Karamazovi

The Karamazovs

(festivalový název)

Karamazovi

Česko / Polsko, 2008, 110 min

Viděla jsem (hru), četla jsem (Dostojevského předlohu), nezvítězila jsem. Od prvních tónů naléhavého rambajsu, který mi evokoval ruské matrjošky, Soumrak bohů a industriální zvuky továrního pekla, jsem se neubránila obdivu nad tím, jak se Zelenkovi povedlo divadlo ve filmu nasnímat a jeho střihači nastříhat. Působivé. Zarámování Karamazových do mozaiky fragmentů z duše a zákulisí českých divadelníků vystupujících na alternativním festivalu v polské továrně a paralely s tragickým osudem tamního dělníka mi ovšem přišly jaksi nehotové, nedomyšlené, znějící do ztracena. Snad účel, snad jen doplněk pro imortalizaci, snad promo Dejvického divadla? Ale ta energie není z plátna nikdy tak cítit, jako když sedíte v první řadě ve svatostánku Thálie. Na shledanou v divadle, páni herci. Karamazovi jsou pro mě zajímavým pokusem o něco, co by se dalo nazvat filmová inscenace, památka na výjimečnou hru výjimečné herecké generace v novém mystifikačním hávu. Nic víc, bohužel.(25.4.2008)

Nebudu se tajit s tím, že na Karamazovi jsem šel až po několika doporučeních mých přátel. Českou porevoluční kinematografii vůbec nemusím, ale nakonec jsem těch pár desítek korun za vstupenku nelitoval. Petr Zelenka potvrzuje, že je zřejmě nejtalentovanějším českým režisérem dneška. Bratři Karamazovi jsou už tak velice pochmurné dílo, jenž zasazením do prostředí poloopuštěných hutí v Polsku získává na intenzitě, depresivnosti i autentičnosti. Takhle přesně si možná Fjodor Michajlovič představoval svoje dílo na jevišti. Celý snímek se nese v polodokumentárním duchu, kdy většina času je věnována hře samotné, ale režie často odbíhá a zabývá se osobními záležitostmi jak herců, tak přihlížejících. Scény jsou navíc podbarveny výbornou hudbou a já si říkam, že právě na tohle jsem od dob Pelíšků a Musíme si pomáhat čekal - na český film, který dokáže zaujmout, pobavit, vyvolat v mrazení zádech a to vše bez citového vydírání. Děkuji pane Zelenko, těším se na brzkou shledanou.(3.6.2008)

O velikosti tohoto filmu po shlédnutí nepochybuji ani na minutu. A není to dáno pouze tím, že k tvorbě F.M.Dostojevského jsem výrazně nekritická už řadu let. Geniální spojení dvou světů - divadelního a filmového, se podařilo Zelenkovi a skvělé suitě z Dejvického divadla. Prolínání hry s osudem herců jest nadmíru zajímé, dějová paralela s polským dělníkem mi vůbec není proti srsti, hudba od Jana Kaczmareka je hypnoticky dechberoucí. A vůbec ... já jsem byla po dvě hodiny vtažena do tohoto díla na 100%. A to se mi stává málokdy, aby něco upoutalo moji plnou pozornost. Takže děkuji za výjimečný zážitek, který si s radostí kdykoliv zopakuji.(14.2.2009)

Miluji divadlo, obdivuji film. Pokud vyjdu z obou uvedených premis, dostalo se mi v případě Zelenkova theatre-filmu naprostého labúžení. Kdybych se měl zmínit o hereckých výkonech, spadla by mi brada a třesoucí se prsty by nenapsaly ani jedno smysluplné slovo. Tak proto zakončím tento svůj emocionální průjem lakonickým "Bravo!" a samozřejmě připojuji pro vás čtenáře mého komentáře neviditelný standing ovation.(25.7.2012)

Silné látce, která by se utáhla ‚sama‘, vtisknul Zelenka velmi specifickou visáž, jenž se pohybuje na hranici mezi ryzím artem a čímsi ‚jiným‘, po čem tolik většina u českého filmu volá. Za to, jak se celá záležitost dokázala oprostit od divadelnosti – nenechat se táhnout od (jinak bez výjimky špičkových) herců, ale střihem, kamerou a hlavně hudbou tomu dát osobitý filmový tvar – Zelenkovi tleskám ve stoje. Jeden z nejlepších českých filmů za hodně dlouhou dobu nazpět. Bravo!(12.2.2009)

• - Petr Zelenka až na několik málo výjimek (např. Michaela Badinková v roli Kateřiny) respektoval původní obsazení z Dejvického divadla. (Reiniš)

• - Film získal na 43. MFF Karlovy Vary cenu poroty FIPRESCI, Mezinárodní federace filmových kritiků, která uděluje vlastní cenu filmům, které považuje za přínosné. (VášaVF)

• - Film vychází z úspěšné hry Dejvického divadla Bratři Karamazovi, která Petra Zelenku nadchla natolik, že se ji rozhodl ,,archivovat". (Reiniš)