Matthew Perry je na dně. Po neúspěšné léčbě skončil s psychiatrií a zjistil, že na nemocnou duši je láska ten nejlepší lék.
Pokud si pamatujete Mathhewa Perryho pouze jako Chandlera ze seriálu Přátelé, pak vás posmutnělá romantická konverzační komedie Zmatená duše režiséra Harrise Goldberga možná trochu překvapí. S nejvyšší pravděpodobností ale příjemně, protože právě v ní Perry prokazuje svoji naprostou hereckou univerzálnost a schopnost položit se do jakékoli dramatické úlohy. Jeho hrdina, Hudson Milbank, je úspěšným hollywoodským scenáristou, u něhož se nenápadně rozvinula závažná duševní porucha, která jako by mu vzala všechny emoce. Hudson proto obchází doktory a psychology, zkouší i vlastní šokovou terapii, ale nic nepomáhá. I jeho přítel a kolega spoluscenárista je ochoten udělat cokoli, ale nemá nejmenší šanci. A pak se najednou objeví Sára, kterou Hudson náhodou potká na pracovní schůzce. Že by láska byla tím pravým všelékem? Nic není jisté, ale zatím se to rýsuje slibně... (oficiální text distributora)

cheyene

Zmatená duše není žádné nastrojené a pestrými barvičkami namalované drama, které ve všech ohledech skončí happyendem. Lidská psychika je jako rozlehlá a rozmanitá krajina, v níž může každý zabloudit a odkud se těžko hledá cesta ven. Matthew Perry vdechl život postavě, která si prochází velmi těžkými duševními stavy, a ztělesnil ji s noblesou. Občasné úsměvné scény jsou prostřídány dramatickými okamžiky, u nichž nelze předvídat, jak se promítnou na Hudsonové psychice. V některých pasážích snímku jsem se doslova sžil s hlavním hrdinou a v jiných jsem se cítil jako někdo, kdo vše sleduje z jistého nadhledu - zcela neosobně. Vztah Lynn Collins a Matthew Perryho působí neskonale krásně a je asi důvodem, proč zaokrouhluji hodnocení na 4*. ()

Boogeyman

Překvapivě výborný film. Pocit prosrané životní lásky který s člověkem smýká ze strany na stranu a bere chuť dělat cokoliv jiného než pořád dokola litovat vlastní blbosti jsem si také prožil, o to víc musím ocenit jak reálně a lidsky Perryho postava působí a jedná. ()

misterz

Nečakajte od toho nejakú hlbokomyseľnú drámu, či nebodaj nejaký hlboký psychologický ponor do postavy, no ako pohodová zábava to celkom ušlo. Niektoré tie vnútorné monológy sa celkom vydarili. Chandlera moc nemusím, no dal sa tu zniesť. Priemer. 60/100 ()

liskam

Hodně příjemný a lidský film o jednom člověku který bojuje se svou pošroumanou psychikou. Perrymu se tenhle film opravdu povedl. A přestože je tphle film krerý neřeší zrovna snadné lidské problémy, čiší z něj pohoda pozitivní energie a naděje. Za mě 80% ()

Sobis87

Numb je klasickým zástupcem indie komedie/dramatu (anglicky se tomuto druhu filmu říká "dramedy"), jenž se většinou zabývá psychicky ne zcela vyrovnanou postavou a její konfrontací s okolním světem. V tomto případě se jedná o scénáristu, který trpí takzvanou depersonalizační poruchou, snaží se s ní nějakým způsobem vyrovnat, objíždí psychiatry a láduje se kvantem prášků. Samozřejmě se do toho připlete i žena, která mu zamotá hlavu, přičemž film pokračuje podle klasické šablony "poznali se-bylo to fajn-jeden z nich to podělal-rozešli se-ten,kdo to podělal, se snaží dát všechno do pořádku", prostě nic objevného. Co ale film vytahuje z šedivého průměru, jsou chytře napsané dialogy, které hlavně působí naprosto přirozeně, zajímavé charaktery a hlavně herecký výkon "Chandlera z Přátel" Matthewa Perryho v hlavní roli. V tomto filmu se dokázal zbavit nálepky hláškujícího šaška ze seriálu, který ho proslavil a dokázal, že s přehledem zahraje i vážné party. Fanouškům americké nezávislé scény se bude Numb určitě líbit, i když se nejedná o nic objevného. ()

Frajer42

Film jsem viděl strašně dávno a pamatuji si z něj pouze zajímavé rozuzlení. Tehdy jsem mu dal 2*. Dnes by se moje hodnocení zcela jistě změnilo, protože můj hodnotící smysl už se pořádně zdokonalil. Hodnocení však nechám stejné. ()

teutates

Podanie chaotickej mysle a"rozharanej"osobnosti ma nijako zvlášť neoslovilo!Matthew Perry ma síce prekvapil,ale to bolo asi tak všetko.Dané prevedenie na mňa pôsobilo lacne a celkom nudilo... ()

Campbell

Teda i když je to pěkný film, tak jsem čekal něco jiného už jen kvůli mému nejoblíbenějšímu z Přátelích Perrymu. On ten film je dobrej ale prostě jsem čekal více. Navíc ostatní herci mě moc nepřesvědčily. Hudba od Shorea je docela dobrá, ale podle mě do filmu nijak moc nepasující. ()

Tomco

V celku fajn film, no absolutórium si zaslúži akurát tak samotný Perry, ktorý ma svojím prirodzeným výkonom presvedčil o tom, že má aj naviac, ako dookola opakovať tie isté kreácie v sitcome. Čo ma však sklamalo asi najviac je výkon Lynn Collinsovej, ktorá je síce super krásna, ale jej herectvo je jedno veľké prehrávanie. Celkovo aj dej púšťa jedno klišé za druhým a neubránil som sa ani pocitu, že podobných látok už vzniklo niekoľko a táto nie je určite tá najlepšia. Výsledný pozitívny dojem však udržuje sústredený Perry a príjemný hudobný motív. Tri a pol alebo 70%. ()

iamek

Matthew Perry v dramatu ? To mi moc do sebe nešlo. Ale ihned po začátku filmu jsem byl vyveden z omylu. Zmatená duše je skvělé nezávislé drama se skvělými hereckými výkony. Perryho jsem skutečně nepoznával a skvěle mu sekundovala Lynn Collins. ()

Chrustyn

Aneb jak Chandler nechtěl zůstat Chandlerem. Matthew Perry se zuby nehty snaží vymanit z "Přátelovské" škatulky nesmělého Chandlera. V tomto nenápadném "typicky malém" filmu, který se snaží být něčím neobvyklým si zahrál depresemi posedlého kleptomana, který tak trochu neví co chce. Občas zajímavé ale režijně nezkušené. ()

Arsenal83

Ťažko nazvať film romantickou komédiou, keď tej romantiky málo a koniec hlavne z tohto pohľadu nie celkom uspokojivá. A chémia to tiež až tak nie je, hoci sa snaží film privodiť úsmevné situácie. Vždy sú však na pozadí tej necitlivosti a otupenia. Antidepresíva, hlava nie v poriadku. Goldberg tvrdil, že film natočil podľa vlastných zážitkov a pocitov. Dnes už vieme, že lepšie ako Perryho ho obsadiť nemohol, pretože ten film ním dýcha, to je on! povie si veľa divákov. Zároveň dôkaz toho, že môžeš filmovať pozitívne, môžeš hľadať východiská, vidieť možno riešenia v láske, ale ak to sám neaplikuješ do života, ostanú po tebe len tie filmy a desiatky miliónov na účte, ktoré si nestihol minúť. ()

Janek

Kdyby tvůrci ještě trošku ostrouhali scénář a nepodlehli limonádnímu finále, mohli to být echt skvělé. Ovšem Matthew Perry, který vypadá jako sova, je velmi dobrý. 70% ()

claudel

Jelikož píši diplomovou práci o schizofrenii, sháním momentálně snímky o duševně chorých a kromě Čisté duše mě nic jiného nenapadalo. Naštěstí mi kamarád věnoval tenhle film, který tuto tematiku zpracovává nezvyklým způsobem na pomezí komedie a dramatu, dalo by se říci až tragikomedie. Především nutno poznamenat, že Matthew Perry je v této roli naprosto dokonalý a ze všech snímků, ve kterých jsem ho viděl, dozajista nejlepší role. Jeho věčně svěšené koutky úst, zoufalost, osamělost a zděšení v očích, přesně tohle si postava Hudsona vyžaduje. Jsem rád, že tenhle příběh budu moci v diplomce zpracovat, protože nabízí spoustu podnětů k zamyšlení. Je člověk, který o sobě tvrdí, že je duševně chorý, skutečně nemocný? Je nejlepším lékem na duševní chorobu láska? Jsou psychiatři skutečně ti nejlepší odborníci, kteří mohou pomoci? Jednu odpověď znám jistě, pro Hudsona je tím nejlepším lékem postava v podání Lynn Collins. ()

prome

Velice milé překvapení a Matthew Perry předvedl výborný výkon, v tomhle lehce depresivním, ale příjemném filmu, u kterého se člověk aji zasměje. Škoda toho konce, protože díky němu jsem se rozhodl pro 4* místo původně plánovaných 5*. ()

ScarPoul

Matthew Perry má veľmi jednoduchú diagnózu: chodiaca všeobecná porucha odosobnenia s náhlymi cyklickými stavmi, zbrklo sa vzdávajúci, s tendenciami k hypománií, ktorý neustále preháňa. Na tejto diagnóze postavil Goldberg celý film a jeho najväčším plusom je že za hlavného hrdinu si zobral práve Matthew Perryho. Od prvého mometnu ako vstúpi so svojou briadkou a sakom do miestnosti a od prvého vnútroného monológu ktorý prenesie " sám sebe som najväčším nepriateľom" si jednoducho jeho postavu zamilujete. Cítite s ňou, podvedome dúfate že sa na ňu usmeje šťastie a v niektorých situáciách mu dokonca rozumiete. Celý film sa nesie v hľadaní pocitu reálnosti, ktorý hlavný hrdina stratil a tiež je to o prekonaní strachu. V pozadí vám hraje príjemná hudba, tak krásne význačná pre nezávislé snímky, ktorá krásne zapadala do uboleného prostredia v ktorom sa hlavný hrdina pohyboval. Typickú situačnú komiku vystriedal tkz. inteligentný humor, ktorý je síce utlmovaný tými liekmy, ale v konečnom dôsledku to môžte kľudne porovnať z bokovkou. Veľmi skvostná vedľajšia úloha Mary Steenburgen a tiež nezabudnuteľná kráska Lynn Collins. Film ma veľmi bavil a aj keď nie je pre všetkých, ja som mu rozumel veľmi dobre, preto dávam plný počet. ()

bouncer

Milý snímek o nepěkných věcech jako deprese nebo depersonalizace. Ale ve výsledku vůbec nepůsobí, že byste se měli cítit mizerně, právě naopak. Myslím, že vyznění je pozitivní a antidepresivní. Takový balzám na duši. Matthew Perry hraje dobře a ta role se pro něj hodí, stejně jako Lynn Collins... ()