Zrodila se hvězda

A Star Is Born

Drama / Muzikál

USA, 1954, 181 min

George Cukor

Moss Hart, Dorothy Parker (původní scénář), Alan Campbell (původní scénář), Robert Carson (původní scénář)

Sam Leavitt

Ray Heindorf

Judy Garland, James Mason, Jack Carson, Charles Bickford, Tommy Noonan, Lucy Marlow, Amanda Blake, Carey Loftin, Strother Martin, Barry Norton, John Saxon, George Becwar, Dub Taylor, Mae Marsh, Ann Robinson, Sheila Bromley, Willis Bouchey, Bess Flowers, Jack Mower, Irving Bacon, Frank Wilcox, Don Beddoe, James Brown, Frank Ferguson, Paul Brinegar, Percy Helton, Mort Mills, Chick Chandler, Paul Bryar, Dale Van Sickel, Sam Harris, Harold Miller, Richard Webb, Frank Marlowe, Ray Heindorf, Robert F. Hoy, Charles Sherlock, Charles Halton, Franklyn Farnum, Leon Alton, Louis Jean Heydt, Joseph Mell, Phil Arnold, Arthur Space, Havis Davenport, Eddie Dew, Joan Shawlee, Frank Puglia, Charles Watts, Wilton Graff, Gertrude Astor, Heinie Conklin, Grandon Rhodes, Olin Howland, Eric Wilton, Tom Nolan, Dick Simmons, Rex Evans, Carl M. Leviness, Barbara Pepper, Charles Morton, Pat O'Malley, Louis Mason, Harry Seymour, Kathryn Card, Ron Nyman, Leonard Penn, Monty O'Grady, Jack Kenney, Ralph Volkie, Tom Wilson, Russell Custer, Josephine Whittell, Helen Eby-Rock, Oscar Blank, Al Hill, Rodney Bell, Oliver Cross, Richard LaMarr, Marshall Bradford, Ruth Warren, Bob Jellison, Joseph Hamilton, Henry Kulky, Timothy Farrell, Murray Pollack, Jean Engstrom, David Armstrong, Rudolph Anders

Sidney Luft

Scénografie:

Gene Allen

Cukor dokázal natáčať enormne dlhočízne diela i z prostej ničoty, kedy je dôležité zamerať sa na úplne iné hodnoty, než tie, ktoré by sme predom očakávali. A Star is born je dramatický muzikál, niet v ňom vtipu, je výpoveďou rozkladu spomenutých hodnôt. James Mason je v roli starostlivého (partnera), avšak postupom času nezodpovedného a ponížením poznačeného alkoholika bez jasnej vízie budúcnosti. Ale páči sa mi, ako postavy nepôsobia čiernobielo. Ani v meradle ich celoplošného vývinu. Dokonca, keď na to takto z diaľky nahliadnem, Cukorovi nešlo ani veľmi o peniaze. Vedel, že z tohto taký trhák nebude a vložil do projektu obrovské tvorcovské úsilie. Pomalé, nevnucujúce a s niekoľkými zimomravými momentami.(11.9.2015)

Neuvěřitelný comeback Judy Garland a další perfektní role Jamese Masona. Zrodila se hvězda je komplexním a krásně vyváženým pohledem na zákulisí hollywoodského byznysu, ale fór je v tom, že až ve druhém plánu. Do popředí totiž Cukor tlačí svoje dva hrdiny a snaží se člověku dokázat, že zrození hvězdy je sice velkou životní výhrou, ale tady to všechno teprve začíná. Pozvolna plynoucí cestu k neodvratnému konci často odlehčuje povedenými hudebními čísly (předváděčka v obýváku je famózní), a přestože jsou ty tři hodiny vážně hodně, už kvůli hereckým výkonům ústřední dvojky stojí za to tenhle film vidět. Jsem 29. hodnotící na čsfd? Trestuhodně přehlížený film.(12.3.2009)

Ako muzikál film nefunguje. Ide o ďalší gýčovitý a strnulý hollywoodsky pokus o pesničkový žáner. Ako dráma z prostredia šoubiznisu však funguje takmer na jedničku. Herecký výkon Judy Garland ostáva monumentálnym stavebným kameňom tohto snímku a potvrdzuje, že comebacky ( ak sa zoberú s tej správnej strany ) môžu byť ešte lepšie, ako začiatky.(19.1.2016)

(1001) Tohle byl, nečekaně pro mě, hodně hodně silný film! Muzikálová čísla tohoto druhu si můžu filmaři strčit za klobouk, na ty já si nepotrpím, ale to všechno mezi tím! Herecké výkony ústřední dvojice! A kamera! Obraz muže v županu na chodbě, na kterého se přes sklo odráží divoké moře bude odteď napořád v mé mysli. Tomuhle říkám výborná filmařina z té staré školy.(10.3.2012)

Judy si po letech znovu uvědomuje, že už není v Kansasu. A je v tom mnohem více hořkosti než dříve. Jde-li o kousavost sebereflexivních momentů, hluboko do masa se Cukorův film nezarývá, na to příliš věrně kopíruje osvědčené melodramatické schéma o ženě sžírané jejím rozporuplným vztahem k muži, který ji sílu dal i vzal. Příprava půdy pro závěrečné prohození rolí (poté, co Vicki Normana přeroste, ujímá se ona jeho) navíc trvá zbytečně dlouho, jakkoli jsou pěvecká čísla famózní, obohacují vyprávění a mají i nějaký ten mimofilmový přesah (nejdelší píseň, přehlídka stereotypních rolí, kterou šoubyznys ženám přiděluje, trefně pojmenovává, čím si na cestě ke slávě prošla, jak filmová Vicki, tak samotná Garlandová). Handlování s lidskými identitami, z nichž se v Hollywoodu stávají obchodní artikly, je ale zachyceno výstižně. Image makery nezajímá celá žena, ale jenom její jednotlivé části, které se kvůli snazší zpeněžitelnosti snaží standardizovat, připodobnit již existujícím výrobkům, učinit z ní kopii kopií (Dietrich eyebrows, Crawford mouth). Jako slavná osobnost přestává být sama sebou, přestává být pro sebe. Stává se z ní veřejný majetek. Řekl bych, že dnes je Cukorovo nemilosrdné vyčíslení ceny za slávu ještě více „up to date“ než před šedesáti lety. 80%(4.1.2015)