,že třetí díl napraví škody napáchané tímhle nedomrlým prostředkem trilogie. 45 % ()

ScarPoul

Pri Dennej hliadke som bol neustále zmätený, čo jasne svedčí o chybe, že som nečítal knihu, pretože sa mi nezdá aby bol film taký nejasný. Troška tu zamrzí tá temnota,ktorá bola badateľná počas celej jednotky a teraz zostaly efektné súboje a dialógový guláš. Anton sa zmení s toho hrdinu, mám všetko na saláme, na hrdinu, mal by som konečne niečo spraviť, a aj keď je zmena badateľná rozhodne není zlá alebo do oči bijúca. Veľmi som sa potešil postapokalyptickému svetu, ale bohužial namiesto aby začala TÁ veľká vojna PRÍBEH je ukončený happyendom a to si niesom zrovna na čistom či to tak má byť alebo nie lebo potom o čom by bola šerá hliadka? Každopádne sa nechám prekvapiť a zaručene si kúpim knihy a kuknem dvojku ešte raz a som si istý, že moje hodnotenie bude iné. ()

Lacike

Dvojka ma pred rokmi strašne sklamala a pripadala mi oveľa slabšia ako jednotka. Dnes mi pripadá na rovnakej úrovni. Príbeh filmu tesne nadväzuje na predošlý dej. Najviac sa mi páči, že sa vrátili snáď všetky, jak hlavné tak aj vedľajšie, postavy z minula. Hlavný hrdina je už trochu schopnejší, ale čaká ho ešte náročnejšia úloha. Pasca, ktorú Temní na neho pripravili síce v podstate len kopíruje jednotku, ale jej prevedenie je komplikovanejšie. Aspoň sa definitívne potvrdzuje, že sa celý dej a svet točí okolo Antona. Akčných scén je viac a sú veľkolepejšie, ale stále to nie je nič výnimočne a vďaka väčšej porcii peňazí už to nemá tak výraznú špinavú ruskú atmosféru, ale viac to pôsobí jak tuctové americké béčko. A vďaka oveľa bohatšej stopáži (videl som 146 minútovú verziu) sa to množstvo akčných scén stratí vo všetkých tých rozhovoroch v ktorých sa neustále kujú pikle alebo vysvetľuje fungovanie toho fiktívneho sveta. Takže tempo je rovnako pomalé ako v jednotke a rozhodne to nie je nejaký strhujúci akčný nárez. Záver pekne a prekvapivo definitívne uzatvára túto krátku sériu. Čakal som, že si dvierka pre ďalšie diely nechajú otvorené. Takže aj dvojka je pre mňa solídny nadpriemer, ktorý vďaka Ruskému prostrediu stojí za zhliadnutie. P.S: Predlohu som nečítal, takže ma neserie do akej miery ju filmy dodrbali. 6/10. ()

BoPo

Čakal som, že mi pri pozeraní dvojky začnú zapadať do seba veci z jednotky a konečne sa začnem orientovať. Ale zasa nič. No cením nápad a kvalitu spracovania. ()

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013