Soudný den

• Německo

Doomsday - Tag der Rache

Súdny deň

Akční / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA / Jihoafrická republika / Německo, 2008, 105 min (SE: 113 min)

Solidní mix několika filmů parodujících vše od Mad Maxe, přes Resident Evila, až po 28 Days Later.... Zápletka je již klasicky tristní, epidemie ve Skotsku zapříčinila jeho následnou izolaci před okolním světem, uběhne pěkná řádka let a virus strikes back. Záhuba se nevyhnutelně blíží a je tedy potřeba vyslat našeho hrdinu na záchranu světa, respektive hrdinku (Rhona Mitra), která asociuje Millu Jovovich z Resident Evila. Brány Glasgow se znovu otevírají a na scénu vstupuje tým mariňáků v obrněném transportéru jako vystřihnutý z Aliens. V temném světě za ochrannou bariérou objeví agresivní svět s vlastními pravidly, ve kterém panuje zásada zabij nebo budeš zabit a tak může divoká jízda v čele s Eden Sinclair začít. V Doomsday samořejmě nechybí ani spousta krve, násilí a akce, ta je podpořena kvalitní metalo-rockovou postapokalyptickou hudbou od Tylera Batese, dále drsných hlášek a běsnění futuristických pankáčů. Tento guláš přinesl pod taktovkou Marshalla uspokojující podívanou, která jen bezhlavě nevykrádá jiné filmy svého žánru, ale razí si mezi nimi i svou vlastní cestu. (6/10)(18.7.2008)

• Gemini

Po pěti letech jsem se navzdory jasně formulovanému a vtipnému varování (http://www.fffilm.name/2008/03/soudn-den-doomsday-40.html/) nakonec odhodlal v rámci vypnutí mozku po práci na Doomsday podívat. A světe div se, všechno všecičko, o čem tenkrát Fuka psal, je naprosto přesně tak:) Vaše hodnocení závisí od toho, nakolik je pro vás rozhodující efektní krvavé sprchování, a jestli vám tváří v tvář naprosto dokonale debilnímu ději přijde vtipný záporák mixující Kurgana z Highlandera s jakýmkoliv noname ranařem z druhého Mad Maxe. Hledal jsem, jestli to nebylo třeba jeho obsazením nějak sofistikovaně vtipné pro britské publikum, ale tuhle hypotézu se mi prokázat nepodařilo. Dějově je to stejně dementní jako Total Recall (ten z 2012), ale jelikož ještě sestrkává dohromady rekvizity nakradené z tolika jiných filmů, tak přes velmi kvalitní práci na efektech a rozhodně výborný management peněz (protože film vypadá podstatně dráž než kolik reálně stál) nemá šanci dostat se na stejnou úroveň. Na odpad je zase málo vtipný... pokud tedy opět nepovažujete za vtipné pořádání pankáčských kanibalských hostin za zvuků punkových songů a motokrosu, za současného hopkání obtloustlých Skotů v rytmu kankánu po pódiu jakéhosi divadla. Já osobně to mám jen za jedno velké WTF s naprosto nezvládnutou dramaturgií. Nejlíp to vlastně funguje do chvíle, než se objeví první Raider z Falloutu 3, protože Tyleru Batesovi se pomocí jeho industriálních pazvuků daří dělat slušnou atmosféru, a nad rámec povinných žánrových průpovídek se téměř nemluví. Jen doufám, že nový Mad Max nebude takováhle hovadina... 40%(30.3.2013)

Jízda ve velkém, post-apokalyptickém, stylu, který si nebere servítky s ničím a s nikým. Fanoušci podobně laděných filmů budou nadšení odhodláním Neila Marshalla předvést i to nejšílenější, co ho napadne. Dočkáme se poskoka v latexovém oblečku, který miluje bolest. Uvidíme agentku s umělým okem, která má zachránit Anglii před virem, kterému utekla když byla ještě dítě. Nahlédneme do středověku a do punkové komunity kanibalů. Projedeme se neskutečně dlouho, drsnou a agresivní honičkou a mnohem, mnohem víc. Soudný den je film, který tu nebyl mnoho let a navazuje na filmy jako Šílený Max. Ignoruje myšlení a otázky diváka a dává mu za to drsnou podívanou, kterou mnoho lidí zkritizuje za bezduchost a krvavost a jiní ji za to samé budou obdivovat. Efektní a zábavné a k tomu všemu Rhona Mitra v první pořádné šanci předvést jestli je pouze hezkou modelkou na plátně nebo i trochu herečkou. Jsme rád, žes to natočil Neile.(26.7.2008)

No těpic. Ten díl Naugthy Athletics, z něhož si do tohoto filmu odskočila Rhona Mitra jsem rozhodně neviděl a stejně marně hloubám ve svých paměťových centrech, zda je někde mimo Doomsday možno vidět válku rozdivočelých kanibalistických pankáčů se středověkými rytíři, rámovanou báchorkou o smrtícím viru a la 28 Days Later a okořeněnou madmaxovskými honičkami... Neil Marshall se k Soudnému dni postavil jako stělesnění z řetězu utrženého, nevybouřeného mládí, které se musí opíjet násilím a agresí, krást na všechny strany (LOTRovské nájezdy na postavy v krajině mne dočasně vyřadily z běžného provozu) a jezdit na plný plyn a bez bezpečnostích pásů. Nic moc lepšího, než jalový, bezhlavý fetiš z toho vzniknout nemohlo, jenže od takových filmů se snad čeká především nenáročná zábava, jíž Doomsday dovede poskytnout v míře dostačující. 60% P.S: Čekal jsem, že tetovaná kanibalka dostane víc prostoru, z celého filmu mne zaujala nejvíc právě ona...(5.10.2008)

*mlask!*__Tahle žrasoidní podívaná připomínající hardcore Laru Croft a lehce přidrzlejší Statečné srdce, je prostě boží. Atmosféra á la videoklip Nas nie dogoniat (óh, pardón!) a zvedající se skotské sukně na punkových děvčatech, které prahnou po lidském masíčku, možná přivodí méně zdatným lidem narkolepsii, ale když ono se na to tak hezky kouká! Netvrdím, že jsem z počátku neměl nutkání Doomsday vypnout. Úvod byla čirá demence a když se po zemi začalo kutálet oko se zaměřovadlem, neměl jsem daleko ke zmiňované spavé nemoci. Avšak osud tomu chtěl (nebo to byl punc punku??), že přihopsala Rhona Mitra, která není se samopalem žádný tele a svou drzou přítomností mě donutila sednout si pořádně (hlava z postele+ nohy na zdi= rulezz). Její postava není ani Lara ani krvácející John McCLane, je přímá a nebojí se smrti: "Už mě nebaví utíkat!!". Samozřejmě, že jí děkuji za to, že mi do hlavy nenatekla krev, ale hlavně jsem jí vděčný, že svým tvrdohlavým přístupem nenadělala ve filmu paseku. Ba co víc, ona si tím u mě vydobyla obrovský respekt. A porno otrok zavěšený na kapotě auta je zase jiná kapitola :D__ Byl jsem pevně přesvědčený, že dám trojku, ale po finální honičce na poušti nemůžu jinak. A názor, že s kamerou se nedaj dělat psí kusy, je pěkná chujovina....(13.12.2008)

• - Automobil, kterým Eden ujíždí motocyklům, je Bentley Continental GT Speed. Firma Bentley se na natáčení nepodílela a producenti zakoupili 3 vozy celkem za cca 150.000 USD. (TomikZlesa)

• - Zbraně, které používají jednotky námořního loďstva, jsou upravené Vektor CR-21, které se vyrábí v Jížní Africe, kde se také převážně natáčelo. Eden Sinclair (Rhona Mitra) má pak na začátku filmu zbraň Walther P38 ráže 9x19mm. (TomikZlesa)

• - Je možné všimnout si, že muž s helmou s výraznýma kočičíma ušima je ve filmu zabit hned několikrát. (Conspi)