Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (více)
Trailer 2
Drama / Válečný
USA / Itálie, 2008, 160 min

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiální text distributora)

Trailer 2

T2

Rozpočet $45miliónovTržby USA $7,919,117Tržby Celosvetovo $9,323,833Tržby za predaj DVD v USA $10,051,514 //počet predaných kusov 579,967║ miestami strašne laxne podané, stráca to potom na akomkoľvek výpovednom význame a na hodnote /40%/ ()

Isherwood

Spike Lee v bitevním poli? Myslím, že i kdyby odcestoval na druhý konec vesmíru, stále by se věnoval svým oblíbeným tématům, které umí zasadit do jakéhokoliv prostředí. Ve válečném dramatu o tom, že zázraky se občas dějí, opět nahlíží na rasismus i hříchy minulosti, které se umí ozvat i po desítkách let. Není to sice taková hra s divákem jako třebas Spojenec, na druhou stranu ta přímočarost bude mnohým po chuti více. Zvláště, pokud dovedete docenit sympatické postavy a náhody na úrovni zázraků (což soudě podle brekotu na IMDb asi ne). Ale i kdyby to ne, pasáž se zmrzlinou či kostel ve Sv. Anně jsou emocionálními peckami, které nabízí málokterý film. Škoda, že stejnou razanci nemá i ten katarzní závěr, který jsem prostě tušil od půlky. Jinak moc gut. 4 a ½. ()

Malarkey

Spike Lee filmy točí tak trošičku pro svoje. Stejně tak to musí být vidět i v tomto filmu, který určitě není špatný, ale na to jakou má délku bych od něj čekal krapet víc akce. Když už natočit válečný film, tak ho natočit tak, že v něm budou scény, na které nezapomenu, které mě rozpláčou nebo k smrti vyděsí. Když to ve filmu chybí, tak se nedá mluvit o válečném filmu. ()

Blizzard

Je to již pěkná řádka let, co jsem viděl Johna Wayna hrát a i když je zde jen v TV, nostalgie vzala za své a při pohlednu na stopáž tohoto "zázraku" jsem zavzpomínal na The Longest Day, který se mi tu válí v originálním znění již více jak 20 let na VHSce. Stejně jako já se vrátil do minulosti, i hlavní hrdina si po úvodní části ze současnosti, odehrávající se na poště (zdravím Barta), začne vybavovat své vzpomínky z doby války. Děj se přenese do minulosti, přesněji do období WWII roku 1944 a nechá nás sledovat příběh čtyř čokolád. Rovnou bych řekl, že film to není vůbec zlý a čekal jsem katastrofu. Rozhodně není tak špatný, jak hlásá bídné hodnocení na IMDB, ale na pochybnou objektivitu tamních výsledků jsme zvyklí již nějakou dobu. Proč se tedy nejedná o další válečný trhák? Odpovědí je více. Hlavní příčinou je příliš rozvleklý a nevyvážený děj, samozřejmě nemusí jít o 2h dlouhou bitevní vřavu, ale kvalitních válečných scén je tu bohužel minimum. Snímek se dále zabývá až příliš mnoho času postraními charaktery, čímž jen nafukuje pomyslný balón více, než je potřeba ke zdárnému letu. Ve filmu uvidíme v podstatě jen 3 výraznější momenty - počáteční překročení řeky, jatka před kostelem a závěr samotný, což je na tak rozsáhlé dílo skutečně málo. Spike Lee se zkrátka snažil udělat až příliš mnoho, tentokrát to ale nevyšlo tak, jak bych si představoval a otřepaná fráze "Méně znamená více." je v tomto případě na místě. (6/10) ()

Renton

Scénář: James McBride .. Čekal jsem o něco akčnější, drsnější a kritičtější válečný film, kterému sice nechybí zajímavý námět, ale část, kdy je skupina černých vojáků v Italské vesnici je neúměrně dlouhá - resp. neposkytuje tolik štiplavého materiálů, jak bych od Leeho čekal. Na svaté zázraky nadále nevěřím :-)) ()

• Původně byl do snímku obsazen Wesley Snipes. Natáčení ale musel opustit kvůli problémům spojeným s daňovým únikem. (oje)
  • Natáčelo se v italském Toskánsku a také v Římě. Dále se natáčelo v americkém New Yorku. (Terva)