Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Helmut02

Mnohem lepší než Milionář z chatrče i Benjamin Button. Tenhle film měl dostat oscara za nejlepší film. Ale akademici se holt nemůžou vždy zavděčit každému. Už loni jsem s jejich rozhodnutím nesouhlasil. Až na krev mi přišlo výrazně lepší. Každopádně Frost/Nixon je poměrně složitý snímek, který není stravitelný pro mainstreamového diváka, ale když se člověk zajímá o podobné věci jako tento film, pak nebude zklamán. ()

aR3Zz

Pokud se nenecháte odradit téměř nudnou první polovinou, budete za to náležitě odměněni. Většina počátečních scén a úvodního žvatlání má totiž ve filmu své opodstatněné místo a na pozadí vytváří důmyslné podhoubí. Pak začne samotný duel, který postupně vrcholí do strhujícího finále. Nevěřil jsem, že lze "talkshow" natočit takto poutavým způsobem. Jen jsem si v závěru nebyl jist, komu z těch dvou vlastně fandím. Vždyť Nixon byl přeci jen takový příjemný upovídaný postarší pán... 85% ()

Shona

Přestože se Ron Howard ve své režijní filmografii nevyhýbá slabším chvilkám, tak tímhle snímkem mě ujistil, že pořád umí. Povedlo se mu, i díky výborné dvojce Frank Langella a Michael Sheen, téměř nemožné. Dokázal udržet mou pozornost po celou dobu a zaujmout etapou amerických dějin, která mně byla naprosto ukradená. ()

the_bitch

,,Víte, prvním a největším hříchem a taky klamem televize je, že zjednodušuje, zmenšuje velké, komplikované představy, časová období. Celé kariéry se zmenší na jediný záběr." - Ron Howard, určite potešil oko diváka, po veľmi kontroverznej snímke(Šifre Mistra Leonarda) touto snímkou. Skvelý, funkčný, detailne dokonalý, duel medzi reportérom Frostom a bývalým prezidentom Nixonom. Dokonalé herecké obsadenie, čo dokopy vytvára skvelý slovný súboj. Jednoducho veľmi kvalitná snímka, ktorá "frčí" ako dokonale namazaný stroj. Spolu v spojení s hudbou od Zimmera, ide o jeden z najlepších filmov roku 2008. ()

SiMMaS

V tomhle snímku září nade vším výkony herců. Frank Langella je na roli jako ušitý a Michael Sheen jakbysmet... ()

Stíba

Ron Howard má vyjímečnou schopnost propojit informačně naučnou hodnotu s řemeslně perfektní filmařinou a tenhle snímek je toho jasným důkazem. Frank Langella v roli prezidenta Nixona je jednou z nejpřesvědčivěji zahraných rolí skutečně existujících osobností co jsem kdy viděl. ()

tranquill

Nejsem příznivcem politiky, právě naopak. Nejsem také zběhlý v amerických dějinách, natož politice, takže, co se týče aféry Watergate nemohu sloužit. Proto také nebudu hodnotit obsah, jen zpracování... a především herecké výkony, protože se jedná o čistě konverzační záležitost. A zde mne uchvátil Frank Langella. Jakkoli byl negativní postavou, svou roli plně ovládl a "charismatičtější" projev jsem snad ještě neslyšel, takže i když mám spoustu našich dabérů rád, a myslím, že mají mnohem zajímavější výraz než je originál, zde by si každý asi vylámal zuby, zaplať pánbu za titulky! ()

Lucas87

Poslední meta mě přesvědčila o udělení 4. hvězd. Vynikající byli hlavní dva představitelé Sheen a Langella. ()

Biopler

Frank Langella predvádza presný výkon a je to tak skvelé vžitie sa do roly, že on je skutočný pilier snímku. Vychutnával som si každú scénu s ním. Konverzačný kúsok musí okrem dialógov stáť na hercoch. A rivalom Langellu bol Sheen, ktorý bez výhrad stvárnil taktiež skvele náprotivka Frosta. Režijne je to fajn, ale ak ste videli JFK, tak mi dáte za pravdu, že veľa malých či krátkych scén kopíroval Howard práve od Stonea. Mne to vadí... skrátka počas sledovania som mal pocit, že takýto prístup k látke som už kdesi videl. Snímok chválim, ale neohromil ma na plné hodnotenie svojim spracovaním. ()

FOCKE_WULF

Schopný politik musí být především zdatný hypnotizér, musí umět uspat celé sociální skupiny, přeprogramovat je a pak je opět vypustit za novými úkoly. Kdo nadává na to, že jsme u nás měli Husáka, může se utěšovat tím, že v Americe měli nacucaného energetického upíra Milhausa Nixna, kterého se skoro nešlo zbavit. ()

Kalimero13

Shlédnuto hned druhý den po All the President's Men. Byť ten film nemá to kouzlo výše zmíněného, dělá sakra dobře řežii a vedení příběhu. Každý moment víte, kde jste, co se děje a kam to směřuje. To jsou aspekty, díky kterým se mnohem lépe dokážete spojit s příběhem a prožívat ho. Proto o hvězdičku více. Jinak v kontextu, co se nyní děje s Trumpem ... nechápu, jak to Nixonovi mohlo projít bez trestu. ()

MeaCulpa

Příjemný exkurz do zákulisí jednoho z nejslavnějších rozhovorů všech dob. Ron Howard se po nevydařené Šifře mistra Leonarda vrátil s menším projektem a zabodoval. Hlavní díky vynikajícímu hereckému odsazení v čele s famózním Frankem Langellou, který je takřka dokonalou Nixonovou kopií, která si několika větami s lehkostí dokáže získat i své největší odpůrce. Nicméně by byla škoda neocenit i ostatní herce především Sama Rockwella, který nezkušenému Frostovi dává neúspěchy pěkně sežrat. Howard režíruje decentně, nenápadně a velmi pěkně prolíná skutečné televizní záběry, fiktivní výpovědi aktérů a pomalu posouvající se děj. 8/10 ()

billyador

velice sporadana historicka (doufam ;-) podivana. Prekvapilo mne, kolik spiny si americane nechali libit nez aby verejne lyncovali tohoto cloveka, ktery pred ocima celeho naroda priznal, ze zakon je v urcitych chvilich na obtiz. no zpet ke snimku. Prekvapivy Michael Sheen po boku tradicne excelentniho Langelly ve velice sveze pojate, bit nijak zasadne neexperimentujici reziserske forme. Rekl bych, ze kvality Clooneyho politickeho filmareni nebyly prekonany, presto doporucuji. ()

jda23

O tom ako ľudia z televízie, prinášajú divákom výsledky v podobe známej interview z roku 1978, kto sa okolo toho točí, prečo mala relácia taký ohlas, špičkové(odborné, jasné) vnútorné rozpytvávanie oboch strán . Thrillerový spôsob výstavby deja, ktorého výber bol veľmi dôležitý, proste Howard opäť vo vyšších výškach. Technicky zvládnute, možná nuda zažehnaná. A je to aj o viere, ktorú sme si vybrali, ako ju nasledovali a vyslovenie niečoho tak prirodzeného, ale z nejakého dôvodu neustále posúvaného za okraj života. ()

marusaj

Pouze superlativy. Na minimálním prostoru bravurně zrežírované drama souboje Davida (Frost) s Goliášem (Nixon). Film plný zničujících hereckých výkonů - Langella, Sheen a Bacon jsou totální, nelze opomenout ani vedlejší role (Rockewell, Platt). Historické okamžiky zachyceny v detailech tváří, pohledů a gest. Dialogy definující, určující a obviňující politiku jako přednastavenou korupční hru i jako hru pro široké obecenstvo davu. Obnažující a usvědčující reportáž do duší nejvyšších pater vládců tohoto světa.. ()

E lan

Vynikající dechberoucí politické drama. Od první půlhodinovky jsem seděl přišpendlen k televizi a napjatý jsem zůstal do posledních okamžiků filmu. Výborné herecké výkony Langella, Sheena a dalších. Opravdu jsem skoro věřil, že jsem u toho! ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)