Zločinec

Felon

Vykúpenie z väzenia

Drama / Krimi

USA, 2008, 104 min

Klasika po šestsetdmdesáté osmé: vězeň, v podstatě nevinný, slušný a hodný chlap, versus zlí dozorci, podporující násilí pasivně i aktivně. A kupodivu mě tenhle příšerně ošolíchaný mustr nepřestává bavit, zvláště když se podaří natočit kvalitně. "Zločinec" měl jen krůček k tomu, aby si u mě vybojoval čtyři hvězdičky: s výjimkou závěru nepůsobil extra přemrštěně, kladl důraz i na psychickou a sociální složku lidských osudů, mile mě překvapil Val Kilmer, přestože se zjevně právě připravoval na roli hrocha, mrože nebo podobně tukem oplácaného tvora. Ostatním hercům nemám co vytknout - s jedinou výjimkou a tou je bohužel rovnou představitel hlavní role Stephen Dorff. Kdysi získal mou pozornost jako hajzlupír zatápějící Bladeovi, ale tentokrát mě nepřesvědčil, nedokázal mě dostat na svou stranu. Nevěřila jsem mu zamilovaného chlapa, oddaného otce, vcelku úspěšného podnikatele ani zoufalého vězně. A to je hlavní důvod, proč dávám jen 3*, druhý důvod je už zmíněná předvídatelnost díky univerzálnímu scénáři. 69%(14.6.2013)

Felon je z filmů, kde se nedá přehlídnout levnej peníz a mockrát omletej vězeňskej model, ale možná právě dík tomu, jak je prostej a odevzdanej, že nesklidí ani vavříny ani nenaplní kasy, působí upřimně a to tam cítím jako největší vklad. Hned po něm jsou to pánové Dorff a Kilmer se svými špičkovými výkony. 3,5 *.(24.9.2008)

Tvorcovia ma preniesli do prostredia za betónové múry a ostnatý drôt, kde zákony nás civilov tak akosi neplatia a sú nahradené diametrálne odlišnými pravidlami a hlavným cieľom jedinca sa stáva boj o prežitie. V žiadnom prípade sa nejedná len tak o hocijaký tuctový film s väzeňskou tématikou, na vysokú úroveň ho dvíha scenáristická nepredvídateľnosť a výborné výkony trojice Kilmer (ten je tu boží) - Dorff - Perrineau. Jediné mínus tohto filmu je značne precukrovaný záver, ale za to hviezdu neuberiem.(16.6.2009)

Na Zločince jsem se těšila především kvůli Stephenu Dorffovi a mému oblíbenému vězeňskému tématu. Val Kilmera nemám nijak v oblibě, ale jakmile se objevil na scéně, exceloval v každém záběru. Protřelý vězeňský veterán, obtloustlý, fůsatý a s brýlama. Dostal mě:) Půvabnou stránku v tomto drsném, chlapském prostředí zastává krásná Marisol Nichols. Zločinec ukazuje krutý, tvrdý a brutální portrét života v tom nechvalně proslulém vězení San Quentin. "Tak jo, ty ucho, budu hodnej veterán a naučím tě vězeňský politice."(4.5.2012)

filmy s vězeňskou tématikou to mají těžké - nevyhnou se totiž srovnání s Vykoupením z věznice Shawshank, Zelenou mílí a seriálem Prison Break.. Felon v tomto srovnání skvěle obstává - námět je vcelku originální, hlavní "záporák" je dost slizký, Stephen Dorff a Val Kilmer (toho bych nepoznal..) hrají skvěle a celé to působí hodně skutečně - klidně bych uvěřil, že je to podle skutečné události.. 5*(16.11.2008)

• - Stephen Dorff utrpěl dvě zranění při natáčení jeho bojových sekvencí. (c.tucker)

• - Příběh je založen na událostech, které se odehrávaly v devadesátých letech v Kalifornské státní věznici. (reqiuem)

• - Souboje filmované během výroby byly náhodné a bez choreografie. Většina herců byla propuštěnými vězni, kteří během soubojů předváděli směs bojových umění a pouličního boje. (c.tucker)