Andělé a démoni

• USA Angels & Demons (více)
Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 133 min (Special Edition: 146 min)

Po smrti papeže Ilumináti, odvěcí nepřátelé církve, těsně před konkláve unesli čtyři papežské kandidáty. Vyhrožují, že je s hodinovými odstupy popraví v tajných iluminátských kostelech a poté vyhodí celý Vatikán do vzduchu pomocí antihmoty, kterou ukradli z urychlovače částic v CERNu. Do Vatikánu je proto povolán Robert Langdon, aby ze symbolů odhalil, kde se tajné kostely nacházejí. V tom mu pomáhá odbornice z CERNu Vittorie Vetra a mladý papežův camerlengo Patrick McKenna. Postupně odhalují polohu kostelů, kde mají kardinálové zemřít, přicházejí ale vždy pozdě. Langdonovi se podaří zachránit posledního kandidáta, který mu prozradí, kde je utajované sídlo Iluminátů. Robert s Vittorií tak naleznou tajnou chodbu, která je dovede do papežského paláce. Tam přistihnou místního komisaře skloněného nad camerlengem Patrickem, na jehož hrudi je vypálený pátý znak. Komisař je zastřelen ochrankou a do výbuchu antihmoty zbývají jen minuty... (TV Nova)

zdenny

Tak tohle je po dlouhé době thriller, který má vše, co pořádný thriller mít má. Vynikající herecké výkony ( především T. Hankse, E. McGregora a S. Skarsgarda), děj situovaný do Vatikánu (náboženská a především křesťanská témata jsou pro mě velice přitažlivá a vzrušující), spádovitý průběh (ani chvíle nudy a jde se přímo na věc). Film - velice podobný "Šifře mistra Leonarda" - se stejným hlavním hrdinou. A musím říct, že role v těchto dvou filmech jsou z Tomových nejlepších (samozřejmě po Forrestovi). Film, který je svou konstrukcí podobný filmům "Sedm" a "Vraždy podle Jidáše", mne upoutal díky svému religioznímu námětu. Na jednu stranu nám ukázal velkou bigotnost a dogmatismus, na straně druhé cynismus a realističtější pohled. Ve svém důsledku k sobě měly oba pohledy velice blízko. Z tohoto důvodu si myslím, že věda a víra by se neměly rozdělovat, nýbrž vzájemně si naslouchat a snažit se pochopit - "Kdo je větší hlupák - ten, co nezná, jak vznikne blesk nebo ten, kdo ignoruje jeho neuvěřitelnou sílu?" Samotná postava papežského komorníka představována bezchybným Ewanem McGregorem toto snoubení takřka celý film potvrzovala. Tím se dostávám k téměř "hollywoodskému" konci, po kterém ale film pokračoval dalších dvacet minut, které tuto postavu jedním tahem spláchly. Pro mě dost překvapivé, pro konečnou celistvost filmu výborné. Z filmu mám velice dobrý pocit a děkuji za něj. Přál bych si takových víc. ()

Krysa SPK

(Blu-Ray Extended edition): * * * a 1/2. Tentokrát se nějaké zásadní rozšíření nekoná - pouze je tu pár brutálnějších scén navíc, které byly vystřiženy kvůli ratingu. Na rozdíl od Šifry tak nemůžu konstatovat nějaké zlepšení oproti kinoverzi. Robert Langdon tak opět běhá z bodu X do bodu Y, protože tam mistr X namaloval obraz Y, aby nakonec zjistil, že mistr X tam nenamaloval obraz Y a musí zase běžet jinam. Dobře se na to kouká, děj odsejpá a nenudí (na rozdíl od Šifry), Tom Hanks hodí do placu i nějakou tu hlášku (na rozdíl od Šifry), ale moc se u toho přemýšlet nedá, což by se zrovna u takového filmu stávat nemělo. Hudba Hanse Zimmera je pak naprostá dokonalost sama. PS: Pro fanoušky knížky: na scénáři i produkci se podílel sám autor Dan Brown, takže případný hnůj směrovat i na něj. ()

sochy.zirafka

Stejně hloupé jako kniha. Stejně jako kniha určené masám prahnoucím po senzaci a jednoduchých konspiračních teoriích. Stejně jako všechny Brownovy výtvory sledující jednoduchou a recyklující kostru. Stejně jako předchozí film nelogické, přímočaré, nudné. Alespoň ta hudba vyniká. ()

yeniczek

Filmověji lépe zvládnuté než Šifra. Akčnější, živější a hlavně ta hudba. Ano, vím, že většinu emocí a mrazení v zádech má na svědomí Zimmer, ale proč ne. Příběh je také zajímavý, Hanks má lepší účes, má hezčí partnerku a i ostatní nezaostávají. Vlastně zde není ani jedna nezajímavá vedlejší postava. Škoda jen tomu poklonkování Vatikánu a že zde chybí něco jako postava McKellena ze Šifry:) Těším se na Ztracený symbol a to hodně. Ať se už nejedená o nějakou úžasnou filmovou sérii, tak je zde vždy jistota velké profesionality (na úkor určité životnosti, všichni jsou zde až moc profi:) a je to znát ). Možná, že mě za to bude někdo kamenovat, ale změny oproti knize jsem celkem uvítal. Ne všechny, ale většinu. 7,5/10 ()

pursulus

Boulevard povýšený na tajemný příběh.¬         "Uspěchaný" děj bez rozpracování námětu a psychologické hloubky (Tom Hanks coby přizvaný expert na symboly vždy letem-světem vyhodnotí a jede se dál a tak až do konce filmu), laciná psychologie (dva přizvaní experti coby muž a žena; "moudrost" katolické církve; neuvěřitelně šestákový nebo chceš-li s ohledem na námět slaboduchý konec). Připomíná mi to hrnce na vaření za babku s pozlacenými uchy, které se kdysi prodávaly. Tajuplné prostředí Vatikánu, pohled do míst, do nichž se našinec nedostane (autentický?) je něco, co zachraňuje tento snímek před úplným propadnutím. A potom, ovšem, známé tváře. Shrnuto, kulisy dokonalé, uvnitř rezavé prázdné konzervy, z nichž odešly všichni tuční červíci napásti se jinam...¬                 Předlohu, stejnojmenný román Dana Browna, jsem nečetl (z osobních důvodů, nemusím čísti vše), ale nevěřím, že toto mnohasetstránkové dílo by podávalo pouze tak mdlé podněty pro jeho filmové zpracování. Film je prostě navrch huj a vespod fuj. Nepovedlo se. ()

Andreas83

Názorná ukázka rčení proč to dělat jednoduše když ono to jde i složitě, v návalu různých rad a pouček jsem se začal brzo ztrácet a časem se zcela vytratila i logika . Na druhou stranu dobrý spád a množství akce to celé zachrání, tak že ne tak dobré jak jsem čekal a ne tak hrozné jak to na začátku vypadalo. ()

Imune

Film se táhl od začátku až do konce, doprovázely ho klišovitý honičky za tajnýma znakama, církevní příběh plnej zvratů (tady dávám +1 za konec, kdy sem si protřel oči a na chvíli se zaujatě zahleděl), opět parádní hudba Hanse Zimmera a opět Toma Hankse, kterýho asi baví zachraňovat dvouhodinovou nudu (ne, nepovedlo se mu to). Ve shrnuti je to další Šifra, o něco nudnější průběh a zajímavější konec. 50% ()

VasaX

Takový malý vatikánský orienťák pro velký kluky (a holky) co mají rádi historii. Tom Hanks nepřekvapí, ani extra nepotěší, McGregor je takový nemastný neslaný ale to skoro všechny herecké výkony tam. Ale zábava je to dobrá, pořád se pobíhá, bizarně umírá, ohrožení života na každém kroku, prostě paráda, popcornová zábava. ()

Sany33

Slabšie ako prvý diel ale na druhej strane trikovo viac prešpikované. Bohužiaľ Anjeli a Démoni sa nemôžu oprieť o tak premakaný konšpiračný základ aký má Daviciho kód, ale všeobecne téma o Iluminátoch je vo svete známa a pre odporcov cirkvi aj veľmi lákavá. Opäť sa stretávame so symbológom Robertom Langdonom, ktorému musí samozrejme robiť parté dáka sexi talianska kosť. Film ponúka veľmi pekná exteriéry a chvíľami pôsobí ako turistická prehliadka po kostoloch Vatikánu a Ríma, než ako plnohodnotný thriller. NA thriller sa dostáva až v poslednej polhodine, kedy už sa schyľuje k nezvratnému zničeniu mesta. A ak sa tešíte na koniec mnohý z vás budú asi sklamaný. Neuveriteľný McGregorov kúsok stavia film do pre mňa už dosť nepochopiteľnej roviny ale inak sa mi asi 70% filmu páčilo. 70% ()

SamVimes

Vynikající soundtrack, ale jinak pokračuje trend nastavený Śifrou - totiž že Langdonovi spíš než filmy sedí méně zkratkovité knižní médium. ()

VanTom

Především tedy v první hodině byl Langdonův závod s časem, uměle dramatický pouze dunící Zimmerovou hudbou, ale bez jasného protivníka, úplně o ničem. Zvlášť, když jsem se horko těžko chytal v jeho briskních dedukcích vycházejících ze všemožných náboženských - církevních - vatikánských symbolů, legend, historických zvěstí či uměleckých děl. Prostě se to pro mě smrsklo do neuvěřitelného (ve významu nesmyslného): tahle socha ukazuje na východ, takže musíme tímto směrem na 2. konci Říma najít iluminátský kostel (nebo něco) zasvěcený vzduchu, kde sice (opět) těsně nezabráníme rituální vraždě, nicméně ústa tohoto basreliéfu "foukají" jihozápadně, rychle tam! Opravdu se nad z prstu vycucaným a za vlasy přitaženým spiknutím nedalo rozumně rozmýšlet (a to jsem ještě nezmínil ukradenou antihmotu :-)). Aspoň, že s blížící se pointou snímek přeci jen nabíral slušný spád. ()

Danny F.

Z větší části jde o kriminálku. Zaujalo hledání podle indicií, zvrat a to je už asi tak vše co mohl film nabídnout. 65% ()

Master19

Hanksův strnulý pohled už začíná zdatně konkurovat Segalově práci s mimikou. Andělé a démoni jsou mixem mezi dětskými zábavnými pokusy a strašidelnou pohádkou, udělaným pro dospělé. Přišlo mi to hloupé a nelogické, ale asi jsem nad tím až moc přemýšlel... ()

lykan9

Mě osobně se zdáli Andělé a démoni o něco málo lepší než Šifra mistra Leonarda. Postavy sice zajímavější nebyly, ale prostředí a příběh byly rozhodně lepší. Bohužel byl však příběh nadměrně předvídatelný. Tom a Ewan byli dobří, ale ostatní se ve filmu prakticky ztratili. Kdo má však rád konspirační teorie, tak se bavit bude. ()

JoseBenes

Ty slabé tři si tedy ode mě film vysloužil, ale že by to byl nějaký odvaz...Podle mého názoru je to horší než Šifra, srovnání se tenhle film rozhodně neubrání. Ewan McGregor s Hanksem dělají co můžou, ale děravý scénář těžko zachrání, jen tyhle dvě postavy vám mohou během filmu přirůst k srdci a to je zatraceně málo. Doktorka z Cernu má charakter plochý a zešedivělý jako staré žehlící prkno, za zmínku stojí pak už jen bezejmenný mladý policista, připomínající Simona Pegga, a jeden církevní zástupce, který řídí konkláve. Pro ty co četli knihu velké zklamání, protože už budou vědět závěrečnou pointu, která je na filmu asi to nejlepší. ()

Bagr_007

Skvělá hudba, skvělí herci a spousta běhání. Docela mi, stejně jako u Šifry, uniká význam některých změn oproti knižní předloze, protože vůbec nechápu čím jsou filmu prospěšné. Možná kdyby tvůrci na začátku nezabili pět minut nedůležitou scénou se vznikem antihmoty, tak by pak měli čas na vyprávění příběhu a nepůsobilo by to celé tak moc uspěchaně. Jinak je to docela nuda a emoce by jste z toho nevymlátili. 60% P.S. Nějak nechápu proč je film, na rozdíl od knihy, zasazen dějově po Šifře a proč zmizela romantická linie mezi Robertem a Vittorií. ()

Mr.Dogman

O něco lepší než ŠIFRA. Taky mnohem akčnější a svižnější. Film, který Vás tahá za nos, stejně jako jeho postavy. A když se k tomu přidá tajemno, vydařená hudba a momenty překvapení, bezpochyby na 5*. ()

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno

Toma Hankse čeká Inferno

27.08.2014

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

James T. Kirk nebo Ethan Hunt?

12.06.2009

Zdá se, že čtvrtá mise je docela „possible“. Dokonce za účasti Cruise a Abramse. Mission: Impossible 3 se jim povedla a přestože nesplnila komerční očekávání, těch 400 milionů dolarů na celosvětových… (více)