poster

Šigurui (TV seriál)

 • Japonsko

  シグルイ

 • Japonsko

  Shigurui

 • USA

  Shigurui: Death Frenzy

Animovaný / Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2007, 4 h 48 min (Minutáž: 24 min)

 • JohnMiller
  ***

  Po pozretí Ninja Scroll som mal obrovskú chuť na ďalšie samurajské anime. Natrafil som na skvelé hodnotenia Shigurui, tak som tomu dal šancu. Súhlasím s tým, že ide o vysokú kvalitu, no vážnosť, pomalé tempo a FAKT! že príbeh nebol dokončený, moje hodnotenie tlačí dole. Nebolo to presne to, čo som hľadal. No chápem tie plné počty hviezdičiek od fanúšikov-užívateľov CSFD, .(8.8.2018)

 • Hem.m
  *****

  Když chceš brát, musíš nejdřív dát. Pokud chceš někoho oslabit, musíš ho nejdřív posílit. Když chceš někoho srazit, musíš ho nejdřív nechat vyniknout. Z tohoto důvodu.. Když chceš něco uvolnit, nejdřív to schovej pod pokličku! /// Ze začátku tenhle seriál vypadá celkem divně, ale pak asi od 5dílu se to pěkně rozjíždí.. A ještě by to chtělo jeden díl jak spolu ti dva bojují, aby to bylo krásně uzavřené.. Jinak je to až trochu moc drsné, perverzní a hrubé na můj vkus.. Párkrát se mi z toho udělalo i blbě, třeba z prvního dílu to jak si vyndává střeva..(24.5.2012)

 • mandelbrot
  ****

  Ultranásilné samurajské drama přecházející místy až v horor. Nechutné a zároveň fascinující, pomalé, ale přesto strhující. Nebývalá porce brutality v kombinaci s pomalým tempem vyprávění vytváří za podpory tradiční hudby neuvěřitelně pohlcující, temnou atmosféru. Relativní strnulost animace (nepřekvapí, že je za ni zodpovědný MadHouse) zde není ku škodě, protože dobře koresponduje s tempem celého seriálu. Jedinou podstatnou výtku bych měl k délce seriálu - do 12 dílů se vešla jen část děje předlohy (která navíc ještě není ukončená) a konec seriálu tak uzavírá jen jednu kapitolu příběhu, takže nezbývá než doufat, že se dočkáme i pokračování. P.S.: Kogan Iwamoto je asi ta nejdémoničtější postava, co jsem kdy viděl.(31.1.2008)

 • khamull
  *****

  Surové, temné a působivé. Dlouhé, statické záběry v barvách, které připomínají přepálené fotky na kinofilmu. Skoro až nesnesitelné zvuky okolního světa. Sluneční výheň před kterou není úkrytu. Tradiční japonská hudba, dodávající více znepokojivé děsivosti, než jakýkoliv jiný možný soundtrack. Fyzické a psychické deformace poznávacím znamením téměř všech postav. A Iwamoto Kogan - snad jediná osobnost schopna měřit se soudcem Holdenem - personifikovaný ďábel.(21.9.2011)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Anime konečně potkalo chanbaru. / Což technicky vzato není pravda, ale ani mučení pomocí králičí pacičky mi nezabrání vnímat to jinak / Vznikla naprosto unikátní podívaná, která sází na dokonalou atmosféru, které je podřízeno takřka vše, nejvíc patrno je to na kresbě a animaci, která prakticky permanentně působí jako nějaký hodně psychedelický sen laděný výhradně do tmavých barev od postav po prostředí feudálního japonska, narušovaných pouze všemi odstíny krve. Všechny postavy bez jediné výjimky (!) jsou vesměs banda hajzlů, úchylných degenerátů a egomaniakálních samurajských hovad, ovšem přesto je neskutečně zábavné pozorovat jejich vzájemné interakce, vztahy a obzvláště zcela geniální souboje, které nejsou tisíckrát viděným nekonečným šviháním a řinčením nejkvalitnější oceli, ale jsou v drtivé většině ve znamení jednoho pečlivě promyšleného úderu (díky čemuž se seriál uchyluje k tvoření napětí převážně pomocí obrazů, což je za prvé ozvláštňující, za druhé skvělé). Naprostej skvost, znějící v tónech nenávisti (mimochodem, ona i ta minimalistická hudba je dokonalá) a násilných činů všeho druhu, kterej se vymyká jakékoliv škatulce, do které by ho někdo mohl zařadit. A přesto stále ve snové atmosféře, která často působí poeticky jako kaligrafické obrazy hor a jezer. Věčná škoda, že seriál nemá vyvrcholení a příběh není dořečen. "To co muselo začít pře tisíci generacemi... Když oblohu osvětloval měsíc... "(12.7.2014)