Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

Thurin

Spolu s Hlubokým spánkem asi nejlepší film s Humphrey Bogartem, který jsem měl zatím možnost vidět. Bogart tu předvádí všechny své přednosti cynického drsňáka. Po shlédnutí Gildy mě však mrzí, že roli Ilsi odmítla Rita Hayworth. Myslím, že by byla pro Bogarta skvělou partnerkou. Snímek skvěle využívá atmosféry války a jede jasně za svým cílem od začátku až do konce a je vidět, že Michael Curtiz jej má pevně v rukou po celou dobu. ()

Babous

Ze všech klasických hollywoodských filmů je tenhle nejspíš nejhollywoodštější, Krásná Ingrid Bergman a tvrďák Bogart na obrazovce působí přesně jak by měli vypadat: jako nešťastně zamilovaní lidé, kteří se octli ve špatný čas na špatném místě hned dvakrát a rozhodli se bojovat proti všem. Takhle to dokázal jen Hollywood ve svých nejlepších letech. ()

OughJay

Je to již dávno, co jsem se takřka zapřísáhl, že nebudu koukat na romantické filmy. Čas od času však nelze neudělat nějakou výjimku, neboť se romantický žánr často protíná s nějakým jiným, zde např. válečným. Od Casablancy jsem čekal kvalitní podívanou, ovšem to, čeho se mi naskytlo, bylo naprosto dechberoucí. Osudy všech tří hlavních postav jsou propleteny tak střídmě a přitom tak spletitě. Každý má své motivy a zejména charismatický Paul Henreid v roli Čechoslováka Viktora Lazsla působí jako muž na svém místě. Casablanca je právem řazena mezi klasiky světové kinematografie a já musím po jejím zhlédnutí konstatovat, že odteď dávám romantickým filmům novou šanci... Victor Laszlo: "Play the "Marseillaise."... Play it!" ()

Sdoom

Tak napodruhé (poprvé viděno na jaře 2012) jsem sice pochopil všechno, ale takové kouzlo jako poprvé už tento slavný snímek nemá. To neplatí o Ingrid Bergman, která jen svou přítomností a mluvou rozzáří každý film. Díky ní je nadevše jasné, že na Ilsu Rick prostě nemůže zapomenout. Jinak děj je vlastně docela jednoduchý, zajímavý je však zejména svým místním i časovým zasazením, což jej asi dělá jedinečným (společně s dobou, ve které byl natočen). Hodnocení nechám stejné jako poprvé, jen jsou to trošku slabší 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

klúčik

Obrovská romantika. Mám rád romantické filmy. Tento ma zaujal nielen výborným stvárnrním atmosféry ale aj výbornou hudbou. Ingrid Bergmanová je úžastná. Dávam 80%. ()

dukeman

Málem jsem se pod náporem romantiky rozplynul. Bergmanová a Bogart jsou pro mě mileneckou dvojicí číslo jedna a žádné duo Grant-Bullocková nebo kdokoliv jiný to nikdy nezmění. Myslím, že právě v Casablance zazní poprvé: "Ze všech barů na celém světě musela ona vejít do toho mého." Když se necháte unést vlnou naivity, užijete si nejlepší romantický film všech dob naplno. Racionální přístup zřejmě vysvětluje rozporuplná hodnocení. Asi za to může onen nejhappyendovský Happy End. ()

darwin

Klasické filmy mám rád, ale tohle je béčkový kýč až běda. Není to ani napínavé drama, ani citlivá romance. Film tak nakonec nastavuje zrcadlo Američanům a jejich bláhovým představám o válce. Prostředí je nereálné. Malé městečko ve Francouzském Maroku, kde potkáte Araby, Francouze, Němce, Američany, Rusy, Nory, Italy, Bulhary, Čechoslováka a černocha. Chybí snad jen Mongolci, Ekvádorci a eskymáci. Mezi celou tou plejádou národností se důstojně procházejí nacističtí pohlaváři a vyměňují si zdvořilosti s partyzánem, kterého chtějí zatknout. Vyobrazení druhé světové války je tak mylné, až je to komické. Nejvíc mě dostala věta Ingrid Bergman "pouze dvě věty v novinách, že ho zatkli do koncentračního tábora". Američani tehdy ještě moc nevěděli jak to ve skutečnosti v Říši chodilo. Jestli jde o romantickou složku filmu, tak Bogart hraje falešného tvrďáka dobře. Věříte mu, že má uvnitř srdce, avšak silně raněné pařížskou anabází. Ingrid hraje zmatenou husičku taktéž dobře. Nějaká přehnaná romantika se z toho nevyklube a je to asi jedině dobře. Casablanca nám totiž říká, že některé věci bychom měli nechat minulosti a nesnažit se je za každou cenu oživovat. ... slabých 60% z milosti. ()

Jaccobos

Poetičnost starých filmů lehkost, ale zároveň závažnost (nevím, jak jinak popsat pocit z Rickova nesobeckého a správného rozhodnutí). Dobrý pocit, který pro Ricka vyplynul z jeho činu se mi taky zachytil v hlavě, takže tento film budu mít vždycky rád a cenit si ho. Vlastenecká "La Marseillaise" byla velmi silným momentem. ()

Ragdoll

Legendární, leč mnohokrát omílaná romantika o ztracené a znovunabyté lásce s jak jinak než šťastným a “dojemným“ koncem. Sice je mnou ve spoustě okamžicích zpochybněna co se týče uvěřitelnosti příběhu (jak říkal Rimmer, není možné, aby se muž vzdal všeho co má, kvůli ženě, kterou už nikdy nespatří :), ale na druhou stranu: proč ne. Hezká a naivní ukázka, jak by se to mohlo stát, kdyby lidé byli ve skutečnosti takto chápaví a ochotní, což je ovšem v našem krutém světě něco nemožného. Filmy z válečného období mám moc rád a i když zde se to neodehrává přímo na bitevním poli, pouze to prostředí mě potěší. ()

korndaddy

´´Tak to je Casablanca bogie, žádnej sex a žádný drogy´´ prostě čas nadešel a i já sem si usmyslel, že si pustím Casablancu. Žádnej sex a žádný drogy. Co si budeme nalhávat, trocha sexu a drog by neuškodila. Ale i přes to to byla pohodička, u které jsem se bavil a pozorovat Humpreyho a jeho plán bylo fajn. Lepší tři puntíky. ()

Mistickzz

Filmová klasika s výborným scenárom, skvelými hercami, okúzlujúcou atmosférou a skvelým Samom,ktorého pesničky a hudobný prejav ešte teraz vo mne vyhrávajú. Romantika ako sa patrí a ktorú treba vidieť. 87% ()

Nassau

Těžko něco jako Casablanca hodnotit. Příliš mnoho se o tomto filmu napsalo a člověk tak k filmu chtě nechtě nemůže přistupovat úplně objektivně. (75%) ()

KoRner

No ja beriem historickú hodnotu, keďže protinacistické filmy v roku 1942 boli naozaj potrebné, aj ma zaujal pravdepodobne Slovák s maďarskými koreňmi Victor László, ale zas také nadčasové mi to neprišlo. Bogart je frajer na pohľadanie, aj Ingrid je dosť pekná, ale čosi mi chýbalo v tomto skoro divadelnom filme, ktorý sa skoro celý odohrá v jednej miestnosti. ()

Han22

Na dvoutisící komentář jsem si nechal opravdu klasický oldies film. A co může být větší klasika než Casablanca, možná nejslavnější film (nejen) 40. let? Film, který je parodován, citován a předěláván dodnes (namátkou Žhavé výstřely 2, Barb Wire, jeden díl Krajních Mezí, jeden díl Červeného trpaslíka). Cynický Rick, který uprostřed druhé světové války vede bar v zatím neutrální Casablance, osudová žena Ilsa, která mu zlomila srdce a teď se vrací i se svým manželem Lázslem, který nutně potřebuje pomoc s útěkem. Nesmrtelný milostný trojúhelník, nejkrásnější a také nejsmutnější romance, která dá plně vyznít klasickému "milovat někoho znamená nechat ho jít". Vlastně nemám tyhle romantické kýče rád, ale Casablanca je natočena a zahrána s takovou lehkostí, švihem a přitom emocemi, že se jí nedá nepodlehnout. Bogart hraje svou klasickou roli drsného cynika, Bergmanová je romantická a krásná a herci ve vedlejších rolích dotváří své figurky (pragmatický Rains, slizký Veidt, vznešený Henreid). K tomu hrozba války prakticky za dveřma, krásná hudba a nezapomenutelné hlášky. Takže 5* a myslím, že by to mohl být začátek krásného přátelství. Válečný film roku 1942. ()

Zagros

Casablancu jsem viděl už poměrně dávno a vždycky když si na ni vzpomenu, mám si ji chuť zopakovat. Nejvíc ji možná škodí ono přechvalování. Zejména v Americe jsou z ní odvaření, dle nějaké ankety dokonce nejlepší film vše dob. To rozhodně Casablanca není, ale parádní film je to určitě. Co se mi tak líbilo? Příjemná atmosféra, i když vychází z těžkých válečných let. Výtečné obsazení a plno pozoruhodných vedlejších postav, které je těžké nemilovat. Úžasně vypointované dialogy, ze kterých vzniklo mnoho zlidovělých citátů. Přiznávám se, že Casablance odpouštím značnou míru využívání stereotypů a filmových klišé. Nicméně jako celek zkrátka funguje téměř dokonale a už se těším na další setkání s ní. ()

Revolver

Nádherný romantický film, klenot Ameriky. Nestárnoucí klasika nabízí ty nejlepší herecké výkony, skvělý scénář a krásnou hudbu . Nechápu negativní komentáře ostatních, tohle je jak američani říkají skutečně jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Sgt.Pepper

Ochrannou známku černobílého Hollywoodu a duchovního otce romantického žánru natočil režisér Michael Curtiz v roce 1942. Válečný příběh o milostném trojúhelníku majitele americké kavárny Ricka, krásné Ilsy a protifašistického odbojáře Victora na někoho možná dýchá kýčem, ale v kontextu s 2. světovou válkou se to dá ovládnout bez větších potíží. Legendární repliky citované v mnoha dalších filmech vynesly filmu oscara za scénář. Slávu Casablance ovšem přineslo především skvělé obsazení. Cynický hrdina v podání Humphreyho Bogarta, elegantní vlastenec a policejní kapitán Claude Rains a kdo by mohla být krásnější hlavní hrdinka než Ingrid Bergman? Zkrátka Play it once, Sam. For old times' sake.. ()

Honzick

I přesto že romantické filmy nejsou zrovna můj šálek kávy, tak se mi tento snímek líbil. Během filmu sem se prakticky vůbec nenudil, pravděpodobně také kvůli poměrně krátké stopáži, ale to na faktu nic nemění. A ten konec je prostě parádní..takže čtyři hvězdy:) ()

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána