Arachnofobie

• slovenský

Arachnofóbia

Komedie / Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 103 min

Omlouvám se za tak vysoké hodnocení ale za 1). Na tomto filmu jsem vyrustal. Za 2) Miluju pavoučí filmy a tohle je jeden z nejlpších. Opravdu:-) PAvouci co hrají ve filmu nejsou třeba ve skutečnosti jedovatý, ale já tenhle film fakt miluju a hlavně závěrečných 20 minut kde se pavouci rozlézají po baráku. A při sledování tohoto filmu jsem musel neustále koukat po domě jestli tam nemám pavouky:-)(7.5.2009)

Velmi obstojný a nejspíš jediný opravdu kvalitní horor s pavoučkama, na který se mi v neděli odpoledne na Primě velmi dobře dívalo a krásně mi to uteklo. Ovšem... on to není tak docela horor, je to dost s nádechem komedie a i té akce a právě tento mix dělá film ještě lepším a zajímavějším dílkem. Solidní dílko, podle mě už kultovní. Někdy bych si ho velmi rád připomněl. Tohle rozhodně doporučuji, velmi nadprůměrný, zábavný a strašidelný film. 80%.(18.2.2012)

Od Franka Marshalla zboznujem film Kongo, takze som bol zvedavy na nejaky jeho dalsi rezijny pocin. Vysledok je dost rozpacity. Reziser tento film pojal ako klasicky horor s nejakou priserou typu Celuste. Najprv postupne buduje atmosferu. Nastávaju rôzne nevysvetlitelne umrtia, ktore miestni povazuju za nahodu. Ked konecne hlavny hrdina pride na to, co sa deje, tak ho ignoruju a az prakticky v poslednej tretine sa naplno rozbehne boj s priserou. Proste tu su vsetky ohrane klise. Pokial by to fungovalo, tak by to nevadilo. Problem je prave v zvolenych priserach. Pavuky? Tie proste nie su hrôzostrasne a pokial nie su zmutovane ako v zabavnej komedii Eight Legged Freaks, tak je jasne, ze nemaju sancu vyhubit mestecko. Vdaka tomu scenaristi az neznesitelne oddaluju chvilu, kedy naplno vyjde najavo, co sa v mestecku deje. A pri 234 skoku pavuka tesne vedla nejakej postavy mi to pripadalo uz smiesne. V momente, ked pavuci zautocia naplno, tak to tiez nie je ovela zabavnejsie. Teda celkom zabavne to je, ale nenahaňa to ziadnu hrôzu. Ocenujem aspon kvalitnu technicku stranku filmu. Evidentne stal dost penazi. A klasicku osemdesiatkovu atmosferu. Jeff Daniels a Harley Jane Kozak su sympaticki. A John Goodman ako nicitel pavukov je tak mimo az je neskutocne zabavny. Vysledok preto funguje skôr ako komedia napriek tomu, ze to bolo pravdepodobne zamyslane ako horor. 6/10.(23.12.2014)

Rok 1990 byl pro horory zlatý, sešlo se tu tuna kvalitních filmů včetně nejlepšího pavoučího hororu všech dob. Arachnofobii znám už od dětství, takže některé scény (svačinka, Goodmanův odplivutí a šlápnutí) jsem si pamatoval i po letech. Vyčíst bych mohl pomalé tempo, ale to je vynahrazeno sympatickými postavami, které hrají slušní herci (Daniels, Goodman, Julian "Warlock" Sands). Ale hlavně pavouci jsou proklatě reální, až z toho arachnofobika jako jsem já mrazí - žádné béčkové scény, ale vše co si dokážete představit - pavouk v bačkoře, sprše, záchodě, zkrátka hnus na hnus. Až ve finále se režisér utrhne z řetězu a natočí opravdu psycho souboj s "generálem" ve sklepě. Možná je to nostalgie, možná jsou pro mě pavouci opravdu děsiví víc než cokoliv jiného, ale nemůžu jinak než 5*.(10.3.2017)

Vždycky jsem chtěl mít stodolu plnou mrtvol, pavučin a sklípkanů... Jeden z nejlepších zvířecích hororů, z těch pavoučích dokonce ten nejpovedenější. Arachnophobia neni žádný béčko, díky předním hollywoodským tvůrcům jako je Marshall nebo Spielberg, vzniklo příjemné áčkové dílko. Potkala se tu dobrá herecká sestava v čele s Danielsem, Goodmanem a Sandsem a hlavně pak černým mrakem chlupatých pavouků, před nimiž nejste v bezpečí ani ve vlastní koupelně. Nepříjemný pocit z všudepřítomného nebezpečí odlehčuje nevlezlý humor a Jonesova orchestrální hudba. Pro arachnofobiky rozhodně noční můra, pro ty ostatní poctivá filmařina. A pro ty, co tyhle potvůrky vyhledávají, bych ještě doporučil Království pavouků z roku 1977.(13.6.2011)

• - Zvuk, který se ozve, když John Goodman rozdrtí jednoho pavouka, byl ve skutečnosti zvuk rozdrcených brambůrků. (HappySmile)

• - V jednom zo záberov kŕmi arachnológ (Julian Sands) pavúka. V teráriu je pavučina, no keď poklepe po vlákne, vychádza zástupca čeľade Theraphosidae (u nás sú tieto pavúky známe ako vtáčkare a sú nesprávne označované za tarantuly), ktoré si nikdy pavučiny tohto typu nestavajú. (Rain)

• - "Canaima" (město napadené pavouky) je jméno ducha mstitele guyanských indianů. Je to také jméno místa ve Venezuele, kde se natáčel začátek filmu a místo, kde se nachází nejvyšší vodopády světa - Angel Falls. Město, které hraje Canaimu, je ve skutečnosti Cambria v Kalifornii. (HappySmile)