Oběti války

Casualties of War

• slovenský

Obete vojny

Drama / Válečný / Dobrodružný

USA, 1989, 113 min (SE: 121 min)

De Palma je vždycky takové devatero řemesel, desátá bída. Snad ani není žánr, který by neokusil, což nejspíš zapříčiňuje, že z něj nikdy nemám pocit autenticity. Jde o práci z motivy, které objevili jiní. Oběti války jsou prototyp takového filmu - Válečný kus jak podle škatulky, kde sice vše perfektně funguje, ale budí to prostě dojem, že De Palma zase nakoukal mistry a střihnul si takové best of.(30.5.2010)

Americkou spoločnosťou určite nepripustiteľný film o tom, aké zverstvá sa páchajú v ich posvätných a nedotknuteľných vojnách, na ktoré je väčšina Amíkov tak hrdá. A bolo to tak vždy, je tomu i teraz v Iraku. Len teraz sa o tom konečne začína hovoriť. A aj napriek tomu sa s tým poväčšine nič nerobí. J. Fox je prekvapivo fakt dobrý, spolu s Pennom si ich De Palma určite nemohol vynachváliť a len ľutujem, že Fox neostal pri rolách s podobnou kvalitnostnou hadnotou. Určite by sa na to hodil viac ako na komédie. 80%.(27.11.2006)

• Niktorius

Není divu, že se ve vlně vietnamských filmů tento de Palmův kouske nadobro ztratil. Full Metal Jacket, Apokalypse, nebo Četě totiž nesahá ani po kotníky. Casualties of War - to je prosím jednoduchá a povrchní agitka vizuálem a režijními kvalitami hodná spíše televizní obrazovky, než stříbrného plátna. Námět inspirovaný reálnou událostí není vůbec špatný, jen bych od jeho zpracování očekával plastičtější a hloubavější přístup. Vinou scénáře i nijak oslnivě hrajících herců (možná tak ten Penn za něco stojí) tak mezi členy filmové čety neexistuje žádná chemie a závěrečný Foxův boj za spravedlnost je podán příliš polopaticky a zjednodušeně (ale zase se ve finále začíná probírat režie. Nenadchl ani vizuál, neb je většinu času lacině studiový a střílecí scény jsou natočeny velmi toporně. Dojem z Obětí války sice nakonec není vyloženě špatný, jenomže vzhledem k tématu a jménu režiséra může divák směle prohlásit, že tento film měl sakramentsky navíc. Jeho myšlenkový přesah a nadčasovost je totiž takřka nulový a tím se také podstatně liší od svých slavnějších vietnamských bratří. 55%(30.10.2007)

Tak je to pomerne dosť uťahaný (proti) vojnový snímok, ktorý opäť ukazuje, že Amíci vo Vietname boli jednoducho svine. Tentoraz sa film zameriava na skupinu vojakov, ktorí unesú vietnamskú dievčinu, znásilnia ju a potom zabijú. Okrem jedného, ktorý sa rozhodne, že to tak nenechá a rozpúta s nimi súkromnú vojnu. Michael J. Fox, ktorý bol v tom čase známy z komediálnych rolí tu veľmi prekvapil a v úlohe bol presvedčivý rovnako ako seržantská "sviňa" Sean Penn. Snímka má niekoľko zaujímavých sekvencií a prevažne scény z vietnamskej vraždiacej a mokrej džungle sú vskutku pôsobivé ale film plynie tak pomalým tempom, že som si myslel, že je tak o hodinu dlhší a dosť často som sa nudil. V záplave vojnových filmov z Vietnamu je tento veľmi nevýrazný.(3.2.2015)

Sice hodně subjektivní, ale přesto nadprůměrné. Miluju filmy týkající se vietnamské tematiky. Tento film je skoro neprávem opomíjen. Ukazuje vietnamskou válku zase v trochu jiné podobě. Sice Brian de Palma až příliš nutí diváka přistoupit na hru, že Michael J. Fox je ten dobrý a bojuje správně za spravedlnost. Na druhé straně mě napadalo, zda já bych se choval stejně nebo bych podlehl většině a zcela rezignoval na svůj další život. Právě to se mi ve filmu líbilo nejvíc. Postavy, které díky válce zcela ztratily chuť do života, chovají se bezcharakterně, odpudivě. Ale nemají na to tak trochu právo? Přece jenom jsou v džungli, kde se musí vyhýbat všelijaké havěti typu hadů, jedovatého hmyzu a ještě jim hrozí nebezpečí, že je každou chvíli objeví a zabije nepřítel. Také je otázkou, zda by se podobně nechoval na jejich území i nepřítel. Film, který nezná slitování. S nikým. Filmu vévodí opravdu skvělé výkony Seana Penna či Johna C.Reilly i Johna Leguzama. Jediné, kdo mi vyloženě vadil, byl Michael J. Fox. Jak už tady někdo zmiňoval - těžko si ho představit ve skutečné válce.(29.9.2006)

• Sean Penn

• - Železničný most využitý v prestrelke ku koncu filmu je súčasťou japonského dopravného systému, stvárnenom už aj vo filme Most cez rieku Kwai (1957). (Smok)

• - Spoiler: Jedna z vystrihnutých scén obsahovala aj svedeckú výpoveď sestry zavraždenej dievčiny, v ktorej so slzami v očiach ukážu šatku jej mŕtvej sestry. Uprednostnila sa však menej dojímavejšia scéna na záver filmu, v ktorej Eriksson (Michael J. Fox) vracia šatku americkej Vietnamke. (Smok)

• - Keď mladý vojak stúpi na mínu, ďalší vojaci si fotia jeho mŕtvolu. Eriksson a jeden vojak si tiež idú pozrieť mŕtvolu, ktorá však teraz už leží na opačnej strane cesty. (Smok)