Reklama

Reklama

Posádka Stargate objeví na Dakaře bednu, kterou považují za Archu pravdy, starodávný artefakt, který může pomoci v boji proti Oriům. Než ji stihnou otevřít, dorazí orijští vojáci v čele s Tominem. Daniel Jackson je přelstí, aby bednu otevřeli, pak ale zjistí, že o Archu se nejedná. Orijský převor nařídí Tominovi pozemský tým zabít, on však odmítne, a naopak Mitchell zabije převora, jehož schopnosti jsou blokovány speciálním zařízením. Ze šoku z převorovy smrti se orijští vojáci vzdají. Mezitím se na Zemi generál Landry setká s Jamesem Marrickem, zástupcem mezinárodní komise, který poté vyslýchá Tomina. Marrick je přidělen na palubu lodi Odyssea a vydává se s posádkou Stargate do orijské galaxie. Tam se setkají se členem odboje, který jim sdělí, že podle legendy se Archa nachází na hlavní orijské planetě jménem Celestus. Posádka se tam vydá a po transportu na povrch Celestu aktivuje Marrick na palubě lodi asgardský počítač, který upozorní Orie na jejich pozici. Mitchell a Carterová se transportují zpět na palubu lodi, kde zjistí, že Marrick s pomocí počítače vyrobil replikátora, kterého chce dostat do jedné z orijských lodí, a nechat ho, aby zničil celou jejich flotilu. Mitchell se ho pokusí zneškodnit, replikátor však unikne. Protože se k lodi přibližuje několik orijských křižníků, pokusí se Mitchell přenést na loď zbytek posádky. Replikátor však převezme kontrolu nad systémem, takže je transport nemožný. Aby loď orijským lodím unikla, musí skočit do hyperprostoru a zbytek posádky ponechat na Celestu. Daniel Jackson objeví Archu v katakombách na planetě. V tu chvíli je napadnou orijští vojáci, Teal'ca postřelí a ostatní zajmou. Teal'c i se zraněním pochoduje k městu, na dohled od něj však zkolabuje. Je oživen Morgan Le Fay, takže může pokračovat dál. Morgan se objeví v Jacksonově cele a řekne mu, že pokud vystaví jednoho z převorů účinkům Archy, i ostatní převorové budou zasažení. To oslabí Adrii tak, že ji mohou dostat do patové situace. Na Zemi mezitím dorazí převor a nabídne poslední šanci přijmout víru v Počátek. Když ho generál Landry odmítne vyslechnout, Apollo zachytí flotilu orijských mateřských lodí, které čekají na okraji sluneční soustavy... (TV Prima)

(více)

Recenze (258)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

První díl zakončení seriálu, u kterého jsem nechal část života nedopadl zrovna tak dokonale jak bych od něj chtěl, ale i tak jsem se u něj dobře bavil. Spíše mi to přišlo jako prodloužená epizoda, ale možná mi tam chyběla kompletní a originální posádka v čele s O´Neillem. Sice se Ben Browder snaží, hláškuje ostošest, kolem něj hláškují ostošest, ale už to prostě není ono. Generál Hammond v roli Dona S. Davise už se také bohužel kvůli rakovině, která ho nedávno postihla taky nedočkáme a tak nezbývá nic jiného než vzpomínat. Archa pravdy se v podstatě přijemně povedla, pokud se dokážu přenýst přes to, že nikdy nebude nic takové jaké bych si přál aby bylo, protože tento film za to vlastně ani nemůže. Jen pevně věřím, že druhý film Continuum, v hlavní rolí s generálem Jack O´neillem bude o něco zábavnější než tento díl, který ale uzavřel velkou kapitolu celého seriálu dost dobře a razantně, zacož klobouk dolů. Bude se mi po všech stýskat. Ještě že tu je druhý film, ale až uvidím i ten, tak na mě padnou mdloby a smutné vzpomínání na doby, kdy jsem slintal nad každou novou epizodou, kde jsou ty časy.... ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Podívaná pouze pro fanoušky seriálu, kteří znají všechny spojitosti propletené seriálem až do tohoto televizně velkolepého finále, v kterém se lidstvo v rozhodující bitvě utká s Oriji a jejich náboženství (jako by mi to náboženství něco připomínalo...). Postavy jsou přesně jako v seriálu a z mého pohledu jim vládne svým šarmem a humorem Vala (Claudia Black) společně s Danielem Jacksonem, asi nejoblíbenější postavou seriálu obecně. Film je hezkým a trochu uspěchaným závěrem seriálu, který by se už neměl na televizních obrazovkách objevovat, ale známe tyhle "sliby". Efekty jsou příjemné a o překvapení také není nouze, i když je dost poznat, že příběh několika dílů musel být srozumitelně semknut do jediného filmu. Přesto tleskám, protože se podařilo ukončit s noblesou a grácií celý seriál i poslední dějovou linii. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Tak ako televízna úroveň z toho zíva na každom kroku čo je jedna vec, ta druhá horšia je prevarený príbeh, ktorý nemá čo ponúknuť a k tomu sa snaží byť miestami aj odľahčene vtipný, až z toho vzniká nechcený gýč. Nečakal som samozrejme od tohto filmu k seriálu SG1 veľa ale nakoniec nedostal som nič. /15%/ ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

SG-1: finální finále - část první. Se šmejdy jako byli Oriové se to určitě chtělo definitivně vypořádat, když už se to v seriálu originálně odbylo tím, že se vlastně neví, jestli to vyšlo... ale otázka je, jestli bylo nutné Orijskou otázku konečně vyřešit slepencem věcí, které jsme si v seriálu užívali už několikrát. Jako fanoušek SG-1 se necítím nijak uražen, ale po špičkové poslední regulérní epizodě jsem přece jen měl poněkud vyšší očekávání. A dost tomu pohoršil taky DVD dabing, který nemá se seriálem nic společného, a na němž nejspíš pracovali výhradně ti, kdo nepřišli do styku ani s jedinou z 214 předchozích epizod (Teal'c tu říká "Určitě", převorové jsou prioři, a Oriové se vyslovují tak jako se píšou, šmarjápanno). Tomu se říká neúcta k fanouškovské základně, víme?;) Doufám, že Baalova labutí píseň to ještě zlepší, ale obecně nemám díly s cestováním v čase moc rád... s výjimkou epizody "2010" (S4.16), tak doufám, že to bude blíž tomu než ostatním:) Pro Archu Pravdy je osmdesátka bohužel opravdu trochu moc, a nic na tom nezmění ani zvýšené nasazení původní filmové hudby od Davida Arnolda. Takže 70%. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

No jo, tento rozlučkový film je zhruba tak na stejné úrovni jako jakákoli pozdější dvojdílná epizoda seriálu. SG1 jsem sledoval, ale nidky jsem nebyl takový ten zanícený fanoušek, takže mi Archa pravdy moc uspokojení nepřinesla. Ta televiznost, která čiší doslova z každého záběru (špatné triky, papundeklové kulisy), by se dala odpustit (vždyť člověk si na ní za ta léta u SG zvykl), ale na scénáři k této potenciálně slavností události si mohli tvůrci dát víc záležet. Už od začátku si člověk může domyslet, jakou shodou "nepředvídatelných" náhod se příběh rozřeší tentokrát, jaké problémy se v průběhu objeví, prostě nikde žádné překvapení, všechny dílčí střípky už byly v seriálu použity dřív (a mnohokrát i lépe). Dávám 3 hvězdičky (a místy jsem při sledování uvažoval i o dvou - asi kvůli přehnaným očekáváním, která zůstala hrubě nenaplněna) s přáním, aby Continuum dopadlo lépe. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (6)

  • Film má dvě verze českého dabingu. Původní z roku 2008 obsadila z velké většiny jiné herce, než kteří dabovali seriál, vyjma Pavla Rímského jakožto Teal'ca a Petra Gelnara jakožto seržanta Waltera Harrimana. Nový dabing z roku 2013 již obsadil stejné herce jako v seriálu. (vojtaruzek)
  • Film byl natočen během pouhých 18 dnů. (JORDY)
  • Jedná se o jediný filmový počin ze světa Stargate, kde se neobjevil Richard Dean Anderson, představitel Jacka O´Neila. (Indy21)

Reklama

Reklama