O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Korbitch

A tohle mělo být prosím co???? Válečný film? Hahaha!!!Drama? Hááá hahahahahaha!!!!!Totální nesmysl bez nápadu jen TĚŽCE nudil!! Málem odpad. Děj se vypařil v úvodní scéně, asi mu bylo vedro. Scénář si asi nechali napsat od 5.bé a choreografii "bojových" scén nejspíš tvořili pacienti bohnické léčebny. V titulkách navíc poděkování českým legionářům....jestli to některý z nich viděl, jistě plakal!!! ()

Wysch

Zajímalo by mě, proč někteří, když vidí nálepku "válečný", si hned stěžují na nedostatek akce. Válka, to je přece 90% času sezení na prdeli, 5% času válčení a zbylých pět procent je umírání. Marhoulovi se i přes mini rozpočet podařilo natočit snímek, který je drsně syrový a snaží se ukázat válku takovou, jakou by mohla být. Všichni přece víme, že válka vypadá jako v Ryanovi. Že na sezení na prdeli není čas. Logické díry ve scénáři a mizerné akční scény s minimem herců mi nezabrání říct, že chce-li se v budoucnu český film někam dobrat, může být Tobruk jeho prapředkem. Protože takhle vypadá konkurenceschopný (rozuměj, zahraniční konkurenci) snímek z české provenience. ()

Praxis

Na české poměry je to rozhodně svěží vítr do plachet. Po těch zatuchlých rádobyvtipných komedií musím Marhoula pochválit. Zcela netradiční střih, kamera i střídání sáhodlouhých pasáží klida a tichu s frenetickou akcí s výbuchy je rozhodně vítaným zpestřením. Nicméně příběh mi přijde plytký a ono rychlé střídání akce x klid je po chvíli už také spíše nudné. Ale Tobruk mohu s čistým srdcem doporučit všem, kterým se z české "produkce" poslední doby už dělá špatně. ()

Historik

Zcela chápu všechny zklamané. Zároveň se ale přimlouvám, aby tomuto filmu dali ještě šanci a podívali se na něj někdy ještě jednou, už připravenější na to, co je čeká. Je to zvláštní válečný film, nabízející poněkud jiný pohled než starší sovětské kanonády nebo novější americké megafilmy. Proto může na první podívání mnohé zklamat. ()

mysiak

Vynikajúce na české pomery...priemerný na ostatné pomery...film mi pripomína Dni Víťezství...kvázi sa v tomto filme nič nedeje...pár akčných scén...všetko je stavané na psychiku postáv...ktoré sú zaujímavé...ale sú málo konfrontované s vojnou...nie ako Olovená Vesta...režisér vie narábať remeselne s kamerou..niektoré zábery sa mu celkom vydarili...v celkovom hodnotení ide o dobrý snímok, ktorý trošku postráda akčnosť... ()

Asgy

Tobruk mi trochu připomínal Mariňáka. Tím nemyslím, že by ho nějak kopíroval, jedná se i tak o dost odlišné filmy, ale společného toho mají podle mě hodně. Zpracování je v měřítkách českého filmu nadprůměrné, hudba dobrá, kamera taky. Jen na tom příběhu resp. scénáři by to chtělo více zapracovat. Slovy tak na tři a půl hvězdy. ()

kobejn

Ambice byly obrovské, snaha velká...ale výsledek velmi rozpačitý, přes snahu všech natočit důstojnou poctu a velký válečný film to bylo ve výsledku přinejlepším jakž takž...slušné...tři dávám hlavně za tu snahu než za výsledný film...Marhoul se má ještě co učit, pokud chce být víc než jen nadšenec... ()

befelemepsvz

Cenný pokus o velký film, který chce vzdát hold i historiograficky opomíjeným událostem druhé světové války a československé armády. Přesto jakoby nevěděl, čím chce vlastně být, jestli výpravnou podívanou, sondou do duše osamělého vojáka, či ilustrací knihy o dobových událostech. Ale stejně samozřejmě všechna čest tvůrčímu týmu a mysleme na padlé vojáky. ()

Popluh

je skvělé vidět, že v tom našem malém českém filmovém rybníčku má někdo odvahu točit odvážné filmy s nejistým finančním úspěchem. A s radostí můžu konstatovat, že se Tobruk povedl. Není to film o válce, ale o lidech v ní. Je to film o tom, že je velmi tenká linie mezi hrdinstvím a zbabělostí. Je to film o tom, že slušný člověk zůstane slušným člověkem a svině sviní nehledě na počet vybuchlých granátů v okolí. A je to "kurevsky" působivé. Překvapivě nechybí ani gore efekty a většina zúčastněných nejde pro ostré slovo daleko. Herecké výkony jsou pak přesně takové, jaké do filmu podobného typu patří... Tudíž žádné. Všichni jsou špinavý (před bojem), pak i řádně zakrvácení, ale pořád jim tu tvrdost a okolo zuřící válku věříte. Největší kus práce odvedl stážista z Redakce Michal Novotný, který se dokonale oprostil od svých předchozích rolí a na jeho Zdeněčka si v žádném případě nevzpomenete. Film neztrácí dech ani v té diskutované "samotářské" pasáži, spíš právě v ní i na diváky plně dolehne pocit beznaděje z toho všeho písku všude okolo, kdy vůbec nezáleží jak dlouho už jdete - pořád to vypadá, že jste na stejném místě. Závěrečná stmívačka, se pak vlastně ničím neliší od těch desítek předešlých. Vadí to? NE... Smekám. Po dlouhé době jsem vydržel v sále až do konce titulků i když jsem v tomto případě tak trošku musel :) ()

Davson

Je to sice v první řadě pocta vojákům od Tobruku a až v druhé válečné drama, ale minimálně za to si film zaslouží spíše uznání. (Kdybych nebyl Čech, hodnotím asi 3* stejně jako jsem hodnotil podobný izraelský Beaufort za slušně odvedenou práci.) ()

Vojcl

Na české poměry odvážný projekt a nedopadl vůbec špatně. Herci jsou dostatečně přesvědčiví, navíc je to fajn vidět po dlouhé době český film s neokoukanými tvářemi. Důkaz toho, že válečný snímek se dá natočit i za relativně málo peněz. Bohužel scénář je opět lehce nedotažený, v závěru mohli tvůrci klidně ještě více přitlačit na pilu. Jinak jsem spokojený a od plného hodnocení tentokrát chybělo jen velmi málo. ()

fragre

Mě by nevadilo, že je zde občas vidět, že produkce neměla moc peněz, takže se zmohla jen na jednu domorodou sexuální pracovnici, jak zde již bylo připomenuto, a akčních bojových scén je zde pomálu. Čekal jsem, že to bude spíše psychologický film, ale čekal jsem přec jen hutnější příběh. Ten film má své klady-exteriéry, kameru, R. Nebřenského (a vůbec spíše neokoukané herce), v tomto prostředí neotřelý motiv antisemitismu (přitom aspoň 1/3 čs. zahraničního vojska tvořili Židé), ale všechny motivy jsou nedotažené, příběh netáhne. Škoda. Konec mi připadal jako suchozemská verze konce Nebeských jezdců, ale třeba to byl záměr... ()

blackrain

První český porevoluční film, který bere válku vážně. (Nepočítám Tmavomodrý svět). Předvádí nám ji takovou jako skutečně byla, bez legrácek a parodie. Na druhou stranu se nesnaží o přesnou historickou výpověď. Marhoul měl hodně nápadů, ale nevyužil je úplně všechny. Tobruk je věnovan památce příslušníků Československého pěšího praporu 11-Východního, kteří po boku Britů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů na podzim roku 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední Spojenci ovládaný strategický přístav na severu Libye-Tobruk. Trocha historie nemůže nikdy uškodit. Ba, naopak dokáže všechno osvětlit. Druhá světová válka je stále velice živým tématem a problémem. Nabízí nepřeberné množství inspirace a moře látky ke zpracování. Marhoul se vytečně pokusil o jedno z nich. ()

Tirion

Tohle se prostě Marhoulovi nepovedlo. Scénář je plitký a slova by se vešla tak do dvaceti minut. Jak někdo ve filmu promluví, tak by člověk brečel. Nelze Marhoulovi vyčíst snahu o to, že i v Čechách lze natočit film s množstvím techniky, s bohatou výpravou i digitálních efektů, ale právě na tomhle snímku je vidět propastný rozdíl mezi naší a hollywoodskou kinematografií. ()

Pragrik

Na českou tvorbu určitě kvalitní snímek. Je zde použito řada zdařilých triků, ale z hlediska historického mi příběh nepřišel i co do prokreslení postav zcela realistický. Díky ale na upozornění na výjimečnou událost zhlediska československé armády a tou určitě bitva u Tubruku byla. ()

ABLABLABLA

Zííív.....strááášná nuda. Dejme tomu ještě první půl hodiny bylo povedené, ale potom filmu vládlo ticho, písek, nic neříkající prázdné obličeje, které asi měly vyjadřovat nějaké hlubší zamyšlení nad nesmyslností války a zbytečných životů, kdy se v nich asi bijí pocity, nenávisti k veliteli, ale zároveň jakési soudružnosti. No tak to tam asi mělo být, já to ale neviděla. Je pravda, že tento film rozhodně na první pohled nevypadá, jako český, zvláště bych to přičetla výborné kameře, i herci jsou vcelku dobří, co si budem povídat. Ale to pomalé tempo, kdy v podstatě třeba 10 minut pozorujeme mouchu u oka vojáka, jež zdrhl...no...nuda. Takže 2*, víc ani ň. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka