Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Sharlis

Ano dokument je (ocividne) logicky, ale asi po 30minutach je to stale to iste... Bill Maher niekam pride a niekto mu porozprava o Jezisovi a on mu potom dava otazky "na telo", aby ten dotycny vypadal co najviac ako idiot. Dal som to asi do polovice, ale potom ma to uz hrozne nudilo, kvoli stereotypnosti. Humor tiez slaby. ()

onde

Vidím, že tady tento film někdo rozdýchá a někdo ne. Absolutně nemůžu souhlasit s tím co napsal Toshiro. Tento film je velice chytrý a ten "zhrzený" bavič opravdu ví co říká. Je to vtipné, je to kruté, je to pravdivé, nic jiného se o tom nedá říct. Zasloužených 5* ()

Gesicht

Výborně natočený dokument na téma ateismus pro začátečníky. Svižně natočeno s nadhledem i humorem. Myslím, že by se titul díky svému námětu a zpracování neztratil ani při případné distribuci kinosálům. ()

Ponocnej

Vyborne .... zkratka chces li z vericiho udelat blbce dej mu prostor k tomu aby mluvil :-))) moc dobry vylet do mysli vericich :-D skoda ze nemuzu dat sest hvezdicek ()

karnát

Velmi zajímavé téma a moderátor, který se nebojí ničeho - to zní slibně. Tento potenciál však bohužel zůstává nevyužit. Autor si vybírá příliš snadné cíle a násilně každou scénu šroubuje, jen aby dokázal, že jeho tvrzení je správné. ()

ichtiandr

Zabavny "dokumentik". Aj ked sem tam trochu neferovy. Cely dokument je vlastne zalozeny na Maherovch "vtipnych" poznamkach a komentoch a naslednych reakciach opytanych. Tito v snaze obhajit pravdu za kazdu cenu reaguju sposobom, ktory sa mnohym zda vtipny. Pripadne nereaguju vobec a situacia posobi o to vtipnejsie ci trapnejsie. Ak to prezeniem je to nieco na sposob Sashy Barona Cohena (Borat, Bruno). To, ze krestanstvo a niektore nabozenstva su postavene hlavne na principoch manipulacie a strachu! som uz pochopil davnejsie. Ak chcete nejake tie fakty v mainstream baleni, pozrite si napr. Zeitgeist. Tu som uz nepotreboval byt presviedcany. Tak som sa hlavne zabaval na Maherovych hlaskach a "zaslepenosti" niektorych ludi. ()

bystroocko

Po přečtení okolních komentářů musím říct, že jsem ani nečekala, že film bude dokumentárně pojednávat o tom, na čem je založena víra. Ano, film působil dost manipulativně, ale neříkejte mi, že mu "hrdinové" filmu nenahrávali s každým slovem. Bill Maher má svou zásadní nevýhodu v tom, že z něj úplně čiší, že odpovědi na otázky, které pokládá, už si dávno stanovil a dokud se k nim tázaný nedobere, považuje ho za nezvedence. Toto je hlavní slabina. Nechat ty lidi mluvit a přitom se ještě tvářit, že je poslouchá a nad jejich "názorem" dokonce i uvažuje, to by z toho hned byl lepší film. Takhle si divák na začátku řekne, že Maher je arogantní idiot, který směruje film podle svého - ve skutečnosti je to ale jinak - film Religulous se nijak neliší od TV pořadů typu Nikdo není dokonalý - najdete sestřihy neidiotičtějších odpovědí, ale člověk si odmítá připustit, že většina národa je tak hloupá - Maher svá tvrzení podporuje ale i jinými dokumenty a statistikou. To, jak arogantním způsobem tak činí, je slabinou tohoto filmu. ()

kojot.name

Pěkný a zábavný nábožensko-kritický film. Jasně - je to jednostranné, není to religionistika. Spíš osobní výpověď. Trochu mě naštval ten šířící se (Zeitgeistový? - odkud to vlastně pochází původně?) mem o identitě příběhu Krista a Hóra, tak to fakt není, ty příběhy mají pár podobností, ale nejsou stejné. Ale celkově vzato film pěkně ukázal, že zatímco náboženské špičky jsou často celkem rozumné, prostí věřící jsou takoví jací jsou... Pokud to budete brát tak, že je zde jiná optika než optika nezaujatého publicisty, myslím, že lze film pokládat za poctivý. Je výpovědí o pocitech ateisty v náboženském světě, ne objektivním pocitem o náboženství jako takovém. ()

ujo_chmel

Buď mal byť celý tento film vtip, alebo je to dokument, z ktorého som sa nič nedozvedel. Týpek totiž nenechá nikoho dohovoriť a skáče z témy do témy. Čo sa týka náboženstva, myslím si, že je táto problematika lepšie vykreslená v prvej časti Zeitgeistu. No a to strašenie na konci, že kvoli náboženstvu bude koniec sveta, tak to je taký istý blud ako bludy, z ktorých si celý čas snažil robiť srandu. bu bu bu ()

Vidlickav

Myslím si, že problémem tohoto "dokumentu" není jeho ideologie ani názor Billa Mahera, ale způsob kterým ji divákovi vnucuje. btw: věřící nejsem ()

Vendem

Naprosto neškodné vtipkování na adresu náboženského dogmatismu. Bill Mahler za asistence šikovných střihačů udělal ze svých účinkujících exotické tajtrdlíky, kteří se spíše než k obhajobě náboženské víry hodí jako exponáty někam do muzea rekordů a kuriozit. Ke cti tvůrců slouží hlavně to, že se pokusili o nekonvenční zábavu a ne o nějakou seriozní polemiku s absurditou náboženských doktrín. Na tu stále čekáme. Každopádně terče posměchu jsou tu rozesety jak po výbuchu: od technologických vynálezů, jimiž se ortodoxní Židé pokoušejí obejít zákazy Hospodina pro čas sabatu, až po závěrečný Billův komentář, za nímž dopadají rakety a vybuchují atomovky. 70% ()

Jan Preissler

Bill Maher je sice neskutečný klaun, který se rád vyžívá v provokaci, ale já jsem se bavil snad celou dobu při sledování tohoto dokumentu. Je to zkrátka pořad pro všechny různé ateisty, agnostiky a další bezvěrce. :) ()

Nathani

Záměr brilantní, ale prostředky použité k jeho dosažení značně pokulhávají. Bill Maher často vypadal až příliš arogantně, jeho opovržení vůči lidem, se kterými dělal rozhovory bylo přespříliš viditelné. Neškodilo by, kdyby některé občas nechal domluvit. Zato hvězdička dolů... Tak to prostě dopadá, když si někdo v dospělosti léčí dětská traumata v podobě krátkého nedělního spánku a hodin katechismu :D. Na druhou stranu ale položil pár velmi pěkných otázek a je jasné, že není hloupý. Finálový monolog je úžasný, zato zas hvězdička nahoru :) ()

Odyssey

Nemůžu brát vážně „dokument“, který je od začátku koncipován k zesměšnění všech náboženství a věřících lidí a je tak silně neobjektivní. Základní problém je, že autor hází dohromady náboženství a církev jako neodlučitelný subjekt. A tak shazuje víru samotnou na základě činů a vystupování církví v historii. Je zajímavé, že si pro konfrontaci s věřícími přímo v kapli vybral dřevěnou boudu u dálnice pro "kamioňáky" ze slabší vrstvy, kteří mu oponovat nedokážou. Proč nevlezl do normálního kostela? Stejně tak proč si vybral pro rozhovor toho pochybného reverenda (vlastně podvodníka), proč nevyhledal nějakého kněze, který teologii vystudoval? Autor se totiž tváří jako velká osvícená elita, která dokáže zesměšnit každého věřícího. Proč si proto pro svůj pořad vybral zrovna ty nejpochybnější existence mezi věřícími a sektářské fanatiky a proč navštěvuje místa, kde z náboženství dělají estrádu? Protože se mu to jednoduše hodí do celé koncepce „věřící jsou idioti“. Kdyby se pokusil o natočení něčeho alespoň trochu objektivního a z více úhlů pohledu, asi už by nevypadal tak suverénně. Jednu hvězdičku však dávám za trefnou kritiku netolerantnosti jednotlivých náboženství vůči jiným náboženstvím a na to navazující konflikty a krveprolití, které se ve jménu Boha táhnou celou historií. Podobně jako v konspiračních dokumentech si prostě autor vybírá jen to, co se mu hodí do krámu. Místy dokonce i překrucuje. A tupá masa ovcí, která si nic ověřovat nechce a vlastního objektivního myšlení není schopna, je spokojena. Čili pro ateistické Čechy šité na míru. ()

complex

padla mi sánka z toho filmu... naozaj skutočne dobrý dokument, čo sa týka prestrihov dialógov a dokázaných faktov... niet o čom rozprávať, treba vidieť ()

flakik odpad!

Dokument, který není dokumentem, ale spíše jen show člověka, který si rád zvyšuje své ego. Neřekl bych, že Maherovým cílem bylo ukázat paradoxy v jednotlivých náboženstvích otevřít tak některým lidem oči. Jen zesměšňuje a uráží jednotlivé představitele svou arogantní až agresivní „argumenací“. Člověk co kolem sebe jen kope a trhá vše na cáry a nepřináší nic konstruktivního. Podle mne nepřináší žádnou hodnotu a to ani do tohoto “dokumentu“. ()

intheend

I bez tohohle dokument vím, že náboženství je kravina. Pravda je akorát to, že přijde apokalypsa, ale tu si lidi způsoběj sami. Sem hrdý na to, že sem ateista. ()

michalkop

Kamarádi mi bájili, jak je tento dokument úžasně vtipný, ale mně to nepřišlo vtipný vůbec. Náboženství v úctě nemám, neberu ho vůbec jako potřebné. Tahle forma humoru mi ale spíš připadá jako záchodový humor a snad jsem se při ní ani jednou nepousmál. Jen se divím, že mu tam snad ani jednou nikdo nerozbil hubu. Styl humoru mi přijde podobný jako ve Čtyřech lvech. To mi rovněž nesedli. Jinak popis podstaty má výtečný. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010