Kvílení vlkodlaků

Kvílenie vlkolakov

Zavýjanie

Horor

USA, 1981, 91 min

The Howling beriem ako horor, v ktorom sa tvorcovia fakt s ničím nesrali. To myslím predovšetkým na úrovni scenára a vývoja deja. Nie zrovna každý sa zachráni a pointa je vymyslená perfektne. Samozrejme s efektami to už vzhľadom na vek filmu také pôsobivé nie je, ale práve s prihliadnutím na vek filmu ich aj oceníte. Len škoda, že ústredná myšlienka zaznie vo filme asi tak často ako kvílenie vlkodlakov, ale buďme radi, že tu snaha o myšlienkový presah aspoň bola a nie je uvarená z vody.(4.5.2018)

• nash.

Nevím čím si Kvílení vysloužilo tolik pokračování, protože jde o zcela průměrný béčkový horror, u kterého se člověk téměř ukouše nudou než se konečně začne něco dít, a to to něco není navíc nic úžasného. Jen vlkodlačí rutina, která navíc jakoby si nebyla jistá zda krev, sex a solidní masky stačí, a tak se to všechno pokouší ještě pojistit snahou o humor. Podobně to ve stejném roce zkusil také Landis, a nutno uznat, že jeho Americkému vlkodlakovi v Londýně to vyšlo, po všech stránkách, mnohem lépe.(20.3.2012)

V každém z nás je skryta nebezpečná šelma........ Ocenění :Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Saturn ´81 ( USA ): - Cena za nejlepší hororový film. - Nominace na ceny za nejlepší masky a nejlepší speciální efekty. Scénář : John Sayles a Terence H. Winkless. Kamera : John Hora. Hudba : Pino Donaggio. Tento příběh se dočkal šesti pokračování, které mají pouze jediný společný prvek, a to přítomnost vlkodlaků, jinak na sebe dějově nenavazují - Howling II: Stirba - Werewolf Bitch (1985), Howling III (1987), Howling IV: Original Nightmare, The (1988), Howling V: Rebirth, The (1989), Howling VI: Freaks, The (1991) a Howling: New Moon Rising (1995). Nutno dodat, že tento byl první a nejlepší.(2.6.2011)

Ten film má nakonec příjemně vzestupnou tendenci. Začátek je hrozný a chaotický, po přesunu na ostrov se ustálí psychologie a divák pobere tvůrčí záměry a poslední třetina je dokonce velmi dobrá (pasáž po zapálení stodoly možná i výborná). Škoda celkové křečovitosti a absence tvůrčí iniciativy, potenciál odvážné formy nemusel končit u vlkodlačího sexu a odhalené Elizabeth Brooks, které bych okamžitě přidělil roli v Pobřežní hlídce. 55%(5.3.2020)

Až poslední třetina mi připomněla, že koukám na de facto kultovní snímek o vlkodlacích. To předtím bylo téměř k uzoufání. Nepovedené potácení se od ničeho k ničemu se zoufalou nánou, které se místo dychtivě očekávaného znásilnění neznámým úchylem v pornokabince, dostalo něčeho jiného. Hodinu stopáže si pak nebyla štond vzpomenout, čím se o ni nakonec vlastně otřel a proč to bylo tak chlupaté. Nakonec i s manželem odjede na tábor pro magory a konečně začíná pořádná šou. Poctivé a vynikající masky, slušná porce krve a povedená, leč očekávaná tečka. Tři důvody ke třem pěkným hvězdám. P.S. Obsah od distributora opět sepsaný debilem. Je to jinak.(17.2.2017)

• - Původně se měl na speciálních efektech podílet Rick Barker, ale film opustil, aby se mohl věnovat práci na projektu An American Werewolf in London. (Chatterer)

• - Film je volně založen na stejnojmeném románu Gary Brandnera. (Chatterer)

• - Vo filme sa na chvíľku objavil aj Forrest J Ackerman, v obchode drží výtlačok časopisu Famous Monsters of Filmland, ktorého bol vydavateľom. (beso74)