Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

bohhous22

Je libo záběr Ježíše s mobilem než ponese svůj kříž nebo rozhovor s přímým potomkem Ježíše Krista ověnčeného zlatem a v botách z ještěrčí kůže,jak skrze slovo Boží prodává DVD,bez kterého nemůže nikdo být správným křesťanem?Nebo Cannateistou??? Velká sranda s nevyčíslitelnou hodnotou za přítomnosti fanatiků na slovo vzatých.Budete brečet smíchy a zároveň se třást strachy.Někdo tady píše, že Maher pokládá stupidní dotazy a zesměšňuje dotazované.Rozhodně to není král sympaťáků (je skvělej 👍),ale klade věcné a logické otázky a právě odpovědi lidí oblblých vírou v nesmysly jsou sebe shazující .To je fakt,to budí dojem arogance a povýšenosti stran Mahera . Přesto je to v mnoha případech přesně naopak.Snaží se vnést do náboženství logiku a to se zkrátka nedělá:-)))) ()

LeChouan odpad!

Pokud kdokoli očekává seriózní diskuzi o Víře bude zklamán nebo přímo znechucen. Pan Bill Maher předvádí, že se lze obohatit na víře (ostatně ve svém pořadu pár takových „božích“ šoumenů použije) i na nevíře. Pořad je ukázkou dovednosti zbudovat si renomé a živobytí na potřebě ateistů býti utvrzeni v jejich víře, tj. věříme, že nevěříme. Současně jde o ukázku neuvěřitelné hlouposti (snad ze strany pana Mahera i hrané), neúcty a primitivního zesměšňování. A zarytí ateisté mlaskají blahem, jak jsou všichni ti, kteří do 21. století zavlékají víru v „pohádky“, demaskováni ve své středověké hlouposti. Patrně jim nedochází, že jediní, koho autor pořadu znevažuje, jsou právě oni. Argumenty, které jsou zde předkládány, aby dokázaly víru v nevíru, náleží do soutěže o nejhloupější výrok roku (možná i desetiletí). Typově odpovídají tvrzením: „Pitvali jsme tisíce lidských těl a žádnou duši jsme nenašli.“; „Byli jsme ve vesmíru a Boha jsme tam nepotkali“. ()

dražis

Fajn, tak tohle se mi líbilo...Nesmíte to brát do slova a až tak vážně a budete z toho mít dobrej zážitek. Háleluja. ()

ratje

Hm. Cekala jsem trochu subtilnejsi rozbor lidske potreby v neco verit a vysla z toho fanaticka obhajoba ‘nabozenstvi’ ateismu. Sice to je docela zabavny a lidskou naivitou zarazejici dokument, ale jeho jedinou naplni jsou nekonecne jednotvarne variace na tema “udelame ze vsech vericich blbce, protoze ‘verit’ je prece nebetycna blbost“. ()

tomi86

"Chlapi, ste tu vsetci inteligentni, chytri ludia. Vy naozaj verite v hovoriaceho hada?" Touto otazkou Bill Maher vystihol celu podstatu. ()

Sicky

Nie som práve fanúšikom náboženských kultov akéhokoľvek druhu, ale celý tento zlepenec mi prišiel ako nezmyselné šťuchanie do osieho hniezda. Asi všetky náboženské texty sú plné dogiem a racionálne nevysvetliteľných vecí, ktoré sú niekedy až na smiech, ale jedna vec je robiť si posmech a podávať vlastné stanovisko a druhá je iba tak sedieť a tváriť sa ako úplný debil. A to presne Maher robí, väčšinu filmu iba sedí a smeje sa, ako debil neposkytujúc žiadny vlastný pohľad na vec. Aj napriek vytvárania dojmu, že je vlastne neveriacim nezainteresovaným pozorovateľom sa nezaprie jeho židovský pôvod. Niekoľko krát nám medzi riadkami podsunie holokaust, ukáže nám že jediná smiešna vec na židoch je šábes a na konci nám v rýchlosti vysvetlí, že úplne najhorším náboženským zoskupením sú moslimovia. Ešte jedna krásna koláž na koniec v ktorej 90% zaberajú arabskí chlapci s AKáčkami nad hlavou a je nám to úplne jasné. Len pre zaujímavosť malá ukážka z Talmudu: Talmud opovrhuje každým nežidom a považuje ich za špinavý odpad. V knihe (Abudah, zrh, 36 b) môžeme čítať: „syn góje je špinavý ako kvapavka, keď má deväť rokov a jeden deň, čo je vek, kedy je schopný sexuálneho styku. Náš rabín (zomrel okolo r. 299) hovoril, že dcéra góje je špinavá ako kvapavka, keď dovŕši tri roky a jeden deň, čo je vek, kedy je schopná sexuálneho styku.“ V knihe (Šabt. 17b, 18) môžeme tiež čítať: „Najväčší rabín, Nahman bin Izáka (zomrel r. 356), hovoril: „Syn góje je nečistý ako kvapavka (zíba) a židovský chlapec sa s ním nemá stýkať, pretože chlapci gójov sú vychovávaní k homosexuálnym praktikám.“ Podobný citát nájdeme v knihe (Abudah zrh. 36b) : „Najväčší rabín, Nahman bin Izáka (zomrel r. 356), hovoril: „Naši rabíni usúdili, že dcéry gójov sú nečisté ako menštruácia už od narodenia“. V knihe kiddušin 49b sa píše : „Desať dielov múdrosti prišlo na svet, deväť dielov obdŕžal Izrael a jeden diel ostatný svet“. V knihe taanith 10a sa píše, že najprv bola stvorená izraelská zem a potom ostatný svet, Boh sám zavlažuje izraelskú zem a ostatnú dáva zvlažovať svojmu zástupcovi“. V knihe jebamoth 98b je napísané : Nežid nemá otca, pán ho prehlásil za voľného, lebo je v svätom písme napísané (Ezech 23., 20) ich telo je ako telo somárov a ich spermie sú ako spermie konské“. Pojem gój je výrazom pre nežida. ()

Barahir

Bill Maher je prostě kacíř :-). Náboženství zobrazuje jako nesmysl avšechny jeho příznivce jako extremisty, avšak asi si neuvědomuje, že on sám extremistou také je, jen s tím rozdílem, že na opačné straně barikády. Nejsem zrovna příznivcem nábožentví, ale té učelové manipulace, za kterou by se nemusel stydět ani Michael Moore by tam rozhodně nemuselo být tolik. Záběry na vraždy, atentáty a zakuklence s Kalašnikovem při každé zmínce o Islámu to asi není zrovna košér. Na druhou stranu si ale film klade poměrně správné otázky, které stojí za zamyšlení a má spoustu dobrých momentů, u kterých jsem se opravu pobavil. Jen mě mrzí poměrně omezený pohled, ze kterého je nám servírován. Ačkoliv tvůrce kritizuje poměrně silně svou vlast za její prakticky fanatické uvažování, sám se nevyhne typickému americkému zjednodušení Islám = džihád = terorismus či prezentování spíše kuriozitek jako je scientologie a církev Cannabis, aniž by se ve svém filmu dotkl takových významných nábožentví jako je Buddhismus, hinduismus apod. Avšak i když tento film rozhodně není komplexním vyváženým či nezávislým dokumentem doporučuju pro podívání jak těm kdo se chtějí zasmát na úkor náboženského fanatismu, tak i těm co jenom pochybují :-) ()

MartyMcFly89

[Na úvod chci sdělit, že jsem neplánoval tímto nikoho urazit, ani věřící, ani Moraváky, ani Slováky. Neberte to prosím jako urážku vás, nebo vašeho přesvědčení, zamyslete se raději nad tímto celým, nebo jen částmi toho. Děkuji. Myslím, že to samé byla myšlenka Religulous, samozřejmě globální, nejen Čecho-centrická] ...Ach, jak jsem rád, že jsem se narodil v nejateističtější zemi v Evropě (v současné době nejméně věřících po Estonsku) a ještě k tomu v asi nejméně náboženském koutě ČR, spolu se Severními Čechy. Troufám si dokonce tvrdit, že pro mé nevěřící plány se Plzeň hodí nejlépe. 175.000 obyvatel a máme jednu synagogu (což je spíše kulturní památka, než že by ji používaly tisíce (ty tisíce Židů tu ani nejsou)) a k tomu několik kostelů. Tři, čtyři, asi tak nějak. Na skoro dvě stě tisíc lidí, to je krásné. Jenže na mapce to vypadá hůř, protože hned za pr*elí Plzně jsou Rokycany, Dobřany a podobné vesnice a skoro-vesnice. Třeba v Rokycanech je stav věřících daleko větší, 2-3 násobný, než v mé Plzni. Proč ? Že by lidé na venkově (a Rokycany jsou venkov, atmosféra je tam venkovská, pouze pár paneláků narušuje idylku venkova, no nebudu nic zastírat, to mini-město nemám rád, ale chtěl jsem ukázat zastoupení křesťanství) byli více spjati s přírodou a vírou v něco víc ? Možná jsou podmínky na venkově bezútěšnější a není tam tolik věcí, co dělat, jako je tomu ve větším městě. OK, uznávám, proti osminásobně větší Praze je má Plzeň nic, ale těžko o Pl. může někdo říct, že je to vesnice. Proč tu asi lidé nevěří, to se těžko dozvím. Na Moravě, převážně jihovýchodní, je podíl věřících velký. Stejně jako na Slovensku. V takovém prostředí, kde je zastoupeno náboženství tak velkým podílem lidí, bych žít nemohl. Dobrá, vezměme si třeba pár namátkových dívek, které jsem v životě lépe poznal. Až na jednu vyjímku, žádná nebyla věřící. A jsem za to rád. S tou jednou jsme se ani nestihli seznámit, protože když se mě zeptala, jestli věřím v něco víc, tak má duše, věrná vědeckému přístupu a věčným pochybnostem (že ano, Religulous) automaticky odpověděla, že ne. A ona se se mnou pustila do diskuse. Samozřejmě, byla neústupná, já taky, skončilo to hádkou a už mi nikdy nenapsala. Bože, jak jsem rád (rouhání ? ale kdeže, říkat krucinál, ježiši, ježišmarjá, proboha, oh my god, oh my fuc*ing god a podobné není kacířské, je to podle mého zlidovělá hláška, něco jako když se někde praštím a řeknu ku*va, do pr*ele, p*či, nebo prosté sakra - které se nejvíce hodí, všichni ho tolerují a tak se dá říkat vždy), nuže tedy, jak jsem rád, že už nenapsala. Jsem vychován v rodině, která sice nebyla proti náboženství (já jsem, zpochybňuji ho, hledám na něm chyby (hahá, těch ale je, že ?) a vůbec jsem pasivním způsobem (mluvit, mluvit, toť můj styl) neustále), ale ani mě v něm nepodporovala. Jako mladý jsem byl s babičkou párkrát v kostele se podívat, chodil jsem na hřbitov ke hrobu mé prababičky, viděl o víkendu nějaké náboženské filmy, nebo seriály, zkrátka takové normální věci. Ve škole nám o náboženství nikdy neříkali, maximálně tak v dějepise, že se v jeho jménu hodně zabíjelo, že byly křížové výpravy, muslimské výpravy, židovský holocaust etc. Tak se stalo, že je mi 20 a jsem dospělý. Zatím pouze mladík, který sice názory již má, ale zkušenosti ne. Ty získám, ale jeden z názorů patří i náboženství. Podle mého je to nehorázná kra*ina. To ve zkratce dokáže vysvětlit to, co se nyní budu snažit popsat. Kromě té "dívky", žádný můj kamarád, kamarádka, přítelkyně, známý i méně známá osoba, o nikom nevím, že by věřil v boha (proč ho psát s velkým B, stejně ho ignoruji. Náboženství se zde považuje za něco divného. Well, těžko bych s tímhle přístupem (který má dost lidí, nepřijde mi špatný as long as považuji křesťanství/islám za hloupost. Musím přiznat, že věřící člověk může být dobrý. Proč ne, mnoho významných osobností historie, dá se říci většina, byla věřící. Tipuji, že někteří lidé (převážně ze Slovenska, 80% věřících, že ano, ale i Moraváci, nedejbože (heh) Češi, či dokonce Plzeňáci), se kterými si tady píšu jsou věřící. A když se podíváme na herce, spisovatele, interprety, jsou to většinou věřící. Z drtivé většiny (masa drtí, menšina je drcena). Přesto nemůžu říct, že by věřící se rovnalo špatný člověk. To bych odsuzoval miliardy lidí. Dobrá, výrazně jsem proti Islámu, tomu asi nejvíce. Brutální, netolerantní (ještě více než já, dokonce proti němu jsem absolutně otevřen všem názorům a ideám - Abych to uvedl na pravou míru, já nemám rád pouze německý jazyk, hip-hop, ostatní věci celkem toleruji, se zvláštními pravidly pro sport a knihy jako Stmívání, Pýcha a předsudek, nebo Na Větrné Hůrce - ty nesnáším, divíte se ? heh), prostě ve všech směrech špatné vyznání. Ale takové věci máme i u křesťanství. Bill Mahler to řekl skvěle ve větě o amerických senátorech a prezidentovi: "Vy jste ta hrstka, která řídí náš národ. Je to docela děsivé, když si uvědomím, že tuto zemi vedou lidé, co věří v mluvící keř, neposkvrněné početí z panny, převtělování a mluvícího hada.". No ale to není jediná logická chyba, celé náboženství je série blbostí, jedna za druhou, jedna větší kra*ina, než druhá. Židovství, proč jíst jen jídlo, které je "košer". Proč držet nějaký půst. Myslíte, že s mou vahou 60kg/185cm potřebuji držet půst ? Ještě víc zhubnout, nebo jíst jen speciální jídlo na zvláštních místech ? Ani náhodou, chci jíst co chci a kdy chci, nejlépe co nejvíce (škoda, že mám rychlý metabolismus, nebo nějaké podobné lékařské věci a nefunguje to), ale bez jídla to nejde. Občas se postit, hahá, to je tedy výmysl. Obřízka, no tak to je vrchol. Vezměme si situaci. Budu teď trochu hrubější. Někdo by mě kopl to koulí. Už jen ta představa je strašná, odzbrojující, ochromí mé myšlení a navodí pocit bolesti. Fakt, že by mi k němu někdo dal nůž a začal ... ne, nemůžu dál, to je na umření. To tedy ne. Islámský rasismus (tedy, omlouvám se, to samé, ale v oblasti náboženství, neznám teď to správné slovo), nebo třeba ženy nucené zahalovat si tvář a většinu těla, nerovnoprávnost žen (ne, že bych byl pro feministky, vlastně přílišný feminismus nemám rád, ale tohle je vrchol, to je mysogismus, či jak je y/i ... patriarchát, muži všemohoucí, poměry jako ve středověku) a tak. Ano, staromódní tradice. Číst knihy je staromódní, poslouchat rock je staromódní. Spousta lidí má rádo černobílé filmy, třeba hoši z AFI (hehe), ale tohle je o něčem jiném. Koho ohrožuji já, koho omezuji. Nikoho, v tom je ten vtip. Mám rád gentlemanské způsoby, mám rád pasivní zábavu a prožitky, ale nikomu své názory nenutím. Oni ano. V tom dokumentu se ten Muslim tváří jako beránek (v rouče beránčím, abych pravdu řekl, to je ale klišé), ale sami dobře za poslední léta vidíme, co jejich náboženství napáchalo. Vyhlášen stát Izrael v '48, ihned ho napadly ostatní Arabské státy. Fajn sousedé, že. Ale ani Izrael není "svatý", i on má máslo na hlavě. Projděte si na wikipedii konflikty, potyčky a války od 48 do dnešní doby. Nejdříve to s ním vypadalo špatně, spousta Izraelitů umírala. Ale časem se začly poměry mrtvých zlepšovat ve prostěch Iz.(era?). Nejdříve 1:2, pak 1:3, 1:5, 1:10. V posledním konfliktu na sklonku roku 2008 to bylo asi 12:1000. Life is good, isn't it ? Je, ale ne pro ty mrtvé. #Praktiky křesťanů v minulosti, v současnosti, dokončit židovství a islám #význam náboženství, berlička pro slabé, omezuje vůli #budoucnost náboženství, změny v něm, ústupky vědě, technice a společnosti #potraty, homosexualita, zneužívání, svátost manželství #zesměšnování náboženství #pravá čísla věřících, ti, kdo se bojí vyznat ateismus #náboženství ve filmech a knihách, tedy kultuře #a ještě mě třeba něco napadne, 22.2.2009 končím(zatím) http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/podil_obyvatel_s_nabozenskym_vyznanim_sldb_2001/$File/mapa306.jpg http://atheism.about.com/b/2006/02/15/czech-republic-most-atheist-country-in-europe.htm http://therealbillmaher.blogspot.com/2008/10/religulous.html http://www.teologicketexty.cz/casopis/2004-5/Religiozita-v-Ceske-republice-v-cirkevnich-statistikach.html http://therealbillmaher.blogspot.com/2008/10/religulous.html http://www.czso.cz/csu/tz.nsf/i/nabozenske_vyznani_obyvatelstva_ceske_republiky_23_12_04 http://cs.wikipedia.org/wiki/Česko#N.C3.A1bo.C5.BEenstv.C3.AD () (méně) (více)

Nefaria

Príbeh jedného týpka, ktorý sa snaží každému dokázať svoju pravdu, pričom každému, kto s ním nesúhlasí ukáže, aký je ten človek len sprostý. Aj ja som ateista, aj ja mám rovnaké názory ako tento cloamericko preslávený pán Bill Maher, ale robiť si srandu z niekoho len preto, že verí v niečo nezmyselné bolo už aj na mňa priveľa. Bolo by to oveľa lepšie, keby spomínaný pán nezosmiešňoval každého, kto mu vošiel do cesty. Zaujímavé postrehy, zaujímavé a drz otázky, ale podľa mňa to nemá na to, aby to osvietilo pol sveta. ()

Edeltruda

Nelíbil se mi agresivní přístup Mahera ke zpovídaným, zbytečné prostřihy a podobně. Působilo to na mě příliš lacině. Film tak vnímám spíše negativně a to i přes to, že je Maherovo pochybovačství mým vlastním názorům blízké a některé postřehy a pasáže byly opravdu zajímavé. --- Poznámky: Pokud autoři předem vyloučí osobnosti typu Dalajláma nebo Matka Tereza a zaměří se jen na bizarní postavičky, znamená to, že se o objektivitu ani nesnažili. Pozitivní příklady náboženského života se jim prostě nehodily do krámu. Taky je snadné pobožnost a víru jako takovou odsoudit coby "praštěnost", ale nemohla být pro člověka právě tato vlastnost (pro někoho možná paradoxně) evoluční výhodou? ()

VildaCh

Pokud je Religulous ve skutečnosti myšlený jako vtip, tak ode mě 4*, ale pokud autoři, a zejména hlavní postava díla (Maher=Bůh ateistů), opravdu chápou svůj film jako dokument, tak potěž pánbůh:) a hvězdu za pár opravdu dobrých hlášek ačkoliv je celý film ve stylu pořadů na tv nova a prima. Zajímavé komentáře: Mickalle, ElChe26, Toj a další ()

Wild

[85%] Gratuluji, Bille! Pěkná ukázka toho, že největším nebezpečím pro náboženství je věřící, který se rozhodne obhajovat svoji víru. Během toho se totiž musí nutně snížit k nelogickému žvatlání, což samozřejmě vzbuzuje dojem, že věřící vlastně ani netuší, proč… věří. Religulous je vtipná kompilace blábolících individuí, která každému ateistovi/apateistovi/agnostikovi/antiteistovi potvrdí, že na jeho postoji k víře není vůbec – ale opravdu vůbec – nic špatného;o) ()

reAnimat0r

Kolko som sa masmial pri tomto dokumente, lepsie nez 70% americkych komedii. Pekna ukazka fanatikov, vymytych mozgov a stratenych ludi, ktori dokonca ani neovladaju svoju modlu = Bibliu, Koran atd. Maher: "A co bombove utoky?" Moslim: "Ale ved to je politika!" Ked si zoberieme fakt, ze pocujete v hlave hlasy, ste blazon. Najviac ma potesili samozrejme americky (priamy?!) potomok jezisa a vynaliezavi rabini. Hodnotenie10/10 ()

Unterschleif

Tento film ukazuje akým nezmyslom dávajú ľudia prednosť pred zdravým rozumom. A to tak pútavo a vtipne, že si to určite zaslúži minimálne štyri hviezdy. ()

kaaamiiii odpad!

Proč vyvracet lidem jejich víru? Každý v něco věří. Ano, pár otázek bylo zajímavých, ale jakmile tázaní nedokázali odpovědět a Bill Maher se jim vysmál do obličeje, říkala jsem si: "Co je tohle sakra za blbečka?!". Jestli to měl být humorný ironický dokument, rozhodně si takhle humor nepředstavuju.. Fakt jsem jen čekala, až toho arogantního pitomce někdo nakope.. A to věčné "Boha" v uvozovkách.. No tak prostě věřil, protože ho v dětství k tomu nutili, vydrželo mu to léta a najednou se odvrátil. A co my s tím??? Takových lidí, kteří se vysmívají rozhodnutí ostatních, je mi upřímně líto. ()

psynoxious odpad!

Film určený egocentrickým ľuďom, ktorí sa chcú utvrdiť vo svojich demagogických a scestných pohľadoch na vieru... Prvoplánové zhadzovanie viery, bez pokory a snahy pochopiť ju, by nemalo byť hodnotené ako dokument, ale ako cielený výsmešný útok voči religionistike ako takej. Pohľad na vec býva taký, aký chceme aby bol. No len málokto dokáže s pokorou prijímať niečo, čo mu robí život menej komfortným.. Som smutný z dnešných ľudí... P.S.: Bill Maher je inteligent a vie vykecávať a dobre vedel koho a čo vybrať do tohto "dokumentu". ()

Crytic

Ač se považuji za křesťana - tohle si 5 hvězd prostě zaslouží - Královsky jsem se bavil, když moderátor navštěvoval všechny různé církve od křesťanské až po nějakou skupinku huličů v Amstrdamu a knězům pokládal otázky ohledně nejjednoduších základů jejich víry a místo vysvětlení dostával odpovědi typu "No prostě musíte věřit" nebo častěji jen zmatené pohledy a trapné ticho. Nejlepší byl starý Vatikánský kněz, který to už měl na háku a házel perly tipu "Obracet lidi na správnou víru nijak nejde, člověk prostě musí s těma jejich pitominama žít a umřít, neaděláte nic. :D" A geniální střihy: například isámský kněz během rozhovoru říká: "Islám hlásá především mír. Mír, mír a zase mír" / náhle střih na proslov islamistického velitele který říká, že proroctví Mohameda se nevyplní dokud nebudou vyvražděni všichni židi a následuje střih na sebevražedného atentátníka..." Je to rozhodně více komedie než dokument, ale když se nad tím zamyslíte, tak i kdyby se ten dokument točil zcela vážně, výklady některých věřících by z toho udělali komedii tak jako tak. ()

infernet

To je těžké... Pokud budu hodnotit odvahu tvůrců(divím se, že občas nedostali přes hubu) a zhovadilost fundamentálnosti jakéhokoli náboženství, musím dát jasných pět hvězdiček. Pokud budu hodnotit zpracování dokumentu, bylo by to podle mě za tři a kousek. Takže po zaokrouhlení 4*. Každopádně je určitě dobré, se na tento film kouknout, protože odpovědi dotazovaných "magorů", jsou opravdu výživné. (ano, jsem ateista) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010