Arachnofobie

Arachnophobia

Arachnofóbia

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1990, 103 min

Americký venkov opět v ohrožení. Producenti Spielberg a Disney jsou hodně cítit v odlehčeném rodinném ladění filmu (k tomu průměrní scénáristé a debutující režisér), ale pavouci tu naštěstí natolik zabydlují obrazovku, že arachnofobici ani slabé povahy zkrátka nepřijdou a v závěru by s hrdinou uvězněným v pavoučím hnízdě neměnil hádám nikdo. Nejzajímavější nakonec je, jak v průběhu filmu hrdinovi nejen nikdo nevěří, ale navíc je s úmrtími způsobenými pavouky spojován a nepříjemně ovlivňují jeho ekonomickou situaci. Bez karikatury Johna Goodmana bych se asi jako jeden z mála obešel.(15.12.2007)

Tak i přesto, že pavouky opravdu nemusím, se mi tento horor líbil. Pamatuji si, jak jsem viděl tento film poprvé. Doslova jsem seděl zařezaný v sedačce a s vykulenýma očima čekal jak to dopadne. Prostě skvělá hororová atmosféra. Opravdu povedené. Kvůli trochu slabším výkonům herců a pár scénám však dávám "pouhé" 3*. 65%.(24.7.2012)

Nejlepší horor mýho dětství a iteď, když jsem na něj koukala po víc jak 10ti letech, mě docela děsil. Asi tím, že působí docela reálně, ne jako ty ostatní horory o pavoukách s obrovskýma zmutovanýma monstrama, co jsou větší než barák. Tady jsou naopak spíš menší, což se ukazuje být výhodou. Nicméně kvůli jedné vtipnější postavě bych tento film určitě za komediální nepovažovala.(25.8.2010)

Omlouvám se za tak vysoké hodnocení ale za 1). Na tomto filmu jsem vyrustal. Za 2) Miluju pavoučí filmy a tohle je jeden z nejlpších. Opravdu:-) PAvouci co hrají ve filmu nejsou třeba ve skutečnosti jedovatý, ale já tenhle film fakt miluju a hlavně závěrečných 20 minut kde se pavouci rozlézají po baráku. A při sledování tohoto filmu jsem musel neustále koukat po domě jestli tam nemám pavouky:-)(7.5.2009)

Chorobným strachem z pavouků netrpím. Spíše se leknu, když na nějakého natrefím. Ale taky nemůžu říct, že bych tato zákeřná zvířátka zrovna milovala. Tady se můžeme krásně přesvědčit, co způsobí jeden dobře schovaný pavouk, dovežený z džungle. A nedej bože, kdyby se ty potvory žačaly ještě množit. Jeff Daniels mě velmi mile překvapil. Dobře jsem se bavila.(16.7.2009)

• - "Canaima" (město napadené pavouky) je jméno ducha mstitele guyanských indianů. Je to také jméno místa ve Venezuele, kde se natáčel začátek filmu a místo, kde se nachází nejvyšší vodopády světa - Angel Falls. Město, které hraje Canaimu, je ve skutečnosti Cambria v Kalifornii. (HappySmile)

• - O pavouky se staral a cvičil je slavný entomolof Steven R. Kutcher. (HappySmile)

• - V jednom zo záberov kŕmi arachnológ (Julian Sands) pavúka. V teráriu je pavučina, no keď poklepe po vlákne, vychádza zástupca čeľade Theraphosidae (u nás sú tieto pavúky známe ako vtáčkare a sú nesprávne označované za tarantuly), ktoré si nikdy pavučiny tohto typu nestavajú. (Rain)