Hvězdná brána: Archa pravdy

Hviezdna brána: Archa pravdy

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Kanada, 2008, 97 min

• Korbitch

Vesmírné efekty na úrovni, ale co je naprosto jasné, že i 5.A měla povedenější kulisy na svých školních besídkách, než poslední dobou celý projekt stargate! A co si budeme namlouvat, finální zúčtování s oriema bylo celkem směšný, a už mě místy docela udivovalo, k čemu se to svezlo. Stargate měl končit 7.řadou, kdy nakopali do prdele toho slizkýho hada Anubise, jenže oni to hold tvůrci museli vyždímat úplně do sucha. Milionkrát ohraný témata na stejný brdo, špatný kulisy, ale také parádní vesmírné řežby. No řekněte sami, když nakopali prdel Anubisovi zbraní Antiků v Antarktidě, tomu říkám zábava, ale když finální souboj s Orisai je vlastně zábavová fackovaná dvou holek, co jsou ale energie, a ty, když se do sebe pustí, tak pak pár vteřin hrozně blikaj a hřmí a pak asi dostaly obě orgasmus a najednou zmizely a už je nikdy nikdo neviděl. A to jak tam vůbec nikde nejsou pořádný stráže, archu si přinesou až k Orisai do obýváku, no ty vole, tak to mě ho teda vyndej.(2.2.2009)

Jedno ze zakončení úžasných 10ti let Stargate. Boje s Ori byly adekvátně ukončeny a "znovu-otevření" replikátorů velice potěšilo, jelikož se s nimi vždy jednalo o parádní přestřelku a ani tady to nebyla vyjímka. Vyšší rozpočet (v porovnáním se seriálovými díly) filmu paradoxně škodí, protože některé scény vypadají až moc uměle, ale pořád - je to Stargate, je to zakončení, je to luxus.(12.1.2015)

Ač mi to skoro trhá srdce, nemůžu dát víc než 3* a to i ty 3 jsou podle mě dost nadhodnocené. Stargate sleduji už od mládí a vždycky jsem tenhle seriál miloval, ale počínaje 8. sérií (odchodem O'Neilla..) jsem ho sledoval už spíše z povinosti, než že by byl tak dobrý. The ark of truth je zakončením právě posledních 3 serií seriálu a bohužel musím říct, že je i stejně nudný. Scénáristi už by mohli přijít z nečím novým, než že každý problém vyřeší antická technologie, kterou SG1 najde v nějáké zapadlé vesnici nebo hoře někde uprostřed ničeho. To už by bylo lepší řešení (aspoň podle mě) kdyby opravdu do lodí ORI poslali replikátory. Místo toho se tento nápad změnil v dobře známou scénu z několika předchozích dílů- zástupy replikátorů kráčí po chodbě vesmírné lodi (tentokrát pozemské) vstříc kulkám, které na ně pálí z automatických zbraní jeden z SG týmů. Nuda, nuda a zase nuda. Nezbývá než doufat, že další filmy (snad jich bude ještě víc než jen Continuum) si vezmou příklad z prvních serií SG-1 a překvapí něčím novým. (25.5.2008)(25.5.2008)

• Radiq

Stejně jako seriál, tohle taky postrádá jakoukoliv kvalitu. Navíc kdo seriál neviděl, je totálně tracenej a tracenej, až je uplně ztracenej, blbej film zatracenej a přeju si, že bych byl rači potracenej, než abych ho musel vidět znovu. Laciné kulisy, výbuchy, idiotské přestřelky, kostýmy někdy jak kdyby sme si oblikli hadry na vyhození a šli si hrát za humna, no a skoro všechno - akorát se mi libilo pár blbůstek, ale to fakt jenom pár. Vysoké hodnocení nepochopím nikdy, co budu živ, a teď nemyslim komisař Živ z Fantomasa (Juve), ale živ jakože na světě. Strašně blbé.(14.2.2012)

Na Ounýla si musíme počkat do Continua, tenhle filmeček s naprosto skvělou hudbou Joela Goldsmithe (já tomu pořízkovi vždycky fandil!) měl zkrátka ukončit tažení posledních dvou sérií, které byly podle řady fanoušků jakoby navíc, já však na hru autorů v klidu přistoupil a zejména desátou řadu považuji za jednu z nejlepších (a to nejen díky dokonalému dvoustému dílu). Nicméně na začátku závěrečného filmu, tedy jeho první půlhodině, nastane poměrně kuriózní situace, kdy film, jenž by jakožto film měl mít daleko větší rozpočet, vypadal na místech zničené Dakary mnohem kulisověji, než kdy vypadal seriál. Vlastně celá ta pasáž je poznamenaná pohodovější atmosférou, kde se nešetří vtipy a hláškami, které ovšem, s výjimkou parodie na Star Trek, nejsou vtipné. Poté se už ale rozjede pravá a nefalšovaná podívaná, která vede až k očekávánému ale kýženému zakončení. Sice se krapet recykluje, ale to by mělo k ukončováku, a vůbec ukončováku nejdéle vysílaného amerického sci-fi seriálu všech dob, patřit. Je ale fakt, že jakási přidaná hodnota by ve filmu skoro být měla, ale kromě terminátora v podobě těch kovových mršek si na nic, co bychom v seriálu již neviděli, nevzpomínám, samozřejmě kromě Archy samotné. Co mě potěšilo ale nejvíce, byla účast nejsympatičtějšího z Převorů, blonďáka, který se objevil ve druhém a třetím díle deváté série (mimochodem dokonalých to dílů) a od té doby maximálně jednou, pokud vůbec, a hodně mi scházel. I zde, i přesto že nakonec sehrál rozhodující úlohu, mohl mít větší slovo. Abych to shrnul, film v podstatě splnil má očekávání, nejlepších dílů seriálu nedosahuje ani zdaleka, ale přesto se jedná o důstojné zakončení celé jedné velké éry. Další otázkou je, jak důstojné bude rozvíjení příběhu hvězdné brány v připravovaném novém seriálu StarGate Universe. Avšak The Ark of Truth mi utekla tak rychle, že bych její délku tipoval na normální klasický čtyřicetiminutový díl a to je docela pozitivní skutečnost, vlastně není, tahle partička mi bude chybět.(2.3.2008)

• - Jedná se o jediný filmový počin ze světa Stargate, kde se neobjevil Richard Dean Anderson, představitel Jacka O´Neila. (Indy21)

• - Několik scén z filmu vznikalo současně se snímkem Hvězdná brána: Návrat (2008). (Terva)

• - Film byl natočen během pouhých 18 dnů. (JORDY)