Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

justaboy

Jakožto věřící jsem se poměrně pobavil. On bere víru jako zlo, čož je nejspíš jeho nechuť, která vznikla v dětsví. Bohužel lidé náboženství, nejistotu a strach lidí zneužívají ve svůj prospěch. Takže není špatná ta víra, ale lidé. Spousta odpovědí v dokumentu byla nesmyslných a ve spoustě věcí s ním souhlasím. Ale rád bych se s tímto člověkem o křesťanství pobavil a byl bych zvědavý na jeho argumenty a otázky. ()

Lukinsons-

Pěkný dokument o tom, že náboženství jsou jen snůška nesmyslů a ve spoustě případů dělají z lidí naprosto tupý jedince. Hlavně islám. Chtělo by to víc takových filmů, dokumentů a celebrit podporujících tento názor. ()

Matysek1984

Většího ateistu jsem asi neviděl, nicméně mně, jako podobně smýšlejícího, se to líbilo, v toliko názorech jsme se shodli. Nejlepší byly jeho komentáře v autě. Jako bývalý komik to uměl pěkně okomentovat. Ovšem, jak někdo již zdůraznil, půlka je skvělá, ale pak už se to jen natahuje, aby to mělo alespoň 100 minut. "Pámbíčkáři" ať se na to radši nedívaj, a nebo možná vlastně jo, třeba je to přiměje alespoň k zamyšlení. ()

tekket

Nezařadil bych to zrovna mezi dokumenty. Jedná se spíše o rozšířenou variaci na jedno z oblíbených témat Billa Mahera - "náboženští pošuci". ()

Pblashshs

Tomuhle se dá smát jen ve chvílích kocoviny tak silné, že by před ní Arnold padl na kolena a olizoval jí rozkrok. Zjednodušení za zjednodušením, zobecňování, manipulace s divákem, překrucování faktů. Vůbec by mi to nevadilo, humor je to kvalitní, ale to, že si Mr. Maher snaží hrát na osvětu a světýlko racionality ve tmě... Omg to tady fakt někdo žere? Proč se nezeptal na názor věřících, co nemají v hlavě vymeteno jak u bábičky ve světnici? Ne, že by se mě to dotýkalo tematicky, ale ten styl projevu je prapodivnej. ()

BeaverHolder

Maher zasahuje náboženské ideologie celého světa smrtící logickou argumentací. Dokument s obrovskou přidanou hodnotou, jež se vyplatí shlédnout několikrát. ()

Megan odpad!

Takže: Má to byť dokument? Dokument by mal priniesť informácie, poučenie, fakty. To tento film nespĺňa. Má to byť komédia? Nemala som sa na čom smiať. (snáď až na "krátkodobú pamäť"). Skôr mi bolo protagonistov ľúto, Niektorých kvôli ich čudnému presvedčeniu, iných kvôli tomu, ako nekorektne s nimi Maher komunikuje...no a v neposlednej rade mi bolo ľúto Mahera samotného, jeho život musí byť asi neznesiteľný. Tak čo Religious vlastne zač? Asi len výkrik ublíženého a zakomplexovaného človeka, ktorý si takýmto spôsobom ventiluje svoje traumy z náboženstva. Vzhľadom na štýl rozhovorov sa tu o publicistike ani dokumentaristike hovoriť veľmi nedá. ()

hotentot

20. a 21. storočie je obdobím kedy sa v hojmom počte vracia druhý krát na Zem Ježiš. Už tu bol toľkokrát druhýkrát, že aj keby druhý príchod Ježiša bol naozaj pravdivý a uskutočnil by sa, tak by sme ho medzi ostatnými druhými príchodmi ani nespoznali. Obávam sa, že o pravdivosti náboženstiev by som mohol z úspechom pochybovať. Škoda že sa Billovi Maherovi nepodaril spraviť rozhovor s pápežom, to by bola podívaná ! Super dokumentárna komédia - 95% ()

Elanornegra

Krasny kriticky pohlad na nabozenstva, vo vseobecnosti. Cim dalej viac silia skepticko racionalistkicke hlasy. Tolko ludi, ktori po 2-3 argumentoch uz nevedeli kam. Spokojnost 100% ()

maxs

Ano vím, že schopný střihač, pohotová kamera a osobitý komentář dokáže laciného diváka přesvědčit i o tom, že je voda suchá a vím, jak snadno lze natočit manipulativní či propagandistický film... Při všem tomto vědomí blahoslavně opěvuji film "Proboha", který jako by mi seslalo samo nebe a nášup 5/5* je pro mě víc než jasný... Odvaha autora prorýpat se ve 101 minutách patrně všemi existujícími náboženstvími s vědomím, že pro nejednoho křesťanského fanatika se jeho jméno stalo zosobněním satana a kluci od proroka Mohammada by mu nejraději rovnou oddělili hlavu od zbytku těla, je v dnešní době inspirující. Ateistické Česko může být jen nestranným divákem, ovšem v Americe musí tenhle film fungovat jako rudý hadr na pořádně rozzuřeného katolického býka. Tenhle film by měl každý americký teenager, od Brandona s Dylenem až po sourozence Simpsonovi, vidět povinně ve školních osnovách a pro jistotu několik ročníků po sobě.. Přelomový náhled na víru ztělesněnou jediným bohem. Tahle ironicky pojatá sonda mezi "pánbíčkáře" v nejrozvinutější zemi světa ve mě vzbuzuje vážnou pochybnost, jak dlouho si USA tento status ještě udrží. Jak může země, kde se slepě prostě věří "in God we trust", racionálně a flexibilně reagovat na akcelerující vývoj ve světě?! Křesťanství je stejně zkažené, jako všechna ostatní náboženství, akorát na rozdíl od Islámu nehlásá své šíření mačetou a neslibuje mučedníkům - co si nechají na plecku explodovat batoh s nitroglicerínem - 20 panen a co já vím jaké další kraviny.. Víra v někoho (něco), kdo nás všechny převyšuje a jednou i spasí je pro slaboduché ovce, které partně poslední dvě století prospaly, nebo si neumějí dát 1+1 dohromady.. Ovce, které nechtějí příjmout odpovědnost za vlastní existenci a které své nezdary a přešlapy raději odsunou s tvrzením "bůh má se mnou nějaký záměr, jinak by mě takhle nezkoušel", případně "byla to vůle boží", než aby vyvodili především svou vlastní, osobní zodpovědnost. Ovce, které se tak obávají vlastní smrtelnosti, že se raději zaprodají a slouží bohu prostě proto, "co kdybych měl náhodou pravdu".. A co hůř, křesťanství se i přes jeho historické přešlapy profiluje jako náboženství míru a lásky, takže bychom vlastně nad ním mohli mávnout rukou, jenže pak je tu islám a jeho fundamentální odnože.. jak se na vlastní kůži přesvědčil nejeden zavřažděný novinář.. Lidstvo, je čas dospět. Šiřme křesťanství do rozcvojových končin, kde se pro pytel kukuřice sekají ruce, šiřme pojmy jako láska k bližnímu svému a milosrdenství, které odpustí každé hříšné duši právě tam, kde se těchto hodnot nedostává... Ale v naší západní a vyspělé společnosti, třímající v rukou budoucnost světa, pro mluvící hady a týpka, který je schopen vyslyšet 7miliard lidí najednou, už zkrátka není místo... Naprosto souhlasím i se závěrečnou myšlenkou filmu - pokud chce lidstvo přežít, náboženství musí vymřít... Závěrem ještě doplním odkaz na dokumentární filmy, které se zabívají stejným tématem a se stejným odhodláním vrtají do (pseudo) zbožnosti na severoamerickém kontinentě - Amerika jak ji neznáte: S božím požehnáním; Amerika jak ji neznáte - Prohřešky proti desateru. () (méně) (více)

Manman

Pocas sledovania dokumentu som sa neskutocne hanbil aky sme hlupi. Vsetci vieme, ze kazde nabozenstvo je totalny vymysel. Kludne sa o tom mozu viest nekonecne debaty, aj tak to vsetci vieme, dokonca aj veriaci to vedia. Oni to ale nepriznaju, pretoze nabozenstvo potrebuju, aby ucinilo ich zivot znesitelnejsim. Su to topiaci sa, pre ktorych je nabozenstvo povestnym steblom. Tento dokument to povedal a ukazal pekne nahlas a s vysmechom. Samostatne uvazujucich ludi potesi, veriacich urazi, ale nic nove neprinesie, nic nezmeni. Pochybujem, ze by to nahlodalo vieru co len jedneho veriaceho. Davam 4* za odvahu ()

throwaway odpad!

Složení tohoto "dokumentu" je následující: 50 procent rouhání 30 procent absolutní ateistické absurdity 20 procent překrucování faktů a překrucování pravdy 0 procent skutečného rozumu Tohle je asi jeden z nejhorších "dokumentů" NA SVĚTĚ. Ze všech "dokumentů" od "chytráků" typu Richard Dawkins nebo Bill Maher je tenhle jednoznačně ten nejhorší a zodpovědnost za to má Blue Sky Film, respektive člověk který v tomto studiu pracuje a nechal to vydat na česká DVD! ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010