Arachnofobie

• slovenský

Arachnofóbia

Komedie / Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1990, 103 min

Nesčetněkrát otevřel divákům dveře do světa fantazie i příjemně mrazivého strachu, což potvrdil i na poli producentském. Steven Spielberg podpořil i tenhle milý projekt, který (ač se může jevit) není jen „hloupým béčkem“, ale poměrně rafinovanou zábavou s prvky hororu, kdy samozřejmě záleží na tom, jak divák (ne)zvládá kontakt s pavouky. Jeden hodně agresivní a smrtící druh se dostane z venezuelské džungle až do malého amerického městečka, kde připraví řadu nepříjemných situací: ve sprchovém koutě, v záchodové míse, vlezou do jídla nebo pantoflí. Poctivý kousek, který funguje i po letech. V dětství se divák bál, dneska se víceméně příjemně baví.(28.9.2017)

Jen malá vzpomínka z dětství mi zůstala na tento komedio-horor, tak jsem to musel pustit znovu. Prve bych rád, kdyby blázni přestali točit něco mezi komedií a hororem. Vzhledem k tomu, že film je z 90. roku a teď (1/2011) se to točí pořád, ... J. Deniels byl výborný, role mu sedla a fakt dobré. Prostředí i hudba nadprůměrné pro podobný snímek! ZAčátek v pralesech taky super. Jen prosím, a je to obrovské mínus všech takových filmů, když chci točit film na nějaké téma, tak si o tom tématu aspoň něco základního přečtu! A jestli nás chtěli tvůrci bavit blbostma typu mstící se pavouk, syčící a ječící pavouci, kombinace druhů, pavučiny nereálné k druhům... dyť se musí přece počítat s tím, že se na to budou hlavně dívat lidi, co se o to zajímají, ne? Já pavouky choval 2 roky a asi bych to natočil jinak... Nebo bych to možná netočil, protože tam není jediná logická věc! Kdybych měl vyjmenovat všechno, co tam bylo stran pavouků špatně, tak mi upadnou ruce.... Strašná škoda, protože jinak to bylo opravdu povedené!(5.1.2011)

Velice zdařilé béčko na tu dobu, ve které byl film natočen - ještě ke všemu jsem jej sledoval opravdu jako malé dítko na tajňačku, takže jsem byl poměrně hodně vystresovanej. Další z důkazů, že to jde i bez laciných efektů, které by film tak akorát podrývaly.......................moje hodnocení = 6,5 z 10.(11.1.2015)

Film plný fóbických klišé. Největší trasořitka zemře první, ten, kdo je nejvíc proti novému doktorovi, zemře také. Stará milá paní také. Nesympatičtí žrouti jakbysmet. Divák si jenom v duchu řekne – nedělej to!, nechoď tam! – a už mu scéna dává za pravdu. Film není žádný zarputilý horor. Mezi strachem a napětím se dá i zasmát. Milým překvapením je Delbert McClintock (John Goodman), rázovitý, k všemu odhodlaný profesionál. Jedině ten dává záruku, že co má být vyčištěno, bude čisté.(10.4.2015)

Komedie? Horor? Sci-fi? Dost těžké určit. Pokud Arachnofobii vidíte v mladém věku, je to nepříjemný horor plný pavouků (vše ostatní ignorujete, jen ty pavouky nejde nevnímat...). S postupem let se horor mění v komedii, která po další pár letech ztrácí všechen vtip a nadhled a spadá do neidentifikovatelného patvaru. Já film viděl cca 3x a působil na mě pokaždé jinak a tak raději hodnotím 3* a ať si každý udělá svůj obrázek (ale malým dětem to opravdu nepouštějte :-)).(15.8.2004)

• - "Canaima" (město napadené pavouky) je jméno ducha mstitele guyanských indianů. Je to také jméno místa ve Venezuele, kde se natáčel začátek filmu a místo, kde se nachází nejvyšší vodopády světa - Angel Falls. Město, které hraje Canaimu, je ve skutečnosti Cambria v Kalifornii. (HappySmile)

• - Mnoho herců odmítlo účast na filmu ve chvíli, kdy zjistili, že budou pavouci živí. (Hans.)

• - Obrovský pavouk použitý ve filmu byl druh tarantule, která žere ptáky a jejíž rozpětí noh dosahuje délky 25 centimetrů. Tento druh tarantulí není snadno ovladatelný a může člověka ošklivě pokousat. (HappySmile)