Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

Snorlax

Nuda, nuda, nuda doprovázená slušnou hudbou. Své pocity jsem konzultovala s lidmi, kteří osmašedásátý zažili. Těm se film líbil. Tak nevím, zřejmě se jim nejvíc líbilo, že v nich evokoval vzpomínky na mládí. A nostalgicky vzpomínající člověk je ochoten i filmové slátanině odpustit ledasco. Asi nemá ani cenu hodnotit film jako takový, bezduchý scénář, toporní herci a nejpovedenějším režijním kouskem je to, že snímek přece jen po strašně dlouhé době skončí. Stále marně čekám, až režisér Drha bude mít slabou chvilku a natočí něco, na co by se dalo dívat. Uvidíme, kdo z nás dvou má větší výdrž. ()

Vodnářka

Ta čtvrtá hvězdička je v podstatě jenom za příjemnou hudbu Tomáše Kluse. Na druhou stranu, jedná se o příjemný příběh, sympatické postavy, který nám sice z dějin nic moc neukáže, ale zato prožijeme osudy několika obyčejných lidí, jejihž charaktery rozhodně nezávisely na tom, z kterého státu pocházejí nebo jaká je zrovna politická situace. Jediné, co jsem nepochopila, byla scéna, kdy několik lidí postupně diskutuje nad mladým zastřeleným vojákem a až po nějaké době ho přivolaná doktorka pomalu začíná (bezúspěšně) oživovat. Nemohl to proboha udělat ten chlap hned na začátku? ()

Smok

Celý film je presne tak duchaprítomný, ako ísť v auguste na jahody. Okrem dosť bezduchého scenára navyše bojuje s obmedzeným rozpočtom, čiže celý efekt obsadenia ČSSR ruskými vojskami vyzerá tak, že 17 ročné deti prišli na dvoch GAZoch a jednom nákladiaku, čo je škoda. Jediný prínos vidím v celkom vernom pripomenutí atmosféry "sixties", to som si však aj mohol zalistovať v rodinnom albume. Navyše titulný song "Maľčik" je tak nechutne vlezlý a otravný, že pri jeho šiestom opakovaní som už mal chuť túto anglickú jahodu definitívne rozhryznúť. ()

swamp

Nemohu pochopit některé z okolních komentářů, které hovoří zcela proti tomuto novému českému filmu. To jste tak zaujatí režisérem VéKáVéček (btw. taky je nemám rád)? :P No já nevím.. Mně snímek přišel jako příjemná podívaná, které zpočátku tak trochu neseděl divadelní výkon ústřední dvojice - ono se těžko hraje neteatrálně, když studujete DAMU - ale to v průběhu naštěstí zmizelo. Mezi Marií Štípkovou a Ivanem Luptákem jsem jaksi postrádal kouzlo zamilovaného páru, což mi později připadalo jako vhodné, vzhledem k tomu, že mezi ní a Alexejem Bardukovem to zajiskřilo setsakramentsky.. a to mi dávalo smysl, protože k postavě Tomáše - dle mě - zkrátka lásku necítila. Děj byl sice pozvolný a některé části byly lehce nedovysvětlené či nevyužité (SPOILER: mrtvý bratr KONEC SPOILERU), ale nebylo to nic, co by se nedalo překousnout. Vladimír Drha se dosti obával reakce českého diváka na vyznění příjezdu sovětských vojsk na naše území, ale já se domnívám, že se úkolu zhostil decentně a rozhodně ne pobuřujícím způsobem. A ještě bych pochválil Tomáše Kluse, jehož ústřední píseň je skvěle dynamická a utkví vám v hlavě ještě na hodně dlouho. ()

mil@n.fanatik

Zklamání... V tomhle filmu nebylo nic, co by člověka potěšilo, či zahrálo... Slabé, nezajímavé scénky..V celém filmu se nic neděje a člověk se může unudit k smtri... Vyzdvihl bych výkon Pavly Tomicové, která zahrála slušně, ale jinak nic kladného v tomto dramatu, či co to vlastně bylo, nebylo... Pořád uvažuju mezi 1-2* jak jsem už po několíkáte rozhodnutý pro hvězdu či dvě, tak vždy zase změním na tru druhou...:-) Ne nakonec dávám jenom 1*.. Je to mezi, ale víc k 1*.. Slabota! Ztráta času. Nevím, jestli můžu napsat, že tento film je dobrý aspoň na jedno shlédnutí, protože asi ani to ne... Hodnocení: 30% ()

Slarque

Takovéhle televizní inscenace se dnes už moc netočí ani pro televizi. Poslat to do kin je vyloženě úchylný nápad! Statická kamera, hrstka postav v pár interiérech a několika exteriérech, dva (celkem dobré) hudební motivy na střídačku pořád dokolečka, nudné prokládání dobovými černobílými záběry, prostě zoufalství. Něco zachraňují herci (Preiss, Tomicová, Divíšková a Bardukov), ale ta mladá milenecká dvojice tam víceméně jenom zaclání a zdržuje. A co že se tenkrát v srpnu '68 dělo? Kdo nechlastal tvrdej, lil do sebe pivo. Jinak vlastně nic. ()

Marthos

Nehorázný blábol, zahalený do dnes velice proklamované atmosféry Pražského jara 1968, tvářící se jako závažná psychologická sonda do hlubin tápající duše. Ve skutečnosti se jedná o nesourodý sled nesmyslů a nahodilostí, které postrádají jakoukoli provázanost. ()

korbitch22

co taky lze čekat od režiséra,jehož největším úspěchem je režie dementních VKV.neskutečně zabitý potenciál,utopený kvůli naprosto příšerné a mizerné režii,odporně hrajících i vypadajících herců,kteří jsou tak nesympatický,že byste jim neprodali ani kolečko salámu.mizerně poskládané komediální drama,které není ani komediální a ani dramatický,sorry ale když celý film je úplně vohovně,nezachrání te to tím,že na konci zabijete malé dítě,tím to tvůrci pohřbili ještě hloubš.tento film nedosahuje ani televizní kvality,natož se opovážit dát do kin.jedinou hvězdu dávám za skvělého viktora preisse,který drží film těsně nad hladinou odpadu. ()

marhoul

Domnívám se, že Jahody nejsou tak špatné, jak "jsme" jim tady naložili... Ten film je jiný, než na jaké jsme si zvykli... Jsme kovaní Rebely, Lety pod psa a Pelíšky, potřebujeme k tématu (někteří) plno laskavé srandy... Ale znovu musím zmínit, že osobně znám několik velmi rozumných, příjemných lidí, kteří tu dobu pamatují a když viděli prvně Pelíšky, zahanbeni a rozzlobeni odcházeli z kina. Nelíbilo se jim, že tu hrůzu, kterou prožili, může někdo jakkoli zlehčovat. A samozřejmě Hřebejk s Jarchovským nic nezlehčovali, film udělali dobře, jen prostě první dopad na diváka byl spíše komediální. A bohužel u řady diváků přetrval dosud. Kolikrát zírám nad tím, že gró věci absolutně nepochopili a viděli to už 20x... Zajímá je kapr ve vaně a vůbec jim nedochází, co se vlastně stalo. Že ten film byl zrovna o tom. To je smutné. Nám se lesknou v očích slzy, jiný se plácá do kolen... Čili na IQ části národa (obou národů) by se mělo trochu zapracovat a obávám se, že filmy na to nestačí. Jahody jsou jiné, mně se líbily. Možná si je zrovna dneska pustím a třeba se na ně někdo mrknete znovu taky a pak si povíme. ;) ()

triatlet

Objektivně za 3 hvězdičky, ale vzhledem ke zbytečnému podceňování ze strany ostatních přidávám ještě jednu. První hvězdička za námět, o podobných tématech by se mělo točit . Sice některé scény kopírovaly to, co zrovna běží v pokračování Zdivočelé země, ale to mi nevadilo. Klusův hudební počin v tomto filmu navozuje dobovou atmosféru a mně tam zněl krylovsky. takže druhá hvězdička A střídání černobílých pasáží s barevnými se mi líbilo. Stejně jako souběžné sledování osudů sourozenecké dvojice. Rekvizity poctivě nashromážděné ze šedesátých let. Suma sumárum nejmíň na tu třetí hvězdičku. Příběh nebyl ani tak zdaleka chytlavý jako Rebelové, které filmařsky jsou mnohem lepší, ale podobně jako Rebelové splnil účel: přiblížit dobu, která pro řadu dnešních náctiletých je zaměnitelná s husitstvím. Děj byl možná občas trošku pomalejší a hlavně mladé hrdinky topornější, ale zase to vyvážili mužští hrdinové. ()

lena60

Jako malá holka jsem se na tyhle Jahody těšila! Umíněně a tvrdohlavě jsem odmítala přijmout zdejší kritické názory. Film odehrávající se v pohnutém období našich dějin, které mě hodně zajímá, přece nemůže být špatný, myslela jsem si naivně. Po zhlédnutí musím se sklopenou hlavou konstatovat, že může. Selhání na všech frontách. Mizerné herecké výkony (hlavně představitelka Táni mě svým "hraním" málem odrovnala), neuvěřitelně pitomý scénář, ze všech stran agresivně útočící skrytá reklama (Baťa, slivovice jelínek, Mattoni) a nakonec i ta ústřední píseň, která mě zaujala v traileru, se mi po neustálém omílání zprotivila. Další z řady současných českých filmů, nad kterým si člověk může ukroutit hlavu. Zbytečný! ()

Zazie

Divné postavy, divné situace, divné dialogy, prostě celkově divný film. Jen ty písničky Tomáše Kluse jsou pěkné. ()

honajz

Malčik moj, malčik moj... To je asi jediné, co si z filmu pamatuji, neb písnička zněla stále dokola. Jinak se však téma 21. srpen 1968 očima obyčejných lidí s obyčejnými problémy nějak nepovedlo. FILM Jako chápu snahu autorů natočit film o srpnu 1968 z pohledu prostých lidí, kteří zrovna řeší něco jiného. Chápu, že se na tu dobu, v podstatě na dva dny, chtěli podívat tak nějak nově, neotřele. Jenže pouze zajímavý námět ještě nedělá zajímavý film. Oj, malčik moj.... Aby tento mohl být zajímavým, musel by se přestříhat, některé sekvence přetočit, a hlavně by musel mítjinak vedenou dramatickou i dramaturgickou linku. Malčik moj, malčik moj... Zde vlastně sledujeme jakýsi souběh několika epizod jako kdyby seriálu, kde však netušíme, proč A miluje B, co na to C, a kde se vzal D. Stejně jako v seriálu zde nejsou nutné motivace postav - stačí jen vybrat z arzenálu nějaký atribut. Třeba těhotenství, nebo zbloudilou kulku, či dezerci. Oj, malčik moj.... To vše na pozadí kulis nedávno natáčeného amerického filmu v Davli (Most u Remagenu) a dvou či tří jiných exteriérů (před hospodou, v lesíku, na řece...). Malčik moj, oj joj... Vím, že to zní poněkud zmateně, ale on ten film zmatený je. Už jen ten nápad jet na sběr jahod koncem srpna, kdyz jahody snad i v Anglii rostou v červnu, červeneci. Jenže název Anglická jablka by asi nezněl zase tak hezky. Prostě je tu mladík, který má odjet do Anglie na brigádu, ale díky invazi neodjede. Jsou tu dvě holky, z nichž jedna mi připomínala velmi silně Simonu Stašovou, takže jsem měl problém jí uvěřit, že je to milá jednoho z těch mladíků. Herecké výkony těchto mladých herců z DAMU jsou skutečně silně divadelní. Ej hop, malčik moj... (Tak zhruba takhle otravná je při sledování filmu písnička Malčik moj, a to si jí ještě hojně užijete v bonusech DVD.) Z celého filmu navíc ční televizní produkce - čtvrthodinová scéna balení kufru v jednom pokoji budiž toho příkladem. Celé je to z asi 80 % interiérové, tempo vyprávění líné jako seriáloé kafe. Opět se musím opakovat, a u českých filmů tak činím nejčastěji, že je mi líto promarněné šance. Mít to větší vnitřní příběh, drajv, kdy by divák postavám fandil, dala by se odpustit i lacinost kulis a koneckonců i ta televiznost. Ale takhle jde žel o promarněnou příležitost. DVD Velmi potěší, že na vás nevybafne protipirát a menu naběhne poměrně rychle. Čímž však pochvala končí. Pod tím hlavním menu totiž vyřvává písnička jako kdyby ji pouštěli od kolotočů, tak je přeřvaná. A ano, samozřejmě, jde o písničku Malčik moj... Bože, už ne, za co nás trestáš? Z bonusů, byť je jich na český film a české DVD hodně, jdou však rozpačité dojmy. Nemají žádné titulky, české ani anglické, přitom u filmu oboje titulky jsou. Ze zhruba 90 % podmenu se není jak dostat zpět - chybí zde odkaz na Hlavní menu nebo do sekce Bonusy. Jak se tam jednou dostanete, máte holt smůlu a musíte to zvládnout dálkovým ovládáním dostat se do top menu přes váš DVD přehrávač. Je to hrozně otravné, věřte mi. Technicky bych zde dal tvůrcům DVD pět minus. Dalším negativem je v podstatě nulová vypovídací hodnota bonusů. Některé nemají s filmem ani nic společného (!), a ty, co mají, jsou prostě typu "pan režisér byl fajn", "hezky se mi hrálo", "bylo to milé"... A autor hudby, mladý Tomáš Klus, se bez ostychu přirovnává ke Karlu Krylovi, ačkoliv mně spíše připomíná songy Bedřicha Ludvíka (určitě jste viděli v ČT seriálové dokumenty o pramenech, rozhlednách či věžích, tak pod nimi pěje Bedřich Ludvík). Bonusy tedy nabízejí trailery na jiné filmy, reklamy partnerů filmu, dvě hudební videa Tomáše Kluse - Chybíš mi a Malčik (obě 3:30), záběry z natáčení (2:41 + 2:06) + rozhovor s Tomášem Klusem (2:14), zhruba pětiminutové rozhovory s režisérem, autorem, herci a Tomášem Klusem, dva filmy o filmu (13:59 + 20:59), Slavnostní premiéra (6:56), fotogalerii (1:20) a tři filmy tří vedlejších herců či tvůrců tohoto filmu: Před domem (v. Škultéty, 6:43), Run Out of Luck (R. Slezák, 3:22), Papa te Amo (O. Mesié Gášek) - přičemž to první je film FAMU, to druhé hudební klip a to třetí těžce experimentální film postavený na jedné černobílé fotce malého černouška. Pokud se vám bude zdát, že v některých bonusových sekcích jsou části toho, co jste viděli v jiné bonusové sekci, nepůjde jen o zdání. Malčik moj, malčik moj.... Publikováno: 20.05.2009 () (méně) (více)

SLOTH

ja to nedokoukal jas vim nemel bych hodnotit ale je to takova nuda a takovy spatni hlavni hrdinove kteri me iritovali a vsude jsem videl herce z rodinych pout no proste strasny az na rodice ()

Ištván87

Dal bych tomu za tři, ale vzhledem ke zdejšímu dosti nízkému hodnocení to zvedám na čtyři, protože tak špatný ten film nebyl. Snaží se o skutečný popis tehdejších události, bez nadsázky ukázat, jak se tehdejší lidé, z nichž mnozí zažili již nacistickou okupaci, cítili. Co se týče hereckých výkonů, tak kromě Marie Štípkové, která najde správnou polohu až skoro na konci filmu, a místy Ivana Luptáka, tak herecky se taky nejedná o nějaký průšvih. Myslím si, že se tu většina uživatelů zalekla toho, jak málo z okupace je ve filmu ukázáno, a v některých případech je nízké hodnocení čistě z principu, protože několik lidí tady na CSD dává českým filmům s oblibou nízká hodnocení. P. S: S odstupem se vracím ke třem hvězdám. Sice má ten film dost nízké hodnocení, ale já s tím nic nenadělám... ()

Baxt

Obrovská sračka, která se snaží neobvyklým způsobem okupaci odlehčit a převyprávět ji jako velkou legraci. Celá akce sovětských vojsk vypadá tak, že přijede asi 10 vojáků v jednom džípu a v náklaďáku, udělá dva stany, postřelí fakana a čekaje rozkazů ho drží v polorozpadlém domě. To ale není celá zápletka, je tu ještě jiná! To (ne)milenecká dvojice chodí po přírodě a utahuje si z toho, jakou vědu z okupace dělají jejich rodiče. Pak je navštíví ruský emigrant a navzájem se shledávají a odhánějí. Ale ještě nekončíme, zmínění rodiče sedí doma a strachy se třesou, co se jim stalo se synáčkem. No prostě - všichni herci přehrávají, obzvlášť z Tomicové mi bylo na zvracení, hudba se opakuje v řádu desítek (nebo mi to alespoň tak připadalo) a scénárista si rád pro sebe opakuje důležité i nedůležité věci (přece nebude riskovat, že ztratí diváka v takovém tempu! :). Nuda je všudypřítomná. S tímhle bych se nevydal ani do televize, natož do kina. ()

F.man

Tak když už nic tak snaha Drhy natočit něco jiného tam byla. Bohužel s tak pitomým scénářem, naprosto otřesnou kamerou, a neschopnými herci to nemohlo dopadnout jinak. No a tak je z Anglických jahod zase jen další česká omezená hloupost. Nedávno se na Českých lveh řešilo jak je dobře že se točí více a více českých filmů. Kdyby však nevznikl tenhle (stejně jako spousta dalších), nestalo by se vůbec nic. Dvě hvězdy. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008