Karamazovi

The Karamazovs

(festivalový název)

Karamazovi

Česko / Polsko, 2008, 110 min

Zase depka. Čím to, že já se v poslední době pořád dívám jenom na samé depresivní filmy? Přitom jsem od Petra Zelenky a jeho přátel čekala na konci filmu podobné zadostiučinění a naplnění jako u Roku ďábla. Inu, dostala jsem tedy jiný způsob vyždímání duše a aspoň mám nad čím zase hodně dlouho přemýšlet. Poslední scéna dua Chmela-Trojan skvostná. ♥♥♥ "Člověk pochopí, že je smrtelný; že nemá naději na vzkříšení a přijme smrt, a přijme ji rád. Bude jako bůh a všechno mu bude dovoleno. A jakmile bude člověk bohem, přestane platit jakýkoli zákon. Všechno bude dovoleno!"(26.5.2008)

Ptám se tě naposledy! Je bůh?! Spojit film a divadlo v jedno. Spojit tyto dva tak odlišné a zároveň stejné aspekty, že člověk ani netuší, kdy se hraje a kdy je to skutečnost. Spojit to tak, že se člověk při sledování pomaličku dostává do kolosální deprese, jenž vrcholí smrtí a smutkem? Petru Zelenkovi se to povedlo. Skvěle napsaný scénář, chytlavá hudba a naprosto úžasní herci (nezapomenutelný Trojan). Depresivní atmosféra odporné slevárny se zažere do hlavy, do duše a nepustí do závěrečných titulků. Experiment? Ano, ale kurevsky vydařený!(10.12.2008)

Velice zvláštní a nevšední zážitek, je tomu tak... Vlastně film o filmu, v podobě divadelního představení, kde abych podotkla, VŠICHNI (to je to důležité slovo) předvedli herecký koncert a já se zaujetím sledovala, že v mladších českých hercích tkví opravdový talent ! Nejvíc se mi asi líbil Ivan Trojan, kterého jsem s obdivem pozorovala, jak se dokáže nejen vcítit do situace, ale jak v okamžiku dokáže změnit své nálady, i třeb hnutím oka. A i když to ve mě určitě nějaký pocit vyvolalo, nedokážu ho popsat. Předlohu neznám a není to film, co by se stal moji srdeční záležitostí, to opravdu ne. Možná by se mi víc líbilo, aby se prohloubily scény mimo představení, tedy za zákulisím a spíš probrat vztahy mezi nimi, ale zase člověk by se v tom pak neorientoval. Bohužel mi film kazila polština, které jsem nerozumněla, jelikož hrozně rychle mluvili. Ale jinak? Prvotřídní české drama, na které nějaký ten čas nezapomenu, ale nebudu ho vyhledávat znovu.(9.7.2009)

Český film si stojí dlouhodobě špatně a jeho vyhlídky nejsou růžové. Programově se mu spíš vyhýbám, abych předešel zklamání. Ale abych nebyl obviňován z nedostatku vlastenectví, snažil jsem se vybrat titul, kterému bych mohl nadělit vysoké hodnocení. Karamazovi tu podmínku splnili, i když na rovinu říkám, že hvězdičky sklízí spíš klasik Dostojevskij a herci Dejvického divadla než režisér a scénárista. Aktualizace Dostojevského, promítnutí jeho filozofie do dnešní doby prostřednictvím rodinné tragédie polského dělníka se příliš nepovedla, respektive šla mimo okruh otázek, které nastolil ve své divadelní hře. Kupříkladu Bolku Polívkovi se téma dominance a podřízenosti v Šaškovi a královně povedlo promítnout napříč epochami úspěšněji. Pokud jde o herce - a o ty jde v Karamazových především - jsou spolehlivou oporou projektu a v případě téhle herecké generace jen zamrzí, jak omezený prostor jim současná česká kinematografie nabízí. Úspěšní herci z 1. republiky nebo ze znárodněné kinematografie dokázali ve své filmografii obsáhnout stovky titulů, často s pozoruhodným diváckým a kritickým ohlasem. O tom si představitelé Karamazových dneska jen mohou nechat zdát... Celkový dojem: 90 %.(13.2.2013)

Mohl bych parafrázovat svůj komentář na Venkovského učitele a sepsat něco ve smyslu: A pak tvrďte, že současný evropský film je mrtev. Nebudu se však zbytečně opakovat a naprosto nekriticky napíšu (když už je tedy dle Dostojevského vše dovoleno), že Karamazovi jsou spolu s Tornatoreho Neznámou doposavad nejlepší film nového tisíciletí vzešlý z evropské pevninské části. Ve výsledku to jistě spoustě diváků bude připadat jen jako dvojhodinová reklama na Dejvické divadlo (a s tím lze jen těžko rozporovat), ale na rozdíl od reklamy na Kalich (ano, Kvaska) je tohle vpravdě světová ukázka možností a schopností aktuálně nejlepší pražské scény. Až tak jednoduché to je. Věřte či nevěřte nebo si klidně i nesouhlaste. Dejvicím zdar! A dobrým filmům tuplem.(22.6.2008)

• - Roli Kateřiny měla původně hrát Zuzana Fialová, ta ale z projektu vycouvala a týden před začátkem natáčení připadla role Michaele Badinkové. (Reiniš)

• - Na produkci se podílelo i Polsko, jež do filmu vrazilo sedm miliónů korun (Češi pak o dva miliony méně). (Reiniš)

• - Natáčanie v hale fabriky bolo pre kameramanov náročné, nakoľko boli všade kovové hobliny a museli si dávať pozor, aby sa im počas výmeny filmu nedostali do kamery. Ale aj tak sa stalo, že oceľové hobliny doškriabali celú poslednú scénu, škrabance sa z filmu odstraňovali digitálne. (Raccoon.city)