Maurice Richard vždycky bude pro celý Kanadský národ hrdinou. Události okolo roku 1955 měly dopad na vnímání frankofonních Kanaďanů v celé zemi. Kanada je bezesporu kolébkou hokeje a proto není divu, že místní obyvatelé řeší některé problémy i přes tento sport. Maurice ztvárnil Roy Dupuis, jenž se s hokejovou legendou opravdu setkal a kdysi o něm natočil několik dílů televizního seriálu. Film měl v Kanadě nebývalý úspěch a to možná i díky dvojjazyčné distribuci. (Trias)

Rozjimatel

[3,5*]     "You Frenchies are all alike. It is in your blood! You are nothing but a cowardly, no-spunk, no-stiff-upper-lip, chicken droppings!"     Ako milovníka hokeja (z aktívneho i pasívneho hľadiska) ma film zaujal, a to hneď v niekoľkých ohľadoch. Vzrušujúcim zážitkom bolo pre mňa sledovať, ako vyzeral ľadový hokej v dobe okolo druhej svetovej vojny a pár rokov po nej (a treba uviesť, že hokejové scény sú nakrútené vskutku parádne). Navyše sú výborne (a aj poučne) podané aj vtedajšie pomery, takže divák má možnosť pričuchnúť k atmosfére doby a tiež nahliadnuť do zaujímavého zákulisia hokejového sveta. No a tam vládla dosť špinavá politika (samozrejme hlavne v záujme všemocného biznisu) a ustavičné francúzsko-anglosaské trenice, čo je pre mňa dosť nový fakt (nevedel som, že okrem Indiánov, černochov, ľavičiarov a neviem ešte koho všetkého diskriminovali Anglosasi i Francúzov). V neposlednom rade ma silne zaujal i samotný životný príbeh (spočiatku) málovravného chlapca s upreným pohľadom, ktorý sa stal najlepším hokejistom svojej éry. Maurice Richard (vo veľmi dobrom hereckom podaní Roya Dupuisa) si prešiel všeličím a ani ako najväčšia hviezda NHL rozhodne nemal na ružiach ustlané. Pri niektorých scénach som skoro až nedýchal, hlavne pri tom incidente, ktorý viedol k jeho ročnému dištancu (tam to už trochu prehnal, ale na druhej strane sa jeho reakcii ani veľmi nedivím) a pri napínavej epizóde s Bobom "Killerom" Dillom, ktorý mu išiel po krku, ale dokázal sa s ním vysporiadať po svojom. Takýmto nekalým praktikám (ktoré v istej miere fungujú dodnes), som inak nikdy nerozumel. Je predsa absolútne proti duchu športu nasadiť nejakú tupú gorilu, aby odstavila (rozumej zranila) najväčšiu hviezdu súpera (čiastočne je to dôsledok toho, že o všetkom v NHL rozhoduje biznis). Napriek všetkým spomínaným pozitívam však mám s filmom jeden veľký problém, a to ten, že pomerne často zablúdi do prehnanej melodramatickosti a až nepríjemne otravného pátosu (ktorého priam stelesnením je strašne toporná Julie LeBreton (Mauriceova manželka Lucille), s neustále nahodeným patetickým výrazom). Výsledkom sú potom moje silne rozporuplné dojmy, keďže sa tu pravidelne striedajú momenty, v ktorých moje srdce plesalo nadšením s momentami, kedy som sa so znechutením odvracal. Celé to miestami neprirodzené vyznenie ešte podčiarkuje melodramatická hudba a prepálené, umelo pôsobiace filtre (pri tom ich nadmernom využívaní som pár krát až zneistel, či náhodou nejde o nejakú poruchu). ()

system

U nas naprosto neznamy snimek vypravejici pribeh hokejove legendy jmenem Maurice "The Rocket" Richard (dodnes se v NHL predava cena Maurice Richarda pro hrace, ktery vstreli za sezonu nejvice branek). Nejvetsim prekvapenim byl herec Roy Dupuis:-), ktereho si tak mozna pamatuju ze serialu Brutalni Nikita, ale chlapec prekvapil:-), Maurice zahral presvedcive. ()

Vejrrr

Nejlepší film s hokejovou tématikou a jeden z nejlepších sportovních filmů vůbec. Ve své pravdě drsný příběh legendy NHL Maurice Richarda jehož fascinující život příběh byl konečně zfilmován. Film popisuje jeho mladší léta, kdy jeho největší starostí bylo udržet si práci ve fabrice, až po doby, kdy byl uznávanou postavou zámořské hokejové ligy. Film mě přibil do křesla a já hltal každou minutu tohohle snímku, který ukazuje jak to tenhle (frankofonní Kanaďan) chlapík měl těžký, jak těžký bylo dostat příležitost a jak těžký bylo hrát hokej s vědomím, že ho někdo ze spousty nenávistných protihráčů může každou chvíli seknout hokejkou přes obličej. Důstojné faktograficky a bezchybné filmově. Záběry z ledu, situace z osobního života... Nenacházím slova, která by to dokázalá řádně ocenit... Mimochodem výborný, když jeho švára ví, že strávil celej den stěhováním a vsadí se, že nedá ani gól a Maurice místo toho udělá 5+3 a vytvoří tím nový rekord... :) ()

sona123

Možná by ti Kanaďané neměli až tak šetřit, hlavní hrdiny (Maurice a jeho ženu) hrají titíž herci téměř celou dobu a fakt jsem měla problém jim věřit, že jim je náct. Ale to je asi jediná výtka, celé mne to bavilo. Není to nijak patetické, ani nás tvůrci nesvéprávně nevodí za ručičky a neříkají nám, jak se v tu či onu chvíli máme cítit (to je rozdíl mezi americkou a kanadskou produkcí). Maurice není jednoznačný klaďas a co se týče samotného hokeje, to bylo určitě zajímavé sledovat, jaké to bylo tehdy - už jen to, že hráli bez helmy! ()

Chajimwitz

Maurice a Henri Richardové,Jean Belivau,později Yvan Cournoyer,Guy Lapointe, Guy Lafleur,Serge Savard,,Larry Robinson,Bob Gainey atd.,to byla squadra,která byla dlouhá léta soukolím mašiny zvané Montreal Canadiens a udělala z ní monopol na zisk Stanley Cupu.Tento film o Maurice Richardovi je snad ten nejlepší spotovní,co jsem kdy viděl. ()

Mikino00

Každý životopisný film ukazuje jen to co chce a skládá tak na sebe jen úlomky ze života či kariéry tohoto velkého hráče. A proto to jako celek moc nezapadá. Jinak si kanaďané natočili film o svém národním hrdinovi se vší tou hollywoodskou omáčkou, kde na konci musí všichni brečet. ()

maty39

Rozhodně se nejedná o nejlepší "hokejový film" ani o "hokejový film" (na to tam chybí TEN závěrečný zápas a ROZHODUJÍCÍ gol), ale je to vcelku slušný životopis, který se vyrovná svým žánrovým kolegům, které v poslední době neustále vídáme v kinech. Jen hudební sekvence jsou nahrazeny scénami z hokejového prostředí. Jako fandu hokeje mě rozhodně tento životopis zaujal. I filmově je to nadprůměrný kousek a narozdíl třeba od většiny hudebních životopisů poslední doby má potenciál nenudit. Maurice Richard přeci jen prožil zajímavý život. I když jen ten hokejový. Ten osobní byl vcelku vyrovnaný a bez problémů. Veškeré jeho problémy jsou nějak spojeny s hokejem. A mimochodem, do děje zasahuje nebo je zmiňována spousta legend a spousta pánů po kterých se dnes jmenují různé trofeje v NHL. Takže pro hokejové ultrafandy je to lahůdka. ()

Gagner

Sport jako takový jsem začal sledovat právě díky tomuto klubu, slavnému Montrealu Canadiens. Tento team je navždy v mém srdci a Maurice "The Rocket" Richard je pro mne z neuvěřitelně bohaté historie hráčem číslo jedna. Nemohu dát méně než za plný počet. GO HABS GO !!!! ()

godycz

Trenér : - Pokuta. Za pití. - A teď .....Pánové, chtěl bych abyste přišli na to, co je tak těžké na dostání...takhle malé věci...(ukáže na puk) do takhle velké věci...? (ukáže na bránu). Viděl jsem ve francoužštině. PS: pro nefanouska a nesportovce jako ja, MOHLI ve filmu alespon JEDNOU ukazat pravou tvar MR. ()

Hermi14

I když jsem filmů o hokeji moc neviděl, což není ani tak moje chyba, jen jich prostě moc není, tento patří určitě mezi nejlepší. Přestože nejsem velký znalec historie NHL, film mě hned od počátku vtáhl do děje a už mě nepustil. Silný příběh namíchaný s rychlou a tvrdou hrou na ledě tvoří úžasný zážitek. Nemám co dadat, paráda. ()

agassi68

Film o legende kanadsko-americkej hokejovej ligy v povojnových rokoch mohol byť celkom vydarený, nebyť toporného herectva Richardovej manželky a neustálych bezúčelných spomaľovačiek. To, že stále sledujete tie isté hokejové kľučky by som bol ochotný tolerovať. Na konci čakáte nejaké štatistiky a prípadne čo sa dialo so životom hokejistu potom, no márne.. ()

oli009

Když jsem hledala nějaký skutečně dobrý film z hokejového prostředí a našla jsem film o tomto velikánovi a také o době kdy Montréal načal tu neuvěřitelnou šňůru vítězství Stanley Cupů, tak jsem byla štěstím bez sebe a předpokládala jsem, že i samotný film bude plný slávy, vítězství a štěstí. Jenže ačkoli byl Maurice Richard jedním z nejlepších hokejistů, co kdy bruslili na téhle planetě a bezesporu byl nejlepším hokejistou své doby, tak i přes svoji nezkrotnou touhu po vítězství, kterou dokázal přinejmenším tím, že získal neuvěřitelných 8 Stanley Cupů, tak nedokázal zvítězit v tom nejdůležitejším boji. Boji který se víc než na ledě odehrával v zákulisí tehdejší NHL. Je až neuvěřitelné, jak daleko může zajít diskriminace. Nejhorší na tom však je, že to lidé viděli, ale nikdo kromě Richarda nebyl ochoten s tím něco udělat. A tak Richardovi nestačilo být ani tím nejlepším. Film mimořádně dojemný a také inspirativní, přesně Maurice Richard a tento film mi totiž připomněli jeden z důvodů, proč je mým nejoblíbenějším klubem právě Montréal Canadiens. ()

Olík

Tak v prvé řadě smekám Jardovu starou Jofu nad výpravou tohoto ledového životopisu. Ne, nikdy jsem neměl tu čest usednout na stadion v roce 1945 a sledovat jak Maurice Richard překonává Franka Brimseka….ale kruci, jako bych tam byl. Fakt práce hodna Hart Memorial Trophy, čemuž značně dopomáhá i dokonale minimalistický Roy „Raketa“ Dupuis. Co však dál? Určitě podařený sportovní kousek. Ale my fanoušci staré dobré doby, kdy ještě brankáři čelili střelám bez ochranných masek, chceme víc!!!! Více NHL, více malých i větších příběhů, více pánů Abela, Lacha, Howa, Harveyho, více stehů, více potu….více všeho. Strašně plochá story……Druhá polovina se mění už pouze v politickou plačku. Na druhou stranu, kolik znáte celovečerních snímků o legendách National Hockey League? Takže pro skalní asi povinnost! ()

Tomo

Hezký film z hokejového prostředí s politickým podtextem, který by občas sice mohl mít o něco svižnější tempo, přesto patří k nejlepším filmům se sportovní tématikou, na které lze narazit. ()

Lumberjack

Kdyby byla stopáž třeba o půl hodiny kratší, dal bych 4*. Nicméně i tak se jedná o kvalitní hokejový film. Ve srovnání s "Hokejovým zázrakem" mnohem lepší... ()

Camarro14

Precizně natočený film o nejslavnějším hráči nejhokejovějšího města na zemi ! Maurice "Rocket" Richard byl ve své době nejlepším hráčem světa, jenž změnil obraz tehdejší NHL - jak svým hokejovým talentem, tak i svou zarputilostí a především bojovností ! Tento hráč je legenda s velkým "L", jež bude pro frankofonní Kanaďany hrdinou napořád ......... viva la numéro 9 !!! ()

Nix

Když jste vášnivý sběratel hokejových kartiček a zajímáte se o NHL, tak tohle jméno opravdu vám nemůže být cizí. Avšak nikdy jsem nebyl úplný fanda takhle starších období v NHL a ani fanda Canadiens, tak jsem chtěl se dozvědět něco nového o této legendě. Na jedno podívání je to fajn sportovní drama, ale pokud vám NHL nic neříká, nemá smysl se na to dívat. Je to opravdu ze života Maurice a o jeho dopadu na hru a na kanadský hokej a o tom, jak to vlastně tehdá vůbec bylo. Nic víc, nic míň. Ale mne se to líbilo, přece jen hodně filmů o NHL moc není a tenhle je dobře natočený i Roy udělal opravdu dobrý výkon, jde vidět, že Maurice opravdu znal. ()