Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Hulk Hogan

Nevim, ale mně to nepřišlo ani moc vtipný. Dělalo to na mě dojem, že Maher jen zesměšňuje lidi s vírou v něco víc. Zpochybňovat umí každej. Zpovídaný osoby si vybral tak, aby mu pasovali do jeho scénáře, jejich argumentaci pak často vytrhával z kontextu. Dokument měl bejt asi za každou cenu kontroverzní, aby přitáhl dostatek pozornost, proto tolik arogance. Některé jeho předložené argumenty určitě stojí za zamyšlení, jelikož poukazují na časté protiřečení si církví, ale měly by pouze sloužit k další diskuzi a ne vyvozovat závěry typu: "Celý je to nesmysl a tečka! Věřej jen blázni a zoufalci." Jestli byl záměr dokumentu poukázat na nesmyslnost organizovaného náboženství pak budiž, ale přišlo mi že Maher měl k tématu přistoupit s poněkud větší pokorou. ()

bubblebobble

..."vyberal si jednoduchých ľudí, ktorí nevedeli argumentovať". To je jeden z komentárov na odpad. Vážení a milí ak dovŕšim vek dospelosti a som svojprávny, tak ak niečo tvrdím, mal by som vedieť aj vysvetliť prečo. Tu nejde o to vybrať si vysoko intelektuálneho veriaceho a diskutovať s ním. Tu ide v prvom rade o to zobraziť ako robí náboženstvo z ľudí blbé stádo, ktoré sa drží dogiem bez toho, aby premýšľalo. ()

nightday

Náboženství je jen emoční útěchou pro ty, kteří ji potřebují. Tento dokument je krásnou a trefnou karikaturou náboženství a poukazuje na to, jak jsou někteří věčící neuvědomělí, zfanatizování a hloupí. " Pokud svět skončí nebo dobelhá do budoucnosti zdecimován nábožensky inspirovaným terorismem, pamatujme si, co bylo hlavní příčinou: Člověk se naučil způsobovat masová úmrtí předtím, než dokázal překonat neurologickou poruchu, kvůli které si smrt přál. " ()

Theker

Uff.... čo k tomu napísať?? Proste musíte vidieť, a keď uvidíte, tak začnite rozmýšľať. Ale prosím vás hneď! ()

Ceberus

Dokonalé. Bill Maher tu odkrývá ty nejtriviálnější problémy víry pokládáním jasných a přímých otázek, přičemž odpovědi věřících nejsou zrovna přesvědčivé (navíc občas trefně doplněny o prostřihy). Ukazuje se, že stačí jedna jednoduchá věc - aby si ateista přečetl teistou propagovanou knihu. Vůbec totiž nebývá výjimkou, že teista nezná pořádně svou vlastní knihu, z níž vychází, ale pouze papouškuje to, co mu řeknou doma nebo v kostele, protože nikdy nebyl nucen o své víře hlouběji přemýšlet. Několikrát si tady na ČSFD u komentářů ostatních přečtete, jak je nefér, že Maher debatoval s obyčejnými lidmi a ne s fundovanými teologickými experty - tuhle výmluvu nesnáším. Za prvé, více záleží na tom, co si myslí obyčejný člověk, protože jich je víc a jsou to oni, kdo ve volbách určuje směr chodu státu. Za druhé, odpovědi teistických expertů se v zásadě neliší od těch, co se objevují ve filmu. A za třetí, Maher není žádný ateistický expert, ateismus se nestuduje - a jeho argumenty přece nejsou na takové intelektuální úrovni, že by je normální člověk nemohl pochopit a rozumně na ně odpovědět. Chcete-li sami sebe dále vyděsit tím, jak vypadá křesťanství v některých částech USA, doporučuji zhlédnout dokument Jesus Camp. ()

dessa

Líbivou formou provedená kritika náboženských fanatismů a dogmat. Bohužel nesmírně tendenční a demagogická. A proč tak vysoké hodnocení? Ačkoli nemám rád zábavu založenou na ztrapňování ostatních, nota bene sebestředným ješitou (viz můj komentář k Uvolněte se, prosím), vhodně vybrané fanatické subjekty si za svojí bezbřehou hloupost a naivitu nezaslouží nic jiného než veřejné ponížení. ()

cyright

No, co na to říct. Na jednu stranu místy geniálně výstižné, na druhou stranu místy účelové a zjednodušené. Ale hlavně je to humorné tím správně jízlivým způsobem, který musí dogmatikům způsobit infarkt. BRAVO. Film však vlastně není o náboženství. Nesuďme a nedosuzujme náboženství. To je pokrytectví. Nábožesntví tvoří lidé. Těch 5* si film zaslouží za to, jak nevědomky vystihuje právě onu lidskou blbost, bezmeznou povrchnost a manipulovatelnost každého z nás . Ale dokument to fakt není, a za to -1*. Film ukazuje jasně, že lidé jsou lehoučce zmanipulovatelné pokrytecké ovce, ať už věřící, tak ateisté. Náboženství je jen jeden z nástrojů, který se tu dostal na paškál. Je ale spousta dalších, od politiky, přes vědu až po kulturu, včetně filmové ;-). Nesuďme proto náboženství, suďme lidskou blbost a povrchnost, která dokáže pravdu obrátit v lež a tu největší nemravnost v ctnost. Nemysleme si, že když jsme díky našemu "osvícenému" rozumu prozřeli do atesimu, že jsme to vychytali. Jen si to kompenzujeme jinde, každý z nás. Právě např. obecně rozšířený pohled na judaismus a na islám jsou zářným příkladem, jak lze manipulovat veřjné mínění, jedny očernit a druhé vyzdvihovat. Doporučuji trošku si zapátrat mimo mainstreemová média, stojí to za to. Islám je proti judaismu téměř slabý čajík. Kolik lidí ví, že židovský TALMUD doslova říká, že všichni nežidé jsou zvířata, že jejich zabití není hřích? Že je v pořádku nežidy podvádět, okrádat a klamat? Že jsou tu jen proto, aby otročili židům? V očích judaismu jsme bezcená špína. Za povšimnutí pro vnímavé také stojí fakt, že dokument se zabývá pouze náboženstvími z jednoho společného zdroje, jednoho svatého místa ( Ježíš Kristus, Starý nebo Nový zákon, Korán...). Tož tak :-) ()

bakeero

Bez náboženství by bylo na světě líp. Věděl to už John Lennon, když zpíval Imagination a dnes to platí tuplem. ()

RajAthen

Dokument ve kterém chlápek, který chápe náboženství pouze v jedné dimenzi, mluví s lidmi, kteří jej tak také berou, ovšem o to smutnější je, že oni tomu i věří. Hlavní představitel má talent (místy z lidí dělal blbce) a nebojí se zeptat, což vytváří řadu vtipných momentů (viz senátor na téma IQ), na druhou stranu v momentě (zhruba v poslední třetině), kdy z původní premisy "přehledu různých zhůvěřilostí" se snaží vyvodit obecné poučení a brát soubor rozhovorů s různými osobami (leckdy různorodých kvalit) jako bernou minci, si film trochu láme vaz, jelikož toto téma je tak nedozírně široké, že tento formát jej nemá šanci obsáhnout. Konečné reduktivní poselství za pěkně burácivé hudby lze sice jednoznačně podepsat, ale proboha nevydávejte ho za testament náboženství. Taktéž mi přišlo poněkud zbytečné vykreslovat islám jako apriori násilné náboženství. Mimochodem ve filmu je hojně užito ukázek z mých oblíbených filmů. ()

ljukyljuk

Geniálny dokument. Bill Maher si zo všetkých náboženstiev robí takú inteligentnú srandu, že som tu chytal záchvaty smiechu. A prečo aj nie, keď tí všemožní kňazi mu tam vykladali každý svoje bludy a každý je presvedčený len o svojej správnosti... Pobavil ma veľmi ten bývalý kňaz, ktorí si tam tiež robil z ľudí srandu. Teda, všetko bolo vtipné (samozrejme, asi nie tým, čo tomu veria) až na ten koniec. Ten bol smutne pravdivý - Religion must die for mankind to live. ()

Homer.p

Ten chlapík mi byl hrozně sympatický. Naprosto s ním ve všem souhlasím a ty jeho (naprosto logické) otázky byly trefné a je dosti zábavné sledovat ty flanďáky, kterak nevědí, jak na ně odpovědět. Všichni věřící a všechna náboženství jděte do hajzlu. ()

e.valasik

Film pobaví. Ten pán dáva síce trefné postrehy, no v konečnom dôsledku na mňa pôsobil nepríjemne - ako človek typu "ja mám pravdu a ak so mnou nesúhlasíš, zosmiešnim ťa." Čož mi príde pomerne podobný prístup ako keby sa mi niekto kvôli môjmu názoru vyhrážal peklom. Hold žiadny extrém nie je prínosný, ani extrémny ateizmus. Možno skutočne nad nami vládne špagetové monštrum...kto vie ? Vyvráť mi to ! Film nehodnotím. ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: masiko, mine.slayer, boulala ... Fantastický, fenomenální dokument! Já jsem naštěstí člověk, který v dětství nebyl zmanipulovaný vírou ("vedení dětí k víře" mi v podstatě přijde jako jedna z největších zrůdností) a tak jsem tento dokument mohl sledovat nepoznamenaný a v pravém slova smyslu čistý a svobodný. Mohl jsem vidět a chápat nejistotu lidí odpovídajících na všetečné otázky Billa Mahera (jeho zhodnocení funkce a smyslu kolečkového křesla bylo drtivé). Oni totiž mají jen svá dogmata a obehrané odpovědi, ke kterým nelze nic říct (Holokaust, války, vraždy, utrpení? Bůh nás zkouší - jedna z nejkvalitnějších svatouškářských stupidit ...). Bill Maher jde s každou otázkou k jádru věci (... už jen ten fakt, že budu na věčnosti s Ježíšem. Tak proč to tady nezabalíte?) a ti lidi, uzavřený v bublině své víry, najednou nejsou schopni odpovídat, jsou zmatení a v podstatě ani nevědí co odpovědět. No prostě síla. Úžasný byl prostřih většiny rozhovorů se záběry z filmů, nebo ze zpráv - "Říkám mu, obrať tu vášeň k bohu a uvidíš, co se stane!" - a ve střihu auto vráží do jiného a obrovský výbuch - ve jménu boha, jak jinak. No jo, nevyzpytatelné jsou cesty páně ... Bill Maher vyvrací prostými slovy nejzákladnější dogmata církve - "neposkvrněné početí", stvoření světa, biblické pohádky, které evidentně bůh opsal z podstatně starších bajek atd. Skvostný dokument pro všechny, kteří si zachovali vlastní zdravý rozum a dovedou ho používat. Hodnotím jednoznačně plnou palbou 5 hvězdiček - 100%. Bill Maher mě utvrdil v tom, co jsem sám už hodně dávno věděl - že víra (jakákoli, abych měřil stejnou mírou ...) se z nemyšlení snaží dělat ctnost ... a proto je na světě tolik zla. ()

Vicco

Jako komedie skvělé, proto ty hvězdičky. Jako dokument o náboženství otřesné, proto tak málo hvězdiček. Bill Maher nám v dokumentu ukazuje, že američtí bigotní křesťané svému náboženství nijak zvlášť nerozumí. Stejně jako on sám. Jak bych mohl kladně hodnotit dokument, ve kterém už během prvních 15 minut autor několikrát zcela prokazatelně tvrdí nepravdy (ať už jde o jeho nevědomost, nebo úmysl)? Kupříkladu v debatě o existenci historické postavy Ježíše tvrdí, že "záznamy o něm jsou jen v evangeliích". To není pravda, o Ježíšovi jako historické postavě se kromě evangelií okrajově zmiňuje například židovský historik prvního století Flavius Iosephus ve svých Židovských starožitnostech. O několik minut později Bill Maher zase tvrdí, že "tvůrci evangelií Ježíše nepoznali, ani svatý Pavel ne". Jako evangelisté jsou označováni Matouš, Marek, Lukáš a Jan. Podle historických pramenů se z dva z nich, Matouš a Jan, s Ježíšem osobně setkali, dokonce patřili k jeho blízkým následovníkům. Proč autor zmiňuje Pavla je otázkou. Pavel nebyl evangelistou, jeho jmenování při zmínce o evangelistech tedy nedává smysl. Ve Skutcích apoštolů, které jsou součástí Nového zákona, se o Pavlovi píše, že se s historickým Ježíšem nikdy nesetkal. Nikdo tedy ani netvrdí, že se s ním setkal. Proč tedy tato zmínka? Kromě zmíněných nepravd bych dokumentu vytkl také způsob, jakým jsou vedeny některé rozhovory. Za vrcholně nevkusný a neprofesionální považuji způsob, jakým Bill Maher vedl rozhovor s rabbim Dovidem Weissem. Autor dotazovanému položí otázku, a když je mu na ní vcelku zajímavě odpovídáno, tak celistvost odpovědi narušuje neustálým skákáním do řeči, aby tak vyvolal dojem, že odpověď je chaotická. Nakonec, aniž by se mu kompletní odpovědi dostalo, odchází. Jestli to měla být názorná ukázka, jak nevést rozhovor, pak tleskám. Na druhé straně antiislámský aktivista Geert Wilders dostane dostatek prostoru k plynulému a nepřerušovanému vyjádření - zřejmě proto, že jeho názory jsou blízké těm Maherovým. Jak potom můžeme čekat, že se nám dostane objektivních faktů? A můžeme vůbec něco takového čekat v dokumentu, jehož koncept stojí na předem vytyčeném názoru, jemuž je formát snímku podřízen? Jako nevěřící člověk jsem se těšil na dokument o realitě náboženství ve 21. století skrze optiku samotných věřících. Bohužel, dostalo se mi jen manipulativního paskvilu, ze kterého jsem po celou dobu prostě neměl dobrý pocit. ()

pantoddman

Tak tento dokument umí pr**l nakopat velice dobře. Pouhými otázkami nutí věřící k zamyšlení nad věcmi, které slepě nebo pod tlakem těžkostí života přijali. A oni nenachází odpověď a nebo přijdou s takovou, která je velice neuspokojivá. Copak při přijímání víry fungovalo u těchto lidí jen srdce? Celou dobu jsem se velmi dobře bavil, ale konec dokumentu mě velice zklamal. Hlavně pasáž, kdy chce autor naznačit, že znečištění a destruktivní chování lidstva je způsobeno akceptováním biblického konce a všem je tedy všechno u zádi. Jako by autor sám ztratil racionální pohled na věc díky své zapálenosti a víře. ()

quip odpad!

Musím říct, že ve standupu mi daleko víc sedí lidé, kteří umí myslet a nezakládají vtipy na logických chybách, jako to dělá Maher. Maher je idiot. Jak by řekl J-dog: "Thou shall not commit logical fallacies." Maherův dokumentární metoda k tématu je navíc naprosto totožná s další modlou militantních ateistů Richardem Dawkinsem, tzv. metoda "posaďte se kreténi, já vám vysvětlím jak ignoranští jste a pokud mi za to neolíznete ruku, je to jenom doklad toho, jak hloupí a nebezpečně omezení jste, protože JÁ tady mluvím logicky!". A tohle dokument je navíc docela strašně natočený. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010