O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Aky

Bohužel veliké zklamání. Filmu chybí nosný příběh. Je poskládán z epizodních historek, které jsou samy o sobě silnější než matná hlavní linie. Chvílemi je to National Geograpfic a chvílemi přehlídka vojenské pyrotechniky, podle toho, jestli se filmaři právě zahleděli na vítr vanoucí písečnými dunami nebo jim přivezli nový náklad rachejtlí a dělbuchů. Nepochybně drahý film nedosahuje ani průměru podobných válečných filmů světové kinematografie. ()

Ruut

V kinech souběžně uváděné dvojce Hellboye jsem minimalní děj sežral díky výborným nápadům del Tora. Marhoul ale bohužel není tak dobrý režiser aby si mohl dovolit točit film o ničem. Zvlášť když jsme všichni zjistili že to opravdu jde díky Mendesově Jarhead. Tobruk má par dobrých chvilek - úprková patnáctiminutovka jednoho z vojáků, hezké aranžmá trosek a solidní herci. Ono by to fakt šlo i s českýám rozpočtem, jenže ... jenže to natočil solidní rutinér Marhoul ()

ChewieDC

No, konečně film, který ani trošku nevypadá "česky", ale nepochopil jsem ho. Nemá pointu, nemá děj, netuším, proč vůbec vznikl. Abychom sledovali tlupu vojáků v poušti? Proč? Ale vypadá hezky, to jo. ()

sullafelix

komparatívno objektívnym pohľadom (analogická svetová tvorba) nestranne hodnotiaci subjekt musí dojsť k záveru , že tento experiment na film nemá šancu ani o chlp šplhnúť nad priemer ... tri hviezdy z milosti ()

kingik

Pořádné válečné vřavy jsem se nedočkal, ale jako divák jsem tak trochu trpěl při představě, jak se Marhoul s kamerou plazí pouští komandujíc svoje herce. Za tohle bych mu dal do boty klidně štíra. Taková nuda s absencí válečných scén se jen tak nevidí. Herci asi absolvovali náročný výcvik, ale k čemu to bylo, to jsem se nedozvěděl. Marhoul jich vrhne na plac tolik, aniž by je divákovi nějak blíže představil. Není se co divit, že jako divák nesoucítím s tím, když v příštím záběru někdo z nich přijde o život. Kamera je jedním ze světlých bodů vyprávění, které válečný film snad ani nepřipomíná. Výprava navíc příliš neevokuje válečná léta, a tak jsem měl pocit jako by si celý štáb zajel do exotické lokace na dovolenou a mimoděk spíchl v nudných chvilkách chaboučký příběh o vojáčcích se směšným velitelem a ještě směšnějším desátníkem, jemuž tvář propůjčil Robert Nebřenský. Ano, ten Nebřenský, který ve známé reklamě peskuje herce Navrátila. Jako plus v jeho účasti na tomto válečném paskvilu vidím to, že když byl v záběru, tak jsem se nenudil, ale smál jsem se jeho přehrávání. Jedna krvavá scéna dobrý válečný film nedělá. Český válečný film byl pohřben v afrických dunách i s lopatami. 20% ()

Snorlax

Scénář, režie, produkce Marhoul, ještě si mohl dělat klapku a byl téměř kompletní štáb. Ale to vem čert. Scénář by na svoji impotenci mohl spotřebovat celé velké balení Viagry a stejně by to zřejmě nepomohlo. Nejdříve si Marhoul scenárista odskočil do filmu Pahorek, potom Četa a Tenká červená linie. Následně se Marhoul režisér inspiroval opět Četou a Černý jestřáb sestřelen. Jenže Marhoulovi scenáristovi ani režisérovi nikdo neprozradil, že nestačí natrhat končetiny před kamerou, že je potřeba i nějaký děj. To už vůbec nemluvím o tom, že trojjediný Marhoul potřebuje být nutně in. A aby si to splnil, jeho postavy jsou inspirací pro multilingvisticky založené dlaždiče. Silně pochybuji, že v době II. světové války nadužívala Evropa vulgarismy tak, jak to má rád Marhoul hovado. Pokud chtěl Marhoul producent vzdát hold mužům, kteří bojovali u Tobruku, táži se, proč tak činil tímto otřesně špatným filmem, jehož jediným poselstvím je, že českoslovenští vojáci bojující u Tobruku byli zbabělci, nacionalisté, nebo idioti. Marhoul má velké štěstí, že vojáci od Tobruku již většinou nežijí, jinak by mu dozajista rozbili hubu. ()

InJo

Palce nahoru pro český film, který vypadá tak úžasně nečesky (technická stránka na jedničku!)... Akční scény (ano, ty dvě) voní hollywoodskou profesionalitou, celkové komorní pojetí a atmosféra na mě dýchaly pravým evropským artem (který mi většinou asociuje syrovost a opravdovost, což mi k Tobruku dost pasuje). A finále je jak od hodně zkušeného režiséra sebeuvědomělých žánrových filmů. Spokojenost na všech frontách a ve všech zákopech. 70 - 80 % ()

Legas

Příliš střípkovité vyprávění bez pevnějšího ústředního bodu, kterého by se dalo lépe chytit - například by to mohla být hlavní postava, která filmu citelně chybí. Technicky velmi dobré, herecky docela bída. Nejslabší je jednoznačně scénář, který je slabý i v dialozích (a že jich tu není mnoho). ()

Webb

Na české poměry celkem podařený válečný film, kterému ale chybí filmová duše, díky které film působí poněkud uměle. Skvělým tahem bylo to, že do role vojáku nebyl obsazený žádný známější herec. Obsazenstvo se hrát snažilo, bohužel však hráli moc jednoduchý, přímočaře vykalkulovaný umělý postavy. 60% ()

Sonnery

Markoule promiň... Oceňuji tu originalitu, to nadšení tématem i tu nelehkou cestu, která musela být vynaložena pro to, aby film vnikl. Jenže i když je autentickej, holyvůdsky srovnatelnej, tak o co v něm kurva jde? Neboj, já to pochopil. Jenže já prostě potřebuju děj. Potřebuju Ryana, jehož devět černoušskej bratříčků pochcípalo a tak ho musí nejakčnější učitel literatury s teplouškem Appemem dovalit domů. Potřebuju mosty přes řeky, co by měly vybouchnout tak, že mi z toho prasknou kšandy. Potřebuju podpálený divadlo a v něm hořlavýho Hitlera. Potřebuju prostě cíl a ten jsi mi nedal... ()

Anderton

Tobruk je vysoko kvalitnou filmárčinou, skutočne vyzerá ako plnohodnotná svetová vojnová produkcia, na rozdiel od mnohých ďalších tuzemských pokusov. Určite som nemal problém s epizodickosťou rozprávania, priebeh vojny aj epizodický skutočne je. I keď sa film sa vďaka svojej monotónnosti trochu vlečie, ako zásadnejšiu vadu to nevidím. Vadila mi skôr snaha o autentickosť dialógov, ktoré nakoniec vyznievajú mierne strojene a to večné nadávanie v slovenčine a češtine malo skôr opačný efekt. Bohužiaľ som Tobruk nevidel z prvej, druhej rady multiplexu, ale iba doma a preto nemôžem zaokrúhliť smerom hore. Otázkou potom je, či vôbec filmy, takým výrazným spôsobom cielené na návštevníkov kina, vôbec v televízii pozerať. ()

AppleCore

Režijně se jedná o nejlíp zvládnutej českej film od dob Kolji (Dle mého názoru). Může se chlubit skvělou kamerou, dobrym střihem a parádní hudbou (ve většině českých filmů jsou tyto kategorie kamenem úrazu). Déle stojí za řeč i efekty (např. pouštní bouře). Herecký výkony ve většině případů taky pěkný, dokonce i Michal Novotný, kterýho jinak nesnášim, hrál skvěle. Pokud bych měl film s něčim srovnávat vybral bych si francouzskej snímek Mezi nepřáteli, kterej se sice odehrává v jiný době a za úplně jiný válečný situace, ale obsahově a dějově je dost podobnej. Jediný co mi vadilo byl trochu prázdnej děj, ale jinak paráda. Z Marhoula by si měl vzít příklad každej českej režisér. Dodatek: Kdyby to nemělo 95 minut a stopáž by se posunula někam ke 130 bylo by to jenom dobře. Škoda toho, že někteří jedinci jsou úplně mimo a nedokážou ocenit kvalitu, všichni se v tom snaží hledat příběh kterej tam prostě neni. A nevidim důvod proč by tam být měl. Je to film z druhé světové války odehrávající se někde v Africe, kterej má za úkol seznámit nás s tím jak to tam tehdy asi vypadalo a to se povedlo na jedničku tak se proberte a hleďte na provedení a né na nějakej neexistující příběh, kterej by byl úplně zbytečnej. ()

Smok

Tobruk sa na nič nehrá, len pravdivo ukáže divákovi pomery a život vojakov čs. légie na severe Afriky. Ten kto hľadá veľkolepé bojové scény a závany patriotizmu, bude pravdepodobne sklamaný. Ako povedal sám Marhoul "Nie je to film o vojne, ale o ľuďoch vo vojne." Pre mňa spolu s Katyňou jedno z príjemných prekvapení roku 2008 v žánri európsky vojnový film. ()

swamp

Václav Marhoul - klukovský sen - trocha štěstí - hodně odvahy - Tobruk. Václav Marhoul rozhodně natočil adepta na titul 'film roku'. Jedná se o dosud (v českých končinách) neviděný válečný film, oproštěný od patosu a klišé, nijak zvlášť nevyprávějící příběhy postav, čímž naprosto podtrhuje odcizenost pouště, jakožto jednoho z neopomenutelných herců Tobruku. Grafická stránka je naprosto úchvatná a zcela přirozeně ji podtrhuje i podmanivá hudební složka. Efekty nepůsobí vůbec lacině, což je jen a jen dobře. Nyní - den po zhlédnutí - nad snímkem stále uvažuji. Děkuji. ()

teutates

V celku trochu nezvyčajné, ale inak ozaj dobré české dielo... Tobruk ako spomienka a pamiatka na vojakov slúžiacich v tejto oblasti, ktorí chránili strategické miesto dohody... nieje to vojak Ryan ani tenká červená línia, ale rozhodne to má niečo do seba... 6/10 ()

Slarque

Tobruk je zvláštní válečný film. Nevypráví žádný příběh, jen předkládá záběry z obyčejného života obyčejných vojáků během jedné konkrétní válečné operace. Sází hlavně na nepříliš okoukané tváře a nezpochybnitelnou technickou kvalitu (zejména kamera, střih a zvuk jsou naprosto perfektní). Nebýt dlouhé pouštní anabáze Jana Meduny, byl by to opravdu povedený kousek. Jenže během ní film režisérovi nějak zplihnul a skoro chcípnul pod rukama (70%). ()

FrodoF

Na Tobruku nejvíce oceňuji, že někdo dokázal natočit (a hlavně sehnat peníze na) dobrý český válečný film (kterých je mimochodem jako šafránu, jediný další, který jsem viděl jsou Nebeští jezdci). Všechno tu funguje jak má, řemeslně je to zvládnuté až nečesky skvěle a některé scény ve vás ještě nějakou dobu zůstanou, a tak to má u správného válečného filmu být. Herci jsou vybraní dobře, až na toho Medunu, kterému jsem moc nevěřil. Dokonce mě poprvé neštval Michal Novotný, kterému jeho role vyloženě sedla. Abych ale jen nechválil, tak je nutno říct, že je to občas trochu zdlouhavé a konec je takový rozpačitý, kdyby to nebylo české, tak se asi budu rozhodovat mezi třemi a čtyřmi, takhle ale neváhám dát 4*, už jenom za to, že Marhoul natočil dobrý žánrový film, což je u nás potřeba. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka