Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Ferenzo

Skvělé psychologické dílo. Tolik zvratů, intrik, arogance, lží a všechno v jednom uceleném filmu, který je i precizní herecky. Mohl být drobek kratší ale nestěžuji si :) A Hans Himmer, co víc si přát. 80%. ()

adamcik.patr

Ať žije detail. Detail na výraz obličeje - to tenhle film poslalo tak vysoko. Velice dobře zahráno herci, že jsem jim to opravdu věřil. Dostal mě příběh a závěrečná scéna! ()

kubilov

Tragická figurka politických let sedmdesátých, se kterou se to už od roku '72 vezlo jen s kopce.. až do zfanatizované a dnes již hluboko zakořeněné nenávisti a opovržení. Abych se přiznal, tak já mám pro Richarda Nixona docela slabost. Baví mě studovat jeho pětileté prezidentské období, ale i to, co mu předcházelo a následovalo, protože rozhodně patří svým životem i odkazem k těm úplně nejzajímavějším politickým postavám minulého století. 'Ze zapomenuté díry až na vrchol a zase zpátky'. Poměrně populární režisér Ron Howard k filmům přistupuje ve skvělé pozici, může si točit prakticky cokoliv a už zůstane Oscarem oceněným a všeobecnou společností oslavovaným režisérem, i když docela pravidelně střídá úspěchy s neúspěchy, přičemž co se týče tohoto konverzačního dramatu, tak je úplně jasné, že se o žádný flop nejednalo. Zdánlivě nedivácké téma dokázal Howard velice umně navléci do takového kabátu, aby se v rámci možností líbil Nixonovým příznivcům, odpůrcům i politicky naprosto neangažovaným lidem, kteří mají alespoň mlhavé znalosti ohledně aféry Watergate. Režijně je film zvládnut také velice dobře, zvláště ve scénách se samotnou diskuzí jde vidět, že si na tom dala spousta lidí dost záležet. Když přejdu k hercům, tak zde musím jako prvního zmínit jednoznačně naprosto perfektního Franka Langellu, jehož Richard Nixon byl srovnatelný s tím, kterého o více než deset let dříve předvedl Anthony Hopkins v tříhodinovém Stoneově životopisném opusu. Druhého duelistu, Michaela Sheena, tak místy až nehezky zaclání a bere si všechnu pozornost pro sebe, i když nutno říci, že zcela zaslouženě. Z týmů obou mužů mě pak docela zaujal oddaný Kevin Bacon, který v tu dobu zrovna neprožíval nejlepší období své kariéry, a naopak mě místy i docela otravoval Sam Rockwell. Frost/Nixon je bez diskuzí nejlepší hollywoodské konverzační drama za pěkných pár let. ()

Guran

Konverzačka zabívající se skupinou novinářů, jenž se snaží o dostatečný Nixonův trest za to své protizákonné činy, které vykonal během své vlády. Jako například Vietnam a hlavně aféra Vatergate. Skvělí herci v hlavních i vedlejších rolích a hlavně dějové zpracování, nicméně i tak se v tomhle konverzačním filmu najde pár hluchých míst a protažené scény, ale ty jsou jenom během první poloviny snímku. ()

PlayEasy

Šli jsme do toho poměrně skepticky se stereotypem "nudného politického dramatu" před očima. Nabušené dialogy a vynikající herecké výkony (zejména Langelly coby Nixona) nám ovšem zcela vytřely zrak... Ještě že Forrest tu aféru včas nahlásil, jinak by tento snímek vůbec nevznikl! :) 80% ()

PlysovyMacko

Neviem vela o Nixonovi, jeho politike a aferach a z filmu som moc nezmudrela. Ale pacil sa mi samotny rozhovor a to ako ho dostal do uzkych. Na konci mi bolo Nixona luto, aj ked si to zrejme nezasluzi. ()

mrclTV

Tento film rozhodne nie je pre každého, ale mňa tieto konverzačky zvyknú baviť a tento kúsok nebol výnimkou. Trochu štrbavé štyri hviezdičky, ale k lepšiemu hodnoteniu dopomohli hlavne žiarivé výkony oboch hlavných predstaviteľov. ()

Honzus

Po zklamání v podobě Šifry mistra Leonarda natočil Howard mnohem lepší film, který narozdíl od svého předchůdce (ačkoliv paradoxně není tak nabytý dějem) nenudí a s blížícím se koncem jeho atmosféra skvěle graduje až do samotného závěru. Jsou to však především herecké výkony obou hlavních představitelů, co tento snímek posouvá do filmových výšin. Oscarový souboj o cenu za hlavní mužskou roli bude letos opravdu extrémně napínavý. ()

Simo16

Myslím, že mnohí z nás ani len netušia akých chýb sa prezident Nixon dopustil, alebo čoho všetkého bol schopný.Prostredníctvom tohto filmu sa odkrývajú všetky fakty a všetky detaily jeho posobeina v Bielom Dome.Pred týmto filmom som ani len netušil, že z nevinného interviev sa na povrch dostane pravda, ktorú všetci Američania s napatím očakávajú.Pre mňa ako pre pozemského občana bývajúceho mimo amerických hraníc je to stručná výpoveď a skvelý film.Frank Langella predvádza jeden z najlepších hereckých výkonov vo svojej kariére.Dokonca som mal pocit, že sa pozerám na skutočného Richarda Nixona. ()

sinom

kvalitka. smekam pred Howardom, Langellom a vlastne celym castom tohto skoro "sportoveho" snimku. a vobec by som sa necudoval, keby v dnesnej postbushovskej amerike dosiahol na najvyssiu metu pri odovzdavani cien akademie....Slumdog millionaire je predsa len trochu moc uleteny.... ()

pOne

Konverzační film v tom nejlepším slova smyslu. Výborně zahraný, velice zajímavý z hlediska fakt o kauze Watergate. Vedle Všech prezidentových mužů další ze střípků do mozaiky aféry kolem prezidenta Nixona. ()

Weissik

Pěkně našlápnuté politické drama tady už celkem dlouho nebylo a aféra Watergate pro mě vždy byla velice zajímavá. Trochu zdlouhavý začátek vyvažuje skvělý ústřední duel Frosta a Nixona. Právě postava Richarda Nixona ztvárněná Frankem Langellou je vynikající. Jeho Nixon se na začátku filmu jeví jako člověk, který nechápe, proč se stal nejméně oblíbeným prezidentem v dějinách USA. V prostřed filmu, na začátku interview s Frostem, se chová sebejistě a diváci ho musí nesnášet. Na konci se Nixon změní v zlomeného a nemocného starce s počínající Alzheimerovou chorobou. V této chvíli se odpor vůči prezidentově osobě změnil alespoň u mě v soucit nad osudem člověka, který udělal špatná rozhodnutí a do konce života žil v ústraní. ()

x_ander

Když jsem o tomto filmu slyšel poprvé, ničím mě nezaujal. Politicko-konverzační drama nebude nic pro mě. Jak šeredný to byl omyl jsem zjistil, když se na plátně rozehrál herecký koncert Franka Langelly a Michaela Sheena (netušil jsem, že právě Sheen dokáže být herec takového kalibru). Ze začatku mi vadila absolutní ne-podoba Nixona a Langelly, jeho strhující výkon mě však nenechal nad tím přemýšlet moc dlouho. O svých favoritech na Oscara jsem měl jasno, ale Frost/Nixon mi v tom udělal neskutečný bordel. ()

Spielbergo

Dokonalý výkon všech zůčastněných. Michael Sheen nejenže vypadá jako Frost zamlada, naprosto věrně se mu daří vystihovat i jeho gesta, dikci, tón řeči... Frank Langella to má s podobou sice již horší, ale ruku na srdce, Nixon byl jen jeden (a jak praví vulkánské přísloví: "Pouze Nixon mohl jet do Číny"). O to víc se mu podařilo vystihnou jeho gesta, dikci, tón řeči... Opakuji se, vím, je to záměr. Oba hlavní představitelé totiž hrají své životní role. Stejně jako je hráli (dnes již Sir) David Paradine Frost a Richard Milhouse Nixon v roce 1977. A ještě drobnost, či spíš můj postřeh. Po tomto filmu doporučuji vřele shlédnout film David Frost Interviews Richard Nixon ( http://www.csfd.cz/film/191405 ). Se znalostí pozadí rozhovoru je to skutečná lahůdka. ()

Barahir

Konečně se Ron Howard probudil z letargie a vzpomněl si na to co jeho filmy vždy zdobilo. Ať už drama o geniálním vědci, boxerovi či moderátorovi/prezidentovi opět výborná atmosféra, výtečně vystižený duch doby, perfekcionistická režie a vynikající výkony herců. Ačkoliv celý film není v podstatě nic jiného než dvohodinové konverzační drama nenudil jsem se ani jedinou minutu. Michael Sheen si užívá svého rozmařilého moderátora a Frank Langella v roli Nixona vyloženě exceluje. Oba soupeři na plátně svádějí urputný boj, který je místy dramatičtičtější než všechny akční scény s Chuckem Norrisem dohromady. Škoda jen, že si tvůrci detaily z Nixonova soukromí museli z větší části domyslet a tím si sami trošku podřezali větev ve snaze o autentičnost. Výsledek je však i přesto působivý a rozhodně stojí za shlédnutí. Objektivní hodnocení by bylo o něco víc než 4, ale jako student mezinárodních vztahůnemůžu jinak než za 5:-) ()

Paladin25

Veľmi zaujímavý a pútavý film. Nechce poúčať ani vytvárať názor, aspoň podľa mňa necháva každého nech si vytvorí svoju mienku. Nixona vykreslil ako silného muža, ktorý spravil chybu a nakoniec si ju pripustil. Skvelé herecké predstavenie hlavných predstaviteľov. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)