Clannad

Japonsko, (2007–2009), 18 h 20 min (Minutáž: 25 min)

Scénář:

Fumihiko Šimo

Júiči Nakamura, Mai Nakahara, Ai Nonaka, Hóko Kuwašima, Mamiko Noto, Takeši Aono, Nobuhiko Okamoto, Lesley Pedersen, Šinnosuke Tačibana, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(44)

Tomoya Otozaki je typický stredoškolský chlapec, ktorý nenávidí školu aj svoj život. O matku prišiel ešte keď bol malý chlapec a staral sa o neho len jeho otec, ktorý podľahol alkoholu. Aj kvôli tomu Tomoya nemohol uskutočniť svoje sny. Jeho život sa ale zmení, keď stretne ju... (TomX2)

Recenze uživatele Koonix k tomuto seriálu (2)

Clannad (2007)

[] Opening-Ending [] To, že ide o záležitosť nie nepodobnú Kanonu sa dá povedať už po prvej epizóde, veď predsa len oba seriály sú adaptáciami hier od jednej spoločnosti. A opäť mi to sadlo perfektne, a aj keď Kanon sa mi páčil o kúsok viac, Clannad mi priniesol tiež mnoho úžasných momentov. Keď to porovnám s Kanonom, tak napríklad hudba tu bola krajšia, a o dosť lepšie využitá (to neznamená že v kanone bola zlá, práve naopak), ďalej animácia mi prišla kvalitnejšia, a endingu bolo očividne venované väčšie množtvo času (neviem ako vy, ale ja Veľkú Dango rodinku považujem za minimálne tak roztomilú ako Nagisa!... Hmm to už som na tom fakt zle keď ma dokážu rozcítiť takéto veci:( ). Ale v čom bezosporu vyhráva Kanon, je atmosféra a charaktery dievčenských postáv. Kým v Kanone boli zaujímavé a detailne rozvinuté takmer všetky postavy, v Clannade sú také len 2 - Kotomi a Nagisa. Postavy dvojičiek Ryou a Kyou zostali tak trochu nevyužité, čo je celkom škoda, pretože Kyou sa javila byť celkom zaujímavá (hlavne v scéne keď zostane zamknutá spolu s okazakim, vtedy bola neskutočne roztomilá:), nie sú tu ani detailnejšie vysvetlené ich vzťahy k Okazakimu (áno, dá sa to domyslieť, ale ja mám proste rád veci vysvetlené dopodrobna, keďže som lenivý nad nimi rozmýšľať sám:). Podobne je to aj s postavou Sakagami Tomoyo, ktorej "hitovacie" scény mi sem príliš nesadli... A ako už niekto spomínal, posledná z hlavných postáv Ibuki Fuko, bola celkom vernou kópiou Ayu z Kanonu, bohužiaľ prejavom za ňou kilometre zaostávala (Ugú sa nedá nahradiť morskými hviezdicami!). Zakončenie seriálu pekné, bohužiaľ na citovo neskutočne vypätý záver Kanonu sa nechytá. Hlavný hrdina bol inak veľmi podobný tomu z Kanonu, tiež si veľmi rád z dievčat uťahoval, ale trochu tomu chýbala tá prirodzenosť ktorou disponoval Kanon. Všetky tieto nedostatky sú však oproti kladom ako tichý prd vo vetre, a neskazia dojem z tohoto opäť svelého anime. A som rád že tu ostalo ešte dosť vecí nedoriešených (napríklad Okazakiho vzťah s jeho otcom), aspoň sa mám na čo tešiť do pokračovania Clannad: After Story, naktorý sa momentálne chystám. PS: Scény dievčaťa s robotom sú až nadpozemsky krásne ! ()

After Story (2008) (S02)

[] Opening-Ending [] Fúú, tak toto budem ešte dlho rozdýchavať :) Epizódy 17-22 sú neuveriteľne silnou citovou vydieračkou, ale úprimne, vadilo to niekomu? Osobne som sa po dopozeraní seriálu cítill ako vyžmýkaná špongia. A hlavne kvôli tomu udeľujem plné hodnotenie, aj keď prvých zhruba 12 epizód ma príliš nebavilo, a do pozerania som sa musel dokonca aj nútiť (čo sa mi zase tak často nestáva). Vedľajšie postavy tu boli využité ešte menej ako v prvom Clannade, hlavne od toho 12. dielu sa dostávali k slovu už len málokedy, ale tu mi to až tak nevadilo, keďže rozvíjajúci vzťah Okazakiho a Nagisy bol najzaujímavejším prvkom seriálu. Z toho dôvodu ma nepríliš bavili prvé epizódy, ktoré sa vedľajším postavám ešte venujú viac, a tým pádom je vzťah hlavných postáv odsunutý na vedľajšiu koľaj. Celý Clannad je postavený na schéme - vybratie osoby ktorej ideme pomôcť, pomáhanie jej, a keď sme s ňou hotoví, ustupuje do úzadia, a na jej miesto nastupuje druhá. V prvom Clannade to fungovalo veľmi dobre, keďže objektami pomoci boli "hlavné vedľajšie" postavy, bohužiaľ do AS takéto osoby už nezostali, preto sa venuje "úplne vedľajším" postavám, ktoré sa dovtedy v deji ukazovali len sporadicky, a ani jedna z nich nie je skutočne zaujímavá. Toto bol najväčší problém prvej polovice seriálu, avšak v druhej je tento problém rozumne eliminovaný prechodom dvoch hlavných hrdinov do dospelosti. Dočkáme sa aj rozuzlenia takmer všetkých liniek, ktoré zostali v prvom Clannade iba načrtnuté, napríklad príbeh okolo dievčaťa a robota, vo svete ktorý končí. Čo sa týka záveru, som rád za takýto koniec, a aj keď to mnohým ľuďom (masochistom:) zrejme nebude po chuti, ťažko za to viniť scenáristov, keďže seriál sa iba drží predlohy. K ostatným záležitostiam len krátko, hudba vynikajúca, ešte lepšia ako v prvom Clannade, to isté sa týka aj openingu, bohužiaľ ending je iba priemerný, veľakrát som si pomyslel aká je škoda že opäť nepoužili ten starý, ktorý je pre mňa momentálne najlepším videným anime endingom. Animácia a dabing (japonský) sú taktiež na veľmi vysokej úrovni, jediné čo mi nesedelo bol dabing Ushio, ale nie je to nič čo by kazilo zážitok zo seriálu. ()