Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Mr.Roman

Nominácia za film nieje na mieste, no Frank Langela.. fúha, po zhliadnutí prehodnocujem môj pôvodný tip na Rourkeho víťazstvo. ()

ab.dul

Film dokázal upoutat. Takové interview není jen tak, když proti sobě máte tak výtečného řečníka jako je Nixon. Opravdu zajímavé. Jen bych vytkl délku. Chvílemi se film táhl, ale zvládnout se to v pohodě dalo. Oceňuji přímočarost, dramatičnost a věcnost filmu s perfektními výkony hlavních herců. ()

Burrows

Aféra Watergate, černá skvrna americké politiky druhé poloviny 70. let, podaná v poutavém politickém filmu, který sleduje zákulisí, přípravy, peripetie a samotný televizní duel moderátora Frosta a v té době už bývalého prezidenta R. M. Nixona. Nevím, co vyzdvihnout nejdříve. Téma vyloženo tím nejpoutavějším způsobem už od prvních minut, založeno na výborných hercích - Langella v roli Nixona je nanejvýš přesvědčivý, chůzí, gesty, mimikou a dikcí - a svižném tempu. Nesmím opomenout psychologii, která přichází na řadu zejména u samotného duelu (viz. znervózňování "nevhodnými" otázkami pár sekund před začátkem, způsobující nejistotu). A v neposlední řadě sílu argumentu, na které je duel vystavěn. Jsem doslova nadšen a těším se na Howardovy Andělé a démony. // V oscarovém klání bych Duel upřednostnil před samotným Milionářem. ()

curfew77

O něco lepší, než byl před pár lety mírně rozvleklý Nixon v podaní sira Hopkinse, nicméně ač jsem tématem celoživotně zasažen, nemohu si pomoci, ani tenhle duel neplynul zrovna podle mých představ. Film několikrát ztrácí tempo a nachází ho jen ztuha, pár extra silných momentů ("Já jsem vám včera volal?") to úplně nezachrání. Navíc se nemohu zbavit nepříjemného dojmu, že snímek oběma hlavním aktérům oproti realitě dost fandí, což je pochopitelně mnohem markantnější u exprezidenta, který místo jako ostřílený americký politický jestřáb působí spíš dojmem roztržitého strýčka odvedle - a to tedy prosím pěkně Howardovi nevěřím. 80 %, ale jen tak tak. ()

RobbieM@N

Některé kvality Howardova Duelu jsou nesporné, více či méně na hereckých výkonech stojící, dravými dialogy omamující a přitažlivým vizuálem útočící na průměrného diváka. Kdo čekal intelektuální podívanou musí být rozhodně zklamán, laciněji vyvolané emoce nemohou zakrýt fakt, že Howardovo pojetí je více popcornové, všechny části vyšetřování a politické přípravy pro samotné rozhovory jsou pouhou berličkou, tak aby divák hlavně dostal naservírován "na přemýšlení nenamáhající" obraz dvou historických postav a mohl se těšit z výborného filmového zážitku, avšak falešného. ()

Bigfuckman

Herecký výkon Franka Langella byl opravdu působiví. A co nedohnal Nixonovi na podobě to hbitě dohnal svým herectvím. I když jak říkám takový Nixon z Futuramy byl daleko podobnějšíí originálu- Ale dívatelné to je. Lepší průměr. ()

Elegnor

Velice milé překvapení. Takováhle konverzační dramata většinou vůbec nemusím, zvlášť pro jejich rozvláčnost a zdlouhavost, ale tohle je o hodně jiné. Ty dvě hodiny utekly téměř bez mrknutí oka, Langellovo podání Nixona ve mě vzbudilo nemalé sympatie, Scheen se sebou nechal parádně vymetat a Hans Zimmer nezklamal.. ()

BUFUU

Překvapivě napínavé dílo, u kterého jsem vydržel do konce, ač nejsem fanouškem politiky (především té americké) ()

HarlanWade

Mimořádně promyšlená a bezchybná režie Rona Howarda byla tím hlavním elementem, který dal vzniknout tomuhle geniálnímu snímku, u kterého se musel zapotit snad i člověk, který o Richardu Nixonovi, ani o Watergate v životě neslyšel. Úplně všechno v tomhle filmu je ukázkou DOKONALÉH filmařiny - jako by to snad ani netočil člověk, ale robot. Mimoto se mi moc líbila role Frosta, kterou ve filmu zastupoval Michael Sheen. Ten jeho chlápek totiž působil tak (pochopitelně záměrně) protivně (což mě štvalo, ale i bavilo zároveň), že bezpečně udrží divákovu pozornost za všech okolností. Stejně je na tom i Frank Langella, jehož dlouhé řeči a ukecanost při rozhovorech mi vyrážela dech. A právě v těch rozhovorech panuje takové napětí, až běhá mráz po zádech a díky výkonům obou hlavních představitelů, jsem nevěděl, na čí straně být dříve, komu tu jeho osobitou průpovídku žrát dřív... Další mimořádně hodnotný přírůstek do letošní oscarové nadílky. ()

d1x

Kdyby film místo některých slepých pasáží obsahoval trochu hlubší pohled do aféry Watergate, blížilo by se to i vyššímu hodnocení. Takhle to jsou 4x *, ale s hodně odřenýma ušima. ()

čolek

Lekce z diskuzního umění a stojí za to, výborný Nixon i já bych mu dal hlas, teda nebýt poslední debaty... ()

Verunka84

Na muj vkus dlouhe s pomalejsim rozjezdem, ale zachranuji to herecke vykony (skvely Frank Langella i ulizany Michael Sheen, drsnak s kamenou tvari Bacon nebo aktivista a anti-nixovec Rockwell.). Skoda jen, ze ten kdo moc nezna americke dejiny si to moc neuzije, protoze vedet alespon neco o Watergate a Vietnamu je pred sledovanim tohoto filmu velka vyhoda. Libily se mi nasledne dokumentarni prostrihy a skvela prostredi Ameriky 70. let. ()

Belbas

Úžasné. Dvě hodiny filmu uběhlo jako nic, i když minimálně 50% celého filmu byl jen rozhovor dvou lidí. Frank Langella i Michael Sheen byli skvělí. Hra jejich očí a mimických svalů při každé otázce byla výborná. 5 hvězdiček bez váhání. ()

miki68cz

Nemám rád politiku a nesnáším politiky a už vůbec nemusím americkou politickou scénu, ale tohle bylo jiné, nepolitické, souboj dvou lidí, rozdílných mentalit. Brutálně skvělí Langella a Sheen, standardně výkonný Rockwell, slušný Bacon a krásná Rebecca. Doporučuji všem co nenávidí politiku a chtějí znát kořeny svojí nenávisti. ()

Forsetino

Celkově nudný film s příliš nataženou stopáží. Klidně bych se podíval na celé autentické rozhovory, které jsou daleko delší, ale aspoň věcné. V tomto snímku byla spousta věcí navíc. Nebyl to asi úplně šťastný námět, ale jeho realizace mohla být lepší. Celé to bylo vytržené z kontextu doby a pořádně ani nebylo řečeno, o co vlastně šlo. Bylo to takové neúplné a vůbec mě to nebavilo. Alespoň mě to motivovalo přečíst si pár materiálů k aféře Watergate a něco o Nixonově politice, abych o něm nevěděl pouze to, že jako jediný americký prezident rezignoval. Možná by si z jeho chlapského gesta měly vzít příklad některé máničky české politiky! Jako celovečerní film to ale byla spíše bída. 5/10 ()

Adámo

Epic!!! Přesně tak, jak mám filmy s tímto typem tématiky rád - dokumentárně pojatý film se zameřením na jednotlivé postavy, jejich charakter a vztahy. Opravdu skvělí herci (Langella, Sheen), kamera, režie... Scénář je napsaný tak, aby byl snesitelný pro všechny a nešel příliš (no spíš vůbec) do hloubky. Za to bych byl asi raději, ale od toho tu jsou jiné filmy a snímek by nejspíše ztratil švih... A krásná Rebecca Hall už je jen třešnička na dortu =)) | 09/2012 ()

Califf

Skvělá politická konverzačka, která nenudí a to díky svěží režii Howarda (je fajn vědět, že ten chlápek pořád umí) a perfektním hercům v čele s přesným Langellou. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)