Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

jooker10

Naprostá špička filmů o druhé světové válce. Skoro tři hodiny stopáže a uteklo to jako dvacetiminutovka seriál. Napínavý, zábavný, super. ()

brasek

Z pohľadu dobrodružného vojnového filmu je tento snímok veľkolepý. Z pohľadu, že niektorí nemeckí vojaci sú strašní magori je tento snímok fraška. Hodnotím podľa prvého zhliadnutia v 70. rokoch. ()

jjjerry

Perfektní herci, skvěle propracovaný scénáře, decentní jemný vtip a úžasná doprovodná hudba. Závěr realný, překvapivý a dojemný. ()

ZetDaElO

Zvláštne poňatie, kedy si film aj napriek závažnej tématike, dobe a mnohým násilným scénam udržiava priam až satirický nadhľad. Nacistický tábor miestami pôsobí ako priateľské stretnutie pionierov a aj keď sa príbeh ku koncu vyostruje, nedarí sa mu navodiť atmosféru krutosti vojny. ()

PTuranyi

Vojnová klasika odohrávajúca sa v zajateckom tábore. Zdá sa, dôstojníci si žili v tábore pomerne pokojne. Násilie sa tu vyskytuje pomerne vzácne. Napriek tomu sa veliteľ zajatcov rozhodne pre veľký útek.  Dramatické momenty nastávajú až v závere, keď Nemci postupne chytajú utečencov. Žiaľ režisérovi sa nepodarilo tieto scény podať dostatočne dramaticky, takže pri nich nezažijete veľa vzrušenia. Na realizáciu si režisér vybral hereckú elitu a na výkonoch to aj vidieť. Film sa drží produkčného štandardu svojej doby takže dnes už pôsobí pamätníckym dojmom. ()

Mic-hal

Nesmrtelny dobrodruzny film se skvelymi hereckymi vykony. Navic je zde sposuta inteligentniho humoru. Ani vterinu sem se nenudil. cele 3 hodiny jsem stravil napjaty pred obrazovkou ()

Jirka1111

Co se může stát, když se sejde herecká smetánka a výborný příběh? Stát se může třeba Velký útěk. Tleskám, pánové. ()

Jardys88

Velmi pěkný film, který jsem viděl jen párkrát ale pokaždé se mi líbil. Nepřekonatelný S. McQeen naprosto exceluje a dává projektu osobité kouzlo, nádech svobody a nezdolné lidské odhodlanosti něco dokázat a přenést se přes každý neúspěch. ()

Tigi666

Ten scénář podle mého názoru moc geniální není ("hodní" dozorci, náhlá Bronsonova klaustrofobie), ale herecké obsazení a část po útěku jsou naprosto skvělé. Steve McQueen v podobné roli jako v Motýlkovi, stejně nezlomný, ale tady ještě s komediálním nádechem. ()

lada32

Přemýšlel jsem na dobu,která byla schopna vyprodukovat něco takového.Vždyť tenkrát spousta lidí vězněných v zajateckých lágrech musela ještě žít .Už jen ten příjezd namistrovaných maníků v kožených bundičkách s neskutečně posměšným výrazem ve tváři,zajatecký tábor s možností hraní společenských her,němci vykreslení jako totální blbci, zajatci zase stereotypně ve svých názorec na ůtěk.No buď to bylo myšleno jako parodie,nebo se tvůrčí tým musel zbláznit.Ale asi tehdejší potřeba komedii byla značná a že nad tímhle veteráni mávli rukou. ()

Holoch

Je 11.02.2010 1:49 am a ja nechápem ako je možné že tento film vidím až teraz! A že to ma tri hodky? ... škoda že nemá aj viac. Je to napínavé v každom momente. A nevadí ani to že nacistické tábory v tomto filme pôsobia ako rekreačne. ()