Ve venezuelské džungli objeví výprava entomologů nový druh jedovatého pavouka. Když fotograf výpravy jednoho fotografuje, zdánlivě mrtvé zvíře na něj zaútočí. Fotograf se lekne a instinktivně jej zašlápne. To však vidí z křovin další pavouk. Když se výprava chystá k odletu, vleze do batohu jednoho z nich a je zavlečen do tábora vědců. Tam pronikne do stanu a fotografa usmrtí. V zinkové rakvi se potom pavouk dostane až do kalifornského městečka Caimany, spáří se s druhem místního pavouka a z tohoto spojení se po čase rodí celá armáda smrtonosného hybridního potomstva. Čerstvě vylíhnutí pavouci začnou městečko terorizovat - lezou ze záchodových mís, objevují se v jídle, skrývají se v pantoflích a zatínají jedovatá kusadla do každého kousku lidského masa, které se jim dostane na dosah. Obyvatelé městečka se musejí pustit do boje s invazí pavouků. Bojovat musí nejen Delbert McClintock, šéf městské dezinfekční a dezinsekční stanice nazvané "Pryč se štěnicemi", ale také mladý lékař Ross Jennings, trpící od malička Arachnofóbií, chorobným strachem z pavouků. Právě v jeho stodole si totiž pavouci udělali hnízdo. (oficiální text distributora)

Ukázka z filmu 2

MaedhRos

Arachnofobii si pamatuji jako kvalitně obsazený, zábavný a docela svižně odsýpající film, ale přiznám se, že ji hodnotím především z pozice arachnofoba, a to jako jeden z nejzdařilejších mně známých pavoučích hororů. Jakkoli je silně nadsazená a tu a tam až komediálně rozverná, incidenty s pavouky v Arachnofobii totiž vypadají a probíhají způsobem velmi povědomým. Každý arachnofob něco podobného (byť s méně fatálními důsledky) někdy zažil, anebo se něčeho podobného děsí, kdykoli jde na chatě na hajzl, anebo pro vercajk na půdu. Takže vysoké hodnocení prostě dát musím. :-) ()

Gilmour93

„Tkaví tkalci, malíčky i palci / vzhůru, dolů, máme na to školu..“ Mix hororu, komedie a vzhledem k útočnosti pavouků i sci-fi s neodolatelným vyhlazovačem nejen hmyzí havěti Delbertem McClintockem (J.Goodman). Kdo nechodí do sklepa pro brambory kvůli strachu z bezobratlých, ten ať si raději pustí newyorkského Tarzana v modročerveném kostýmku.. ()

SHI-SHA

Jako největší klad filmu Arachnophobie jsem shledal to, že na rozdíl od ostatních hororů děsících zvířecím predátorem se nesnaží přehánět. Tvůrci zkrátka místo obrovské nestvůry vsadili na malé skryté zabijáky a musím říct, že alespoň v mém případě se to ukázalo jako dobrá volba - místy mi pořádně lezl mráz po zádech a to se považuji za velmi otrlého diváka. Naopak mě mrzel poměrně nedotažený konec (spoiler) , ve kterém vůbec není zmíněn osud ostatních pavouků, které expedice s sebou přivezla. Dále je do poslední třetiny filmu uměle vklíněný náznak komedie, což trochu sráží pracně vybudované napětí. Především mám na mysli postavu Johna Goodmana, který je sice perfektní, přesto bych uvítal trochu vážnější přístup. ()

veru_needy

Typický film o nebezpečném agresivním zvířeti. Zápletka a rozuzlení jsou jasné už od začátku. Já jako člověk který se štítí pavouků, jsem měla co dělat, abych při každé scéně s pavouky nezačala mít pocit, že mi lezou po těle. Tenhle film je opravdu působivý a asi nejpovedenější zvířecí horor z dob mého dětství, dneska je to už klasika. Napínavý děj, pěkné prostředí jednoho amerického městečka a dobří herci. Prostě a jednoduše; tento snímek je příkladem toho, že se dá vyvolat husí kůže i bez toho, aniž by pavouci museli být tisíckrát přerostlí. ()

MM_Ramone

Arachné je grécky výraz, ktorý označuje pavúka. Slovo phobia taktiež pochádza z gréčtiny. Fóbia je chorobný, panický, iracionálny strach. Takže "Arachnophobia" je strach z pavúkov. Zároveň je to i názov filmu, ktorý v roku 1990 natočil Frank Marshall. Bol to jeho režisérsky debut. Tento titul patrí medzi najkvalitnejšie spracované horrory o vraždiacích pavúkoch. Sú v ňom použité skutočné živé pavúky, žiadne trapné atrapy alebo nevierohodné digitálne triky. *** ()

• Malí pavouci použití ve filmu byli avondalští pavouci (Delena Cancerides), neškodný druh z Nového Zélandu, který poskytl Landcare Research z Aucklandu. I přes jejich nevádbný zjev je to poslušný a pro lidi neškodný člen z rodiny krabů a pavouků. Kvůli karanténě však pavouci nesměli zpátky na Nový Zéland. (HappySmile)
  • O pavouky se staral a cvičil je slavný entomolof Steven R. Kutcher. (HappySmile)
  • V jednom zo záberov kŕmi arachnológ (Julian Sands) pavúka. V teráriu je pavučina, no keď poklepe po vlákne, vychádza zástupca čeľade Theraphosidae (u nás sú tieto pavúky známe ako vtáčkare a sú nesprávne označované za tarantuly), ktoré si nikdy pavučiny tohto typu nestavajú. (Rain)

Související novinky

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Britský herec Julian Sands byl od 13. ledna tohoto roku veden jako nezvěstný poté, co se vypravil na turistickou trasu zasněženými horami v oblasti Baldy Bowl přibližně 45 mil na východ od města Los… (více)

Christopher Landon chystá remake Arachnofobie

Christopher Landon chystá remake Arachnofobie

03.06.2022

Režisér Christopher Landon (Slečna bestie, Všechno nejhorší) se oficiálně upsal režii remaku kultovního hororu Arachnofobie z roku 1990. Původní snímek natočil Frank Marshall (Přežít, Kongo), hlavní… (více)

James Wan a strach z pavouků

James Wan a strach z pavouků

12.06.2018

Mistr hororu James Wan (V zajetí démonů, Saw: Hra o přežití) má momentálně plné ruce práce s vládcem oceánů, mezitím ale pod záštitou své produkční společnosti Atomic Monster nezapomíná ani na své… (více)