Stáhni mě do pekla

Stiahni ma do pekla

Drag Me to Hell

Horor / Thriller

USA, 2009, 99 min

Jsou dvě zásadní chyby na tomto filmu, které mi vadí a nedá se to přehlédnout. Jednak ve scéně, při seanci okolo kulatého stolu, kde zaříkávání mi přišlo podobné znějící jak z filmu: - The Mummy z roku 1999 a pak hlavně ten kozel s počítačově namalovanou hubou, což mi namísto efektu zděšení přišlo značně komicky trapný. Rovněž musím poukázat na ještě sice drobný, avšak také nepřehlédnutelný detajl, a to je dcera cikanské čarodějnice, která je dost vybledlá.(5.10.2011)

Sam Raimi si zase odskočil tam, kam patří, do bláznivě praštěných hororů. "Stáhni mě do pekla" už víceméně mluví za vše. A co je teda pravda, že jsem se celý film dost bavil. Sice je příběh jeden velký nesmysl, ale Sam to točit umí, aby to bylo nechutný, aby to mělo strašidelný lekačky, které fungují a hlavně aby to bylo kvalitní. Jen bych měl jedno...dost zásadní mínus.....Božstvo, které si tu hlavní hrdinka zprotiví je cikánského původu, cikánka, která ho pak bude vymítat mluví španělsky, žije v Mexiku a její synoveček Miloš na tetičku mluví česky? WTF? A Miloš ne aby mluvil furt česky, kombinuje španělštinu s angličtinou a češtinou což je vopruz největší. Absolutně nechápu kde se to tam vzalo, ale mám takový tušení, že Sam chtěl božstvu dát východní půvab a tak hrábnul po Česku, i přesto, že Východní Evropou vůbec není, ale to samozřejmě v Americe nikoho nezajímá, proč taky. Američan si řekne...hm nějaká ruština, a tím to končí. No a to je asi všecko. Jinak je to solidní horor, takový, jaký jsem dlouho neviděl. S nadpozemskou tématikou a dobře zpracovaný. A jak jinak, zase hraje důležitou roli Španělština, která se v solidních hororech současnosti omýlá film co film.(6.12.2009)

Ideálnější film do Krize byste těžko pohledali, a přitom se jedná o Raimiho návrat ke splatterovým počátkum a návrat jednoho žánru - horroru - do 80. let (viz úvodní logo společnosti Universal), přičemž se vychází z klasického horroru Jacquese Tournera NIGHT OD THE DEMON (1957). Recenze a uživatelská hodnocení nelhala (83% na Metacritic.com, 93% na Rottentomatoes, 7.9/10 na IMDb.com, 80% na ČSFD), protože se opravdu jedná o jeden z nejlepších (komediálních!) horrorů poslední dekády, a to hned z několika důvodů: * sebereferenčnost, kdy oči končí v ústech vyděšených dívek a jede se uklidnit na chatu; ** funkční kombinace horrorového pocitu, strachu pramenícího z neznáma, a komediální nadsázky, kdy jsme zděšeni a pobaveni přívalem atrakcí: slapstick, resp. americká animovaná večerníčková groteska potkává spooky biják (nechybí ani kovadlina); *** výjimečná práce se zvukem, který je při lekačkách posílen, ale jeho zdroj je diegetický, což nebývá zvykem; *** charakteristický raimiovský styl spočívající v netradičních rakursech, nebývale opojného, protože stylisticky podvratného eliptického střihu po ose a zdánlivě nemotivovaných hlediskových záběrů, které ale svého "původce" najdou; **** důsledná práce s klišé, která jsou nadsazována, záměrně několikanásobným koncem, kdy se komentuje vývoj horrorového žánru od 80. let do současnosti, posílení "žánrově povinných" rasových stereotypů a raimiovské mizogynie; ***** tématizace žánru, jehož podstata tkví v tělesnosti, jež je zde všudypřítomná, od gejzírů krve z nosu, mouchy v ústech po zelený sliz z úst mrtvoly či brouky prolezlá hnijící lebka; + problematičnost ve ztotožnění se s hlavní hrdinkou, která si za své neštěstí může sama, protože se tak rozhodla, a tudíž se misky sympatie neklaní pouze na jednu stranu. P.S. Předcházející řádky beru jako pouhé poznámky. Po druhém zhlédnutí: nekřesťansky boží.(18.6.2009)

Hm, s timhle filmem je to těžký, protože prostě nejsem a nikdy nebudu příznivcem hororů. V poslední době jsem viděl spíše náhodou (ani jednou jsem neplatil) ještě dva další horory, Zrcadla a Sirotčinec. Zatímco Zrcadla stavěly pouze na lekačkách, tak Sirotčinec obsahoval výbornej závěrečnej zvrat, který mě ohromil. No a Stáhni mě do pekla spadá někam mezi. Na jednu stranu je tu dost lekaček, ale zase je to vyváženo velkou dávkou humoru a přiznám se, že jsem se smál a dost:) Občas si to Raimi vymyslel dokonale. Ale nejsem fanoušek hororů a ani na tenhle film už se asi nikdy podívat nehodlám...tak dám alibisticky tři*.(16.6.2009)

Na horor příliš málo atmosféry a napětí. Většina "těch momentů" se dá odhadnout a celkově chybí skutečné souznění s hlavní hrdinkou. A to nejen u diváka, ale přijde mi, že např. její přítel mac tam byl jen pro epláky. Samozřejmě že je to celkem solidní, ale nic víc, nic co by mě donutilo film vidět podruhé nebo napsat delší komentář.(18.11.2013)

• - Snímek produkoval Raimiho dlouholetý spolupracovník Robert G. Tappert, který se podílel na všech režisérových hororech už do kultovního The Evil Dead (1981). (POMO)

• - Bruce Campbell odmítl roli ve filmu, protože byl zaneprázdněn natáčením seriálu Burn Notice. (Chatterer)

• - Logo studia Universal na začátku filmu bylo použito rovněž v osmdesátých letech, kdy Raimi začínal se sérií Evil Dead. (HellFire)