Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

lareinna odpad!

Celkom chápem tunajším rozporuplným hodnoteniam, ale chcem hovoriť skôr o spôsobe podania tejto témy. Kto je to Bill Maher?? Ak on bez servítky tvrdí, že náboženstvo alebo viera je neurologická porucha, tak ja tvrdím, že on je len veľkohubý moderátor, ktorý nie je odborník ani na náboženstvá, ani vedec, ani vzdelaný človek v tejto oblasti. On vlastne nedokáže nechať protistrane priestor na argumentáciu. Napriek jeho kontroverzným názorom voči náboženstvám, ktorými sa snaží zviditeľniť, nie je pre mňa osobou, nad ktorej názorom sa pozastavím a je to práve preto, akým spôsobom to podáva. Tiež je potrebné uvážiť v akej rodine vyrastal, aký emocionálny a morálny základ dostal, a čo ho vedie k tomu, že sa až do takej miery venuje tejto téme až fanaticky a subjektívne. V niektorých málo veciach má možno pravdu – tiež nie som zástancom náboženského fanatizmu. Ale Bill Maher neodstráni náboženský fanatizmus takýmto spôsobom, skôr naopak. Podľa môjho názoru mohol svoj jednostranný názor vyjadriť aj inteligentnejším spôsobom. Bill nedokáže o tejto téme hovoriť objektívne a dať priestor na argumenty aj druhej strane. Naopak ľudí uráža a v každej jeho vete je až prehnaná irónia. Súhlasím s názorom Riddick77, že toto nie je dokument. Podľa mňa je to len snaha zviditeľniť sa. Dobrý dokument dáva divákovi priestor vytvoriť si vlastný názor a je zvyčajne argumentačne vyvážený, zvlášť pri otázkach ako je viera a náboženstvo. ()

Mikino00

Nejsem věřící, ale Maherovy argumenty jsou dost chabé, rozhodně se dají najít větší trhliny v křesťanství. Jeho rozhovory jenom uráží dotyčné lidi, místo toho aby s nimi vedl smysluplný rozhovor. Určitě se dá udělat zajímavější dokument kde použijete skutečná fakta, uděláte rozhovory s lidmi co o náboženství něco vědí, a ne s těmi největšími idioty co najdete na internetu. ()

kebom

Hodnotím dokument po technickom spracovaní, či profesionalite (inak dosť nesympatického) autora, čo je tak za *. Inak ide o tvrdú manipuláciu a spochybňovanie inštitúcií cirkví, ktoré sa umne miešajú so všelijakými pofidernými kazateľmi a samotnou vierou v Boha, navyše z amerického a potrebné povedať dosť obmedzeného pohľadu. Obhajovať cirkev a ďalšie náboženské spoločenstvá nemienim, ani do kostola nechodím, ale chodiť a rýpať do ľudí krčmovými rečami mi príde divný nápad na dokument, ktorý človeku nič nedá... ()

aLPaC

Maher je výborný a jeho názory sdílím. Docela by mě zajímalo, jak by svět vypadal, kdyby žádná náboženství neexistovala. Určitě ne hůř. ()

Prehry

Ano! Tohle jsme potřebovali! Tento film by měl vidět naprosto každý a měl by se zamyslet nad tím, co je zde řečeno. Nemám nic proti víře, je to každého věc, ale nemám ráda, když to někdo někomu dává za příklad a nabádá ho do něčeho, co vlastně ani neumí pořádně zdůvodnit. Naprosto sympatizuju s Billem a jeho názory ohledně náboženství. A nejvíce mě rozčilují ti lidé, kteří, přestože vidí argument, který je jasně prokazatelný, dělají, že to nevidí a bezmezně věří něčemu, co je nesmysl.. ()

dan4815

Smršť slovních průjmů, tak by se to dalo charakterizovat. Tento dokument krásně poukazuje na nelogičnost a absurdnost víry v boha/bohy. Maher přišel s myšlenkou, že víra je neurologický problém a nemoc - když se nad tím zamyslíme, možná je pravdou, že víra je pro slabé lidi, kteří nedokáží žít s tím, že se svět vytvořil sám bez nějakého sráče, kterého musíme poslouchat, nebo půjdeme do země zatracení. V nebi stejně musí být hrozná nuda s takovým labilním člověkem s božským komplexem. Na druhou stranu není věřící jako věřící. Někteří jsou v pohodě, někteří již méně a jejich funkčnost mozku tkví k zajištění základních lidských potřeb - a i ty jsou potlačeny kecy dalších náboženských fanatiků. Maher si vybral ty méně bystré protagonisty, jejichž odpovědi k racionalitě měly daleko, asi jako příjemný pocit k rektálnímu vyšetření. Pokud jste ateista a nechápete, jak někdo může ve 21. století věřit, tento dokument mu bude lahodit. Navíc jsem si ulevil, že někteří z mého blízkého okolí jsou ve své víře mírní. Vytkl bych možná menší záběr těch nelogismů ve víře, a spíše se drží pořád těch samých témat, u kterých má jistotu, že postižení mu nedokáží přesvědčivě odpovědět. ()

Paul_cz

Mělo by se to pouštět ve všech školách na světe, minimálně jednou ročně.Jak by ten svět byl krásnej....(ikdyž dokonalej ne, spousta bezmozků by si našla jinou, možná ještě horší zábavu). ()

Iguaner

Hodnocení dokumentu by nemělo odrážet jeho myšlenkový obsah. Tuto jednoduchou premisu však mnozí zjevně nedodržují a tak přehlížejí nedostatky Religulous jen proto, že jim Maher mluví z duše. Zde jsou: Autor nerozlišuje (záměrně ?) mezi pojmy věřit a vědět nebo náboženství a víra. Film má dále mluvit o náboženství zcela obecně a celosvětově a přesto se autor soustřeďuje pouze na USA a tahle americká sebestřednost do dokumentu zkrátka nepatří. Chápu, že se autor ptá "obyčejných věřících", ale už méně, že jsou jejich odpovědi pravděpodobně vhodně sestříhávány nebo vybírány tak, aby se to autorovy hodilo (např. na otázku, proč se tedy nezabije, aby se dostal do ráje, musí přece každý křesťan odpovědět, že (sebe)vražda je hřích). Dále nemohu skousnout, že je film přerušován ukázkami, aby snad i hloupější divák pochopil - tenhle styl (mimochodem hojně používaný např. v reportážích TV Nova) je mi silně proti srsti. Dokument také neříká celkem nic nového, ale pouze bulvárně sestříhává věci obecně známé.                                Obsahově je to mimochodem také děs a běs: Není žádný důvod, proč by si měl věřící umět objektivně obhájit svou víru, stejně jako nemusím mít žádný objektivní důvod, proč chodím v pátek do hospody. Závěry mnoha "sociálních neurověd" byly nedávno vyvráceny - populárně viz Reflex 7/2009). Není také pravda, že ateisté jsou "lepší lidé" - stačí si porovnat Sovětský svaz a USA. Toto srovnání mimochodem také vyvrací tezi o mírumilovnosti ateistů. Také nevím, proč by kongresmani nemohli být věřící - to snad věřící nemají právo zvolit si za svého zástupce věřícího nebo má snad jejich hlas menší váhu? Dále nevěřím, že náboženství jsou původcem všeho zla a ateisté by si měli asi nejvíce uvědomovat, že když není bůh, tak je naše víra jen obrazem nás samých; že zlo nepáchají nadpřirozené síly, ale jen my sami - lidé. Není také pravda, že "Borat" má patent na rozum a tím i právo mi říkat, co je správné a co si mám (mohu ?!) myslet a co ne. ()

laFei

Inu proč by ne. Sice jsem se často při sledování Religulous v myšlenkách vracel k Zeitgeistu, ale musím přiznat, že zde jsem se daleko více bavil a v určitých momentech (jako je např. diskuze s americkým senátorem) dokonce popadal za břicho :). Bohužel je zde místy velice patrné překrucování určitých faktů a odkazování na někdy ne příliš hodnověrná fakta, což mě občas jako religionistu přivádí v úžas, co všechno si tady dovolí Larry Charles prezentovat. V mnoha věcech má pravdu, svou pozici obhajuje velice poutavým a vtipným přístupem, ale občas by neškodilo jít za pár věcmi trochu jiným přístupem. ()

Chosé85

"A vám, kdo tvrdíte, že prostě víte, co bude po smrti, vám říkám, že to není pravda. Jak si můžu být tak jistý? Protože já to taky nevím a vy mě nijak duševně nepřesahujete." P.S. "Dítě se nerodí s nějakou vírou, ale rodí se s opravdovou zvědavostí, pochybováním, skeptickým vědomím. Pochybnost je přirozená, víra je nepřirozená." (OSHO) ()

Illy

Bill Maher klade otázky opravdu na tělo a zároveň je velmi vtipný. Nicméně mě i mrazilo a konečná pravda je že fanatická víra a fundamentalismus jsou zhoubou lidského myšlení, berličkou pro zakomplexované a je úplně jedno v jakého boha se věří. Pro mě trefa do černého a díky, Bille! ()

bolan

Bille hobluj dávám 10 hvězdiček z 5-ti :-) Nejlepší, nejvtipnější a nejracionálnější dokument o náboženství. ()

(Z)denny

Bill Maher a jeho dosti satirický pohled na světové náboženství. Tedy lépe řečeno "americké" náboženství. Docela mě pobavil. Možná je to tím, že jsem ateista. Jen doufám, že mě za to Bůh nepotrestá ()

HaceR odpad!

Toto má akože vyvrátiť náboženstvo? Tak to sa snažili málo pretože tento dokument nedokazuje vôbec nič. Pre rozhovory si vyberali bežných ľudí, dovolím si povedať až sedliakov, ktorí vôbec nedokázali argumentovať. Prišlo mi to, že celý čas sa moderátor snažil len zosmiešniť ľudí a nič viac. Je pravda že väčšina z nich to malo v hlave trochu popletené. Ak sa má dokument opierať o výpovede takýchto ľudí, tak to len dokazuje jeho úroveň. A za réžiou samozrejme nestojí nikto iný, ako Larry Charles, ktorého kariéra stojí na filmoch Borat a Bruno, čo hovorí samo za seba. ()

Kroupa

Fenomenální film! Rozhodně zapomeňte na přívlastek "dokumentární", protože o žádný dokument se rozhodně nejedná. Maher se nehonosí ambicí něco vysvětlovat, ukázat "jak to doopravdy je". Bylo by velmi pošetilé film chápat takto, a vedlo by to k závěrům podobně bláhovým, jako jsou názory protagonistů Religulous. Maher je intelektuální satirik a Charles režíroval Borata, takže zapomeňte na dokument. Chlapci ukazují jen to, co jim připadá zajímavé, zarážející nebo vtipné. Výsledný obrázek je radikální a nikdo, kdo chová k transcendentálnímu duchovnu byť jen shovívavost se na konci nebude cítit úplně spokojeně. Tím vším chci hlavně říci - berte to, co uvidíte, s rezervou, protože tento obraz náboženství není úplný, ale roztříštěný a na mnoha místech manipulovaný. A to je největší nedostatek, kvůli kterému nemůžu přihodit tu poslední hvězdičku - jednoduše řečeno nechává Maher až moc často mluvit sám sebe, místo aby dal prostor zpovídaným. Jako by se bál, že se ti pošuci sami dost nezesměšní. A to je omyl, který mě mrzí, protože podle mého názoru měli ti hoši (ano, žádné ženy!!) mnohem více prostoru pro ukázání svojí blbosti, než jim Maher svými neustálými komentáři a přerušováním dopřál. A závěrem ještě znovu ujištění o neúplnosti - toto je manifest ateismu, nikoli dokument o náboženství. Tím spíš vás ovšem posadí na zadek a shodí čelist. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010