• tron

„Chalani, počkajte, idem vám kúpiť EŠTE TESNEJŠIE tričko.“ – „Tesnejšie už nerobia, boli sme sa pýtať.“ Viete čo, nie. Už prvý diel bol pre mňa nezábavná nezáživná kravina – a to som ako dieťa zberal komiksy o Transformers aj ich figúrky. Druhý diel si to v mojich očiach definitívne pokazil a Bay začína byť otravný. Stále mu v jednom zábere vybuchuje sto mrakodrapov naraz, zamilované páry radšej zomrú, než by sa mali rozdeliť a namakaní štíhli vojaci so samopalmi (a, prirodzene, v spomalenom zábere) vystupujú z bojovej helikoptéry, držia pri sebe a za chrbtom im vychádza sýto červené Slnko. Začína ma to nudiť, ale v druhých TRANSFORMEROCH to Bay EŠTE zaklincoval: nesympatické postavy, otravná smršť trikov, otrasné akčné scény, trápny humor (pobavili ma asi tri štyri hlášky, inak som skapínal od nudy a rozhorčenia, ako sa dá TAKÝTO námet so SPIELBERGOM za chrbtom TAKTO pokaziť) a desivé hysterické afektované „herecké výkony“, kedy stále niekto na niekoho niečo reve, ziape, prekrikuje ho, háda sa s ním a obecne je neznesiteľný. Obludné dve a pol hodiny.(27.5.2011)

Ach, Michaele, přesně takhle to dopadnout nemělo. Syndrom jménem Mizerové 2 se projevil v plné síle a dvojka Transformerů je sice větší a dražší, jenže kvalit prvního dílu nedosahuje z jednoho zásadního důvodu, kterým je zpackané finále. Člověk se dvě hodinky baví pod náporem skvělého humoru a solidní (často ale pořád nepříliš přehledné) akce, aby pak přišlo závěrečných 30 minut a dalo bayhaterům do rukou obušky, kterými mohou Michaela umlátit. Že se v Pomstě poražených bez ostychu vykrádají původní Star Wars nebo třetí Terminátor bych nikomu za zlé neměl, ale vytáhnout na závěr zbytečně přeplácanou téměř parodii jedničky, ve které je dvakrát víc zpomalovaček, než by mělo, člověk se v ní ztrácí a o nové nápady nezakopla, to dožralo i mě. Michael je pořád mistr v pořádání obřích vojenských manévrů, a když má na place mile hláškující Megan, Shiu nebo Johna Turturra, všechno jede jako na drátkách, jenže jakmile uteče k nepříliš zajímavým robotům, nebo nedej bože začne aplikovat svoje urychlovací vyprávěcí postupy (nelogičnost příběhu tu dosahuje úplně nových výšin!), je zle. Jak ale říkám, tyhle výtky se z velké části týkají až poslední pětiny filmu (jen scénář je debilní pořád), takže svých 7/10 přeci jen zaokrouhlím nahoru. Trojku ale fakt raději ne, Bayovo stupňování v případě Transformerů příliš nefunguje. P.S. Nevím, jestli byl ve filmu nadbytečnější Devastator nebo Isabel Lucas. Ve fázi vývoje to možná vypadalo fajn, ale v kontextu příběhu byly tyhle věci tááákhle mimo. Update: Neočekávané se stalo skutkem a napodruhý jsem si to užil mnohem víc. Když člověk ví, do čeho jde, zapadá to do sebe mnohem líp, a přestože mám furt kupu výtek, akceptuju to jako zábavnou a nabušenou prostřední část trilogie. Radím první pokus vynechat a jít rovnou podruhý :)(19.6.2009)

No ale teda kurva olala, Bay to tam pere fakt pod tlakem. Zatimco jednicka byla spis takovej seznamovak, kde mohlo bejt vic akce, dvojka uz je regulerni valka Transformeru, takze se tam dobry 3/4 filmu neustale rubou. A to tak, ze teda kurva ve velkym. Neustale neco vybuchuje, jedna bitka, prestrelka, ultimatni akce za druhou a to vse je naprosta vizualni zranice s dokonalejma trikama. Navic presun bitek do pouste je paradni napad, sice nemaj k demolovani moc budov, jen nejaky z hoven uplacany chatrce, ale zase ty nabuseny roboti vic vyniknou. Ale je teda fakt, ze je jich tu az zbytecne moc, takze spoustu z nich clovek prehlidne a je to proste postava v davu a obcas jsou bitky lehoucce neprehledny. Jinak co se tyce pribehu, je sice fajn, ze to trochu osvetli puvod Transformeru, na druhou stranu, cela ta myslenka se symbolama lehoucce vysumi do prazdna. No a co nam teda krome naprosto genialni kulervouci akce, ktera me priplacla koule do zidle a nepustila az do zaverecnejch titulku, Bay nabizi? No to je ta ctvrta ctvrtina, ktera nesazi na akci, ale spis takovy ty forky a popravde receno, cekal jsem to daleko infantilnejsi, i kdyz dvojka rodicu nebo dva vymasteny Autoboti jsou tady trochu navic, ale zase naopak Turturro je super zabavnej. No a zaverem bych jen dodal, ze Fallen je tu teda vyuzitej dost minimalne a moc toho nepredvede, hudba by mohla bejt misty nabusenejsi, ale i tak to je velkofilm roku.(6.1.2010)

• Renton

Scénář: Ehren Kruger, Roberto Orci, Alex Kurtzman .. Pueriliter orgia. Na papíře strašná hovadina - na plátně (nad)průměrně přetrikované scény 101000100110 "na drogách." Asi největší plus filmu je změna kameramana (Ben Seresin), který s obrovským citem snímá (precizně, přehledně, !) scénu pro ony vizuální ILM orgie (které jest prakticky jedinou, navýsost dobře hodnocenou součástí). Megan Fox tímto obsazuje až druhou pozici v potěšeních a rovná se jim jedině výborný Shia LaBeouf... Jinak ovšem nemá druhý Transformers víc čím zaujmout. Chybí jakékoliv napětí, strhující stavba děje, zanedbané jsou emoce a dětinsky slabě je zahrnut i humor. Vyprávění navíc není soudržné, postrádá logiku, ani roboti nebudí zájem. Michael Bay si protentokrát vzal zdánlivě dostatečně obšírný krajíc, ale maže ho, na nudné mytologii stavěným, recyklovaně transformovaným pamlskem, podobným těm, který ve většině svých předešlých filmů (Armageddon, Pearl Harbor, Transformers dokonce, ...) již předvedl. Mnohdy lépe resp. účelněji a bez servítek. ___ Veskrze zbytečný film. Neúplných 50%.(24.6.2009)

|| Scenár: Ehren Kruger, Roberto Orci, Alex Kurtzman / Transformers by Hasbro | Hudba: Steve Jablonsky, Linkin Park, Hans Zimmer | Produkcia: Ian Bryce, Tom DeSanto, Lorenzo di Bonaventura, Don Murphy | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: DreamWorks Pictures | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 836,297,228 $ || Asi (určite) najväčší akčný záhul všetkých filmových čias. Husiu kožu človek neobíde, ani keď nenachádza v snímku žiadnu duchaplnú scénu. Avšak - film, kďe Megan Fox beží medzi megatonovými výstrelmi s dokonalým mejkapom, je prinajmenšiom tak gýčovitý, že nemáte inú možnosť, ako ďakovať plátnovému svetu, že existujú šialenci, ako je Michael Bay.(10.10.2009)

• - Během jedné bitevní scény, která se odehrává v Egyptě, se v levém horním rohu objeví některé budovy Los Angeles. (GreatestFan)

• - Muzeum letectví, ve kterém hrdinové najdou Jetfirea (Mark Ryan), je stejné muzeum jako ve filmu Noc v Muzeu 2 (2009), který byl uveden do kin ve stejný rok. (romajz15)

• - Autobot Sideswipe se původně jmenoval Hot Rod. (GreatestFan)