Každý člověk je hvězdou svého vlastního života. Autorská zpověď scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana... Americký filmař Charlie Kaufman bývá považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti. Rychle se proslavil jako autor surrealisticky laděných scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche (1999), Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2005). Poté se poprvé ujal i režie a debutoval autorským snímkem Synecdoche, New York (2008). Děj se točí kolem života divadelního režiséra Cadena Cotarda, jehož menší poranění na hlavě přiměje k hlubokému zamyšlení nad vlastní smrtelností a pocítí nutkavou touhu po sobě zanechat neochvějně pravdivou a skutečnou divadelní hru. Díky velkorysému finančnímu grantu se pokouší inscenovat nekompromisní nadčasové dílo, v němž dokáže otisknout své pravé já. Mistrovské dílo nemá pojednávat o vztazích, ale o smrti a zachytit kopii života. Čím víc se ale touží přiblížit věrné skutečnosti, tím víc se ztrácí v souvislostech a časové chronologii. Na obrovském jevišti vybudovaném v newyorském hangáru se představí dvojníci všech, které během svého života miloval. Stárnoucí Caden však stále nedokáže být s výsledným tvarem spokojen a hranice mezi skutečným životem a inscenací se začíná stírat. Režisér Charlie Kaufman inscenuje mnohovrstevnaté nepředvídatelné představení pro náročné diváky o pomíjivosti života. V originální umělecké zpovědi reflektuje všechny své životní obavy, fobie a pochyby. V hlavní roli osamělého a výstředního divadelního režiséra zazářil Philip Seymour Hoffman. (Česká televize)

neneka

Charlieho Kaufmana jako scénáristu v mnoha případech beru všema deseti... ale jako režiséra (tohoto snímku) - ne... Bohužel ani P. S. Hoffman to nezachránil. ()

Perfo

Jak přenést vlastní život na divadelní prkna? No přece tak, že ho udělám absolutně realistický, včetně města, nebo se o to alespoň pokusím. Ale jak dělat příběh, když neznám jeho konec? Nebo znám?___Film je úžasně promyšlený a propracovaný, ale čím více se blíží ke konci, tím více je překombinovaný a to vás začne nudit. Taky jsem nepochopil proč Hazel koupila a žije v hořícím domě. Metafora? Na co, na koho? I přesto dávám tak vysoké hodnocení, protože tento snímek má hodně znaků, které odrážejí reálný život. ()

Chosé85

Charlie Kaufman tentokrát nenapsal pouze scénář, ale rovnou se i vrhl na režijní židli. Jeho filmy mám rád, protože jde v současnosti o svérázného tvůrce s osobitým a nezaměnitelným rukopisem. Synecdocha obsahuje tolik depresivních myšlenek, že mě to donutilo se na některé scény podívat opakovaně. Myslím, že podobnou zkušenost s osobním selháním, pocitem bezmoci, osamělosti a nepochopení měl každý. Ale raději se v tom nehnípat tak jako hlavní postava Canden, protože tak je to ještě horší. Film, který ja zajímavý svými postavami, dialogy a hudbou.... ()

jacksax odpad!

Jedna dobrá scéna/záběr za 45minut. To musí být umění. Něco tak ohyzdného jsem už opět nějakou dobu neviděl. Za celou třičtvrtěhodinu, kterou jsem obětoval této egoistické hypochondrii tvůrce, jsem nepochopil, kam že tím režisér míří. Pohled na realitu po předávkování LSD, divadlo bez výrazu, experiment? Myslím, že už nikdy více, pane Kaufman. ()

Sunny.69

"Možná proto, že o mých strastech nikdo nechce slyšet, protože mají dost vlastních."Film, který ve mě bude doznívat ještě hodně dlouho. Donutí vás to se zamyslet... Co vlastně máme? ()

Jaroslaf

"Můj otec zemřel. Říkali, že jeho tělo bylo plné rakoviny a on to nevěděl. Přišel, protože ho bolel prst. Říkali, že strašně trpěl. A že...se mě dovolával, než zemřel. A říkali, že říkal spoustu věcí. Nepočítaně. Říkali, že to byla nejdelší a nejsmutnější předsmrtná řeč, jakou kdy slyšeli ...Zbylo z něj tak málo, že museli rakev vyplnit vatovými tampóny aby v ní nerachtal." Film jsem viděl poprvé už asi v roce 2011. Bylo mi 21 a byl jsem naprosto zdrcen jeho absolutním smutkem a melancholií. Teď - v roce 2015 jsem ho viděl potřetí a stále mi nedává smysl ale zároveň smysl dává. Je to počin génia, ale taky chorého mozku. Je to počin umělce, ale zároveň průměrného člověka. Není to depresivní film. Jen neuvěřitelně smutný a skličující. V jeho průběhu mi několikrát vytryskly slzy.I když asi uplně tomuto filmu nerozumím, myslím, že Charlie Kaufmanovi rozumím naprosto dokonale. Přijde mi, že tímto snímkem vystihl pocity nás všech a zároveň nikoho. Vytvořil město všech a zároveň ničí. Myslím, že tento snímek nikdy nebude plně doceněn a pokud někdy ano, bude to dlouho po Kaufmanově i mé i Tvé smrti. A tak by si to nejspíš Kaufman přál.... ()

Muel

| Sony Pictures Classics | Jasné, kaufmanovinu som ani neočakával nejak pochopiť, ale chcel som jednoducho viac. Mal som pocit, ako keby mi film silou mocou zrážal nohy ďalšími twistmi a udalosťami práve vtedy, keď som si myslel, že som na to prišiel, čo sa tam deje. Zatiaľ čo mi to u jeho iných filmov nevadilo, tu mi to prišlo trocha na silu. Solipsizmus a existencionalizmus to ale opisuje veľmi pekne, ale nie dosť uspokojujúco na to, aby som bol spokojný. Chcel som silnejší dramatický oblúk. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Siriuss

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? (pozn. nehodnoceno, nepochopeno :-)) ()

TomasKotlant

Šílenost hodná Kaufmanova formátu. Občas to vypadá, že se mu film pod rukama rozsýpá, ale vždy to dokáže zase něčím zacelit. Perfektně to odráží banalitu moderního světa a krásně ukazuje nesmyslnou snahu dovést všechno k dokonalosti. *** Ve zkratce: Ale kdo bude hrát mě? ... Já neskočil! Já přece neskočil! Chtěl jsem skočit, ale neskočil jsem. ()

Saur.us

Divně natočený divný film, kde čas nehraje roli a kde má stolice divnou barvu. Film vyzdvyhuje originalita, bohužel mu podsekává nohy občasná nuda. ()

Wawer

Dokážu se smířit s tím, že nemůžu pochopit všechno. Kaufman mě nechytil za srdce, spíš mi zamotal hlavu něčím, o čem jak kdyby ani neměl utkvělou představu. Ve výsledku nejsem dost dobře schopen popsat své dojmy z tohoto filmu. Nejvýstižnější slovo by pro ně asi bylo "rozporuplné". Nevím co vyzdvihnout nebo zkritizovat a už jenom tato skutečnost mi brání ohodnotit film lépe než 3* byť herci předvádí procítěné výkony. ()

*Colorado

Zajímavý film. Vyhnul jsem se všem recenzím a jen s vědomím jména režiséra (Ch.Kaufman) a hlavního hrdiny (P.S.Hoffman) jsem se uvelebil v posteli a odstartoval dost zvláštní dvě hodiny. Dvě hodiny, které se mi v konečném zúčtování ale vůbec nezdály, měl jsem totiž pocit, jako by film trval hodiny alespoň tři. Ač nutno dodat, že jsem se nenudil. Po celou tu již rozebíranou délku z filmu sálala docela prima deprese. Byl jsem zvědav, s čím se pan režisér a scénárista v jedné osobě vytasí na konci, zda to bude nějak vygradované či suše uzavřené... svezlo se to po zlaté střední cestě a to poslední slovo jsem tak nějak čekal, ale budiž... Co se mně ovšem líbilo, tak časové skoky a především absurdní situace, které se tam vyskytly - "Koupě domu je vždycky děsivá." "A obzvláště, když je tu ten oheň." "Nicméně je prostorný." .... :-) Je to film o režisérovi, který totálně propojuje svůj svět s tím, který režíruje a film je to opravdu divný a depresivní a asi ne pro každého, ale já se řadím k těm, kterým se celkově líbí. ()

Olík

Mám rád Charlieho Kaufmana jako scénáristu, uznávám Philipa Seymoura Hoffmana jako herce, ale zároveň se musím přiznat - v tomto „obyčejném příběhu“ (jak ho nazval B!shop) jsem se ztrácel, jako už dlouho ne. Vzkaz těm, kteří chtějí prožít nenáročné filmové odpoledne – tudy cesta nevede! ()

Wolvie

Byl jsem zklamán,ba přímo regulérně nasrán.Charlie Kaufman je brilantní scénárista,který má originálních nápadů na rozdávání a jeho spolupráce se zručnými a vizuálně nápaditými režiséry jako jsou Gondry nebo Jonze byly okouzlující.Ale jeho regulérní režisérský počin mě přímo královsky nudil.Originalita je hezká věc,ale za každou cenu se mi cpát nemusí a Synekdocha je další film,který tvrdě doplatil na poskytnutí příliš velké svobody režisérovi. ()

BOURQUE

Philip Seymour Hoffman ako divadelný režisér. Jeden z najoriginálnejších vizionárov, ktorý sa snažil režírovať reálny život. Vytvoriť živý pódium a „manipulovať“ ľudí tak, aby sa na plátne chovali prirodzene a normálne. (Ťažká úloha, aj pre skúsených hercov.) Film, čo možno nemá až tak veľké tempo (naopak práca kameramana je dobrá), ale na druhej strane má nám čo povedať. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Gumby

Tak nehezkýmu, hluboce depresivnímu filmu přece nemužu dát pět hvězdiček. Ale sílu, se kterou působí přeci zároveň nemužu hodnoti menším počtem. Nevim jestli budu mít ještě někdy odvahu se na něj podívat. Ale láká to. ()

Nerd4Dreaming

Při sledování tohodle kousku jsem prožíval pocity a myšlenky natolik osobní a intimní, že je tady ani nejde popsat.. Ale možná právě tím je tenhle komentář naprosto vystihující. Někomu to nesedne, někoho to posadí na zadek.. Choice is not yours.. ()

Harts

ty voe, ty voe, jak tohle mohl nekdo vymyslet a natocit, to neni film, zasnu, deprimujici, skvostne, nudne, uchvatne, vtipne, ubohe, kazda scena detailne promyslena, mene nez 5hvezdicek dam nemuzu, neni to film. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes