Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Chuťovka. Britové věděli jak na to. Trochu odtažitější přístup k postavám je tu dosyta vynahrazen cynizmem a krásně vykreslenou atmosférou hnusné, pískem nasáklé krajiny, ve které se děj odehrává. V podstatě každý, možná až na Michaela Caina, je tu sebestředná svině, co něco dělá jen když musí. Cesta na místo "akce" je pomalá, plná vyměňování pneumatik a nudy. Závěr, který by dnes ve filmech Michaela Baye mohl být bombastickým finále, je podán úsporně a realisticky. Brilantní konec mě donutil se suše usmát a jít na pět. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,VÁLKA JE HROMADNÝ ZLOČIN. PROČ NEVYUŽÍT ZLOČINCE? ŽÁDNÝ STRACH DRAHÝ PŘÍTELI, LEECH VÍ, JAK NA TO. DOVEZE VÁS TAM A ZASE ZPÁTKY, VIĎTE LEECHI? CHCE TO KLIKU…" /// Takovej ten film, ze kterýho na vás (mě) po 10ti minutách dejchne krásná atmosféra války a drsnejch (špinavejch) chlapů. Přesně ty totiž (každá) mise, při který musíte mít kliku, vyžaduje. Válečný dobrodružství, který válku na Africký frontě nepřibližuje davovýma scénama, ale podmínkama, zakončený parádním (anglicky) ,,suchým“ ftipem(?)… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč vím, že M.Caine nebude hrát žádnýho čuráka. 2.) Taky jsem sloužil. 3.) Thx za titule ,,hombre76“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Krásný, krásný, snad ten nejkrásnější možný válečný film. Film z těch, které byli schopni natočit jenom Briti, a to ještě velmi, velmi dávno. Brutální, cynický, ironický, vtipný válečný film, kde se nevyskytují kladné postavy obvyklého ražení. To, co člověku může vadit na Tuctu špinavců - jistý happyend a kladné postavy, - se nekoná. Konec Špinavé hry je skutečně neskutečně krásný - zvlášť pro ty, kdo milují "špatné" konce. Zvláštní jednotka, která střílí především saniťáky a znásilňuje sestřičky. Michael Caine sem trochu nezapadá, ale tomu, že bude semlet, se zabránit nedá. Z formálního hlediska je André De Toth spíš béčkař - nicméně je to béčkař geniální. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z tých filmov, pri ktorých platí "takéto sa už dnes netočia". Akoby inžinier nebol len hlavným hrdinom, ale aj režisérom filmu - precízna britská prácička s kamerou a strihom, za ktoré by aj dnes fičali minimálne nominácie. Zároveň je to ale trochu suché a studené - s postavami a vzťahmi (okrem veliteľov) sa scenár príliš neserie, ide sa rovno do akcie, pretože podstatná je misia a konkrétne riešenia problémov na ceste. Emócie sú len medzi teplými Arabmi. V čase 1:15 sa síce objaví ženská postava, ale našťastie ju iba zmlátia, znásilnia a zastrelia, žiadne ústupky. Finálny ohňostroj a extra strohý, kruto cynický koniec už všetko iba zaklincujú. Skrátka pecka. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně parádní záležitost, kterou mi kazila jediná věc a to záměna Sdkfz za americké halftracky u německé armády. Opakovaný to nešvar všech válečných filmů nejen sedmdesátých let, ale dokonce i dnes... Kurník šopa, to nešlo v Africe pár polopásů v tom roce 1969 někde u Arabáků vyšťárat? To je je ale jen jediná výhrada. Pokud byla v Severních Africe u Britů nějaké jednotka, kterou opravdu žeru, pak to byli kluci od LRDG. Už jsem o nich psal ódy u jiných válečných sníků, takže to zde vynechám. Caine a Davenport si skvěle sekundovali a já se opravdu skvěle bavil. Ačkoliv zhruba 1/2 filmu trvá přesun jednotky pouští na místo akce, i ten přesun tvůrci skvěle okořenili jednotlivými epizodami a upřímně, já se kochal už jen tím přesunem terénních vozidel přes poušť... Bojové scény byly na svojí dobu udělány skvěle a například rozstřílení kolony britských bedfordů by asi už lépe nešlo udělat ani dnes i s pomocí digitálních animací! Za závěr přidávám hvězdu a Lilli Marlena u závěrečných titulků (oblíbená to píseň nejen německcýh ale britských vojáků v Severní Africe) mne jen utvrdila v tom, že pan režisér věděl moc dobře co točí. Za mne je to rozhodně 5 barelů benzínu! * * * * * ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)
  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)

Reklama

Reklama