Arachnofobie

Arachnophobia

Arachnofóbia

Komedie / Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 103 min

Rok 1990 byl pro horory zlatý, sešlo se tu tuna kvalitních filmů včetně nejlepšího pavoučího hororu všech dob. Arachnofobii znám už od dětství, takže některé scény (svačinka, Goodmanův odplivutí a šlápnutí) jsem si pamatoval i po letech. Vyčíst bych mohl pomalé tempo, ale to je vynahrazeno sympatickými postavami, které hrají slušní herci (Daniels, Goodman, Julian "Warlock" Sands). Ale hlavně pavouci jsou proklatě reální, až z toho arachnofobika jako jsem já mrazí - žádné béčkové scény, ale vše co si dokážete představit - pavouk v bačkoře, sprše, záchodě, zkrátka hnus na hnus. Až ve finále se režisér utrhne z řetězu a natočí opravdu psycho souboj s "generálem" ve sklepě. Možná je to nostalgie, možná jsou pro mě pavouci opravdu děsiví víc než cokoliv jiného, ale nemůžu jinak než 5*.(10.3.2017)

Nejlepší horor mýho dětství a iteď, když jsem na něj koukala po víc jak 10ti letech, mě docela děsil. Asi tím, že působí docela reálně, ne jako ty ostatní horory o pavoukách s obrovskýma zmutovanýma monstrama, co jsou větší než barák. Tady jsou naopak spíš menší, což se ukazuje být výhodou. Nicméně kvůli jedné vtipnější postavě bych tento film určitě za komediální nepovažovala.(25.8.2010)

Vědecká výprava se vydává zkoumat dosud neobjevené druhy pavouků do zapadlých pralesů ve Venezuele. Opravdu tam jeden nový druh najdou, pavouka, jehož kousnutí zabíjí do několika vteřin - o čemž se velmi rychle přesvědčí jejich fotograf. Ale pavouk vidí ve výpravě příležitost, jak se z místa, kde přežíval miliony let dostat do civilizace, čehož také využije a v rakvi s mrtvým fotografem se přemístí do malého městečka Caimana. Tam se našemu pavoukovi podaří skřížit se s jedním místním druhem, kterému předá svoji nebezpečnou jedovatost. Do městečka se právě přistěhoval nový lékař Dr. Jennings (Jeff Daniels) se svojí rodinou. I když je městečko z počátku proti němu (zvlášť když jeho pacienti začnou velmi krátce po prohlídkách umírat), brzy se zjistí, že úmrtí mají na svědomí právě pavouci. Dr. Jennings musí velmi rychle překonat svoji fóbii z pavouků a zničit jejich hnízdo ... S Dr. Jenningsem bych si mohl podat ruku, protože z pavouků mám taky šílený strach (vzpomínám jak jsem nedávno vyháněl pavouky při vyklízení garáže, brrr). Takže pro mě tento film představuje ten nejstrašidelnější horor, daleko horší než všichni vetřelci, ufouni a jiné potvory. Navíc scény s pavouky jsou perfektně natočeny a u většiny z nich mi pěkně běhal mráz po zádech (teda až na trochu ujetej konec). Jeff Daniels je ve své roli skvělej, ač ho jinak moc nemusím, tak tady mu musím zatleskat, ale i on se musí sklonit před dokonalým "deratizátorem" Johna Goodmana.(19.1.2009)

Typický film o nebezpečném agresivním zvířeti. Zápletka a rozuzlení jsou jasné už od začátku. Já jako člověk který se štítí pavouků, jsem měla co dělat, abych při každé scéně s pavouky nezačala mít pocit, že mi lezou po těle. Tenhle film je opravdu působivý a asi nejpovedenější zvířecí horor z dob mého dětství, dneska je to už klasika. Napínavý děj, pěkné prostředí jednoho amerického městečka a dobří herci. Prostě a jednoduše; tento snímek je příkladem toho, že se dá vyvolat husí kůže i bez toho, aniž by pavouci museli být tisíckrát přerostlí.(3.1.2019)

Super, takhle si představuju správnej béčkovej horor, kterj sice nemá žádnou super zápletku, ale je to slušně poskládaný do sebe aby to dávalo smysl a je tam pár pěknejch lekacích scén. A co se týče herců, tak tam sice moc místa pro nějaký vyniknutí nebylo, ale Jeff Daniels mě docela příjemě překvapil a zahrál to dobře, ale na Johna Goodmana prostě neměl a i když tam John nedostal skoro žádnej prostor, tak tam byl suveréně nejkrutější, ale jinak už se tam nikdo moc neukázal. Mě se tenhle horor líbil, protože ty pavouci vypadaly fakt drsně a vzbuzovaly i strach, takový malý chlupatý šmejdi a co dokážou.(7.5.2005)

• - V jednom zo záberov kŕmi arachnológ (Julian Sands) pavúka. V teráriu je pavučina, no keď poklepe po vlákne, vychádza zástupca čeľade Theraphosidae (u nás sú tieto pavúky známe ako vtáčkare a sú nesprávne označované za tarantuly), ktoré si nikdy pavučiny tohto typu nestavajú. (Rain)

• - Zvuk, který se ozve, když John Goodman rozdrtí jednoho pavouka, byl ve skutečnosti zvuk rozdrcených brambůrků. (HappySmile)

• - Malí pavouci použití ve filmu byli avondalští pavouci (Delena Cancerides), neškodný druh z Nového Zélandu, který poskytl Landcare Research z Aucklandu. I přes jejich nevádbný zjev je to poslušný a pro lidi neškodný člen z rodiny krabů a pavouků. Kvůli karanténě však pavouci nesměli zpátky na Nový Zéland. (HappySmile)