Ve venezuelské džungli objeví výprava entomologů nový druh jedovatého pavouka. Když fotograf výpravy jednoho fotografuje, zdánlivě mrtvé zvíře na něj zaútočí. Fotograf se lekne a instinktivně jej zašlápne. To však vidí z křovin další pavouk. Když se výprava chystá k odletu, vleze do batohu jednoho z nich a je zavlečen do tábora vědců. Tam pronikne do stanu a fotografa usmrtí. V zinkové rakvi se potom pavouk dostane až do kalifornského městečka Caimany, spáří se s druhem místního pavouka a z tohoto spojení se po čase rodí celá armáda smrtonosného hybridního potomstva. Čerstvě vylíhnutí pavouci začnou městečko terorizovat - lezou ze záchodových mís, objevují se v jídle, skrývají se v pantoflích a zatínají jedovatá kusadla do každého kousku lidského masa, které se jim dostane na dosah. Obyvatelé městečka se musejí pustit do boje s invazí pavouků. Bojovat musí nejen Delbert McClintock, šéf městské dezinfekční a dezinsekční stanice nazvané "Pryč se štěnicemi", ale také mladý lékař Ross Jennings, trpící od malička Arachnofóbií, chorobným strachem z pavouků. Právě v jeho stodole si totiž pavouci udělali hnízdo. (oficiální text distributora)

Bloody13

Vždycky jsem chtěl mít stodolu plnou mrtvol, pavučin a sklípkanů... Jeden z nejlepších zvířecích hororů, z těch pavoučích dokonce ten nejpovedenější. Arachnophobia neni žádný béčko, díky předním hollywoodským tvůrcům jako je Marshall nebo Spielberg, vzniklo příjemné áčkové dílko. Potkala se tu dobrá herecká sestava v čele s Danielsem, Goodmanem a Sandsem a hlavně pak černým mrakem chlupatých pavouků, před nimiž nejste v bezpečí ani ve vlastní koupelně. Nepříjemný pocit z všudepřítomného nebezpečí odlehčuje nevlezlý humor a Jonesova orchestrální hudba. Pro arachnofobiky rozhodně noční můra, pro ty ostatní poctivá filmařina. A pro ty, co tyhle potvůrky vyhledávají, bych ještě doporučil Království pavouků z roku 1977. ()

choze

Americký venkov opět v ohrožení. Producenti Spielberg a Disney jsou hodně cítit v odlehčeném rodinném ladění filmu (k tomu průměrní scénáristé a debutující režisér), ale pavouci tu naštěstí natolik zabydlují obrazovku, že arachnofobici ani slabé povahy zkrátka nepřijdou a v závěru by s hrdinou uvězněným v pavoučím hnízdě neměnil hádám nikdo. Nejzajímavější nakonec je, jak v průběhu filmu hrdinovi nejen nikdo nevěří, ale navíc je s úmrtími způsobenými pavouky spojován a nepříjemně ovlivňují jeho ekonomickou situaci. Bez karikatury Johna Goodmana bych se asi jako jeden z mála obešel. ()

Djkoma

Komedie? Horor? Sci-fi? Dost těžké určit. Pokud Arachnofobii vidíte v mladém věku, je to nepříjemný horor plný pavouků (vše ostatní ignorujete, jen ty pavouky nejde nevnímat...). S postupem let se horor mění v komedii, která po další pár letech ztrácí všechen vtip a nadhled a spadá do neidentifikovatelného patvaru. Já film viděl cca 3x a působil na mě pokaždé jinak a tak raději hodnotím 3* a ať si každý udělá svůj obrázek (ale malým dětem to opravdu nepouštějte :-)). ()

tron

"To bolo pekné. Ale mohol to povedať hlasnejšie." Vydarený kúsok z produkcie Stevena Spielberga, ktorým režijne debutoval jeho dlhoročný dvorný producent Frank Marshall (po výbornej ARACHNOFÓBII mu však veľmi rýchlo zlomil väz Michael Crichton KONGOM). Na americkom vidieku sa rozmnožia venezuelské vražedné pavúky a nastáva boj o život. Rozdiel medzi ARACHNOFÓBIOU a tuctami ďalších pavúčich hororov je v tom, že ARACHNOFÓBIA je zručne nakrúteným, profesionálnym remeslom s výborným kastingom (Jeff Daniels, božský John Goodman a Warlock Julian Sands v nečakane kladnej, ale o to sympatickejšej úlohe). Najlepšie je, že rovnakou mierou straší (nepríjemný prológ z Tepui, nepríjemné finále v stodole s "matkou"), ako pobaví (štýlom GREMLINS a KRITEROV). ARACHNOFÓBIA je ultimátnym pavúčím hororom, plným „žmurkania“ na fanúšikov (aká bude asi posledná scéna?). ()

Shit

Super, takhle si představuju správnej béčkovej horor, kterj sice nemá žádnou super zápletku, ale je to slušně poskládaný do sebe aby to dávalo smysl a je tam pár pěknejch lekacích scén. A co se týče herců, tak tam sice moc místa pro nějaký vyniknutí nebylo, ale Jeff Daniels mě docela příjemě překvapil a zahrál to dobře, ale na Johna Goodmana prostě neměl a i když tam John nedostal skoro žádnej prostor, tak tam byl suveréně nejkrutější, ale jinak už se tam nikdo moc neukázal. Mě se tenhle horor líbil, protože ty pavouci vypadaly fakt drsně a vzbuzovaly i strach, takový malý chlupatý šmejdi a co dokážou. ()

• K dosažení efektu rozmačkaných pavouků pod nohama byly použity balíčky hořčice. (HappySmile)
  • "Canaima" (město napadené pavouky) je jméno ducha mstitele guyanských indianů. Je to také jméno místa ve Venezuele, kde se natáčel začátek filmu a místo, kde se nachází nejvyšší vodopády světa - Angel Falls. Město, které hraje Canaimu, je ve skutečnosti Cambria v Kalifornii. (HappySmile)
  • Zvuk, který se ozve, když John Goodman rozdrtí jednoho pavouka, byl ve skutečnosti zvuk rozdrcených brambůrků. (HappySmile)