Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

helloween93

Tohle je klasika mezi thrillerama. Působivý příběh o chirurgovi Richardu Kimballovi, který je obviněn z vraždy své ženy. Policie nevěří jeho teorii o jednorukém vrahovi... Památná scéna s havárií autobusu parodovaná v Utopenci na útěku, vydařená pointa a především výkony Forda a T. L. Jonese dělají z filmu kult. 5* ()

MickeyStuma

Pokud se jen vysloví námět o neprávem odsouzeném uprchlíkovi snažící se vyvrátit obvinění, zatímco se po něm usilovně pátrá, snad pokaždé leckoho napadne právě tento snímek s Harrisonem Fordem, kterému výborně sekunduje Tommy Lee Jones. Dá říct, že se jedná přímo o guru mezi snímky podobnými. Málo se ví, že je založený na stejnojmenném televizním seriálu z let 1963–1967, ze kterého bylo převzato i jméno onoho nešťastníka. V 90. letech se tomuto žánru hodně dařilo, a tak není náhoda, že i tento snímek přináší svižnou a až neuvěřitelně podmanivou podívanou, plnou nezapomenutelných situací a scén. Celý dějový koncept těží z Forda a Jonese, avšak paradoxně na sebe pozornost strhává především Jones. Střet zákona a spravedlnosti se tu rozehrává v plné palbě a tak divák jen s napětím sleduje, kdo s koho. Jednoduše řečeno, hon kočky s myší, během čehož se myš snaží dokázat, že on ten sýr prostě neukradl. Scénář je napsán v zájmu zachování napětí, takže se na jejich střet dává čas. A když se tak stane, daná atmosféra předčí očekávání. Takže je na co koukat. „Nezabil jsem svou ženu!“ „Je mi to jedno!“  Ostré dialogy jako břitva už dokonávají své. Raritní elegantní akční drama, jaký dnes už nikdo netočí. ()

Lyžař

Naprosto dokonala detektivka s asi desitkou opravdu mega hercu! TL Jones a H Ford me i ve svem veku neprestavaji prekvapivat. Jasne, kamera vse prizpusobuje, aby to bylo v telce videt presne tak “ostre” jak tvurci chteli..ale..ja jim to zeru :) ()

Besyn

Jeden z nejlepších a nejnapínavějších thrillerů vůbec.Skvělý Harrison Ford a ještě lepší Tommy Lee Jones.Navíc Julianne Moore v jedné miniroli zdravotní sestry. ()

plagjoklas

Jednoznačne najlepší thriller minulého storočia. na toto sa môžem kukať koľko krát chcem a vždy to bude skvelé. Perfektné herecké výkony: Hlavne Ford a Tomy lee Jones. jedoducho klasika žánru thriller ()

Barak

Harrison Ford a Tommy Leo Jones (oscar za tady todle) - souboj dvou charismaťáků ve výborném thrilleru. Ford je neprávem odsouzen za smrt své manželky, ale naštěstí se mu při převozu naskytne možnost úniku, kterou využívá, aby všem během dvou hodin dokázal, že je opravdu nevinen. Zpočátku se na hlavní důvod kašle, Ford jen utíká, schovává se, oholí si vousy (aby vypadal líp určitě) a najde si nějaký úkryt. Až pak teprve začne pátrat na vlastní pěst o důkazech své neviny. Oba hlavní protagonisté předvádí hodně podařené herecké výkony - jestli byl oscar pro Jonese zasloužený, to si netroufám říct. Má to napínavou atmosféru, objevují se různé flashbacky, skoro furt je tam nějaká akce.. hrubky se samozřejmě taky najdou. Všechno je někdy až moc uspěchané (hlavně zpočátku) - Ford se někde objeví, střih, a už se to hlásí "Ford byl tam a tam" - a pak taky to závěrečné rozuzlení jsem tak nějak nepochopil - všechno se odhalí během deseti minut, přičemž se nám do hlavy snaží nacpat strašnou haldu informací, kterou jsem prostě nedokázal vstřebat. Ale jinak ten zbytek byl teda vynikající.... 8.5/10 ()

Shona

Vrcholné Davisovo dílo a s přehledem nejlepší Thriller nejen 90. let. Film, u kterého mi víc jak dvou hodinová podívaná vůbec nevadila, protože si udržuje napětí a dramatičnost od začátku, až do konce. Uprchlík to je ale především Tommy Lee Jones a Harrison Ford. Oba zahráli skvěle, možná nejlépe v kariéře (nepatřím mezi fandy Indiana Jonese). V dnešní době možná už poněkud slabší, ale pořád výborná podívaná. ()

asfalt

Vďaka tomuto filmu som si obľúbil tak Harrisona Forda ako aj T.L. Jonesa. Pre mňa jeden z najlepších thrillerov vôbec. ()

bif

Tommy Lee Jones musí být herec, se kterým se z pohledu režiséra musí skvěle pracovat, federála hrál skvěle, ale na Oskara?! Ani náhodou, Oskara měl dostat v "Tahle země není pro starý" a ne tady, všichni herci hrají skvěle, ale co se týče režie bych ocenil větší nápaditost, film je to skvělý, ale ne dokonalý - 80%. ()

raelz

Klasika, kterou milerád sleduji každé vánoce (což je doba, ve které z nějakého důvodu uprchlíka vždy dávají :) ()

Hightower

Napínavý děj, až do konce. Neunavný boj jednoho doktora, který bere spravedlnost do svých rukou. Někdy je to potřeba, poněvadž přístup příslušných orgánů je lačný(někdy). ()

Skleni

Dnes už kultový snímok od režiséra, pre ktorého je toto podla mňa vrcholom jeho tvorby (zatiaľ). Harrison konečne ukázal, že vie byť aj drsným a zároveň vážnym. (star wars bola skôr komédia v jeho prevedení). Aj tommy sa predviedol ako riadny hrdina v núdzi. Záver trochu klišé, ale tak to k filmom zo začiatku 90-t&ch rokov určite patrilo. Mne na filme vadilo iba málo vecí a viac bolo tých pozitívnych preto aj: 90% ()

Miki68

Zajímavé - tohle jsem nečekal. Díval jsem se na film kvůli své oblíbené J. Mooreové a nakonec jsem zůstal přimražen skvěle natočeným thrillerem (?) , který mě vtáhnul do děje, ani jsem nevěděl jak. Bylo to napínavé, chytré, svižné a tak to má u podobných filmů být. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)