Arachnofobie

Arachnophobia

Arachnofóbia

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1990, 103 min

Jen malá vzpomínka z dětství mi zůstala na tento komedio-horor, tak jsem to musel pustit znovu. Prve bych rád, kdyby blázni přestali točit něco mezi komedií a hororem. Vzhledem k tomu, že film je z 90. roku a teď (1/2011) se to točí pořád, ... J. Deniels byl výborný, role mu sedla a fakt dobré. Prostředí i hudba nadprůměrné pro podobný snímek! ZAčátek v pralesech taky super. Jen prosím, a je to obrovské mínus všech takových filmů, když chci točit film na nějaké téma, tak si o tom tématu aspoň něco základního přečtu! A jestli nás chtěli tvůrci bavit blbostma typu mstící se pavouk, syčící a ječící pavouci, kombinace druhů, pavučiny nereálné k druhům... dyť se musí přece počítat s tím, že se na to budou hlavně dívat lidi, co se o to zajímají, ne? Já pavouky choval 2 roky a asi bych to natočil jinak... Nebo bych to možná netočil, protože tam není jediná logická věc! Kdybych měl vyjmenovat všechno, co tam bylo stran pavouků špatně, tak mi upadnou ruce.... Strašná škoda, protože jinak to bylo opravdu povedené!(5.1.2011)

Od Franka Marshalla zboznujem film Kongo, takze som bol zvedavy na nejaky jeho dalsi rezijny pocin. Vysledok je dost rozpacity. Reziser tento film pojal ako klasicky horor s nejakou priserou typu Celuste. Najprv postupne buduje atmosferu. Nastávaju rôzne nevysvetlitelne umrtia, ktore miestni povazuju za nahodu. Ked konecne hlavny hrdina pride na to, co sa deje, tak ho ignoruju a az prakticky v poslednej tretine sa naplno rozbehne boj s priserou. Proste tu su vsetky ohrane klise. Pokial by to fungovalo, tak by to nevadilo. Problem je prave v zvolenych priserach. Pavuky? Tie proste nie su hrôzostrasne a pokial nie su zmutovane ako v zabavnej komedii Eight Legged Freaks, tak je jasne, ze nemaju sancu vyhubit mestecko. Vdaka tomu scenaristi az neznesitelne oddaluju chvilu, kedy naplno vyjde najavo, co sa v mestecku deje. A pri 234 skoku pavuka tesne vedla nejakej postavy mi to pripadalo uz smiesne. V momente, ked pavuci zautocia naplno, tak to tiez nie je ovela zabavnejsie. Teda celkom zabavne to je, ale nenahaňa to ziadnu hrôzu. Ocenujem aspon kvalitnu technicku stranku filmu. Evidentne stal dost penazi. A klasicku osemdesiatkovu atmosferu. Jeff Daniels a Harley Jane Kozak su sympaticki. A John Goodman ako nicitel pavukov je tak mimo az je neskutocne zabavny. Vysledok preto funguje skôr ako komedia napriek tomu, ze to bolo pravdepodobne zamyslane ako horor. 6/10.(23.12.2014)

Typický film o nebezpečném agresivním zvířeti. Zápletka a rozuzlení jsou jasné už od začátku. Já jako člověk který se štítí pavouků, jsem měla co dělat, abych při každé scéně s pavouky nezačala mít pocit, že mi lezou po těle. Tenhle film je opravdu působivý a asi nejpovedenější zvířecí horor z dob mého dětství, dneska je to už klasika. Napínavý děj, pěkné prostředí jednoho amerického městečka a dobří herci. Prostě a jednoduše; tento snímek je příkladem toho, že se dá vyvolat husí kůže i bez toho, aniž by pavouci museli být tisíckrát přerostlí.(3.1.2019)

Jako největší klad filmu Arachnophobie jsem shledal to, že na rozdíl od ostatních hororů děsících zvířecím predátorem se nesnaží přehánět. Tvůrci zkrátka místo obrovské nestvůry vsadili na malé skryté zabijáky a musím říct, že alespoň v mém případě se to ukázalo jako dobrá volba - místy mi pořádně lezl mráz po zádech a to se považuji za velmi otrlého diváka. Naopak mě mrzel poměrně nedotažený konec (spoiler) , ve kterém vůbec není zmíněn osud ostatních pavouků, které expedice s sebou přivezla. Dále je do poslední třetiny filmu uměle vklíněný náznak komedie, což trochu sráží pracně vybudované napětí. Především mám na mysli postavu Johna Goodmana, který je sice perfektní, přesto bych uvítal trochu vážnější přístup.(6.3.2014)

Vědecká výprava se vydává zkoumat dosud neobjevené druhy pavouků do zapadlých pralesů ve Venezuele. Opravdu tam jeden nový druh najdou, pavouka, jehož kousnutí zabíjí do několika vteřin - o čemž se velmi rychle přesvědčí jejich fotograf. Ale pavouk vidí ve výpravě příležitost, jak se z místa, kde přežíval miliony let dostat do civilizace, čehož také využije a v rakvi s mrtvým fotografem se přemístí do malého městečka Caimana. Tam se našemu pavoukovi podaří skřížit se s jedním místním druhem, kterému předá svoji nebezpečnou jedovatost. Do městečka se právě přistěhoval nový lékař Dr. Jennings (Jeff Daniels) se svojí rodinou. I když je městečko z počátku proti němu (zvlášť když jeho pacienti začnou velmi krátce po prohlídkách umírat), brzy se zjistí, že úmrtí mají na svědomí právě pavouci. Dr. Jennings musí velmi rychle překonat svoji fóbii z pavouků a zničit jejich hnízdo ... S Dr. Jenningsem bych si mohl podat ruku, protože z pavouků mám taky šílený strach (vzpomínám jak jsem nedávno vyháněl pavouky při vyklízení garáže, brrr). Takže pro mě tento film představuje ten nejstrašidelnější horor, daleko horší než všichni vetřelci, ufouni a jiné potvory. Navíc scény s pavouky jsou perfektně natočeny a u většiny z nich mi pěkně běhal mráz po zádech (teda až na trochu ujetej konec). Jeff Daniels je ve své roli skvělej, ač ho jinak moc nemusím, tak tady mu musím zatleskat, ale i on se musí sklonit před dokonalým "deratizátorem" Johna Goodmana.(19.1.2009)

• - Zvuk, který se ozve, když John Goodman rozdrtí jednoho pavouka, byl ve skutečnosti zvuk rozdrcených brambůrků. (HappySmile)

• - Když začnou pavouci utíkat přes televizi, zrovna v ní běží seriál Rodinná pouta. (HappySmile)

• - "Canaima" (město napadené pavouky) je jméno ducha mstitele guyanských indianů. Je to také jméno místa ve Venezuele, kde se natáčel začátek filmu a místo, kde se nachází nejvyšší vodopády světa - Angel Falls. Město, které hraje Canaimu, je ve skutečnosti Cambria v Kalifornii. (HappySmile)