Chyťte Cartera

Poštvat proti sobě zkušeného zabijáka, to není nikdy dobrý nápad. Surový londýnský gangster Jack Carter (Michael Caine) odjede do rodného Newcastlu, aby objasnil tragickou smrt svého bratra Franka. Ten údajně zemřel při autonehodě, když řídil opilý. Jack má však od počátku podezření, že mladíka někdo zavraždil. Frank totiž nikdy nepil. Carter tudíž začne obcházet lidi z místního podsvětí, se kterými se ostatně dobře zná z minulosti. Zpočátku mu zdejší gangsteři dají jen najevo, že by měl všeho nechat a odejít. Jenže to rozhodně není Jackův styl. A s tím, jak muž postupně odhaluje souvislosti Frankovy smrti, stává se ještě umíněnějším – a brutálnějším... Britský snímek režiséra Mikea Hodgese je adaptací kriminálního románu Teda Lewise. Českým divákům je možná známější z amerického remaku Sejměte Cartera, v němž titulního hrdinu ztvárnil Sylvester Stallone. (Česká televize)

LiVentura

Velmi chytlavá akční krimi se skvělým Cainem. Pointou příběhu je jednoznačné samotné vyznění snímku: krutost a chladnokrevnost. ()

JohnnyD

Životná rola Michaela Caina? Áno, mohlo to mať aj svižnejšie tempo, ale Get Carter je mimoriadne štýlový neo-noir (Carter vo vlaku číta Farewell, My Lovely, žmurk, žmurk) plný násilia, skazených postáv, slizkých ľahkých žien a nasiaknutý hutnou atmosférou špinavej priemyselnej brutalistickej Veľkej Británie. ()

Aky

Film jednoho herce, který má jedinou ambici: vytvořit a udržovat napětí. Ovšem je-li tím hercem Michael Caine, je třeba hvězdičku přidat. ()

Ruut

Velmi pomalé a nesyrové. Navíc sympaťákovi Cainemu prostě neuvěřím, že je schopný vykydlit newcastleské podsvětí. ()

HAL

Michael Caine jako Carter je úžasná svině. Nepotřebuje předvádět akrobatické prostocviky a střílet obouruč z kulometů aby vzbuzoval naprostý respekt, stačí mu prosté klidné charisma... a naprostá a imponující bezohlednost. "Get Carter" vychází z francouské školy gangsterek s Alainem Delonem, ale jejich přesah s vykreslením prostředí a ponorem do nitra hlavní postavy osekává na naprosté jádro čistého thrilleru. Carter nepotřebuje zkoumat svou duši ani propadat romantickým vábením, Carter je buldok který jde za svým cílem a nic jiného ho nezajímá. I díky tomu má film na dobu svého vzniku, a na zcela standardní délku, vyloženě ohromující tempo. 8/10 ()

Javert

Stará dobrá poctivá sedmdesátková kriminálka se zajímavou zápletkou a s ještě zajímavějším koncem. Skvělý Michael Caine jako Jack Carter. Komu se líbí Bullitt,Dirty Harry aj., tomu se zalíbí i tenhle anglický snímek. 8.12.07 - Po druhém zhlédnutím musím hvězdu přidat....už jen kvůli tomu konci a hudbě. Je to dokonalost. A: "So what are you doing here? You're on your holidays?" B: "No, I'm visiting relatives..." A: "Oh, that's nice." B: "It would be if they were still living." ()

Anderton

Exemplárny príklad toho, ako sa dá inteligentne a s vkusom natočiť niečo, čo sa dá nazvať "nekompromisný gangster pomstí smrť svojho brata a s ničím sa pritom neserie". Dnes by to už bol oveľa väčší problém, viď prerábka so Stallonem. Kam sa ten môže hrabať na Canea. Film mi pripomínal štýlom Profesionálov. Takže slovami klasika "stará škola". ()

Willy Kufalt

Není asi mnoho herců, které by si mohl filmový režisér dovolit nechat hned ze začátku bez rozvinutí zápletky jen tak několik minut chodit prázdnou ulicí či nezajímavým bytem, pomalu občas otevřít skříň nebo bez náznaku napětí dlouho si prohlížet pušku... a stejně to vyzní v jejich podání nesmírně zajímavě. Michael Caine je určitě jedním z nich, i díky svému typickému odzbrojujícímu pohledu. Zatímco řada komentujících zde filmu vyčítá dlouhý nudný rozjezd či hodně pomalé tempo (úpřimně, u některých filmů to mívám podobně), tady jsem si naopak nejvíc užil cca první půlhodinu, kde se ve filmu prakticky nic tak strhujícího nedělo. Když začal Carter stále více a pořád brutálněji vraždit spoustu lidí vedle sebe, mé zalíbení v jinak technicky zdařilém filmu s působivou atmosférou postupně uhasínalo. Film o vraždícím gangsterovi pro mne postrádal něco navíc, buď alespoň jednu výraznou kladnou postavu (nějakého muže zákona a pod.) coby protiklad ke Carterovi, nebo v opačném případě alespoň hlubší myšlenku. U neo-noirů 70. let jsem přesně zvyklý na kriminální príběhy s výrazným společenským přesahem, z Hodgesova snímku se pro mne vyklubal jen prvoplánový thriller založen z velké části na násilí. Jsem zklamán, tohle jsem fakt vidět nemusel. Dvě hvězdičky patří Michaelu Cainovi, který se urputně zhostil své úlohy, třetí dávám za atmosféru. 55% (viděno v rámci Challenge Tour: "30 dnů se světovou kinematografií" 2020) ()

Chrustyn

Originál podle kterého vznikl průměrný akčňák se Stallonem. Oproti nové verzi je tato zbytečně vlažná, neakční a příliš natahovaná. Svižnější remake mi přišel překvapivě zábavnější. ()

klerik

Mám rád veriu z roku 2000. Táto je tiež fajn :-) Akurát, že táto má štýl kvôli dobe vzniku (jeden z mála starých revengeov, ktorý príliš nezostarol - na rozdiel napr. od Boormanovej ODPLATY). Šikovná réžia pomáha rozprávaniu jednochuhého príbehu o pomste, akurát záver mohol byť možno kratší. Zaujímavé je, že Caine je vlastne väčší drsňák i charakterové hovädo než Stallone... ()

classic

Jack Carter prišiel o brata Franka. Zbavil sa ho človek, ktorý za to bude pykať, pričom namočení sú v tom viacerí, On sa nezastaví dovtedy, pokým si to pekne všetci neodnesú, keď neberie žiadne ohľady, ani na nežné pohlavie, ktoré bez rozmýšľania poriadne prefacká, ak si to zaslúži, samozrejme, predtým ju automaticky pretiahne. Z Londýna prichádza na sever, do Newcastlu... A nebudú tam z neho nadšení. Nie som dva - krát nadšený z tejto, povedzme, britskej kriminálnej klasiky. Dlhý čas som sa strašne nudil, až začal Carter, zhruba po 45 minútach jednať totálne bez rukavičiek, nebral si servítku pred ústa, absolútne sa nekontroloval, vtedy ma rýchlo prebral, ani som si nemusel spraviť kávu. Inak, skôr nie, ako áno. Nie je to snímok, ktorý by som ľutoval, že som ho ešte zatiaľ nevidel. Videl som ho, no myslím, že aj absencia by tomu neuškodila... Michael, ale náramne stelesnil Jacka Cartera ! ()

jojinecko

Jack Carter je taký paralelný britský Drsný Harry (ten istý rok vzniku), až na to, že sa nejedná o policajta, ale o poriadne nemorálneho parchanta, ktorý si ide za svojim cieľom a kto mu skríži cestu má smolu...Michael Caine je absolútne nekorektný a chladný (ten pohľad!!!), pričom táto rola mu sadla ako žiadna iná! Tento film na svoju dobu určite búral nejedno tabu, nielen svojim otvoreným násilím (kde sa nerobia rozdiely medzi pohlaviami), sexualitou a celkovou chladnokrvnosťou. Celému dielku nesporne dopomohlo aj temné a sychravé anglické prostredie, ktoré sa taktiež pričinilo o skvelú atmosféru, ktorá postupom času hustne a graduje, až do pôsobivého finále...Rád si pozriem aj americký remake so Slyom, ale už teraz mi je jasné, ako asi v porovnaní s touto starou klasikou obstojí... ()

Flego

Hlavnou devízou je spôsob natočenia, lebo príbeh určite nie je najnápaditejší. Kamera sníma priestor väčšinou "spoza niekoho alebo niečoho" a dodáva filmu tajomnosť a napätie. ()

SOLOM.

Čekal jsem opravdovou pecku, nu bohužel jsem se dočkal spíše průměrného krimi dramatu. Dramatu, který má několik velmi povedených a surových momentů, nějakou tu nahotinku (to nikdy neomrzí, navíc i pěkně stylově natočené…) a velmi slušně hrajícího M. Cainea. Některé pasáže jsou bohužel dost vleklého rázu, srala mě mrkající mrtvola bratra i kolísající atmosféra a napětí. Jsem si připadal jak při jízdě na housenkové dráze. Tím však nechci rozhodně říct, že by šlo o špatná film. Tvůrci se nebáli přitvrdit, mrtvých je tu taky dost, žádné přehnané akční scény jen pro efekt, ovšem na víc jak lepší průměr to nevidím. ()

špaček421

Tenhle film má jedinou vadu a tou je příliš pomalé tempo. Jinak by byl za 5* - Michael Caine bezchybný, hudba dokonalá, atmosféra a příběh taky, ale kvůli tomu pomalému tempu je to chvílemi až nudné. Jinak ve své době film určitě musel šokovat - nikde žádné kladné postavy, spousta brutálních vražd a nahých slečen. Dneska už by něco takovýho natočit nešlo. ()

claudel

SPOILER. Je to příliš pomalé, což by nevadilo, ale nesmí to být nudné. Možná jsem byl příliš unavený při sledování, ale připadalo mi, že Carter první půlku filmu obchází lidi, kteří by mohli o smrti jeho bratra něco vědět, nebo do ní být zapletení a v druhé půlce filmu zjistíme, že jsou do ní zapletení de facto všichni, takže se jim postupně mstí hlava-nehlava, žena nežena, až se uspokojeně zbaví posledního hříšníka, koupí kulku. Naivní, bez nápadu, akční není akční, oplzlé není oplzlé, dramatické není dramatické. Ze studijních důvodů si pustím nepovedený remake se Stallonem, třeba se překvapivě budu bavit lépe. Na závěr trochu pozitivně - párkrát jsem se zasmál u scén, které mi připadly ad absurdum. ()

MrCreosote

Michael Caine se vydává do Newcastlu, aby pomstil smrt svého bratra. Tolik k příběhu, jenž neoplývá nějakou originalitou, ale z hlediska režisérského a hereckého se jedná o špičku. Jack Carter je ve své podstatě padouch - sice nosí prvotřídní oblečení a libuje si v inteligentních vtípcích, ale nedělá mu problém zabít během jednoho odpoledne několik lidí, a to i bez nějakého vážného důvodu. Přesto mu ale člověk musí fandit, jednak je to díky fantastickému Caineovi, ale také proto, že v tom sychravém anglickém prostředí se nikdo lepší nenachází. Každý holt nese nějaký kus viny a schovává si kostlivce ve skříni. Mimo to nikdo není tak sympatický jako hlavní hrdina. Skoro to vypadá, jako by si Mike Hodges skočil během natáčení pro inspiraci k Samu Peckinpahovi - jenž v tom samém roce natočil Straw Dogs - protože mnoho motivů je zde podobných. Mlácení a ponižování žen bylo tenkrát v módě, ale tehdy to mělo i nějaký smysl (ten filmový, samozřejmě). ()

Zemřel režisér Mike Hodges

Zemřel režisér Mike Hodges