My Fair Lady

Slavný film George Cukora My Fair Lady, ověnčený v roce 1964 celkem osmi Oscary, vychází z úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného hrou anglického dramatika a mistra chytrého humoru G. B. Shawa "Pygmalion" (tato hra se poprvé ocitla na filmovém plátně již v roce 1938). Příběh květinářky Lízy Doolittleové a profesora Henryho Higginse, který se vsadí, že z prostého chudého děvčete udělá pravou dámu, splnil očekávání producentů a brzy po svém uvedení vydělal dvojnásobek výrobních nákladů ve výši 17 milionů dolarů. Oproti originální předloze se tu dočkáme i tolik žádaného šťastného konce. Rex Harrison si svoji úlohu zahrál již na Broadwayi a později v Londýně, zatímco Audrey Hepburnová vystřídala na přání producenta broadwayskou divadelní hvězdu Julii Andrewsovou. Pro tu bylo jistě satisfakcí oscarové ocenění téhož roku za hlavní roli v muzikálu Mary Poppins, když její sokyně vyšla naprázdno. Přestože je ve zpívaných pasážích Audrey Hepburnová dabována, přispěl její křehký půvab, uvolněnost a smysl pro muzikálové herectví k úspěchu snímku, který dodnes učí další generace, v čem je podstata kvalitního scénického provedení muzikálu. Bohatá výprava a kostýmy, krásné melodie a vynikající herecké výkony a navíc nově restaurovaná kopie – to vše činí z tohoto filmu ojedinělý sváteční zážitek. (Česká televize)

Zdeňka

To je snad nejkouzelnější film, jaký jsem kdy viděla. Úžasná Audrey, vynikající Rex Harrison, legendární hudba a nezapomenutelné kostými, řekla bych, že stačí dodat už jen: The rain in Spain stays mainly in the plain! Prostě klasika, která neumírá. ()

July

Zpočátku jsem trochu usínala, ale pak mě film chytnul - a už nepustil. Oproti dnešním muzikálům (ale zase jak kterým) jsou písničky trochu více mluvené a méně zpívané (možná ovšem srovnávám pořád s mým oblíbeným Moulin Rouge...); každopádně jsou pěkné, i když mi žádná nepřipadala zvlášť výjimečná. Co stojí za opravdovou pochvalu, jsou kostýmy - na nich si tvůrci dali opravdu záležet. A herci? Občas přehrávají, ale to není v muzikálech žádná vzácnost a nevadí to. Jako Higginse si nedokážu představit nikoho jiného než Rexe Harrisona. Zkrátka a dobře: My Fair Lady je krásně půvabný film, který ve vás po zhlédnutí zanechá příjemnou a trochu nostalgickou náladu, nejste-li ovšem příznivci rychlého tempa děje a náhlých zvratů. Mně se líbil... a ke konci se vyskytlo i hned několik momentů, kde jsem se upřímně nahlas zasmála, což potěšilo. ()

LadyDevil

Říkám si: A jéé, muzikál, to jsem na to zvědavá, ale tak má to dobrý hodnocení, třeba to skousnu:-D Tím, že muzikály nejsou pro mě zrovna to pravé a že mi časté pěvecké výstupy trošku kazily děj, dávám 4*, ale je to hodně blízko k pěti...rozhodně mě My Fair Lady šokoval v dialozích obzvláště ze strany pana profesora Higginse - a to vzhledem k roku natočení svojí vtipností, originalitou a "drzostí"..jeho sarkasmus se mi neskutečně líbil:-) A proměna Lízy je úžasná - není nijak násilná, ale postupná, a přitom si slečna zanechává stále kus ze sebe...její tatínek je taky okouzlující;-) Dost se mi scénky vracely a čim dál víc jsem si říkala, že tenhle muzikál je prostě roztomilý..a že příště ho určitě nahraju, jelikož bych se na něj klidně zase koukla:-) ()

anli

Dnes samozrejme klasika a kralovna vsech muzikalu.Jak chuda Audrey ke stesti prisla a vsichni pri tom zpivame.Roztomily a vtipny scenar,nadherne pisnicky a skvely 70mm bijak te doby.Doporucuji shlednot remastrovanou verzi na DVD-je to stale super!!!Zpivam 100%. ()

Tomik.

Luxusní záležitost. Pocta pro jazyk anglický, americký sen v praxi. Co víc říct, nejlepší muzikál, který jsem kdy viděl - bez jediné chybičky (ať už hudební, herecké či dějové). 100% ()

Slado42

Naprosto nemám co vytknout a nevím co se mi líbilo víc. Při sledování jsem si vždy říkal o jedné věci jak je skvělá a vtom se objevila věc jiná, lepší. A tak to pokračovalo dál a dál až téměř k samotnému konci filmu, jenž mimochodem má celých 170 minut což vypovídá o celkové kvalitě My fair lady. Neobyčejný příběh, nádherná řeč, skvělé písně, ohromující kostýmy a vynikající herci a jejich herecké výkony se snoubí v bezesporu jednom z nejlepších muzikálů všech dob. A věta „Come on Dover, move your bloomin’ arse!“ je prostě nezapomenutelná. ()

Brain-D

Bylo mi ctí, shlédnout předchůdce filmů jako "Pretty Woman" nebo "Králova řeč". Rex Harrison jako učitel jazyka byl vlastnostmi naprosto dokaný a hned jsem se s ním jako samotářem, který potká ženu stotožnil. Tímhle si mě film velmi získal a stal se díky tomu pro mě nejlepším muzikálem vůbec. Nejlepší song byl asi "A Little Bit Of Luck ". ()

hroubek

Mám rád muzikály.Líbí se mi, když někdo jen tak z ničeho nic přejde z obyčejné debaty do zpěvu, ve kterém vyzpívává světu vše co mu tíží mysl.A to ať už jde o zakomplexované studenty z Glee,či vražedkyně z Chicaga nebo zamilovaného spisovatele z Moulin Rouge.My Fair Lady je obyčejný muzikál, který z nějakého prostého důvodu obyčejným není.Dokáže, velmi dobře pobavit i dojmou a při své délce nenudit.A, to že Audrey Hepburn s Rexem Harrisonem předvádí skvělý výkon zdůrazňovat nemusím.Krásný muzikál, na který se těším až ho zas uvidím znovu. ()

PollyJean

Nemusím muzikály, proto jsem u většiny skladeb tiše trpěla (zvláště bych seškrtala zcela zbytečného hrdinčina tatíka), ale jinak docela bylo na co koukat. Kostýmy byly překrásné, slovní ping-pong hrdinů poutavý...prostě oddychovka ze starých časů. ()

klima777

Opět se míjím s klasikou. Hvězdičky jsou pro Audrey Hepburn a také za poměrně věrné vykreslení srážky různých "světů". Ale, ano, happy end mě potěšil; navíc některé scény nepostrádají jiskru, leč jako celek plove film na vodě. Soumrak legend :). ()

vyfuk

Další případ tojo jak moc jsem nedůvěřivý. Na film jsem se těšil asi jako judaista na druhou světovou válku, ale šeredně jsem se zmýlil. Fillm má krásný a milostivý příběh, který nás nechá nahlédnout do života chudoby, bohatství, čokolády, krás života, sobectví a lásky... a také hudby. Když toto vše spojíte dohromady dostanete tento krásný muzikál. Hepburn v roli zářila a ukázala mi svou osobní krásu, která je téměř nedosažitelná. ()

TheRoller

"Why can't a woman be more like a man?" Muzikálom sa vyhýbam ako Kuba demokracii a ak sa už do nejakého pustím, musí to naozaj stáť za to. Ak by mi niekto daroval DVD s inštrukciami "trojhodinový muzikál", pravdepodobne by som ho slušne prijal a pri najbližšej príležitosti rozlámal na drobné kúsky. To by však nesmel byť muzikál, ktorý vznikol na základe Shawnovej hry Pygmalion. Nesmel by to byť My Fair Lady s My Audrey Hepburn v hlavnej roli. Toľko krásy po kope som už dlho nevidel - obsadenie, spracovanie príbehu, kostýmy, scenár, kamera, réžia a ten soundtrack! Rex Harrison hral ako o život, všetci vedlajšáci boli fajn a Audrey? Perfekcia v každom jednom smere - každý pohyb, každé vyslovené slovo - či už v slávnom dialekte Cockney, ktorému sa snažím porozumieť už dlhšiu dobu a stále to neprichádza alebo v bezchybnej angličtine hodnej vojvodkyňu, každá figúra, každý úsmev , každá hláska,... Azda jediná vec, ktorá by sa dala vytknúť je zbytočné natiahnutie časti o osude Elisinho otca. Všetko, čo po pozretí My Fair Lady chcem, je byť nachvíľu princom Transylvánie a zatancovať si s tou najkrajšou kvetinárkou v histórii. ()

Autogram

Audrey je krásna v honosnej róbe aj v starých šatách a neupravená, s tým nič neurobia ani maskéri. Akurát to jej kričanie a jačanie na začiatku je dosť odpudzujúce. Trochu mám problém s tým, že veľká časť deja, humoru a myšlienky je založená na čistote anglického jazyka, dokonca o tom je hneď v úvode aj celá pieseň. Ťažko sa tak rôzne fóry a situácie dajú preniesť do českých titulkov a na skutočné vychutnanie si muzikálu treba dobrú znalosť angličtiny, najlepšie aj jej jazykových odchýlok v nárečiach. Piesne ma nejako zvlášť neoslovili, skôr by som ich zaradil k tomu slabšiemu v muzikáloch, jedine motív „Lovely“ za niečo stál. ()

Lukyn007

Nejlepší muzikál všech dob. Jen mě udivuje, že Audrey Hepburn byla za svůj famózní výkon nominovaná pouze na Zlatý Globus. I když je ve filmu při písních dabovaná, tak to stejně hraje božsky. 100% ()

Molir

Klasika s velkym 'K', paradni herci (proc to nepriznat, Audrey Hepburn proste miluji a jeji promena z klejici holky z ulice v princeznu (pri ktere predvadi opravdovy herecky koncert) je naprosto pohadkova, Rex Harrison je skvele protivny a za nektere jeho hlasky by mel scenarista dostavat zvlastni premie jeste dneska), pekne kostymy (obzvlaste scena z dostihu, kde jsou i dosti ironicke)... proste film na vecne casy :-)) BTW a doporucuji u tohoto filmu vice nez kdy jindy vyvarovat se dabingu, protoze v pouzite anglictine spociva velka cast jeho kouzla (a vlastne o anglictinu v nem dost jde)... ()